Široké pásy bílého písku se protahují mezi pastelově modrou vodou a vzrostlými kokosovými palmami. To je nejčastější představa o Dominikánské republice postavená na jejích vyhlášených plážích. Ale Dominikánská republika nabízí mnohem více. Je domovem mnoha „nej“ celé karibské oblasti.

Tak třeba – je tu nejstarší nemocnice, univerzita a dlážděná cesta na západní polokouli. Právě tady tedy začíná moderní historie Ameriky. Kromě toho je tu také nejvyšší bod Karibiku – Pico Duarte s 3175 metry. A další nej? Na severním pobřeží jsou jedny z nejlepších podmínek pro windsurfing a kiteboarding na světě.

Dominikánská republika je zemí mnoha tváří – sladce růžových koloniálních staveb, stejně sladké kávy, kohoutích zápasů i vášnivých hráčů domina. Místní kromě domina milují i baseballové zápasy, nikde jinde na světě se tento sport netěší tak vroucné přízni fanoušků.

Týden v Dominikánské republice můžete strávit válením se v plážovém letovisku s all-inclusive programem, ale když se vydáte za brány resortu a zkusíte poznat hloubku a půvab této země, rozhodně si odsud odvezete mnohem více zážitků. 

Zobrazit více
Dominikánská republika - 5304
Průvodce

Dominikánská republika

599 Kč 419 Kč Jít do eshopu
Dominican Republic - 55347
Průvodce

Dominican Republic

450 Kč 382 Kč Jít do eshopu English
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město
Santo Domingo
Měna
Dominikánské pesos (RD$)
Jazyk
Španělština
Peníze
Banco Popular, Banco Progreso, Banco de Reservas, Banco León a Scotiabank mají bankomaty, které přijímají většinu zahraničních debetních karet. V turistických oblastech není problém s kartami Visa a MasterCard, některé obchody si připočítávají příplatek za nákup kreditní kartou (zpravidla 16 %).
Víza
Vydávají se na hranicích nebo na letišti (10 USD)
Čas
SEČ –6 hodin (nemají letní čas)
Elektřina
110 až 125 V/60 Hz; stejný systém jako v USA a Kanadě, adaptér je nutný, výpadky proudu jsou běžné – hotely a obchody mají náhradní generátory
Důležitá čísla
Tísňová linka – 911, hasiči – 809-6822000, policie – 809-6823151, první pomoc – 809-6823792.
Doprava
Velká města jako Santo Domingo mají veřejnou autobusovou dopravu, jezdí tu i moto-taxíky, které jsou levnější než běžná taxi, kromě toho se můžete svézt též tzv. públicos (otlučená auta, malé dodávky či pick-upy), které jezdí po hlavních bulvárech a sbírají cestující

Denní rozpočet

Běžné ceny
Taxi z letiště Las Américas do Santo Dominga 25–30 USD Tříhodinová prohlídka s průvodcem po centru Santo Dominga 20–30 USD Jednodenní potápění (včetně vybavení) v Las Terrenas 25–35 USD Čerstvá ryba s přílohou v turistické restauraci 8–10 USD Čerstvá ryba s přílohou v místní restauraci 4–6 USD Britský galon (4,5 l) benzinu 3,25 USD Litr balené vody 1 USD Láhev piva Presidente 1,25 USD Tričko jako suvenýr 8 USD Pouliční občerstvení: empanada se sýrem a šunkou 0,75 USD Ubytování na jeden den od 20 USD do 100 USD
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Santo Domingo

Město hlubokých kontrastů, v němž se bohatství i bída míjejí v pečlivě oddělených čtvrtích. Vedro zde bývá spalující a únavné, ale lidé mu odolávají s úsměvem na rtech a obdivuhodnou trpělivostí. Z pohledu turisty je tu co objevovat – Evropa a Amerika si zde skutečně podávají ruku, je skutečnou perlou, jejíž krásu a atmosféru dvojnásob oceníte v době karnevalu či různých festivalů.

Samaná

Jedno z nejlepších míst na světě k pozorování kytovců dlouhoploutvých. Sezona začíná zhruba v polovině ledna a trvá až do poloviny března.

Pico Duarte

Hora vysoká 3175 metrů je nejvyšším vrcholem karibské oblasti. Poprvé na horu někdo vystoupil až v roce 1944, dnes každým rokem vystoupí na vrchol 3000 lidí. Přidejte se k nim.

Národní parky Armando Bermúdez a José del Carmen Ramírez

Jejich klenotem je Pico Duarte, ale na ploše 1500 kilometrů čtverečních v horském terénu je i řada dalších lákadel. Žije v nich 47 druhů známých obojživelníků a několik savců, především divocí kanci, kteří sem byli vysazeni. Lépe se dají pozorovat ptáci, mezi něž patří hispaniolský papoušek, datel, vrána bělohřbetá a národní pták Dominikánské republiky – brkoslavec palmový.

Stadion Quisqueya, Santo Domingo

Když se hraje baseball, musíte tu být. Davy diváků si vychutnávají hru světové úrovně, křičí a vášnivě gestikulují. Tady touto hrou žijí, a přestože jejím pravidlům neporozumíte, prostředí vás uchvátí.

Playa Rincón

Jedna z desítky nejlepších pláží v Karibiku, kterou tvoří několik dlouhých, lehce se stáčejících pláží – to vše v délce téměř 3,2 kilometru. Bílý písek, voda mnoha odstínů, spousta restaurací s plody moře, lehátka… Co víc si přát? Většina lidí sem přijíždí vodním taxi kolem deváté ráno, odpoledne odjíždějí po čtvrté.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Windsurfing a kiteboarding

Dominikánská republika je nejlepším místem na světě k provozování windsurfingu a kiteboardingu. Vítr nejvíce fouká v Cabarete, což je město na severním pobřeží odevzdané téměř zcela těmto dvěma sportům. Pro zájemce o oba tyto sporty se zde nachází mnoho škol.

Potápění a šnorchlování

Potápění na jižním pobřeží v teplých vodách Karibiku, kde je hojnost tropických rybek, je zábavou. Na severním pobřeží jsou vody Atlantiku chladnější a méně průhledné, ale terén je členitější, najdete zde více kaňonů, jeskyní a skalních výchozů.

Turistika

Město Jarabacoa, ležící na vysočině, je výchozím bodem k výstupu na nejvyšší vrchol v karibské oblasti Pico Duarte, který má 3175 metrů. Zajímavým výletem je také túra krásným údolím Valle de Tétero, kterým protékají řeky a kde najdete petroglyfy domorodých obyvatel.

Pozorování velryb

Od poloviny ledna do poloviny března se shromažďují tisícovky kytovců dlouhoploutvých v a kolem zálivu Samaná, díky čemuž se záliv stává nejlepším místem na světě k pozorování velryb.

Karneval

Každou neděli v únoru se slaví po celé zemi velký karneval, který vrcholí poslední víkend v měsíci nebo první víkend v březnu mohutným průvodem v Santo Domingu. Hlavním bodem oslav je soutěž o nejlepší kostýmy a masky.