Jedinečným mexickým zážitkem může být také noc protančená v nočním klubu v Guadalajaře, večeře v módní restauraci v Ciudadu de México či plavba na kajaku kolem kolonie lachtanů u Kalifornského poloostrova.

Z Mexika se lidé vracejí s širokým úsměvem a nezapomenutelnými dojmy. Třeba díky prvotřídnímu canyoningu poblíž Monterreye, lekcím vaření na venkově ve Velacruzu, šnorchlování u yucatanských korálových útesů či pěším túrám v oaxackých deštných pralesích.

Obrovská země s mírným i tropickým podnebím, vybíhající 5 km do nebe a pyšnící se pobřežím v délce 10 tisíc kilometrů může jen těžko zklamat. Navíc je tu 19milionová metropole a nesčetné malé pueblos po celém území, které rozšiřují mexickou rozmanitost.

Navíc jistě potěší fakt, že mexické hotely a hospody úspěšně najely na moderní styl a design. Ubytování v nich je slušné, příjemné a kouzelné – často bývá vkusnou kombinací současného a tradičního stylu, vždy je ale charakterizují pestré barvy, na něž jsou Mexičané experty.

Zobrazit více
Mexico - 55444
Průvodce

Mexico

604 Kč 513 Kč Jít do eshopu English
Cancun, Conzumel & the Yucatan - 55498
Průvodce

Cancun, Conzumel & the Yucatan

497 Kč 422 Kč Jít do eshopu English
Guatemala - 55500
Průvodce

Guatemala

466 Kč 396 Kč Jít do eshopu English
Central America - 55515
Průvodce

Central America

560 Kč 476 Kč Jít do eshopu English
Nicaragua - 55519
Průvodce

Nicaragua

522 Kč 443 Kč Jít do eshopu English
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město
Ciudad de México
Měna
Peso (MXN, M$)
Jazyk
Španělština
Peníze
Nejsnáze směnitelnou cizí měnou jsou americké dolary. U amerických hranic s nimi lze i platit, ale kurzy nejsou zvlášť výhodné. Na platbu kartou se v některých případech vztahuje přirážka, resp. sleva na platbu v hotovosti. S kartami Visa, MasterCard nejsou problémy, přijímá je většina aerolinií, autopůjčoven, cestovek, hotely střední a vyšší kategorie a vybrané restaurace a hotely.
Čas
Na většině mexického území platí tzv. centrální čas (o 7 hodin pozadu vůči SEČ, v Mexiku až na výjimky platí letní čas). V pětici států – Chihuahua, Nayarit, Sinaloa, Sonora a Baja California Sur – je jiné časové pásmo (o 8 hodin méně), v Baja California (Norte) pak o 9 hodin méně.
Víza
Češi nepotřebují vízum při turistických pobytech do 90 dnů, při vstupu do země předkládají pas a vyplněnou turistickou kartu FMT
Důležitá čísla
Záchranná služba – 066, turistická pomoc/informace – 078
Doprava
Letenky na některých delších trasách vycházejí poměrně lacino, zvlášť když jedinou alternativou jsou dálkové autobusy. Autobusy jsou pohodlné, nepříliš drahé a spojují všechna velká města.

Denní rozpočet

Nízký
60–80 USD
Ubytování v hostelech, dvě jídla v restauraci denně: 40 USD Ovšem na pobřeží Karibského moře, v některých částech Kalifornského poloostrova a v pacifických letoviscích mohou být ceny vyšší (to platí i pro další kategorie rozpočtu)
Střední
75–125 USD
Slušný, čistý a pohodlný pokoj s vlastní koupelnou a klimatizací: 40–70 USD Jídlo (kompletní oběd či večeře ve slušné restauraci): 15–25 USD Vstupenky, doprava, nápoje apod.
Vysoký
300 USD a více
Ubytování v nadstandardním hotelu: 200 USD a více Jídlo v lepší restauraci: 50 USD Pronájem automobilu: 50–60 USD (plus benzin) Vnitrostátní letenky, nákupy, vstupné, mimořádné výdaje apod.
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Ciudad de México

