10 hlavních důvodů k návštěvě Zambie

LP

Rozlehlý vnitrozemský stát v jižní Africe má přírodní lákadla, která mohou směle konkurovat jakýmkoli soupeřům na kontinentu.

Národní park South Luangwa má díky množství a rozmanitosti zvířecích obyvatel přezdívku „přeplněné údolí“ © Frank Herholdt / Getty

 

Samotná rozloha a odlehlost obrovské sítě zambijských národních parků znamená, že vás nečekají žádná přelidněná safari s džípy, ale zato velmi osobní přístup a možnost potkat se s obrovskými savci tváří v tvář. A navzdory rušnému a rychle se modernizujícímu centru zůstávají historie a tradice země stále velmi živé.

Viktoriiny vodopády při západu slunce © Ian Plant / 500px

Pěší safari

Turistika v národním parku South Luangwa a dalších rezervacích ve východní Zambii je zaměřena na putování po buši. Díky odkazu průkopníků ochranu přírody v Zambii je putování bujnou trávou nebo po prašných písečných březích ve stopách lví smečky vzrušujícím zážitkem. A ani kdybyste zvířata samotná neviděli, průvodci a stopaři s puškami vám vysvětlí, kolik toho prozradí zvířecí trus a otisky tlap. Televizní detektivové na tyhle chlápky nemají.

Na kánoi po Zambezi

Při neuspěchaném pádlování po dolním toku řeky Zambezi se můžete zblízka seznámit se slunícími se krokodýly, žíznivými slony i buclatými hrochy. Z jedné strany budete mít písečné břehy, z druhé 1200 metrů vysoký sráz, který tvoří riftové údolí, a mezi tím proměnlivou krajinu ostrovů uprostřed řeky, takže vydat se směrem, jenž neslibuje malebnost, je prakticky vyloučené. Výlety se obvykle pořádají maximálně přes dvě noci, ale s trochou předběžného plánování a silnými tricepsy můžete na řece strávit týden, přespávat v divokých tábořištích a dorazit až k efektně nádherné soutěsce Mpata.

Hodování pod širým nebem na řece Kapamba v táboře Kapamba Bushcamp, který je součástí The Bushcamp Company v národním parku South Luangwa © The Bushcamp Company

Táboření v buši

Označení „tábořiště“ je pro ubytování v zambijských národních parcích poněkud zavádějící a nepřesné, protože zdejší zařízení se pohybují od superstylových srubů, které jsou jako stvořené pro focení do Vogue, po rustikálnější obydlí z bambusu a rákosu. Zambijský kemp bývá odlehlý, intimní a maximálně s půltuctem pokojů. Usadit se při svíčkách k večeři, dokonale připravené v duchu haute cuisine, a naslouchat, jak nedaleko šustí zvídavý hroch, je nezapomenutelná zkušenost. Bushcamp Company v národním parku South Luangwa nabízí skvělé bydlení v luxusních stanech, které nabízejí skutečný zážitek ze safari v buši.

Chindeni Bushcamp, jedno ze šesti udržitelných a ekologických tábořišť, hluboko v srdci národního parku South Luangwa © The Bushcamp Company

Viktoriiny vodopády

Viktoriiny vodopády patří k největším vodopádům na světě – do rokle Zambezi padá každou vteřinu milion litrů – a výlet od Zambie by nebyl úplný bez návštěvy tohoto překrásného přírodního divu. Livingstone na zambijské straně je dnes turistickou Mekkou, která slouží batůžkářům, stejně jako nejnáročnější klientele, a milovníci dobrodružství si mohou vybrat se široké škály možností, jak si zvednout tep, od bungee jumpingu z mostu, „houpačky“ a „skluzavky“ až po rafting, slaňování a riverboarding. Toužíte-li po něčem méně extrémním, od vchodu do parku dojdete dostatečně blízko, abyste se nechali ohromit hřměním a vodní tříští z vodopádů.

Vzácné druhy a migrace

Až si ze seznamu odškrtnete povinné savce, čekají na vás vzácnější zambijské druhy i jejich přesuny, které uchvátí i toho nejzmlsanějšího návštěvníka safari. V národním parku Kasanka na severovýchodě zatemňuje v listopadu a prosinci oblohu osm milionů kaloňů a běžně se tu vyskytují sitatungy, částečně vodní a velmi plaché antilopy bahenní. V nedalekých mokřadech Bangweulu se potulují tisícihlavá stáda vodušek červených (lečve); je to jediné místo v Africe, kde lze tyto antilopy spatřit ve velkém počtu. V listopadu se na pláních národního parku Liuwa Plain shromažďují desetitisíce pakoňů žíhaných a v národním parku Kafue můžete spatřit lvy, kteří plavou v bažinách, a dokonce šplhají na fíkovníky sykomory. V obou těchto parcích můžete také spatřit psy hyenovité, vzácné masožravce, kteří v celé Africe patří k ohroženým druhům.

Vlhy núbijské, národní park South Luangwa, Zambie © Getty Images/Mint Images RM

Živoucí tradice

Kuomboka, kterou slaví národ Lozi v západní Zambii, je obřadní stěhování lozijského krále (Litunga) z letního sídla v záplavové oblasti do zimní rezidence ve vyšší poloze. Zdaleka nejde o nudné procesí: slavnost zahrnuje obrovskou dřevěnou kánoi (vlastně říční člun), mohutné válečné bubny a zhruba stovku veslařů s čapkami, které jsou ozdobené částmi lví hřívy, a se suknicemi ze zvířecích kůží. Datum není pevně stanovené, ale Kuomboka se koná obvykle koncem března či začátkem dubna.

