Kuba je stále skanzenem života v socialistickém režimu. Zajímavou zemi těžící z karibské idylky už padesát let dusí přísný castrovský režim, kvůli němuž nad zdejšími poměry občas zůstává rozum stát. Na druhou stranu je izolovaný ostrovní ráj kouzelný a mnozí návštěvníci si Kubu odvážejí domů v srdci. Není divu.

Režim stále ještě z Kubánců nevysál veškeré známky života, byť od šedesátých let minulého století se takřka nezměnila. Stále je to jedna z bašt dávno dobojované studené války, byť nyní se zdá, že se mezi USA a Kubou začíná oteplovat.

Po ulicích Santiaga a Havany stále ještě dýchvičně supí věkovité „yankeeské“ bouráky, ale jinak se na Kubě ve vší tichosti likvidují nejkřiklavější komunistické přežitky už déle než celé desetiletí.

Kuba se začíná zbavovat nálepky obecního blázna, v drobné míře zapouští kořínky svobodné podnikání a Kubánci mohou díky rozvoji turistického ruchu pronajímat cizincům volné pokoje a při té příležitosti nasát trochu informací zvenčí. Optimisté věří, že to tentokrát konečně vyjde, ale Kubánci si už zvykli na nesplněné přísliby lepších zítřků.

Ať tak či tak, země je to nádherná. A když už na Kubu vyrazíte, rozhodně se neomezte jen na pobyt za stěnami zdejších resortů.

Zobrazit více
Havana do kapsy - 5305
Průvodce

Havana do kapsy

249 Kč 211 Kč Jít do eshopu
Havana City Map - 55464
Průvodce

Havana City Map

162 Kč 137 Kč Jít do eshopu English
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město
Havana
Měna
Konvertibilní, volně směnitelné peso (CUC) a kubánské peso (CUP, MN), v některých rekreačních komplexech přijímají i eura
Jazyk
Španělština
Víza
Čeští turisté potřebují víza v podobě turistické karty, která je nutné obstarat před odjezdem.
Čas
Na Kubě je o šest hodin méně než v ČR. Kuba rovněž přechází na letní čas, ale už druhou neděli v březnu, a tak je časový posun Kuby vůči České republice jenom 5 hodin. Letní čas tu končí poslední neděli v říjnu.
Zvyklosti
Pro Kubu je typické, že zde není k dostání řada jinde běžných věcí nebo je obtížné je sehnat – např. dětská výživa, vlhčené kapesníčky, jednorázové pleny, křídy, léky všeho druhu, oblečení, opalovací krémy atd. Na druhé straně jsou Kubánci velmi vynalézaví a s potěšením vám připraví pro dítě kašičku z tykve a fazolí nebo věnují látkovou plenu. V restauracích nejsou vysoké dětské židle. Kubánci si však chytře pomáhají tak, že vezmou jednu židli, obrátí ji o 180o, položí na židli druhou a dostanou tak vyváženou bezpečnou židli ve správné výšce.
Důležitá čísla
Policie a pohotovost – 106, hasiči – 105
Doprava
Nedělejte si ale starosti, na Kubě se jednoduše cestuje tak, že se zeptáte a vždy se najde někdo laskavý, kdo vám pomůže. Nikde ale nejsou dětské sedačky do auta (v některých autech dokonce ani bezpečnostní pásy), takže si je přivezte z domova.

Denní rozpočet

Baťůžkáři
Na Kubě možná zažijí nepříjemný finanční šok, protože na ostrově není žádná síť laciných hostelů a prostor pro smlouvání je omezený. Navíc je tu tendence nahnat všechny zahraniční návštěvníky do jediného, státem ovládaného turistického sektoru. Ale pozor, hromadné zájezdy a předpřipravené zážitky mohou být hodně drahé. Lze se ovšem vyhnout předraženým hotelům a přemrštěným účtům – pod povrchem je skryta řada levných služeb. Ubytovat se můžete v casas particular, kde vyjde nocleh na necelou polovinu toho co v hotelech. Také jídlo je tu levnější. Případně si můžete vařit sami. Při cestách se zase můžete mačkat s domorodci na korbách kamionů, v autobusech, ve vlacích či na kolech.
Pohodlnější cestování
Pestrá cenová škála se rozprostírá i před těmi, kteří dávají spíše přednost komfortu a kvalitním službám – od 50 CUC za lůžko, které si účtuje nejlevnější hotel typu all-inclusive ve Varaderu, až po 200 CUC na osobu, jež zaplatíte v honosných letoviscích Playi Esmeraldy. Většina rekreačních středisek a hotelů rovněž nabízí velké slevy pro děti mladší dvanácti let, na které se rozhodně vyplatí zeptat. Děti mají kromě toho nárok na 50% slevu v autobusech společností Víazul jakož i v mnoha muzeích a turistických atrakcích.
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Havana

Energická karibská metropole je součástí seznamu nejúchvatnějších měst světa, nicméně minulost a jedna z nejhorších ekonomických krizí moderní doby Havanou otřásla. Je srdcem kubánského paradoxu – svůdná krása se tyčí hned vedle velkolepých trosek, zatímco život plyne vesele dál. Největším klenotem Havany je Habana Vieja, fascinující a dosud nedokončené dílo, které má vrátit podmanivému koloniálnímu centru někdejší nádheru. Okouzlení Habaneros své město milují a ani pro cizince není těžké jejich náklonnost pochopit. Havana je múzou a hádankou zároveň. Vyrazte do jejích ulic a podlehněte tomu kouzlu.