Město klidných parků a náměstí v evropském stylu, ulic plných hemžících se lidí i rušných tržnic, rozvášněných býčích arén i uhlazených restaurací, třpytivých kancelářských věžáků i staletých klášterů, staromódních tanečních sálů i minimalistických elektronických diskoték. Mexico City (Ciudad de México), rozkládající se ve více než 2km nadmořské výšce, se těší po celý rok jarnímu počasí. A Chilangos či defeños nebo také capitalinos nebo jak se zdejším obyvatelům ještě říká, jsou trpělivá a k pomoci vždy ochotná parta.

Sierra de San Francisco

Oblast zdobí nesmírné množství krásných okrových, červených, černých a bílých maleb, které zůstávají zahaleny rouškou tajemství. Někteří badatelé soudí, že mohou zobrazovat náboženské nebo lovecké rituály či válečné scény, podle jiných šlo o varování sousedním kmenům či různé vzkazy. Díky svému kulturnímu významu patří Sierra de San Francisco mezi světové památku Unesco.

La Paz

Kosmopolitní a bezstarostný La Paz spojuje krásu starého světa a nazdobenou současnost. Svérázné město kdysi okupovala americká armáda, vyhlásilo také vlastní republiku, dnes je překvapivě mezinárodní a kromě angličtiny a španělštiny uslyšíte i francouzštinu, portugalštinu nebo italštinu.

Cabo San Lucas

Lidé přijíždějí do Cabo San Lucas vyhodit si z kopýtka. V některých klubech lijí číšníci tequillu hostům do úst přímo při tanci, ale navzdory takovým úletům má město zajímavý šarm. Pláže chrání krásný výběžek s názvem Konec světa a možnosti různých aktivit jsou tu prakticky nekonečné. Pronajměte si auto a vyrazte za město – obklopí vás majestátní kaktusy carón, ptáci caracara a mystické rokliny, stejně ohromující jako bláznivé kluby, kde jste noc předtím pařili.

Chichén Itzá

Jeden ze sedmi divů moderní civilizace – Chichén Itzá. Jde o nejznámější a nejlépe zrestaurovanou mayskou památku v yucatánské oblasti. Přestože se tu budete mačkat s mraky lidí, dokáže vás oslnit. Mnohé záhady mayského hvězdného kalendáře tu objasníte v okamžiku, kdy pochopíte smysl zdejších „časoměrných chrámů“. Kromě několika průchodů je však pohyb po jednotlivých objektech zakázán.

Mérida

Srdcem yucatánské kulturní scény je Mérida – město s bohatou koloniální historií, uzounkými uličkami, rozlehlými náměstími a nejlepšími muzei v okolí. Kromě toho je ovšem i ideální základnou pro dobrodružné výpravy do ostatních zákoutí státu Yucatán. V centru totiž najdete spoustu levných restaurací, solidních hotelů i hostelů, rušných trhů a skoro každý večer i nějakou tu kulturní akci.

Uxmal

Někteří návštěvníci řadí Uxmal mezi nejzajímavější mayské památky vůbec. Každopádně jde o jedno z nejklidnějších a nejharmoničtějších archeologických nalezišť, kde jsou na velké ploše k vidění fascinující a skvěle zachovalé stavby z narůžovělého vápence. K jeho atraktivitě navíc přispívá i poloha v hornatém regionu Puuc, podle nějž bylo pojmenováno i nezaměnitelné architektonické uspořádání zdejších památek (puuc znamená „kopce“ a vztahuje se ke zdejším pahorkům o výšce cca 100 metrů).

Palenque

Vznosné, tropickou vegetací obrostlé svatyně Palenque jsou po právu jedním z mexických národních pokladů a také jednou z nejlepších ukázek mayské architektury v Mexiku. Několik kilometrů východně od naleziště se rozkládá moderní, rušné a upocené město téhož jména, které je zajímavé snad jen jako základna pro výlety k rozvalinám. Mnozí návštěvníci dávají přednost ubytovnám roztroušeným po lesích kolem silnice, jež spojuje město s rozvalinami; patří mezi ně mimo jiné i pohodová baťůžkářská oáza El Panchán.

