Při vstupu na ostrov Dominika, další z perel v karibském náhrdelníku, se ve vás rozhostí pocit, že jste se ocitli v místech, kam dosud nevkročila noha bělocha. Žije tu poslední původní karibská populace a turistický průmysl je v plenkách, ale lidé si sem zvolna nacházejí cestu.

Lákají je nádherné zelené hory, vypínající se až do výšky 1200 metrů, rajská květena, kouzelný ráj na souši i pod hladinou moře. Dominika se vám při příletu představí v podobě drsných vrcholů porostlých džunglí a zahalených mlhou, ukáže se i temnými skálami lemované pobřeží. Už první ochutnávka tak slibuje mnohá dobrodružství.

Chybí tu široké písečné pláže, ale zato tu jsou původní deštné pralesy. Když proniknete do vnitrozemí ostrova a objevíte zurčící vodopády, vroucí minerální prameny a všechny možné projevy sopečné činnosti, poznáte, jak ostrov pulzuje životem.

Do toho zní kakofonie hmyzu, žab a ptáků. Rostliny fantastických tvarů sytí okolní vzduch pestrou směsicí vůní. A takto kouzelná krajina se nalézá i pod vodou, kde vás uvítá neuvěřitelný svět, relativně nedotčený a málo navštěvovaný potápěči. 

Zobrazit více
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město
Roseau
Měna
Východokaribský dolar (XCD)
Jazyk
Angličtina, kreolština, patois
Peníze
Americké dolary jsou běžně přijímány v obchodech, restauracích, hotelích, taxících; obvykle v kurzu 2,60 nebo 2,65 XCD za 1 USD. Většina hotelů, půjčoven aut i potápěčské výstroje, turistických kanceláří a dražších restaurací bere platební karty MasterCard, VISA a American Express.
Víza
Do 21 dnů platí bezvízový styk.
Čas
SEČ –5 hodin (nemají letní čas)
Elektřina
220/240 V/50 Hz; britský typ zásuvek, je potřeba adaptér
Očkování
Pokud na Dominiku cestujete z rizikových oblastí (např. Bolívie, Ekvádor či Peru), je nutné mít očkování proti žluté zimnici
Důležitá čísla
Tísňová linka – 999
Doprava
Autobusy se zde rozumí převážně mikrobusy. Jezdí pravidelně po pobřežní trase mezi Roseau a Scottovým výběžkem a mezi Roseau a Portsmouthem, ale dál na sever za letiště Canefield jezdí méně často.

Denní rozpočet

Běžné ceny
Taxi z letiště Canefield do centra Roseau 7 USD Potápění s jednou tlakovou nádobou 50 USD Komfortní dvoulůžkový pokoj v hotelu 80 USD Hlavní jídlo v průměrně drahé restauraci 10 USD Průměrné vstupné 5 XCD Galon benzínu (britská míra = 4,55 l) 9 XCD Litr balené vody 1,30 XCD Pivo Kubuli 4,50 XCD Tričko 25 XCD Pouliční prodej: kus tresky 1 XCD
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Roseau

Barvité město Roseau se starými kamennými a dřevěnými domy podél ulic. Když se vydáte do ztichlých postranních uliček, jako by vás stroj času poslal nazpět o sto let. Některé budovy v Roseau jsou bizarní, připomínají perníkové chaloupky, jiné jsou jen zvětralé skořápky, nejistě se vyklánějící nad chodníkem.

Národní park Morne Trois Pitons

V jižní polovině ostrova zahrnuje park Morne Trois Pitons téměř sedm tisíc hektarů horského vulkanického vnitrozemí. Převážnou část tvoří původní deštný les, ze kterého se zvedají kopce, včetně druhé nejvyšší hory země Morne Trois Pitons (1386 metrů). Jsou tu nejkrásnější místa v divočině na celém ostrově: Vroucí jezero, Jezero Boeri, Sladké jezero a Middlehamské vodopády. Na všechna tato čtyři místa se vyráží z horské vesničky Laudat (600 m n. m.).

Middlehamské vodopády

Jeden z nejvyšších vodopádů na Dominice, vede k němu zajímavá procházka deštným lesem. Cestou uvidíte šedesátku druhů stromů, různé rostliny, jako bromélie či orchideje, společnost vám budou tvořit také různé druhy ptactva a drobných stromových žab. Vezměte si na cestu průvodce, nebo kompas (a přibalte dobrý orientační smysl) – jakmile sejdete z cesty, mohou být problémy.

Indiánská řeka

Vydejte se v Portsmouthu proti proudu Indiánské řeky, abyste se dostali do jinak nepřístupných míst a viděli život vázaný na vodu. Na kalné řece se váš člun bude vyhýbat kmenům kampeškových stromů, které vyrůstají z bažinatých mělčin a jejichž kořeny se doširoka proplétají podél břehů. Cesta trvá půl druhé hodiny, obvykle se zastávkou na drink v pralesní chaloupce.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Pláže a koupání

Na Dominice nejsou nekonečné písečné pláže, ale nějaké se přece jen najdou. Z pláží na západě ostrova, kde je klidnější moře a černý písek, jsou nejlepší místa v okolí Portsmouthu. Moře na východní pobřeží je bouřlivější a otevřené, vhodné spíše pro surfaře. Malé kapsy se zlatým pískem se nacházejí na jih od Calibishie; tady bývá moře dost klidné pro koupání i šnorchlování. Další úzké pláže podél cesty s hnědým pískem jsou i dále na jih.

Pěší turistika

Na ostrově je pár krásných výletních tras. Krátké vycházky vedou ke Smaragdovému jezírku a Trafalgarským vodopádům, což jsou nejnavštěvovanější místa. Krátké procházky na známá místa zvládnete sami, ale většina túr do divočiny vyžaduje průvodce, který je obeznámen s cestou. Několik pěších tras je i v národním parku Cabrits. V rezervaci Severní les je snadná procházka papouščí rezervací a těžká túra na nejvyšší horu ostrova. V národním parku Morne Trois Pitons je vytyčena řada cest do divočiny, od krátkých procházek na okouknutí džungle, až po celodenní túru přes údolí s aktivními bahenními sopkami, která končí u Vroucího jezera.

Šnorchlování a potápění

Nejlepší potápění na ostrově je v zálivu Sufriere. Skalní sráz na Scottově výběžku je plochý korálový útes, který strmě padá do hloubky 46 m. Je pokrytý obrovským kobercem trubicových hub a hebkých korálů. Hned v sousedství na západ od Scottova výběžku je skalní věž s vrcholkem několik stop pod hladinou; klesá a přechází do skupiny skalních stěn, oblouků a děr, kde je hojnost trnuch, kajmanek, barakud a papouščích ryb.

Vodácké sporty

Na kajaku můžete objet záliv Sufriere, dobré jsou i vodácké výlety na sever od Portsmouthu, kde si můžete z moře prohlédnout národní park Cabrits, zátoku Douglas nebo najít další odlehlá a krásná místa pro potápění či šnorchlování.

Pozorování velryb

Velryby a delfíni obývají hlubší vody za pobřežní plošinou západně od ostrova. Vorvani dorůstají délky až 21 m a mají tupou hranatou hlavu. Jsou běžně k vidění od října do března. Vyskytují se zde i další velryby: různé druhy kosatek, kogia, a další. V zimě jsou příležitostně vidět i migrující keporkaci.