Viñales

V poklidném Viñalesu na naleštěných verandách jemně povrzávají houpací křesla a slamáky ověnčení guajiros přijíždějí na koních domů po náročném dni stráveném na tabákových polích. Nejpohostinnější a nejméně uspěchané kubánské město neztratilo nic ze svého podmanivého kouzla ani po pustošivých hurikánech. Je to místo kompletně postrádající ony zástupy otravných jineteros známé z ostatních kubánských měst a zavedenou zastávku na turistickém itineráři, kam zahraniční návštěvníci jezdí odpočívat, meditovat a kochat se okolní přírodou.

Santa Clara

Che Guevarovo město Santa Clara je už nějaký čas vyhlášeným poutním místem nadšenců s barety na hlavách, kteří sem přijíždějí uctívat svého hrdinu, ale kromě bombastických pomníků oplývá i méně okázalými půvaby typicky kubánského rázu. Santa Clara sice nemá tak malebná zákoutí jako Trinidad nebo výrazně kosmopolitní místa jako Matanzas, nicméně její součástí je druhá nejprestižnější kubánská univerzita, která jí dodává akademickou vznešenost a zároveň i neotesanou mladistvou vitalitu. Jde o město veselé a plné života, které se vám dostane pod kůži tím hlouběji, čím déle se tu zdržíte.

Santiago de Cuba

Druhé největší město Kuby – Santiago de Cuba – vzniklo jako první osada na ostrově na začátku šestnáctého století. Rozhodně si nenechejte ujít pevnost San Pedro de la Roca, která chránila přístav v Santiagu před útoky pirátů a nyní patří na seznam kulturního dědictví Unesco. Najdete tu i Park Baconao, což je biosférická rezervace také zapsaná v seznamu UNESCO.

Cayo Levisa

Ostrov Cayo Levisa není tak profláklé místo jako Varadero, ale nabízí opravdovou přírodní nádheru. Přitom navzdory přítomnosti obligátních plážových bungalovů, skromně zařízené restaurace a kompletně vybavené potápěčské základny působí pořád ještě poměrně odlehlým dojmem. Na rozdíl od ostatních kubánských ostrůvků ho s hlavním ostrovem nespojuje žádná vyvýšená silnice a všichni návštěvníci musejí absolvovat 35minutovou plavbu lodí z Palmy Rubia. Většina z nich vám nicméně řekne, že to za to opravdu stálo. Tři kilometry cukrově bílého písku a safírová voda dělají z Caya Levisa nejlepší pláž v Pinaru del Río.

Trinidad

Zdá se, že Trinidad usnul v roce 1850 a ze spánku už se neprobudil. To je dobrá zpráva pro cestovatele ze současnosti, který v tomto okouzlujícím městě perfektně zachovanou architekturu z poloviny devatenáctého století. Díky tomu byl koneckonců Trinidad zapsán i na seznam světového dědictví. Bohatství městu přinášely plantáže cukrové třtiny, díky těmto penězům je město opravdu výstavním kouskem.

Baracoa

První kubánské hlavní město leží v zálivu obklopeném horami, díky němuž je důkladně izolováno od zbytku ostrova. S dalšími částmi Kuby spojuje Baracou jediná horská silnice. Ve městě jsou tři pevnosti, v ulicích najdete další ukázku koloniální španělské architektury. Je to kouzelné městečko, kterým se proplétají úzké dlážděné uličky, jež splétají síť okolo dominantní katedrály s dřevěným křížem přivezeným podle některých teorií již Kryštofem Kolumbem, který tu v roce 1492 přistál.

Cienfuegos

Sofistikované, elegantní, bohaté a poklidné město přezdívané též Perla del Sur (Perla Jihu) si už dávno získalo návštěvníky svým osvíceným francouzským duchem a nespoutaným karibským šarmem. Pakliže je na Kubě nějaká Paříž, pak jedině tady. Vzhledem ke své poloze na březích přirozeně vzniklé zátoky je Cienfuegos v první řadě přístavním městem disponujícím prvotřídními podmínkami. Město vzniklo až v roce 1819, je tedy jedním z nejmladších kubánských měst, ovšem zároveň je i jedním z architektonicky nejjednotnějších, což mu vyneslo zařazení na listinu Unesco.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Potápění

Skvělých potápěčských lokalit je na Kubě tolik, že byste kolem nich klidně mohli naplánovat kompletní itinerář. O nejvyšší příčku spolu bojují Punta Francés na Isla de la Juventud a María la Gorda v nejzápadnějším cípu provincie Pinar del Río, které jsou známé klidnou hladinou, úchvatnou viditelností a nebývalou hojností rostlinných i živočišných druhů. Nejpřístupnější potápěčskou lokalitou v kubánských vodách je Bahía de Cochinos (Zátoka sviní) na jižním pobřeží Matanzasu. Další Mekkou potápěčů z celého světa je nejdelší korálový útes na Kubě (a druhý největší na zeměkouli), který se táhne půldruhého kilometru od Playi Santa Lucía na severním pobřeží provincie Camagüey. Zlatým hřebem tu je pravidelné krmení žraloků, které se odehrává u nedaleké Playi Los Cocos.

