Do češtiny se dostala „havaj“ jako synonymum pohody. Na opravdové Havaji není těžké zjistit, proč tomu tak je. Stačí se podívat na překrásné pláže, pestrobarevné korálové útesy a vulkány, které vábí dobrodružné povahy.

Obrázky havajských ostrovů rozesetých v kobaltově modrém oceánu jsou úchvatné samy o sobě, není třeba je halit do hávu turistické brožurky. Havaj je jedním z nejsnáze dostupných tropických rájů, byť není zrovna z nejlevnějších.

Všechno se tady odehrává venku – surfování, plavání, rybaření nebo třeba víkendové pikniky s přáteli. Ať už sníte o plavání v jezírku pod vodopádem nebo o lenošení na zlatavých plážích, tady se vám sen splní.

Na pláži se můžete učit také surfovat a ovládnout starobylý havajský sport „klouzání po vlnách“. Pak šnorchlujte nebo se potápějte, projeďte se na kajaku, prolézejte tunely vyhloubené v lávě, cválejte na koních po horských stezkách nebo se svezte na lanovce mlžným lesem.

Můžete se vydat též hlouběji do nitra Havaje, přes pradávné lávové řeky, vzhůru k rozeklaným vulkanickým vrcholům podél proděravěných mořských útesů. A každý den si užívat fantastické východy a západy slunce. 

Zobrazit více
USA Planning Map - 55314
Průvodce

USA Planning Map

166 Kč 141 Kč Jít do eshopu English
Hawai - best off - 55362
Průvodce

Hawai - best off

547 Kč 464 Kč Jít do eshopu English
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město
Honolulu / Washington
Měna
Americký dolar (USD)
Víza
Nejsou vyžadována u pobytů do 90 dnů, pokud máte platné povolení ESTA.
Peníze
S bankomaty není problém. Kreditní karty se často vyžadují při rezervaci (v hotelu, autopůjčovně apod.)
Čas
SEČ –11 hodin
Důležitá čísla
Tísňová linka (první pomoc, hasiči, policie) – 911, informace o telefonních číslech – 411
Doprava
Mezi ostrovy se cestuje většinou letadlem, trajekty spojují pouze Maui s Molokaʻi a Lanaʻi. Chcete-li se vydat na průzkum ostrovů, obvykle se neobejdete bez auta. Oahuská autobusová síť TheBus je rozsáhlá, ale u některých zajímavostí, pláží a začátků pěších tras nestaví (na ostrovech Maui, Kauaʻi, Big Island a Molokaʻi slouží autobusy především místním obyvatelům, kteří dojíždějí do práce, a nejezdí moc často). Kolo není kvůli husté dopravě, silnému větru, proměnlivému počasí a úzkým silnicím moc praktické.

Denní rozpočet

Nízké
do 100 USD
Lůžko ve společné ložnici: 20–35 USD Poloprivátní pokoj v hostelu: 50–80 USD Jednoduché místní jídlo: 5–10 USD Jedna jízda autobusem: 1–2,50 USD
Střední
100–250 USD
Pokoj pro dva ve středně drahém hotelu nebo B&B: 100–250 USD Půjčení auta (bez pojištění a paliva): od 35/150 USD na den/týden Večeře v obyčejné restauraci: 20–40 USD
Vysoké
přes 250 USD
Hotelový pokoj v plážovém letovisku nebo pronájem bytu s jednou ložnicí: přes 250 USD Večeře o třech chodech a koktejl v luxusní restauraci: 75–120 USD
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Hawaiʻi Volcanoes National Park

Fantastický národní park rozkládající se na šikmých svazích nejvyššího vulkánu na světě vám připomene, že příroda je opravdu velmi živá. Rozsáhlá síť stezek vás zavede k lávovým řekám, průduchům, ze kterých stoupá horká pára, k lávovým tunelům, a pokud si to budete přát, do divoké přírody. Největší atrakcí je úchvatné panorama Halemaʻumaʻu, obrovitého kráteru, který chrlí k obloze tuny popela.

