Představte si nekonečnou zeleň, okolo ní křišťálovou vodu omývající korálové útesy a pláže s jemným pískem, všudypřítomnou červenou půdu se svěžími banánovníkovými háji. Máte? To je Jamajka, jeden z nejkrásnějších karibských ostrovů. Klenot, kde je kromě pláží a resortů stále co objevovat.

Jamajka je neuvěřitelně krásná země, která uchvátí oči i duši. Jamajská kultura může cizince odrazovat, ale v zásadě se jedná o otázku pochopení a ocenění této krajiny a toho, jak její periodické rytmy udávají tempo velké části života na ostrově.

Jamajka volá po objevování. Ať už pod vodou, na pěších túrách, na bambusovém voru, pod zemí s baterkou na čele, autem nebo na kole. Když se vzdálíte od krásných pláží, poznáte zákoutí ostrova, která mnozí turisté minou. A to by byla škoda. Nepotřebujete vrcholnou kondičku Usaina Bolta, třeba nejznámější túru na vrchol Blue Mountain Peak zvládnou i lidé s průměrnou fyzičkou.

Nalaďte se na rytmus této hudební velmoci, který se odráží v basech sound systémů i v lyričnosti dialektu patois či v gospelech znějících z řady kostelů po celém ostrově. Jamajčané hudbou žijí a vy se brzy budete pohupovat do rytmu s nimi. Je opravdu až nesnesitelně snadné si zemi pulzující životem zamilovat…

Zobrazit více
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město
Kingston
Měna
Jamajský dolar (JMD) a americký dolar (USD)
Jazyk
Angličtina a patois (místní dialekt)
Víza
Pro pobyty kratší než 90 dní občané EU víza nepotřebují
Peníze
Na bankomaty, banky a směnárny narazíte zcela běžně ve velkých městech, na venkově již méně. Ve významnějších hotelech, resortech a restauracích je preferovanou měnou americký dolar (USD).
Čas
SEČ –6 hodin (nemají letní čas)
Elektřina
110 V/50 Hz; adaptér je potřeba, převažují zásuvky používané v USA a Kanadě
Důležitá čísla
Policie – 119, hasiči a první pomoc – 110
Doprava
Jamajskou hromadnou dopravu zajišťují autobusy, minibusy a route taxi; jezdí mezi Kingstonem a zbytkem ostrova. Autobusy jsou levné, ale často přeplněné a nepříliš bezpečné, existují i dražší a spolehlivější spoje. Route taxi jsou levné a výhodné, automobil si můžete pronajmout ve větších i menších městech – jezdí se vlevo.

Denní rozpočet

Nízký
do 100 USD
Mimo Kingston, Montego Bay, Negril and Ocho Rios je vše levnější Porce pikantního sušeného masa jerk: 3,50 USD Poplatek za route (sběrné) taxi: 1–2 USD Dvoulůžkový pokoj: 50 USD
Střední
100–200 USD
Vstup na většinu turistických atrakcí: 20 USD Krátká jízda taxíkem: 20 USD Jídlo v restauraci střední kategorie: 20 USD Sdílené vily s luxusními pokoji za střední poplatek
Vysoké
nad 300 USD
Doprava soukromým taxi Drahá večeře: od 30 USD Luxusní ubytování: od 200 USD
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Vodopády Reach Falls

Vysoko v kopcích na východním pobřeží Jamajky, stranou zájmu většiny turistů, najdete možná nejkrásnější jamajské vodopády. A to je tu krásných vodopádů spousta. Najměte si průvodce (vážně, věřte nám) a šplhejte po kluzkých kamenech porostlých mechem mezi horskými jezírky k nebi. Odměna bude stát za to.

Blue Mountain Peak

Být na nejvyšší hoře Jamajky při východu slunce je kouzelným zážitkem. Už noční výšlap si užijete, neboť vás při něm doprovodí miliony světlušek. Na vrcholu si pak počkejte na první sluneční paprsky dne a sledujte, jak zalijí hustě zalesněné vrcholky okolních hor, kávové plantáže i nedalekou Kubu.

