Jestliže již dlouho hledáte kousek tropického ráje, zhluboka se nadechněte – našli jste ho. Kostarika nabízí ideální poměr ztřeštěných adrenalinových dobrodružství i tropického útočiště. Je to země dřímajících sopek, pustých pláží a husté džungle. V korunách stromů šelestí rozjařené malpy, mezi kopci slyšíte ozvěnu skřehotání papoušků ara a stromy kolem cesty jsou obtěžkané zralými plody karambol, jen je utrhnout. Možná vám to zní jako popis nějaké úžasné tropické pohádkové říše, ale taková je Kostarika.

 

 

 

Kostarika právem patří do snů cestovatelů celého světa. Naučte se surfovat v teplé slané vodě a pak vyšplhejte nad mraky, ujíždějte po divokých řekách a pak se nechte navléci do postroje a na laně proleťte nad baldachýnem džungle. Líbí se vám to? To je jen začátek. Kostarika je nejlepší centrum ekologické a adrenalinové turistiky ve Střední Americe. Má prvotřídní infrastrukturu, zavedla řadu vizionářských projektů vedoucích k udržitelnosti a nemá stálou armádu: je to mírumilovný zelený klenot.

 

 

 

A pak jsou tu lidé. Kostaričané neboli Ticos, jak si sami říkají, jsou na svůj kousek ráje velmi pyšní. Vtáhnou hosty do svého pohodového rytmu pura vida (prostého života), což je nejen chytlavé heslo, ale také zavedená mantra.

 

Zobrazit více
Costa Rica - 55446
Průvodce

Costa Rica

541 Kč 459 Kč Jít do eshopu English
Panama - 55501
Průvodce

Panama

528 Kč 448 Kč Jít do eshopu English
Central America - 55515
Průvodce

Central America

560 Kč 476 Kč Jít do eshopu English
Nicaragua - 55519
Průvodce

Nicaragua

522 Kč 443 Kč Jít do eshopu English
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město
San José
Měna
kostarický colón (CRC); americké dolary (USD) jsou prakticky zákonným platidlem
Jazyk
španělština
Víza
Občané ČR mohou do Kostariky cestovat na dobu do 90 dní bez víza
Peníze
Bankomaty jsou téměř všude kromě úplně nejmenších sídel
Čas
UTC -6
Důležitá čísla
Policie - 117; záchranka - 911; hasiči - 118; státní turistická správa - 2222-1090; mezinárodní předvolba - 506
Doprava
Místní autobusy nabízejí levný a spolehlivý způsob cestování po zemi; nejdelší vnitrostátní cesta mimo San José stojí méně než 20 USD

Denní rozpočet

Nízký
méně než 40 USD
Levné pokoje často s koupelnou a větrákem je třeba objednat s předstihem Jídlo v místních sodas (poledních) do 9 USD
Střední
40‒100 USD
Pohodlnější pokoj s koupelnou, klimatizací a TV Standardní jídlo: 9‒15 USD
Vysoký
nad 100 USD
Ekochaty, letoviska, hotelové řetězce a luxusnější designové hotely Jídlo od 15 USD
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Monte Verde a Santa Elena

Naprosto nedotčené panenské lesy jsou výsledkem úsilí místních soukromníků – hlavně kvakerů ‒, kteří odešli ze Spojených států amerických na protest proti korejské válce a místním Ticos napomohli v rozvoji principů udržitelnosti. Ale pravá romantika Monteverde se nachází v přírodě.

Parque Nacional Manuel Antonio

I když tento nejznámější (a nejmenší) národní park plní houfy turistů, je stále dokonalým skvostem. Malpy cupitají po idylických plážích, pelikání hnědí se střemhlav vrhají do čistých vod a lenochodi hlídají přístupové cesty. Skvělé místo pro poznávání tajemství deštného pralesa.

Parque Nacional Tortuguero

Plavba na kánoi po kanálech v národním parku Tortuguero nabízí vodní safari v místech, kde se džungle setkává s vodním prostředím. Můžete zde zahlédnout plaché kajmany, říční želvy, noční volavky, opice a lenochody.

Parque Nacional Corcovado

Tento rozlehlý nedotčený deštný les je bahnitý, vlhký a velmi hustý. Cestovatelé s flexibilním plánem a pořádnou obuví se mohou pustit do neznáma a vrátit se s životním příběhem. Dále v džungli čekají na zřídka navštěvovaných stezkách Corcovada dokonalá místa pro sledování divoké zvěře, zcela opuštěné pláže a spousta dobrodružství.

Horké prameny La Fortuna

I když se už ze svahu sopky Arenalu nad městečkem La Fortuna neřine láva, bublají zde desítky horkých pramenů. Některé se mohou využívat zdarma a místní vám ukáží cestu. Ostatní prameny jsou, nutno říci, vyzdobené, efektní a luxusní. Vyberte si Tabacón Hot Springs ležící ve směru erupce Arenalu z roku 1975. Lázně jsou trochu sešlé, ale na krásném místě. Krášlí je umělé útesy a výzdoba na motivy rajské zahrady.