Hana Highway

Držte si klobouky! Ze všech okouzlujících silnic na Havaji je tahle ta nejkrásnější. Hana Hwy se jako horská dráha kroutí dolů do džunglí zarostlých údolí a zase vzhůru na vysoké útesy a cestou se zhruba 600krát stáčí a ohýbá. Padesát čtyři jednoproudých mostů překračuje téměř stejný počet vodopádů – některé jsou neskutečně divoké, jiné naopak poklidné a něžné. Ale jízda po silnici je jenom polovina zábavy. Vystupte z auta a zaplavejte si v zenovém jezírku, vyšplhejte po zázvorem provoněné stezce nebo si dejte kokosovou zmrzlinu.

Waikiki Beach

Waikiki je zase tady, baby. Nejproslulejší plážové letovisko na Havaji. Ve dne se tu frajeři vozí na legendárních vlnách a po západu slunce se v Kuhio Beach Parku zapalují pochodně tiki. Každý večer se hula tanečnice vlní v tempu dávných i moderních rytmů, které jim hrají slavní ostrovní hudebníci na typické havajské kytary a ukulele v hotelech na pobřeží oceánu, v barech a dokonce i v nákupních střediscích.

Haleakalā National Park

První věc, které si všimnete při cestě dolů do středu národního parku Haleakalā, je zdejší drolivá, jakoby měsíční krajina. Pak vás zarazí strašidelné ticho – jediným zvukem je křupání sopečného popela pod vašima nohama. Stezka pak pokračuje podivuhodně nezemským světem, planinou ztuhlé lávy a neustále se proměňujících mračen. Ze dna kráteru se zdvihají červenošedé kužely popela. Při pohledu zpět na vrcholek a na strmé stěny kráteru se jen stěží ubráníte úžasu nad syrovou krásou stezky Sliding Sands Trail.

Pearl Harbor

Památník USS Arizona Memorial je pochmurným místem připomínajícím útok na Pearl Harbor z druhé světové války a životy, které při něm byly ztraceny. O kousek dál mohou nadšenci do vojenské historie slézt do ponorky, projít si hangáry Pacific Aviation Museum a postavit se na palubu „Mighty Mo“, kde se v roce 1945 oficiálně vzdalo císařské Japonsko.

Molokini

Havajská legenda praví, že Molokini byla krásná žena, kterou proměnila v kámen žárlivá Pele, bohyně ohně a sopek. Dnes je Molokini námětem legend, které si vyprávějí potápěči a šnorchlaři. Půlměsícovitá skála nacházející se asi tři míle od pobřeží South Maui je okrajem sopečného kráteru. Mělké vody uvnitř jsou domovem korálů a více než 250 druhů ryb. Toužíte-li po ikonickém zážitku z potápění na Havaji, zkuste to tady.

Waimea Canyon

Miliony let eroze a sesutí vulkánu, který dal vzniknout Kauaʻi, vytvořily „Grand Canyon Pacifiku“, který se táhne 16 kilometrů na délku, 1,6 kilometru do šířky a je více než kilometr hluboký. Z Waimea Canyon Lookout se otevírají panoramatické výhledy na rozeklané útesy, zvlněné pahorky a hluboké soutěsky. Zatímco na vyhlídku se snadno dostanete autem, trasy pro pěší nabízejí dobrodružnějším povahám šanci ponořit se až na dno kaňonu a prozkoumat všechny tamní kuriozity – nebo ještě nějakou přidat.

Waipiʻo Valley

Úchvatné tropické údolí na konci silnice. Waipiʻo Valley je tajuplnou zelenou mísou plnou duchů a pověstí. Je to posvátné místo. Útočiště před okolním světem. Mnoho lidí si údolí rádo fotí z panoramatické vyhlídky, odkud se nabízí jeden z nejznámějších pohledů na Big Island. Další scházejí dolů až na dno údolí, aby se prošli po pláži s černým pískem, udělali si túru zpátky do přírodní botanické zahrady nebo pohlédli na vodopády v dáli.

Hulopoʻe Beach

Veřejně přístupný park na hlavní pláži Lanaʻi udržují stejní zahradníci, kteří se starají o letoviska Four Seasons – takže, jak by se dalo očekávat, je překrásný. Dokonalý půlměsíc zvlněného bílého písku si mohou užívat všichni, od místních, kteří si sem chodí zaplavat s dětmi, až po turisty na jednodenním výletě z Maui. Mnohý z návštěvníků tu zcela ztratil pojem o čase a zůstal mnohem déle, než měl v plánu.

