Zdánlivě nekonečná divočina ohromí většinu návštěvníků a ti tváří v tvář vznešené přírodě obvykle cítí neobyčejnou pokoru. Neexistuje žádný přesvědčivější důvod k blaženému objímání stromů, ale vzhledem k překypujícímu životu divočiny, od velryb a medvědů grizzly až po vlky a losy, je lepší omezit objímání na minimum.

Lyžování, horská cyklistika, pěší turistika, surfování v Tofino, pádlování po Yukonu. Je snadné nechat se svádět dobrodružstvími ve volné přírodě, ale tento region nabízí i skvělé akce ve městech. Provinční hlavní město Victoria představuje svou scénu na pozadí historických budov, zatímco Vancouver, největší město v západní Kanadě, nabízí k průzkumu různé zajímavé městské části. Od uhlazeného Yaletownu po hipsterskou Main St. a od pohodového Gastownu až po „gayský“ West End.

Region nabízí ohromný výběr šťavnatých mořských plodů, velikých steaků a hromady ovoce a zeleniny ve stále větším počtu sezonních farmářských trhů. Restaurace se předhánějí v nabídce výtečných místních ingrediencí, ale na špici je Vancouver, pravděpodobně nejvýznamnější kanadské město, pokud jde o jídlo. Mimo Okanagan Valley a jeho vinařské oblasti je tu i řada regionálních palíren a mnoho nových malých pivovarů. Pro cestující milovníky piva je tudíž BC zemí zaslíbenou.

Zobrazit více
Banff, Jasper & Glacier Natural parks - 55162
Průvodce

Banff, Jasper & Glacier Natural parks

557 Kč 446 Kč English
Canada - 55294
Průvodce

Canada

590 Kč 472 Kč Jít do eshopu English
Vancouver & Victoria - 55530
Průvodce

Vancouver & Victoria

457,00 Kč 366,00 Kč Jít do eshopu English
Vancouver  - Pocket - 55546
Průvodce

Vancouver - Pocket

278,00 Kč 222,00 Kč Jít do eshopu English
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město
Victoria / Ottawa
Měna
Kanadský dolar (CAD)
Jazyk
Angličtina
Víza
Pro pobyt do 180 dní nejsou nutná pro návštěvníky z USA, ze zemí Commonwealthu a z většiny zemí západní Evropy. Vyžadují se od občanů z více než 130 dalších zemí. O aktuální vízové povinnosti se informujte předem na stránkách Ministerstva zahraničních věcí.
Peníze
Bankomaty jsou běžně dostupné. Většina hotelů a restaurací přijímá kreditní karty.
Čas
Na většině území BC a Yukonu platí pacifický čas (GMT/UTC minus osm hodin); v Albertě platí horský čas (GMT/UTC minus sedm hodin).
Elektřina
Zásuvka má tvar dvojice plochých kolíků, stejně jako v USA. Potřebujete tedy cestovní adaptér.
Mobilní telefony
V nezablokovaných evropských a australských mobilních telefonech je možné používat místní SIM karty. Ostatní telefony musejí mít nastavený roaming.
Důležitá čísla
Při vytáčení místního hovoru vytočte vždy všech deset číslic. U dálkových hovorů přidejte před číslo 1, i když je to ve stejném regionu (například při volání z Vancouveru do Whistleru). Mezinárodní předvolba +1
Doprava
Bristká Kolumbie je rozlehlý region, a přestože je k dispozici mnoho způsobů dopravy, nejoblíbenějším způsobem cestování za město je jízda autem. Výbornou příměstskou vlakovou dopravu mají k dispozici města Vancouver, Calgary a Edmonton. V dalších regionech slouží v omezeném rozsahu VIA Rail a luxusní Rocky Mountaineer. Silniční dopravu podporuje i dobrý systém meziměstských dálnic. V rozlehlých vzdálených oblastech jsou vozidla nezbytná. Ve velkých městech mají dobré systémy veřejné autobusové dopravy. Meziměstskou dopravu nabízí Greyhound a menší regionální operátoři. Trajekt - Společnost BC Ferries provozuje mnohé krátké i dlouhé spoje podél západního pobřeží.

Denní rozpočet

Nízký
do 100 CAD
Lůžko ve společné ložnici: 30–45 CAD Místo v kempu: 25–40 CAD Oběd z pouličního stánku: 8–10 CAD Celodenní jízdenka: 5–10 CAD
Střední
100–300 CAD
Standardní hotelový pokoj: 150–200 CAD Jídlo v místní restauraci střední úrovně (mimo nápojů): 15–25 CAD Vstupné do nejzajímavějších místních atrakcí: 15–30 CAD Dva drinky v místní hospodě: 15–20 CAD
Vysoký
nad 300 CAD
Designový hotel nebo luxusní B&B: 250 CAD Jídlo o třech chodech v místní restauraci (mimo nápojů): 75 CAD Půjčení auta: až 75 CAD za den Jednodenní skipas: 60–100 CAD
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Toulky kolem jezera Lake Louise

Rozeklané okolní hory připomínají přírodní mrakodrapy. Jezera v národním parku Banff jsou zbarvená tak nadpozemsky, že začnete přemýšlet, kde Matka příroda vzala Photoshop. Neláká tu jen legendární Lake Louise, budete obdivně vzdychat, ať se podíváte kterýmkoli směrem. Maličko odbočte z vyšlapaných stezek a objevíte skryté vodopády, rozkvetlé horské louky a údolí plná divoké zvěře – a to všechno pod modrou oblohou, mezi majestátními vrcholky hor.