Cyklistika

Mezi největší cyklistické atrakce ostrova patří viñaleské údolí, sešup z Trinidadu k Playi Ancón, poklidné uličky Guardalavaky a silnice vedoucí z Baracoi k Playi Maguana (na severozápad) a do Boky de Yumurí (na jihovýchod). Toužíte-li po něčem náročnějším, zkuste La Farolu mezi Cajobabem a Baracoou (stoupání o celkové délce 21 km), případně hrbolatou, leč úchvatnou pobřežní silnici ze Santiaga do Marei del Portillo – tu je nejlepší si rozložit na tři dny s noclehem v Brisas Sierra Mar a Campismu La Mula – a pro ty nejostřílenější je tu vždy i neuvěřitelně strmá horská silnice vedoucí z Bartolomé Masó do Santa Dominga v provincii Granma.

Rybaření

Hemingway měl pravdu. Rychle tekoucí Golfský proud omývající severní pobřežní Kuby skýtá po celý rok ideální podmínky pro lov plachetníků, mečounů, tuňáků, makrel, barrakud, marlínů i žraloků. Rybaření je pro mnoho návštěvníků neoddělitelně spojeno s pobytem na Kubě a je využíváno především jako skvělá záminka k odpočinku, navazování kontaktů s domorodci, popíjení piva, sledování západů slunce a ničím nerušené rekreaci. Hlavním centrem rybaření na volném moři je Cayo Guillermo. Další sázkou na jistotu je Havana, která disponuje hned dvěma přístavišti, jedním v Tarará a druhým – lepším – v podobě Mariny Hemingway v západní části města.

Šnorchlování

Za tropickými podmořskými divy Kuby není nutné se potápět příliš hluboko: jejich nádherou se můžete stejně tak dobře kochat i při šnorchlování u jižního pobřeží mezi Playou Larga a Caletou Buena (Matanzas), v okolí Cienfuega a Playi Jibacoa (v provincii Havana) nebo v okolí guardalavackého útesu (Holguín). Ve Varaderu se pořádají celodenní šnorchlovací výlety ke Cayu Blanco, kde je zaručená dobrá viditelnost i vysoká koncentrace tropických ryb. Pokud vám hromadné zájezdy nesedí, můžete se o nějakých dvacet kilometrů dál potápět na vlastní pěst u Playi Coral.

Pěší turistika

Co se vícedenních túr týče, přicházejí na Kubě v úvahu vlastně jen dvě možnosti: třídenní výstup na vrcholek Pico Turquino nebo dvoudenní túra po stezce San Claudio v areálu Reservy Sierra de Rosario. Mezi náročnější celodenní túry patří El Yunque a Parque Nacional Alejandro de Humboldt spolu s některými trasami v okolí Las Terrazas a Viñalesu. Patrně nejvyšší koncentrací značených tras se může pochlubit chráněná oblast (přírodní rezervace) v Topes de Collantes.

Vodácké sporty

Kajakářství je zatím na Kubě pořád ještě chápáno spíš jako rekreační aktivita nabízená luxusními letovisky než jako regulérní sport. Ve většině turistických destinací na pobřeží fungují proto jen střediska zvaná náutica, v nichž si můžete pronajmout klasické kajaky vhodné maximálně tak pro cachtání na mělčině. Mezi nejlepší kubánské řeky patří Río Canímar poblíž Matanzasu, kde si můžete vypůjčit veslice a splavit tok této miniaturní Amazonky, jejíž břehy pokrývá nefalšovaná džungle.

Horolezectví

O viñaleském údolí se často říká, že oplývá nejvhodnějšími lokalitami pro sportovní horolezectví na celé západní polokouli. V současnosti je tu v provozu přes sto padesát tras (pokrývajících široké spektrum obtížnosti – některé byly dokonce v YDS klasifikaci ohodnoceny stupněm 5.14) a horolezci ze všech koutů zeměkoule se do této lokality, která patří k nejkrásnějším na Kubě, jen hrnou. V této souvislosti je dobré mít na paměti, že lezení po viñaleských skalách sice provozuje slušná řádka lidí – a většinou bez jakýchkoliv negativních následků –, ovšem z právního hlediska jde stále ještě o nezákonnou činnost. Zatčení ani jiné oplétačky s úřady vám tu sice nejspíš nehrozí, rozhodně byste však měli postupovat s maximální opatrností a za žádných okolností se nepouštět do ničeho, co by mohlo poškodit křehkou rovnováhu ekosytému národního parku Parque Nacional Viñales.