Munro Trail

Dobrodružná cesta o délce 19 km prochází lesem přes pahorky nad lanaʻiským jediným městem. Stezka, která vede háji vzácných původních rostlin a podivuhodných araukárií, byla kdysi havajskou cestou propojující mozaiku farem, kde se pěstovalo taro a které využívaly četné dešťové srážky. Za jasných dní můžete cestou zahlédnout všechny obydlené havajské ostrovy až na vzdálené Kauaʻi a Niʻihau. Jen naslouchání myriádám ptačích popěvků vás brzy přiměje zapískat si nějakou vlastní písničku.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Bodysurfing a bodyboarding

Třeba se vám nepodaří bodysurfovat jako baletka – jako místní děti – ale každý to může zkusit a užít si trochu zábavy. Bodysurfing nevyžaduje žádné speciální vybavení a ve chvíli, kdy získáte grif v naskakování na vlny, se můžete začít bavit naplno. Bodyboarding je ještě jednodušší, protože se budete přidržovat tři stopy dlouhé pěnové podložky. Ideální jsou pláže s písečným dnem, kde bude nevyhnutelný náraz méně bolestivý a méně nebezpečný. Mezi nejlepší místa patří Sandy Beach na O´ahu, Big Beach na Maui či White Sands Beach na Big Islandu. A nezapomeňte, že i zdánlivě malé vlny vás mohou semlít stejně jako ty dvoumetrové.

Potápění

Podmořská krajina kolem Havajských ostrovů se v každém směru vyrovná té na souši: můžete se potápět do vraků lodí a lávových tunelů, naslouchat zpěvu velryb a potkat se tváří v tvář se žraloky a rejnoky manta. K nejlepším místům pro potápění na Havaji patří Hanauma Bay na O´ahu, Kona Coast na Big Islandu, Makena Landing na Maui či South Shore nebo Makua Beach na Kaua´i.

Rybaření

Moře bylo vždy zdrojem obživy obyvatel Havaje. Uvidíte místní, jak nahazují ze břehu, a nepotřebujete žádný rybářský lístek, abyste se k nim připojili (ten musíte mít jen pro chytání sladkovodních ryb a pro komerční rybolov). Ale platí přísná omezení, co a kdy můžete chytat. Můžete se pokusit o legendární úlovek v podobě tuňáka žlutoploutvého (ahi), mečouna, plachetníka, koryfény (mahimahi) a nejproslulejšího marlína indopacifického, který může vážit až 1000 liber (450 kg, tzv. „grander“). Havaj nabízí jedny z nejlepších příležitostí pro sportovní rybářství na světě, obzvláště u Kona Coast Big Islandu, a také u ostrovů Molokaʻi a Kauaʻi.

Kajakaření

Jenom Kauaʻi nabízí kajakaření na řece, ale kajakaření na moři vás zavede k překrásným částem pobřeží a k ostrůvkům obklopujícím celé souostroví. Je tu mnoho pláží, zálivů a údolí, ke kterým se lze dostat jen z otevřeného oceánu. Skvělými místy jsou Kailua Beach na O´ahu, Puako Bay či Pebble Beach na Big Islandu, Makena a Honolua Bay na Maui či Na Pali Cost, Wailua River a Hanalei River na Kauaʻi.

Kitesurfing

Nejvíce kitesurferů, ať už začátečníků nebo zkušenějších, přitahuje Maui. Nedaleko letiště v Kahului najdete obchody nabízející půjčení vybavení a instruktáž na Kite Beach. Zkušení borci se vydávají na Hoʻokipa Beach ve městě Paʻia, ale jen při kiteboardingových závodech. Kailua Beach na Oʻahu je dalším skvělým místem, kde se můžete něco naučit. Na jižním pobřeží Kauaʻi se nachází oblíbená Kawailoa Bay, zatímco větrný Molokaʻi je výzvou pro profíky.

Šnorchlování

Přijet na Havaj a nezkusit šnorchlování je jako vyšplhat na Eiffelovu věž a mít zavřené oči. Nejzářivější a nejkrásnější podmořské město na světě vám bude ležet u nohou a vše, co potřebujete, jsou potápěčské brýle a šnorchl. Umíte-li plavat, úchvatné havajské korálové útesy jsou jen vaše.

