Veliká Aljaška je krajinou bez nákupních středisek, přecpaných silnic a fast foodu. Divočina je tím nejlepším, co může Aljaška nabídnout. Můžete lézt po horách, zdolávat divoké řeky v kánoích, s mačkami na nohou přecházet ledovce. Anebo se pokusit na Klondiku oživit zašlou slávu zlaté horečky.

Všechno, co je spojené s Aljaškou, je ohromné. Hory a ledovce najdete i v jiných částech Severní Ameriky, ale jen málokde v takovém měřítku. A tak ohromující. Mt. McKinley (6187 m) je nejvyšším severoamerickým vrcholem, Yukon je třetí nejdelší řekou v USA, Bering Glacier je zase rozlehlejší než Švýcarsko.

Arktické zimy jsou na Aljašce jednou dlouhou nocí, zatímco arktická léta jedním dlouhým dnem. A za dlouhého denního svitu můžete objevovat největší národní park v zemi Wrangell-St. Elias, největší státní les Tongass, největší státní park Wood-Tikchik a spoustu dalšího.

Aljaška změní způsob vašeho myšlení. Vše má jiné proporce, jiná měřítka. Už cesta do 49. amerického státu je zážitek – je to nejdelší, a pravděpodobně také nejdražší výlet v USA. Z kteréhokoli místa v zemi budete potřebovat nejméně týden na cestu po silnici a dva až tři dny poplujete trajektem. Anebo si připravte 700 až 900 dolarů na letenku.

Přestože se o cenách na Aljašce vyprávějí legendy, byla by škoda zůstat doma. Kdo to neudělá a na Aljašku vyrazí, obvykle nelituje ani času, ani peněz.

Zobrazit více
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město
Juneau / Washington
Měna
Americký dolar (USD)
Jazyk
Angličtina
Peníze
Bankomaty jsou téměř všude, zvláště ve městech, fungují nonstop
Víza
Vízum či povolení ESTA (dá se vyřídit prostřednictvím internetu) potřebujete pro vstup do USA
Čas
SEČ -10 hodin
Elektřina
120 V/60 Hz; hranaté zásuvky, je potřeba adaptér
Důležitá čísla
Tísňová linka (první pomoc, hasiči, policie) – 911, stav silnic – 511

Denní rozpočet

Nízký
méně než 70 USD
Hostelové lůžko: 20–30 USD za noc Ve velkých supermarketech mají výhodné prodeje a salátové bary Túry jsou zdarma a cesty jsou všude
Střední
150–200 USD
Dvojlůžkový pokoj, motel střední úrovně: 150 USD za noc Mnohé restaurace poskytují v polovině odpoledne slevy V motelech obvykle nabízejí kontinentální snídaně
Vysoké
přes 250 USD
Dvojlůžkový pokoj, prvotřídní hotel: za noc 200 USD a více Hlavní jídlo v prvotřídní restauraci 25–30 USD Pronájem vozu (55–70 USD za den) na výlety mimo město
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Mt. McKinley

Tato hromada žuly a ledu má 6194 metrů. Mt. McKinley dominuje národnímu parku Denali a okolní krajině tundry a barevných hřebenů, už jen pohled na něj vzbuzuje úctu a strach. Není divu, že Athabaskové překřtili Mt. McKinley na Great One, tedy Veliký. Nejvyšší vrchol Severní Ameriky láká každé léto tisíce alpinistů, ale až na samotný vrchol se jich dostane ani ne polovina.

Noční Anchorage

Ještě není ani půlnoc a v centru Anchorage se vzdouvá vlna energie. Prodavači s ručními kárami nabízejí uzeniny na 4th Ave, kočáry s koňským spřežením nabírají pasažéry u hotelu Captain Cook, fresbee poletují vzduchem v Delaney Parku a kolem dveří Chilkoot Charlie´s, kde hraje kapela. Tady nesmíte chybět, zvlášť když už máte za sebou návštěvu Anchorage Musea a vystoupali jste na Flattop Mountain.