Jižní Karibik

Přes den si pohovte v síti, šnorchlujte na prázdných plážích, vyšplhejte k tůním napájeným vodopády a navštivte odlehlá domorodá teritoria kmenů Bribrí a Kekoldi. Večer ochutnejte skvělou karibskou kuchyni a roztočte to v rytmu reggae ve venkovních barech, kde vás bude chladit mořská bríza. Tuto jedinečnou směs afrokaribské, ticoské a domorodé kultury nabízí Cahuita a Puerto Viejo de Talamanca.

Dominical

Dominical je vždy pohodové město na pláži, kde čas jako by neplynul, což dokáže nahlodat vaše plány. Když však příboj burácí a slunce pálí, vadí to jen málokomu. Je to vynikající místo, kde se můžete učit surfovat.

Parque Nacional Carara

V národním parku Carara se v bouřlivé explozi barev, zvuků a života setkávají dvě klimatické zóny, jež jsou v Kostarice nejbohatší na divoká zvířata. Je to také jedno z nejlepších míst v zemi mimo odlehlý poloostrov Península de Osa, kde můžete zahlédnout papoušky ara, kteří jsou pro Kostariku typičtí.

Údolí Sarapiquí

Sarapiquí vešlo ve známost jako hlavní přístav za nechvalných starých časů nadvlády korporace United Fruit. Poté zapadlo do venkovské anonymity, aby se z ní díky zpěněné klikaté stuze stejnojmenné řeky posléze vynořilo jako vodácká Mekka. A vodáckým rájem s fantastickými ekologickými chatami a soukromými lesními rezervacemi zůstává.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Výlety v korunách stromů

Kostarické vzdušné výšky národních parků a rezervací nabízejí milovníkům aktivit v přírodě neuvěřitelná představení. Pro naprostou většinu cestovatelů znamená Kostarika deštné lesy, v nichž si můžete si být jisti, že narazíte na krásnou divokou přírodu a zvířata včetně opic, ptáků a spousty motýlů. Život v deštném pralese se odehrává především v korunách stromů, ale protože tyto stromy měří 30 až 60 metrů, má běžný člověk problém zjistit, co se tam děje. Bylo proto jen otázkou času, než někdo v Kostarice vynalezne výlety v korunách stromů. Některé firmy vystavěly mezi stromy vyvýšené chodníčky. Kdo vyhledává adrenalin, vezme v úvahu zip-lining – jízdu na laně vedoucím od stromu ke stromu.

Pěší turistika

Možnosti pěší turistiky v Kostarice jsou zdánlivě nekonečné, ať už vás zajímají procházky v parku, nebo okruh v drsných horách. Téměř každý návštěvník Kostariky podnikne nějaký kratší či delší výlet – ať už jej před příjezdem plánoval, či ne. Výlety nabízejí nepřeberné množství obtížnosti. Kostarika s četnými horami, kaňony, hustou džunglí a dvěma pobřežími patří k nejlepším a nejpestřejším turistickým destinacím ve Střední Americe.

Surfing

Bodové a plážové zlomy, pravostranné i levostranné, útesy a ústí řek, teplá voda a celoroční vlny činí z Kostariky oblíbenou surfařskou destinaci. Na většině míst má pacifické pobřeží větší příboj a lepší vlny v druhé polovině období dešťů, ale v Karibiku jsou podmínky nejlepší od listopadu do května. Jednoduše řečeno, v každou roční dobu tu na vás někde čeká vlna, na které se dá surfovat.

Rafting a sjíždění řek na kajaku

Nováčci přijíždějí celoročně, zatímco ostřílení nadšenci se sem v davech valí během nejdivočejších měsíců od června do října. Mezi jednotlivými oblastmi jsou velké rozdíly ‒ od mírnějších řek v okolí Manuel Antonio podél pacifického pobřeží po opravdu prvotřídní sjezdy na řekách v Pacuare a Reventazónu v Centrálním údolí.

Pozorování ptactva a zvěře

Biologická diverzita Kostariky je vyhlášená, proto nikoho nepřekvapí, že země nabízí nepřekonatelné možnosti pozorování ptactva a divokých zvířat. A navíc lidé všech věkových skupin znají nejslavnější a nejběžnější kostarická zvířata již z domova. Ihned poznáte opice houpající se v korunách, lenochody visící na větvích a tukany plachtící mezi stromy.

Potápění a šnorchlování

Dobrá zpráva je, že Kostarika nabízí teplé vody oplývající mořským životem a že tu na mnoho dalších potápěčů nenarazíte. Špatná zpráva je, že kvůli nánosům a planktonu je viditelnost malá a převládají tu měkcí koráli a houbovci. Pokud hledáte tyrkysové vody a spoustu tvrdých korálů, vydejte se do Belize a Hondurasu.