Tulum

Nádherné pobřeží – se zářivým sluncem, příjemným vánkem, nefritově zelenou vodou a pískem jako z cukru – dělá z Tulumu jednu z nejúchvatnějších plážových destinací v Mexiku. Koneckonců, kde jinde mají tohle všechno a ještě k tomu dramatické mayské zříceniny? Kromě toho tu ovšem na vás čekají i jedinečné potápěčské lokality, strhující zaplavené propustě, fantastické podmínky pro šnorchlování a pestrá nabídka pohostinských zařízení i ubytoven všech cenových kategorií.

Cancún

Cancún si na rozdíl od mnoha světových velkoměst jednoduše nebere servítky. Svůj přepych místo toho staví na odiv rovnou a bez vytáček, v čemž ostatně spočívá i jeho hlavní kouzlo. Podobně jako Las Vegas, Ibiza či Dubaj je i Cancún jedním velkým večírkem, který ne a ne přestat. Přidejte k tomu ucházející pláž a dostanete jedno z největších turistických lákadel západní polokoule, jehož ulicemi projdou až 4 miliony návštěvníků (převážně z USA) ročně.

Barranca del Cobre

Ze všech míst, která se dají v severozápadním Mexiku navštívit, se nic nevyrovná úžasnému a dramatickému Měděnému kaňonu (Barranca del Cobre). Tvoří jej série více než 20 velkolepých kaňonů, které společně tvoří oblast čtyřikrát větší než Grand Canyon v Arizoně a na několika místech i mnohem hlubší. Nejlepší na celé oblasti je, že přes některé z nejstrmějších úseků můžete jet železnicí (Železnice Chihuahua–Pacifik, nebo také Železnice Měděného kaňonu), která vozí cestující na 655 km dlouhé kouzelné jízdě působivou krajinou. Vlaky, které jezdí mezi městy Los Mochis na západním konci železnice a Chihuahua na středozápadě, jsou nejoblíbenějším způsobem prohlídky kaňonů.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Dobrodružství na suchu

V nejúchvatnějších částech Mexika se dají podnikat pěší i cyklistické túry, horolezecké výpravy, jezdecké výlety či třeba exkurze spojené s pozorováním divoce žijících zvířat. Aktivní odpočinek je zkrátka oborem, který v Mexiku momentálně dost frčí – je zde dobrá infrastruktura a obchody s vybavením, kde vám ochotně poradí a pomohou, takže vše hravě a s přehledem zvládnete.

Dobrodružství ve vodě

Tisíce mil mexického pobřeží probouzejí v cestovatelích nesporně jejich dobrodružnou stránku. Odložte plážový ručník, popadněte dýchací přístroj a kyslíkovou bombu a ponořte se do zdejších teplých a průzračných mořských vod, surfujte po jejich vlnách nebo šnorchlujte mezi útesy či jezděte na kajaku kolem rozeklaného pobřeží a blízkých ostrůvků.

Slavnosti a trhy

Mnohé mexické slavnosti jsou doslova explozí barev, hudby a davů. Mexičané také s oblibou nakupují, prodávají, směňují, smlouvají či jen tak bloumají po svých nesčetných fascinujících trzích, jejichž škála sahá od velkých městských tržnic, kde se dostane všechno, až po malé trhy, specializující se mnohdy na výrobky uměleckého řemesla, umění či dokonce “biopotraviny”.

Pláže

Když lidé přemýšlejí o Mexiku, mnozí v duchu vidí zlatý písek, modrou vodu a zelené palmy. Této představě odpovídají stovky pláží: některé jsou téměř prázdné a stojí na nich jen pár palmovými listy pokrytých jídelen a cabañas, jiné jsou zase rušné městské pláže. Většinu těch nejlepších najdete na pobřeží Tichého oceánu či Karibského moře.