Nejoblíbenější východokaribská destinace. Důvod popularity je prostý – neskutečně nádherné zdejší pláže, rámované průzračným, tyrkysovým mořem. Stačí se položit na bílý písek, abyste získali dokonalou představu o ideálu tropického ráje.

Ovšem Barbados není žádným ostrůvkem Robinsona Crusoea. Na pláže navazují hustě osídlené a rozvinuté oblasti. Barbados tak postupně návštěvníkům odkrývá i další tváře, nejen tu vystavenou u mořského pobřeží. Dobře promazaná a fungující továrna na turisty má další trumfy v rukávu.

Barbados leží téměř 160 km na východ od nejbližší karibské země, proto zůstal stranou koloniálních šarvátek a prožil téměř 350 let britské nadvlády v relativním poklidu. Vliv Británie je nepopiratelný, ale označení „malá Anglie“ není úplné – Barbados má vychodokaribské jádro s některými vlastními způsoby a charakteristickými rysy.

Pro návštěvníky je Barbados příjemně exotickou směsí důvěrně známého prostředí (díky britskému vlivu) a místního koloritu. Ovšem její objevování něco stojí – ceny tu totiž patří k nejvyšším v Karibiku. 

Zobrazit více
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město
Bridgetown
Měna
Barbadoský dolar (B$ nebo BBD)
Jazyky
Angličtina
Peníze
Budete potřebovat menší množství barbadoských dolarů pro drobné vydání. Pro větší úhrady je možné použít americké dolary nebo kreditní kartu. Držitelé karet si mohou vybírat v mnoha non-stop bankomatech u poboček bank Royal Bank of Canada, Scotiabank, Caribbean Commercial Bank, First Caribbean a Barbados National Bank
Víza
Pro turistický pobyt na 90 dnů nejsou potřeba.
Čas
SEČ –5 hodin (nemají letní čas)
Elektřina
110 V/50 Hz; budete potřebovat adaptér
Důležitá čísla
Policie – 112, první pomoc – 115, hasiči – 113, ostatní služby – 119
Doprava
Prakticky na jakékoli místo na ostrově se dá dostat veřejným autobusem. Jízdné je 1,50 BBD bez ohledu na ujetou vzdálenost.

Denní rozpočet

Běžné ceny
Taxi z letiště do Bridgetownu 30 BBD Jednodenní výlet po centrální části ostrova 150 až 200 BBD Jednodenní potápění na západním pobřeží 150 BBD Jídlo z čerstvé ryby v turistické restauraci 25 BBD Jídlo z čerstvé ryby v místní restauraci 14 BBD Stravování na ulici: roti 8 BBD Pivo Banks (lahev) 2 BBD Balená voda (1 litr) 2 BBD Benzín (litr) 2,16 BBD Tričko s potiskem (suvenýr) 20 BBD
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Barbadoské zahrady

Ve vnitrozemí Barbadosu narazíte na řádku překrásných botanických zahrad. Fantastickou lidskou vizi o tropické zeleni představuje Hunte’s Gardens, Welchman Hall Gully zase představuje zachovalou část barbadoského tropického deštného lesa, Flower Forest je dvacetihektarová botanická zahrada na místě bývalé cukrové plantáže, s mnoha citrusovými a chlebovníkovými stromy, a konečně taková Andromeda je rozsáhlou sbírkou tropických rostlin, včetně orchidejí, kapradin, vodních lilií, bougainvilleí, kaktusů a palem.

Dům George Washingtona

Ještě než se stal prvním americkým prezidentem, navštívil George Washington Barbados po boku svého nevlastního bratra Lawrence, který do tropického podnebí přijel léčit tuberkulózu. Washingtonovi bylo tehdy 19 let a s bratrem strávil na ostrově šest týdnů. Lawrence v následujícím roce zemřel, renovovaný George Washington House vám ale nabídne úžasný náhled na cestování v polovině 18. století a vůbec tehdejší dobu.

Větrný mlýn Morgan Lewis

Největší zachovaný větrný mlýn na cukrovou třtinu v Karibiku leží dva kilometry jihovýchodně od Cherry Tree Hill. V rekonstruovaném interiéru uvidíte dobové fotografie, prohlédnete si několik exponátů z plantážnického období, původní soustrojí, ojnice či mlýnské kolo. Po schodišti se dá vystoupat do věže, odkud je pěkný výhled do okolí.

