Malajsie není mezi exotickými zeměmi tak často vyhledávanou destinací jako například sousední Thajsko nebo stále populárnější Filipíny či Vietnam. Přitom má tahle země, rozkládající se na pevninské části malajského poloostrova, na jejích přilehlých ostrůvcích a na ostrově Borneo, širokou nabídku aktivit pro všechny bez rozdílu věku nebo zájmů. Ať už milujete treky do přírody, luxusní střešní bazény, potápění, odpočinek na plážích nebo skvělé jídlo, v Malajsii si užijete vždy skvělou dovolenou. Letenky z Prahy do Kuala Lumpuru lze pořídit od 12 000 Kč.
Pestrá kultura ovlivněná kolonizací
V dávných dobách, kdy nebyly technologie tak vyspělé a plavební řády se řídily mořskými proudy, bylo možné z Číny do Malajsie připlout a zase z ní odplout pouze v určitých obdobích. Stejným způsobem fungovalo lodní spojení z Indie, Afriky a Blízkého východu. A tak bylo běžné, že v Malajsii zůstávali obchodníci a cestující i několik měsíců, čímž zde nevyhnutelně zanechali své stopy. Nejsilnější vliv měli právě číňané a indové, kteří zde v hojném počtu žijí dodnes. Další významnou stopu zanechalo období kolonizace, ve kterém mělo na Malajsii vliv Portugalsko, Nizozemsko a především Velké Británie, která měla Malajsii ve své správě až do roku 1957. Británie zanechala na Malajsii svůj otisk nejen v podobě architektury ale například i v právním systému. Díky vlivům všech výše uvedených zemí najdete v Malajsii opravdu pestrou, rozmanitou a velice jedinečnou kulturu. Rozhodně nevynechejte například Penang, jehož stará čtvrť Georgetown je zapsaná mezi památkami UNESCO nebo Melaku, která bývala významným námořním přístavem.
Skvělé jídlo třech národů
K pestré kultuře patří i pestrá kuchyně. Máte rádi indickou a čínskou kuchyni ale jen jednu dovolenou? V Malajsii najdete obě dvě! K tomu si, především na severu Malajsie, můžete dát thajskou kuchyni, svůj vliv zde mají i jídla Blízkého východu a samozřejmě malajská kuchyně, která se v mnohém podobá indonéské. Leckdy není úplně snadné určit, které jídlo je vlastně typicky malajské. Základem stravy je rýže a nudle, oproti jiným asijským zemím zde ale najdete i jídla z brambor. Nejčastější jsou smažená jídla, různé druhy polévek, kari, zelenina, vajíčka a samozřejmě sladké. Malajci sladké milují a cukr se zde bohužel nadužívá. Pokud nesdílíte stejnou vášeň, vždy při objednávkách pití žádejte o variantu bez cukru. Jako v ostatních asijských zemích i zde najdete pestrý street food a night markety s širokou nabídkou jídla za nízké ceny. Velice oblíbené jsou také restaurace, kde si z nádob sami nabíráte na co máte chuť.
Čajové plantáže v horách
Milovníkům čajových plantáží je dobře známá Srí Lanka, Bali nebo Vietnam. I Malajsie ale má své čajové plantáže, které rozhodně stojí za návštěvu. Najdete je v srdci oblasti Cameron Highlands, která je obklopena vzrostlou a rozsáhlou džunglí. Můžete se zde vydat na trek do džungle i po čajových plantážích nebo si jen tak vychutnávat šálek výborného čaje s uklidňujícím výhledem na zvlněné kopce porostlé zelenými čajovými keři.
Majestátní džungle
Ať už se vydáte do džungle ve výše uvedených Cameron Highlands, v národním parku Taman Negara nebo na ostrově Borneo, všude na vás čekají treky úžasnou a divokou přírodou, která si stále uchovává svoji nedotčenou krásu.
Exotické druhy rostlin i zvířat
V džunglích můžete při troše štěstí narazit i na volně žijící zvířata, která se bohužel z přírody pomalu vytrácejí. Jsou to například sloni v Taman Negara nebo orangutani na Borneu. Traduje se, že v nejodlehlejších částech pralesů dosud žijí například divocí tygři. Ty ovšem určitě potkat nechcete. Nejen milovníci přírody budou fascinování jedním z největších květů Rafflesie na světě. Najdete ji na ostrově Borneo v národním parku Kinabalu. Vidět rostlinu kvést je však poměrně dílem náhody, i samotné pupeny jsou však fascinující.
