10 důvodů, proč jet (znovu) do New Yorku

©

Město, které nikdy nespí, toho za poslední rok zvládlo opravdu hodně. V roce 2014 odhalilo muzeum 9/11 Memorial svou desetitisícovou sbírku artefaktů, byla dokončena poslední část High Line a poprvé od roku 1910 se návštěvníci Coney Islandu mohou projet na horské dráze. Děje se tu tolik fascinujících věcí, že dokonce i velryby se vracejí.

Na konci května 2015 se na Dolním Manhattanu otevře vyhlídková plošina nejvyšší budovy na západní polokouli. Nikdo nepotřebuje záminky, aby si zamluvil let do New Yorku na tento rok – nicméně deset vám jich přinášíme.

Vyhlídka One World Observatory

Největší (nebo alespoň nejvyšší) událostí roku 2015 je pro návštěvníky NYC otevření vyhlídkové plošiny na vrcholku obchodního centra One World Trade Center. Dojde k němu 29. května. Vyhlídka je přes 100. až 102. patro 541 m vysokého mrakodrapu – nyní největšího na západní polokouli – a nabízí vzácný výhled na Manhattan a okolí. Není náhodou, že vyhlídková část je ve stejné úrovni, jako byla ta na zničených „dvojčatech“, ale měla by být úplně jiná. Díky využití podvodní technologie, 3D vizuální projekce a dalších omračujících hi-tech vychytávek nabídne One World Observatory více než jen prostý výhled. Než návštěvníci odsviští do 102. patra jedním z nejrychlejších výtahů na světě, dozví se v lobby o historii výstavby budovy. Nahoře, na 4 m široké plošině nazývané Sky Portal, uvidí v širokém rozlišení promítnuté ulice dole. Technika stranou, hlavním tahákem je prostor 36 576 m2 pro restaurace, obchody a panoramata newyorkského horizontu. 

High Line je dokončená a lepší než kdy předtím

Loni v září byl otevřen třetí a poslední úsek High Line představující 2,3 km dlouhou procházku v zeleni od Meatpacking District až do Midtownu. Nová část je opravdu působivá: stáčí se do „účka“ na západ od 30th Street a je to jediná část, která vede k řece Hudson. S řekou na jedné straně a West Side Rail Yards a panoramatem města na druhé je obzvláště okouzlující při západu slunce.

Jsou tu velryby

Věděli jste, že z New Yorku můžete vyjet za velrybami? V roce 2014 byly ve vodách kolem New Yorku velryby zahlédnuty mnohem častěji než za posledních mnoho let – 87, ve srovnání s pouhými 15 v roce 2012. Odborníci nevědí jistě, proč se velryby vracejí, jestli je to čistější vodou nebo prostě jen změnou chování, ale vidět největšího mořského savce světa na dohled od manhattanských mrakodrapů je silný zážitek. Výlety za velrybami provozuje American Princes Cruises a New York Beach Ferry.

Připomenutí 11. září

Nejočekávanější otevření muzea roku 2014 se událo pod zemí. Národní památník National September 11 Memorial Museum leží pod povrchem na místě Světového obchodního centra a skrze obrovskou sbírku artefaktů dokumentuje den útoku. Předměty jako např. „schodiště přeživších“, kudy zaměstnanci utíkali, a vyhořelá kabina vozidla newyorských hasičů jsou tichými svědky události. Doprovod jim dělá audio a video projekce, kde jsou například záznamy hovorů na linku 911 od lidí uvězněných v budovách a také skoro 2000 namluvených příběhů obětí. Na prohlídku budete potřebovat nejméně dvě hodiny.