Harrison´s Cave

Nejde jen o jedinou jeskyni, ve skutečnosti je Harrison´s Cave celým jeskynním komplexem s odkapávajícími stalaktity, stalagmity, podzemními říčkami a vodopády. Turistickou trasu projíždí vláček, který má několik zastávek u nejpůsobivějších útvarů, kde návštěvníci mohou vystoupit a prohlédnout si je zblízka. Jednou ze zastávek je Great Hall – velká kopulovitě klenutá kaverna, a Cascade Pool – impozantní průzračné jezírko 50 m pod úrovní vstupu do jeskyně.

Palírny rumu

Právě zdejší rum si přál George Washington jako jednu z ingrediencí své inaugurace po americké revoluci v roce 1789. Na Barbadosu se nachází nejstarší známá palírna rumu, založená už v roce 1663, rumy z Barbadosy patřily vždy k nejkvalitnějším z celého Karibiku. Nyní jsou na ostrově čtyři důležité palírny, všechny je možné navštívit. Základní prohlídka lihovaru s výkladem zakončená ochutnávkou rumu přijde na 15 BBD.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Pláže a koupání

Nejkrásnější pláže s klidným mořem najdete na západním pobřeží ostrova. Mezi nejoblíbenější patří zátoky Paynes Bay a Mullins Bay s bílým pískem a snadným přístupem. Pěkné pláže jsou i na jihozápadním pobřeží, například Sandy Beach ve Worthingu, Accra Beach, Rockley Beach a Dover Beach. Obyvatelé Bridgetownu nejraději chodí na pláž Pebbles (oblázková) Beach v zálivu Carlisle Bay, hojně navštěvované jsou také pláže v okolí lihovaru v Malibu.

Surfování

Malebná pláž Crane Beach s jemně fialovým pískem na jihovýchodním pobřeží přitahuje hlavně surfaře. Bathsheba Beach je zase nádhernou pláží na rozeklaném pobřeží vyhrazená pro náročné krotitele mořských vln na prkně.

Rybaření v moři

Pro návštěvníky, kteří by si chtěli sami ulovit tuňáka, barakudu nebo tresku k večeři, agentury Billfisher II a Blue Jay Charters pořádají skupinové nebo individuální rybářské výpravy. Obě agentury jsou v Bridgetownu, program a podmínky výletu si dohodněte telefonicky.

Potápění a šnorchlování

U západního pobřeží Barbadosu jsou přitažlivé útesy s jemnými korály a vodními houbami hýřícími barvami. K prohlédnutí láká také asi tucet vraků lodí. Největší a nejoblíbenější je 111m dlouhá nákladní loď Stavronikita ležící v hloubce 42 m přibližně uprostřed u západního pobřeží, ráhnoví vystupuje až do výšky 6 m pod hladinou. V zálivu Carlisle Bay u Bridgetwonu leží korálem zarostlý tažný člun Berwyn v hloubce pouhých 7 m, snadný cíl pro pozorování při potápění i šnorchlování.

Pěší turistika

Barbados National Trust organizuje výlety do přírody s průvodcem, který podává výklad o místní historii, geologii, flóře a fauně. Trasy výletů jsou různé, ale zpravidla jsou okružní, trvají přibližně tři hodiny a obvyklá délka je kolem 8 km. Jednou za měsíc se místo odpoledního výletu koná vycházka při měsíčku.

Gastronomie

Bajanská kuchyně je podobná ostatním v oblasti východního Karibiku, také se v ní prolínají africké a karibské vlivy, ale má některé jedinečné ingredience a variace. Určitě musíte ochutnat výborný sendvič s pečenou létající rybou, který se nabízí všude na ostrově. Typickým místním jídlem je také conkies (směs kukuřice, kokosu, dýně, sladkých brambor, rozinek a koření zabalená v banánovém listu a vařený v páře), cou-cou (jemná kaše z kukuřice a ibišku), cutters (masový nebo rybí sendvič ve slané chlebové rolce), jug-jug (směs durhy, zeleného hrášku a soleného masa), pečínka (kari směs zabalená v chlebové placce), dýňové lívance s pudinkem a souse (jídlo připravené z marinované vepřové hlavy a břicha, koření a zeleniny).