Noční Kingston

V Kingstonu to žije v kteroukoliv denní a noční hodinu, obzvláště to ale stojí za to právě v noci. Vyrazte do klubu nebo na pouliční party a počítejte s tím, že zažijete vzrušující událost, kde se nikdo nedrží zpátky. Na pouliční party jsou obvykle dva obří reproduktory namířené proti sobě a celá ulice vibruje basy. A podobně to vypadá i v nočních klubech. Budete se muset předvést „na parketu“, místní chtějí vidět, jak umíte tancovat. Tak jim ukažte, co ve vás je.

Muzeum Boba Marleyho

Marleyho stařičký dům v Kingstonu je přeplněný osobními věcmi, ale všechny zajímá hlavně ložnice. Zůstala v původní podobě a je v ní řada artefaktů duchovního významu. Uvidíte kuchyňku, v níž si Marley připravoval vegetariánskou, nesolenou stravu i-tal, dále houpací síť, ve které lehával, když hledal inspiraci. A také místnost provrtanou kulkami, kde Marley s manželkou mále přišel o život při pokusu o atentát.

Treasure Beach

Na jižním pobřeží Jamajky najdete nejrozmanitější a nejzajímavější možnosti ubytování. Nejsou tu žádné obrovské resorty, spíše klidné a přívětivé penziony, přeumělkované domy připomínající divadelní kulisy, rastafariánská útočiště pro baťůžkáře či soukromé vily, nejstylovější a nejluxusnější v zemi. Mnohde nabízejí kromě noclehu i kurzy vaření, jógu na střeše, rauty či filmové večery.

Destilérka Appleton

Když se řekne Jamajka, okamžitě na mysl vytane rum. Netvrdíme, že Appleton vyrábí ten nejlepší na ostrově, každopádně se jedná o vůbec nejdostupnější a navíc si můžete vybrat z několika druhů. V destilérce v Centrální vrchovině můžete ochutnat ohnivou vodu ve všech jejích podobách. A počítejte s tím, že toho rumu bude vážně hodně – druhý den asi nic moc nestihnete...

Mandeville

Páté největší město na ostrově, kde žije mnoho jamajských důchodců s nabitou prkenicí a spousta dobrovolníků a zaměstnanců ze západních neziskovek. Mandeville tak má velmi kosmopolitní ráz. V panském sídle Bloomfield Great House velmi dobře vaří, navíc si můžete dopřát skvělou kávu vypěstovanou na okolních plantážích. A mezitím budou zlaté sluneční paprsky rozpouštět horskou mlhu.

Port Royal

Ospalá rybářská vesnice Port Royal je už jen zašlou vzpomínkou na slávu bývalého hlavního města karibských pirátů a „nejzkaženějšího města pod sluncem“. Projděte se podél cimbuří pevnosti Fort Charles po stopách piráta Henryho Morgana (pevnost je dodnes lemována děly, která měla odstrašit případné útočníky), nechte se dezorientovat v legračně nakloněné zbrojnici Giddy House nebo navštivte námořní muzeum a obdivujte poklady vytažené z mořského dna, kde po zemětřesení v roce 1692 skončily dvě třetiny města.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Pěší turistika

Jamajské vnitrozemí nejlépe poznáte pěšky, ale mějte na paměti, že na výpravu do hor a do džungle je vždy nejlepší vyrazit s průvodcem. V divočině se můžete snadno ztratit a je dobré mít nějaký kontakt, který se za vás zaručí u místních. Nejvhodnějšími oblastmi pro pěší turistiku jsou Blue Mountains, národní park John Crow a Rio Grande Valley ve farnosti Portland. Z poslední jmenované oblasti vedou některé túry i do Blue Mountains a John Crow Mountains. Dramatickou krajinou se vyznačuje odlehlá oblast Cockpit Country s vápencovými kopci zarostlými džunglí.

Cyklistika

Jízdní kola si můžete pronajmout ve většině resortů i v mnoha menších penzionech. Pokud cyklistiku neberete na lehkou váhu, přivezte si vlastní horské nebo víceúčelové kolo – k jízdě po děravých silnicích bude nutné, aby mělo bytelnou konstrukci. Oblíbený (nikoli slabšími povahami) je sjezd Hardwar Gap (1700 m) v Blue Mountains. Fajn jsou vyjížďky v okolí Ocho Rios.