Ledovce v Glacier Bay

Když se v národním parku Glacier Bay National Park & Preserve začnou objevovat plovoucí ledové hory všech tvarů, velikostí a odstínů modré barvy, pasažéři vždycky uvidí lvouny, papuchalky a dokonce i kosatky dravé. Do oběda se člun s turisty dostane k ledovci Margerie Glacier a další půlhodinu mohou cestující sledovat a poslouchat odlamování ledu z čela ledovce; představení, kterému rozhodně nechybí napětí.

Katmai National Park & Preserve

Jakmile váš hydroplán přistane v Brooks Campu, pravděpodobně uvidíte mohutné medvědy grizzly, loudající se podél břehu jezera Naknek Lake. Stačí zajít méně než míli do vnitrozemí a budete mít příležitost ulovit nádherný snímek: hnědý medvěd nad vodopádem chytá lososy, skákající proti proudu. Pokračujte k Valley of 10 000 Smokes – v tomto neskutečném údolí je asi 230 m popela z erupce v roce 1912 – kde řeky prořezaly kaňony, připomínající ty v Arizoně či Utahu.

Ledovec Mendenhall

Vydejte se pozdě odpoledne na ledovec Mendenhall. Až sem dorazíte, nebudou tu pravděpodobně už žádní další návštěvníci. Můžete se svalit na kamennou stěnu a věnovat se ledové řece valící se z hor a ledovcům, odtávajícím do řeky Mendenhall River. Nádhera.

Nome

Nome, proslulé závodem psích spřežení Iditarod, bylo také dějištěm jedné z největších severských zlatých horeček. Dodnes prospektoři pracují na Golden Sand Beach a téměř všude najdete pozůstatky ze slavných dnů, včetně mohutných bagrů a staré železnice, rezavějící v tundře. Navzdory své izolovanosti je Nome také uzlem tří dálnic, které vedou do arktické krajiny, ke skvělému rybaření a k možnostem spatřit stáda pižmoňů východních a karibu.

Juneau

Začnete na S Franklin St, půjdete kolem obchodů s dárky a kolem saloonů. Brzy začne ulice stoupat a opustí davy pasažérů výletních lodí. Za chvíli budete mít v dohledu kapitol a cibulovité kupole ruského ortodoxního kostela. Přijdete k dvěma dlouhým schodištím, po nichž můžete vystoupat. Nakonec se dostanete na vrchol s výhledem na okolní hory. A při pohledu na nejhezčí hlavní město státu můžete konečně nabírat dech.

Denali National Park

Středem národního parku o rozloze 6 milionů akrů je vznosný Mt. McKinley, nejvyšší vrchol Severní Ameriky. Ale v Denali National Parku je také možnost zažít mnoho dalšího – většinu Denali totiž tvoří divočina bez cest a všechno tak můžete objevovat na vlastní pěst. Parkem prochází jediná trasa, 92 mil dlouhá Park Rd. Pokud někde na Aljašce uvidíte volně se pasoucí početná stáda divoké zvěře, bude to zde. Dokonce ani nemusíte vystupovat z busu.

Seward Highway

Lákání otevřené silnice je v zemi jako Aljaška obzvláště mocné a zdejší dálnice jsou stejně jedinečné jako celý stát. Vyjeďte si na jednodenní výlet po 126 mil dlouhé dálnici Seward Hwy, zastavte se a pozorujte příliv, velryby nebo ovce anebo si jen vyjděte na procházku. Vydejte se přes největší souvislý mokřad v Severní Americe anebo si po Alaska Marine Hwy najeďte na trajekt, který si razí cestu mlhavými fjordy na jihovýchodě.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Půlnoční slunce a polární záře

Za opravdovým půlnočním sluncem (to znamená, že o půlnoci je slunce nad obzorem) musíte na sever, za polární kruh. V Barrow slunce nezapadá po 84 dní v řadě. Nechte se ohromit i polární září – žádný přírodní úkaz není působivější. Začíná obvykle koncem srpna a Fairbanks je jejím hlavním městem – probíhá tu nějakých 200 show ročně. Někteří místní tvrdí, že když záře mizí, máte zapískat a můžete ovlivnit její pohyby.