Odlehlá divočina

Výhodou drsných cest a dlouhých vzdáleností v Zambii je to, že soběstační cestovatelé se smyslem pro dobrodružství jsou odměněni krajinou, kterou mají jen pro sebe. Silnice vedoucí z hlavního města Lusaky se rozvětvují do osmi sousedních zemí a odbočky z polních cest vedou do malých vesniček a hustých lesů. Důstojnými cíli pro dobrodružství v divočině jsou jezero Tanganika, národní park North Luangwa nebo vodopády Ngonye na jihovýchodě. Samozřejmě, pokud pro vás nejsou peníze problém, jednoduše si pronajměte letadlo a leťte…

Skupina slonů u tábora Kuyenda společnosti The Bushcamp Company v národním parku South Luangwa, Zambie © The Bushcamp Company

Noc v buši

Žádné monitory, omezený přísun elektřiny a časné ranní vstávání znamenají, že noci na safari v Zambii jsou nádherně odlišné od těch doma. Po západu slunce budete ještě stále venku v Land Roveru, otočný světlomet bude pročesávat obzor a odrážet se v očích cupitajících cibetek, ženetek a dalších nočních tvorů. K večerní zábavě patří popíjení u ohně a vyprávění o vašem stopování levharta. A rozhodně si nesmíte nechat ujít „divoké táboření“ (fly camping) – vyrazit po svých kilometry do buše a najít si ke spaní místo, kde vás od průzračně čisté noční oblohy bude dělit jen narychlo napnutá moskytiéra.

Městská energie

Zambijské hlavní město Lusaka si zasluhuje víc než být jen zásobovací či přestupní stanicí mezi národními parky – jeho modernost a kosmopolitní směsice lidí je výkladní skříní, nabízející pohled na zemi jako na celek. Mladí a styloví obyvatelé města chodí do restaurací a klubů, z nichž mnohé najdete ve čtvrti Manda Hill či nákupním centru Arcades a v jejich okolí. A ačkoli vám městské nekryté tržnice zahltí smysly, stojí za to je navštívit a podívat se, jak místní běžně nakupují. Kavárna Design House Café na okraji města nabízí idylické umístění v zahradě a zdejší snídaně či oběd stojí za každou kwachu, kterou zaplatíte za taxi.

Zaujala Vás popisovaná destinace, chtěli byste se dozvědět víc a získat podrobnější informace? V e-shopu najdete tištěné průvodce. 

Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.


 

Napsal: Lonely Planet

Předchozí článek

Stanování pod ledovcem Earnslaw Burn

Další článek

Jak jsme dobyli French Ridge Hut

Související články

Články

Keňa – země Masajů a safari

Další zemí, která nás čeká na cestě skrze „černý kontinent“, je Keňa. Země, o které jsme věděli, že je známa hlavně bohatým safari, barevnými Masaji, dost špatnými cestami a druhou nejvyšší horou Afriky. Zatím co Etiopie se s námi rozloučila trošku chaoticky, Keňa nás vítá pořádkem, úsměvy celníků a fungujícím systémem. Jsme naprosto konsternováni tím, jak hladce probíhá vstupní proces na hranicích, seriózním přístupem všech úředníků, vojáků a policie. Keňa pro nás taková zůstala až dokonce. Funkční,…

Články

Jezerní safari v Keni I. část - Naivasha a Nakuru

Keňa je většinou prezentovaná jako ráj pakoňů. Není divu, jejich velká migrace je turistickým lákadlem číslo jedna. V zemi se však nachází se také spousta jezer, kolem nichž jsou zřízeny rezervace a parky a kde si přijdou na své nejen ornitologové. Určitě stojí za to se k nim vypravit. Jezero Naivasha Kolem jezera Naivasha se rozprostírá národní park Lake Naivasha. Ve svahilštině znamená jeho jméno „divoká (bouřlivá) voda“. Takové však zřejmě bývalo hodně dávno. My jsme zde absolvovali plavbu po klidné hladině. Jezero samotné má rozlohu 139 km2, i když údaje se značně rozcházejí.…

Články

Safari v národní rezervaci Masai Mara v Keňi - I. část

Když na safari, tak do Keni. Alespoň tak jsem si to myslela, když jsem plánovala svoji první cestu za divokými zvířaty. Nikde nenajdete větší koncentraci zvířat než v Masai Maře v období velké migrace. Z Evropy je to nejbližší destinace tohoto typu. Problém je tu jediný: tyto informace si kromě vás přečtou v každém průvodci všichni turisté, kteří mají o návštěvu safari zájem. Rok od roku zde počet cestovatelů narůstá. Raději s cestovní kanceláří V průvodcích se také dočtete velmi důležitou informaci, že není radno vydávat se na safari na vlastní pěst. Pravděpodobnost, že najdete na místě kancelář nebo agenturu, která se o vás postará a pronajme vám bezpečné auto, je velmi nízká, i když je jich tu nepřeberné množství.…

Články

Safari překvapení v Zambii – Bangweulu a Liuwa

Pozoruhodné antilopy, které nežijí nikde jinde na světě, nejbizarnější pták světa, druhá největší africká migrace pakoní a legenda o lví celebritě. To všechno zasazené doprostřed okouzlující kulisy nekonečné, zlaté savany a labyrintu vodních cest lemovaných barevnými květy leknínů. Tato vzácně bohatá divočina je dnes chráněna odlehlými, nepředvídatelnými a převážně nepříliš navštěvovanými zambijskými rezervacemi Bangweulu Wetlands a Liuwa Plain National Park. Více než 45 000 pakoní se toulá po rozsáhlých pláních Liuwy. Od roku 2003, kdy organizace na ochranu přírody Africa Parks…