Dawson City

Zhruba čtyři hodiny se budete kodrcat ve vrcholném létě starým rozhrkaným autobusem po Klondike Hwy a nebudete vědět, zda jsou tři hodiny ráno anebo odpoledne, a najednou přijedete do Dawson City. Přímo před hernou, na dřevěném chodníku, stojí ženy v nabíraných sukních; odevšad slyšíte příběhy o zlatě – jako byste vstoupili do jiného světa. Praví dobrodruzi půjdou vyzkoušet nechvalně proslulý Sourtoe cocktail a každý, kdo byl v Dawson City, se bude svým zážitkem navěky vychloubat.

Dinosauři v Drumheller

Pro děti, které jsou celé pryč z dinosaurů, není na celém světě lepší místo než město Alberta, ležící v poušti. Tady najdete nejlepší kanadské dinosauří muzeum, které uspokojí nenasytnou dětskou touhu po faktech. A navíc se tu nabízí i možnost zkusit si nějakou tu fosilii vykopat a vyfotit se s největším tyranosaurem na světě. Je vysoký 26 metrů a tyčí se nad městem jako Godzilla.

Národní park a rezervace Kluane

Z dálnice Alaska Hwy už můžete zahlédnout krásu národního parku a rezervace Kluane o rozloze 22 015 km2. Patří k největším chráněným oblastem divočiny na světě. Toulejte se den vnitrozemím parku – nebo nastupte do vrtulníku – a spatříte úžasnou krajinu, zařazenou do světového dědictví UNESCO. Z ledovců se odlamují obrovské ledové hory a voda u pobřeží zamrzá. To je příroda v celé své vznešené a děsivé kráse.

Southern Gulf Islands

Jakmile se přiblížíte k pobřeží, budou vám přátelsky kynout ostrovy u jižní pevninské části BC. Ale teprve při plavbě trajektem od ostrova k ostrovu si uvědomíte, jak rozmanitý je tu život. Váš organismus upraví vaše vnitřní hodiny na ostrovní čas a vy pocítíte hluboký klid. Na každém ostrově pocítíte jinou atmosféru, zkuste jich tedy navštívit co nejvíce.

Pláže ostrova Vancouver

Ostrov Vancouver je největší osídlená pevnina u pobřeží Severní Ameriky, nabízí řadu skvělých pláží. Jsou tu příbojem bičované pláže u Tofino i poklidné zátoky v okolí Parksville, vhodné pro rodiny. Když se proderete hustým porostem na Cape Scott, vynoříte se na slunečné pláži s bílým pískem, s přílivovými jezírky a se skalními výchozy.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Vyjížďky na koních

Vřele doporučujeme obhlídku zdejší krajiny mezerou mezi ušima spolehlivého koně. Patřičně se oblékněte a probuďte v sobě skrytého příslušníka kanadské jízdní policie. V regionech Cariboo a Chilcotin jsou jezdecké oblasti dávno zavedené. Buď se tam můžete ubytovat na ranči, nebo se jen vyškrábat do sedla a vyrazit na vyjížďku. Když budete sedlat v Banffu nebo v Jasperu, bude to jeden z nejlepších způsobů, jak se v kraji cítit jako doma. V létě se zastavte v domově cowboyů, Calgary, na úžasné rodeo Calgary Stampede.

Pádlování po řece Yukon

Zavzpomínejte na dávné časy a vydejte se v kánoi z Whitehorse do Dawson City. Není to nic pro bázlivé a už vůbec ne pro nezkušené. Šestnáct dní budete po Yukon River pádlovat divokou skalnatou krajinou, lemovanou arktickým lesem. Stále pozorujte vodu: když uvidíte nějaké záblesky, můžete zkusit rýžovat zlato. Za méně intenzivními zážitky se můžete vydat z Dawson City do Eagle City na Aljašce. Tato cesta trvá jen tři dny.

Lyžování na svazích Whistleru

Tato horská vesnice je v zimní sezoně plná rampouchů a vzrušených návštěvníků; hlavním adrenalinovým lákadlem je jedna z nejpopulárnějších sjezdovek Severní Ameriky, hora Whistler, která byla dějištěm zimní olympiády 2010. Po náročném sjezdu tweetujte o svých úspěších a popíjejte přitom irskou kávu zpátky ve vesnici. Až zaplane oheň v krbu, pozorujte lyžaře venku a plánujte svůj další sjezd.

Ochutnávání vína v údolí Okanagan

Užijte si výlet do bukolických, pahorků regionu Okanagan Valley porostlých vinicemi. Pro návštěvníky, kteří mají rádi víno, je to nejlepší způsob, jak strávit čas v západní Kanadě. Budou vás lákat desítky vinařských závodů, od legendárních, jako jsou Mission Hill Family Estate a Quails’ Gate Winery, až po Summerhill Pyramid Winery.