Rýžování zlata

Myslíte si, že už na Aljašce od dob zlaté horečky žádné zlato nezbylo? Chyba. Podle odhadů bylo objeveno pouze 5 procent toho, co Aljaška ukrývá. Na Aljašce je 150 veřejných míst, kde můžete pro zábavu rýžovat, aniž byste si označili claim. Nejlepší možnosti jsou ve vnitrozemí, např. Taylor Hwy, Jack Wade Dredge u 86 míle a American Creek u 151 míle.

Vyhlídkové lety

Na Aljašce neexistuje pilot, který by nebyl ochotný vzít vás na vyhlídkový let. Průměrný let trvá zhruba jednu až dvě hodiny - krásné je to nad Glacier Bay National Parkem, Misty Fiords National Monumentem, Mt. McKinley či Wrangell-St. Elias National Parkem.

Pěší turistika

Pro návštěvníky s omezeným časem nebo s nízkým rozpočtem je sice většina aljašské divočiny obtížně dostupná, ale mnohé stezky vám poslouží jako prvotřídní cesty do divočiny na vícedenní treky bez průvodce. Nejznámější je Denali National Park, ale pro dobrodružství s přenocováním jsou skvělé i následující trasy: Chilkoot Trail, Petersburg Lake Trail, Iditarod National Historic Trail, Dixie Pass Route, Chena Dome Trail či Pinnell Mountain Trail.

Táboření

Táboření je na Aljašce natolik populární, že si mnohé komunity zřídily kempy na okrajích měst. Ale nejlepší táboření je mimo města, na veřejných tábořištích, spravovaných organizacemi Alaska Division of Parks, US Forest Service (USFS) nebo na severu Aljašky BLM. Většinu kempů udržuje systém státních parků – více než 70 kempů, rozptýlených po celé Aljašce. Někde se táboří bez poplatku, v těch nejpopulárnějších se platí.

Treky po ledovcích

Ledovce mohou odtávat, ale treky po ledovcích jsou na Aljašce stále populární. Kdo jde na trek po ledovci poprvé, obvykle očekává hladký a kluzký povrch, ale ve skutečnosti je led velice drsný, se štěrkem a kamením, což poskytuje velice dobrou oporu. Některé ledovce jsou hned u silnice, nejznámější je Matanuska Glacier, kde můžete po štěrkem lemovaném ledu projít krátkou vzdálenost v obyčejných turistických botách.

Cyklistika

Aljaška je ideální pro horskou i silniční cyklistiku, protože má dlouhé dny, příjemné teploty a rostoucí počet stezek kolem měst jako Anchorage, Juneau a Fairbanks. Kvůli častým dešťům je ovšem nezbytné mít nepromokavou bagáž.

Rybaření

V jihovýchodním a jižním vnitrozemí se rybáři zaměřují na pstruhy žlutohrdlé, duhové anebo na siveny malma. Dál na severu, obzvláště kolem Fairbanksu, je možné chytat lipany, s hřbetní ploutví podobnou plachtě, či siveny arktické. V srpnu jsou lososi úplně všude. Budete ale potřebovat rybářskou licenci, je možné si koupit jen týdenní nebo čtrnáctidenní – prodává je každý obchod s návnadami.

Rafting

Rafting je na Aljašce neobyčejně populární jak pro plavbu v peřejích, tak při expedicích. Mekkou všech, kdo hledají v peřejích vzrušení, je řeka Nenana u národního parku Denali. Mezi řeky, které lákají příznivce peřejí, patří také Lowe River nedaleko Valdezu, Sixmile Creek s peřejemi Class V nedaleko Hope, Matanuska River východně od Palmeru a řeka Kennicott u města Kennecottu.

Horolezectví

Mt. McKinley a další vysoké aljašské hory přitahují pozornost horolezců z celého světa. Ale oblibu získává i skalní lezení. Téměř každý letní víkend můžete sledovat lezce na sportovních trasách přímo Seward Hwy podél Turnagain Arm. “Skálolezce” lákají i kaňony v nedalekém Portage.