Více zeleně

Ti, co nějakou dobu v tomto městě nebyli, ho shledají zelenější než kdy dřív. High Line i Brooklyn Bridge Park bývala kdysi nepřístupná místa, nyní jsou to přitom krásné veřejné parky. V roce 2014 dostali Newyorčané další 30akrové hřiště. Jen sedm minut trajektem z Dolního Manhattanu nabízí park na Governors Island na 1500 stromů, dvě louky na softball a Hammock Grove s 50 hamakami. V roce 2015 bude město ještě zelenější, až se dokončí The Hills, ambiciózní soustava umělých svahů nabízející výhledy na nové město a přístav, veřejné skulptury a obrovské klouzačky.

Sláva Queensu

Rok 2015 patří objevování rozličných potěšení ve čtvrti Queens. Místními milovaná, největší čtvrť v New Yorku byla turisty dlouho přehlížena, nebo tudy jen projížděli cestou na letiště. Dnes, kdy tu vyrůstají nové hotely, pučí umělecká a řemeslná pivní scéna a jsou zde dvě zrenovovaná hlavní muzea, se čtvrť začala prosazovat. Naštěstí tu stále zůstalo to, co bylo na Queensu tak fascinující – konkrétně etnická rozmanitost, největší čínská čtvrť v New Yorku a kulinářská scéna, která vás zavede do všech koutů světové spižírny.

Coney Island má zpět svou horskou dráhu

Fanoušci zašlých pobřežních resortů, přízemní zábavy a starých filmů Woodyho Allena ocení návrat Thunderbolt na Coney Island. Horská dráha je obrazem původní dráhy, která byla stržena v roce 1983 (ve filmu Annie Hall žije Alvyho rodina v domě pod dráhou). Nová dráha Thunderbolt nabízí vertikální 38metrový pád a čtyři „obrátky“, které padají, kroutí se a protočí se dokola čtyřikrát do dvou minut. Nedostala by sice cenu za inovace, ale od doby před 1. světovou válkou je to poprvé, co je na Coney Islandu horská dráha se smyčkou.

Nová a vylepšená muzea

Nudí vás Met? Končíte s Frickem? Ještě jste toho spoustu neviděli. Vsadíme se, že jste si třeba neprohlédli viktoriánské pohřební masky v Morbid Anatomy Museum ani nepromítli své oblíbené návrhy Williama Morrise do Immersion Room. To je jen pár z posledních přírůstků stále živoucí muzejní scény New Yorku. Na rok 2015 se chystá rozšíření Whitney Museum of American Art. Prvního května byla odhalena sbírka celoamerického moderního a současného umění – jako je Mark Rothko, Edward Hopper a Georgia O’Keefe – ve svém novém domově navrženém Renzo Pianem. V Chelsea Space bude umístěna největší newyorská galerie bez sloupů, divadlo, venkovní náměstí s výhledem na řeku a 15 240 m2 galerií nabízejících nejkomplexnější ukázku stálé sbírky.

Pivní dobrodružství

Newyorská posedlost tradičními pivy nijak nepolevuje a v roce 2015 budou výletem do NYC uspokojeni i ti největší pivní šťouralové. V roce 2014 byla otevřena spousta nových pivovarů v nejrůznějších lokalitách, jako jsou Bronx, Carroll Gardens v Brooklynu a na Staten Island. Jeden nový pivovar se skrývá dokonce i pod mostem Pulaski Bridge v Queensu. Připravte se na hlučné výčepy, odborně vyladěná piva a nadšenou obsluhu.

Káva je lepší

Pokud jste ze všech těch zajímavostí unaveni, alespoň teď můžete dostat slušnou kofeinovou injekci. Kult kávy je v New Yorku mainstreamovou záležitostí a dobré pražírny najdete dnes po celém městě, dokonce i v bývalé kávové poušti, jako je Midtown. V čele stojí Brooklyn Roasting Company, Stumptown Coffee Roasters, Blue Bottle Coffee, Toby’s Estate, a Little Collins.

Napsal: Dora Whitaker

Předchozí článek

Nejhorší cestovatelské rady na světě

Další článek

Slovinsko: evropské outdoorové hřiště