Výstupy a treky do hor
Na ostrově Borneo vás čeká ještě jeden zážitek – výstup na nejvyšší horu Bornea a zároveň celé Malajsie Mt. Kinabalu, kde zažijete nádherný východ slunce i dechberoucí výhledy do okolí. Výstup lze rodělit do 2 až 3 dnů a měl by ho zvládnout i jedinec v běžné kondici.
Nádherné pláže a potápění
Perhentian, Tioman, Langkawi, Pangkor, Payar. Známé i neznámé malajské ostrovy, kde najdete pláže s bílým pískem a bohatým podmořským životem. Výhodou je, že Tioman a Perhentian leží na východě země a ostatní na západě. Jejich monzunová období tak probíhají v odlišných částech roku. Sluníčko a krásné pláže si tedy v Malajsii můžete užívat celoročně.
Střešní bazény v moderním Kuala Lumpuru
Luxusní bazén na střeše s výhledem na moderní a zářící velkoměsto Kuala Lumpur za cenu dřevěné chatičky na Slapech? Ano, je to možné. Až se vrátíte z prozkoumávání džunglí zpátky do civilizace, možná se budete chtít trochu rozmazlit. Není lepší volba, než si vybrat některé z mnoha ubytování se střešním bazénem. Ceny se pohybují od 500 Kč za noc za pokoj pro dvě osoby, až po částky v řádu tisíců.
Příjemní a nápomocní lidé
Obyvatelé Malajsie jsou neskutečně příjemní a ochotní lidé, kteří vždy rádi pomohou. Vzhledem k britské kolonizaci se tu také na většině míst domluvíte bez problémů anglicky. Nečeká vás zde ani nijak přílišné a otravné nahánění na výlety jako v jiných zemích a riziko krádeží je zde také daleko nižší. Většinovým náboženstvím v Malajsii je islám, vyznává ho 65 % obyvatel. Islám v Malajsii má umírněnou formu a jako turisté nejste náboženskými pravidly nijak omezeni. V některých případech, například při ramadánu, je ale vhodné respektovat kulturu a snažit se být ohleduplní.
Jednoduché cestování i pro začátečníky
Vzhledem k výše uvedenému je Malajsie ideální zemí pro ty, kteří se poprvé chystají na exotickou dovolenou. Funguje zde časté dopravní spojení, vše je dobře zorganizováno, bez problémů se domluvíte a hygiena je také o něco lepší, než například v Barmě, Kambodže či Vietnamu. Malajsie je společně se Singapurem nejvyspělější zemí jihovýchodní Asie a kulturní šok zde snadno překonáte.
Nízké ceny za ubytování, jídlo i dopravu
Poslední věcí, která je na Malajsii úžasná, jsou nízké ceny. Ubytování v hostelech pořídíte od 100 Kč, soukromé pokoje od 250 Kč, skútr si půjčíte za necelých 200 Kč na 24 hodin, litr benzínu stojí necelých 15 Kč a autobusy a vlaky jsou zhruba za poloviční ceny než v ČR. Velice levně se dají zakoupit i přelety. Na ulici, ve stáncích s místním jídlem, se najíte od 30 Kč, západní jídla jako například pizza stojí od 100 Kč. Na Langkawi, které je bezcelní zónou, nakoupíte i levný alkohol a cigarety.
Autorka článku a fotografií - Lenka Gazdová - původně designérka, nyní cestovatelka a digitální nomádka, která se rozhodla svůj život prožít jinak a podle svého. Po dvou kratších cestách do JV Asie se do této části zamilovala tak, že se sem vydala cestovat na delší dobu. Z původních šesti měsíců se stal skoro rok a nakonec se zde rozhodla žít. O cestování a životě v Asii píše na svém blogu. Napsala také kuchařku malajských jídel, kde se můžete inspirovat.
Zaujala Vás popisovaná destinace, chtěli byste se dozvědět víc a získat podrobnější informace týkající se Malajsie? V e-shopu najdete tištěného průvodce Lonely Planet Malajsie, Singapur a Brunej.
Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.