Surfing a paddleboarding

Dávní Havajci vynalezli surfing (a nazývali jej heʻe nalu, „klouzání po vlnách“). Dnes tvoří surfing vlastní intenzivní havajskou subkulturu, ale je také součástí každodenního života na ostrovech. Největší vlny se valí na severní břehy ostrovů od listopadu do března. Letní vlny dorážejí na jižní pobřeží a jsou menší a méně časté. Nejnovějším trendem je paddleboarding – což znamená stát na surfovém prkně a používat pádlo k pohybu po klidné vodě i po vlnách. Chce to trochu koordinace, ale je to snazší než klasický surfing.

Pozorování velryb

Každou zimu migruje zhruba 10 000 keporkaků do mělkých pobřežních vod Havajských ostrovů, aby zde přiváděli na svět mladé a pečovali o ně. Západní pobřeží Maui, východní pobřeží Lanaʻi a jižní pobřeží Molokaʻi jsou místy, kde se rodí nejvíce mladých velryb, ale nějakou aktivitu, včetně proslulých akrobatických kousků, můžete vidět také kolem západního pobřeží Big Islandu. Na všech ostrovech nabízejí výletní plavby za velrybami.

Windsurfing

Díky teplé vodě a stabilnímu větru se Havaj řadí mezi ta nejlepší místa pro windsurfing na světě. Nejlepší vítr fouká od června do září, ale díky pasátům najdou windsurfeři nějaké místo pro svůj sport po celý rok. Co je oʻahuské North Shore pro surfaře, to je mauiská Hoʻokipa Beach pro windsurfing: nebezpečná, rychlá oblast, kde se na mezinárodních soutěžích hledá ten nejlepší z nejlepších. Obyčejní smrtelníci možná dají přednost windsurfingu na mauiské Kanaha Beach nebo Maʻalaea Bay. Pokud se chcete tento sport teprve naučit, Kailua Beach na Oʻahu má po celý rok stálý vítr a sídlí zde špičkové školy. K dalším windsurfingovým místům na Oʻahu patří Diamond Head nedaleko Waikiki a Backyards na North Shore. Kauaʻi má jen jedno opravdu dobré místo: ʻAnini Beach. Na Big Islandu navštivte ʻAnaehoʻomalu Beach.

Golf

Mezi místními je golf dost oblíbený a také proslulá zámořská PGA Tour si vždycky najde nějakou záminku, proč navštívit Havaj. V plážových letoviscích najdete některé z nejopěvovanějších, nejnáročnějších a nejkrásnějších hřišť. Hra na elitních hřištích vás může snadno přijít na více než 200 USD, ale na Havaji jsou desítky opečovávaných a cenově mnohem dostupnějších městských hřišť obklopených nádhernou přírodou. Odpolední časy „za soumraku“ jsou obvykle levnější.

Vyhlídkové lety

Nejoblíbenější místa, která si můžete prohlédnout ze vzduchu, jsou odlehlé Na Pali Coast na Kauaʻi a aktivní vulkanická zóna Big Islandu. Výlety vrtulníkem jsou také oblíbeným způsobem, jak si prohlédnout Maui, a některé výlety zahrnují také odbočku nad vysoké molokaʻiské Pali Coast.

Pěší turistika

Z hlediska rozmanitosti je nejlepším ostrovem pro turistiku Big Island. Na území Hawaiʻi Volcanoes National Parku se nachází aktivní sopka, kouřící krátery, lávové pouště a původní deštné lesy. A pak jsou tu dvě více než čtyřtisícové hory, na které můžete vystoupat – Mauna Loa a Mauna Kea. Sopka na ostrově Maui je sice spící, ale Haleakalā National Park nabízí nádherné výlety erodovanou měsíční krajinou kolem jejího vrcholku. Legendární Kalalau Trail na Na Pali Coast ostrova Kauaʻi vede přes úchvatně tvarované mořské útesy. Množství stezek křižuje Kokeʻe State Park na vrcholu útesu a rozlehlý Waimea Canyon.

Ziplining

Vzrušující jízda na lanovce mezi vrcholky stromů se poprvé objevila jako zábava pro turisty v deštném pralese Kostariky a nyní se šíří do džunglí po celém světě. Jediná dovednost, kterou budete potřebovat, je udržet se (včetně oběda v žaludku). Zábavu nabízejí Kauaʻi, Maui, Oʻahu a Big Island.