Nejmladší středoamerický stát je českými cestovateli často přehlížen. A je to škoda. Belize nabízí autentickou atmosféru a exotickou krásu. Je malý, ale nabitý atrakcemi – od ruin z dob mayské říše až po přírodní krásy. Po této stránce je Belize až překvapivě rozmanité.

Přestože je Belize usazené mezi španělsky mluvícími zeměmi a Karibikem (geograficky i kulturně), žijí tady podle vlastního rytmu. Španělštinu tu sice uslyšíte, ale bez problémů se kdekoliv domluvíte anglicky, což jistě potěší řadu cestovatelů. Jako Britský Honduras totiž země dříve patřila pod správu Velké Británie.

Domluvit se je důležité, ale Belize hovoří především „řečí těla“. Jeho téměř 390 km dlouhé pobřeží a bezpočet ostrovů nabízí fantastické podmínky ke koupání a povalování na pláži. Bariérový útes země, největší na severní polokouli, je pak potápěčským rájem. Vypravte se i do nitra země, kde v džunglích stojí prastaré stavby z dob, kdy bylo Belize střípkem v mozaice mayské říše.

Belize se řadí spíše mezi dražší destinace Střední Ameriky, ale zdejší kuchyně, rozmanitost a kultura vám na oplátku zaplatí nezapomenutelnými zážitky. Proč se tedy do této země nezamilovat?

Zobrazit více
Belize - 55499
Průvodce

Belize

466 Kč 396 Kč Jít do eshopu English
Guatemala - 55500
Průvodce

Guatemala

466 Kč 396 Kč Jít do eshopu English
Central America - 55515
Průvodce

Central America

560 Kč 476 Kč Jít do eshopu English
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Měna
Belizský dolar (BZD); americké dolary (USD) jsou přijímány všude
Jazyky
Angličtina, španělština, kreolština, garífunština
Peníze
Bankomaty jsou běžně rozšířené
Víza
Občané ČR vízum pro pobyt kratší 30 dnů nepotřebují
Čas
SEČ –7 hodin (SELČ –8 hodin)
Elektřina
Elektrické napětí je 110 V a zásuvky jsou uzpůsobeny pro zástrčky s plochými konektory; je potřeba adaptér
Důležitá čísla
Policie a hasiči – 911, Červený kříž - 273319
Doprava
Belize je relativně malá země a všechny hlavní silnice jsou nyní kompletně zpevněné. Hlavním dopravním prostředkem jsou autobusy, které jezdí často a kromě období okolo svátků není třeba jízdenky rezervovat předem.
Hlavní město
Belmopan

Denní rozpočet

Běžné ceny
Levný hotel v Belize City 25 USD Láhev piva 2 USD Obědové menu 5 USD Tříhodinová jízda autobusem 6 USD
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Caye Caulker

Oblíbené baťůžkářské místo ležící jen kousek od hlavního města Belize City je asi nejpohodovější lokalitou v zemi. Vesnice leží kousek od tzv. Splitu, který dělí ostrov na dvě části. Způsobil ho hurikán Hattie a nyní je na Splitu malá pláž, na které je pořád rušno a živo. Je to to správné místo, kde se ukázat. Severně od Splitu se rozkládá převážně nezastavěná oblast a její část byla vyhlášena za přírodní rezervaci.

Caracol

Kdysi jedno z nejmocnějších měst celého mayského světa nyní leží zahalené hustou džunglí poblíž guatemalské hranice, 84 km nebo dvě hodiny jízdy ze San Ignacia. Rozkládá se vysoko na náhorní plošině Vaca, 500 metrů nad hladinou moře a je to největší mayská lokalita v Belize, jež v době své slávy kolem roku 650 n. l. zabírala území zřejmě 180 čtverečních kilometrů. V době rozkvětu města mohl počet obyvatel dosahovat 150 000, více než dvojnásobek, kolik jich dnes žije v Belize City.

Hopkins

Pláže jsou tu úžasné (a často volné, bez davů turistů – Hopkins nepatří do nejčastějších itinerářů), k tomu dobré jídlo a spousta ubytování, navíc tak levného. Co víc si přát? Existuje důvod, proč Hopkins nenavštívit? Navíc je dobrou základnou pro mořské průzkumníky s omezeným rozpočtem, protože je odsud poměrně blízko k bariérovému útesu.

Actun Tunichil Muknal

Výlet do jeskyně Actun Tunichil Muknal je jedním z nejnezapomenutelnějších a nejdobrodružnějších zážitků v celém Belize. Zavede vás hluboko do podzemí, jež starověcí Mayové znali pod názvem Xibalba. Vchod do pět kilometrů dlouhé jeskyně leží na severním úpatí pohoří Maya Mountains. Připravte se na dost namáhavý výstup.

Cyrila’s Maya Belizean Chocolate

Máte rádi čokoládu? Navštivte Cyrila’s Maya Belizean Chocolate, krásnou kakaovou farmu a výrobnu čokolády Juana a Abeliny v mayské vesnici San Felipe, kde vás společenský Juan provede celým procesem výroby čokolády od sklizně přes fermentaci, sušení a pražení po mletí. Navíc vám uvaří i tradiční mayský oběd, a pokud budete chtít přespat, můžete.

San Pedro Columbia

Asi 32 km severozápadně od města Punta Gorda se nachází vesnice San Pedro Columbia, největší komunita Mayů Q’eqchi’ mimo Guatemalu. Je tu několik obchodů a restaurací a vesnice leží blízko pramene řeky Columbia, přítoku Río Grande, což je skvělé místo ke koupání a plavbě na nafukovacích duších.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Šnorchlování a potápění

Nejvíce si ho užijete na cayes. Z Ambergris Caye a Caye Caulker vyplouvají lodě na denní i noční plavby k těm nejlepším lokalitám.