Potápění a šnorchlování

Potápění je nedílnou součástí jamajského cestovního ruchu od konce šedesátých let 20. století, kdy začaly v Montego Bay, už tehdy hlavním městě turismu na ostrově, vznikat první střediska. Díky nedalekým útesům a mořskému parku v MoBay je celé severozápadní pobřeží od Negrilu po Ocho Rios dodnes centrem jamajského potápění. Podle jamajských zákonů jsou všechny ponory omezeny maximální hloubkou 30 metrů a všichni se musí potápět s průvodcem. K potápění jsou ideální místa jako Airport Reef, Rose Hall Reef či The Throne, šnorchlování si užijete na Belmont Beach či Seven Mile Beach (Long Beach).

Reggae

Tóny reggae vás na ostrově budou doprovázet na každém kroku. Užijte si dvě významné akce, festivaly oslavující jamajskou vášeň pro „riddims“: Rebel Salute, pořádaný každoročně v lednu v St. Ann, i Reggae Sumfest, který se koná v Montego Bay uprostřed parného jamajského léta a na němž můžete uprostřed vlnícího se davu zpocených těl tancovat až do vyčerpání.

Sjíždění řek

Jako první se sjížděním řeky na bambusovém voru bavil Errol Flynn. Dnes mají zvýšená sedátka s měkkým polstrováním, na kterých si hovíte, zatímco s vámi „kapitán“ proplouvá mělčinami a drobnými peřejemi. Nejlepší říční rafting na Jamajce nabízí hornatá vnitrozemská oblast na severozápadě ostrova, jmenovitě řeky Great River a Martha Brae River. Z Montego Bay a Ironshore vám na tyto výlety bude stačit jeden den. Na opačném konci Jamajky, na východě, zamiřte do Rio Grande Valley, které se nachází asi v polovině cesty mezi Kingstonem a Port Antoniem.

Surfing a kiteboarding

Stálý východní vítr dělá z Jamajky zemi zaslíbenou kvalitnímu letnímu surfování. Domovem tohoto sportu na ostrově je bezpochyby Jamnesia Surf Club, surfařský klub na pláži Bull Bay, 13 km východně od Kingstonu. Boston Bay, 14 km východně od Port Antonia, je pláž s tradičně dobrými vlnami. V malé boudě si tu můžete levně pronajmout surfařská prkna. Kiteboarding Jamaica v Glistening Waters nedaleko Falmouthu je zase kolébkou kiteboardingu.

Jeskyňářství

Jamajka je doslova prošpikována vápencovými jeskyněmi a kavernami, přičemž v mnoha z nich se nacházejí stalaktity a stalagmity, podzemní řeky či dokonce vodopády. Prohlídky s průvodcem si lze zajistit v jeskyních Fox Caves, Green Grotto, Roaring River, Windsor Caves, pro zkušené jeskyňáře jsou cílovými destinacemi Coffee River Caves, Gourie Cavesči Peterkin-Rota Caves.

Rybaření

Kajmanský příkop, který začíná pouhé 3 km od západního pobřeží ostrova, je celoročním rájem pro hlubokomořský rybolov. Ideální ke sportovnímu rybaření je také severní pobřeží, kde se to rybami hemží zejména v mořské propasti „Marlin Alley“.

Jízda na koni

Projížďky na koni jsou velice oblíbené, zejména podél pobřeží, kde můžete využít možnosti plavit se s koněm v moři nebo prozkoumat některou z větších plantáží.

Kultura Maroonů

V maroonských osadách ožívají mystické prvky jamajské kultury. Marooni z měst Accompong, Moore Town a Charles Town si hrdě uchovávají svůj původní způsob života. Rádi vás provedou místy, kde je půda stále ještě vlastněna celou komunitou a kde se praktikuje lidové léčitelství. Můžete se zde také vydat na pěší túru do kopců po starých maroonských stezkách.