Oblíbený cíl milionářů i běžných turistů. Bahamy. Přesto i tady stále ještě najdete řadu míst, na nichž se podařilo uchovat tradiční poklidnou karibskou atmosféru. Užijí si tady milovníci pláží, potápění, šnorchlování, ale třeba i rybáři. A samozřejmě i ti, kteří si oblíbili místní rum.

Smíchejte v jednom kotlíku britské tradice, kulturu černých otroků a příli amerických turistů a získáte nezaměnitelný koktejl v podobě konzervativní, přátelské, silně nábožensky založené společnosti, která stejně zaníceně uctívá katolické kostely, pohanské karnevaly Junkanoo i americký dolar.

Především metropole Nassau je turistů plná, ale jakmile uniknete výletním lodím a rušné tržnici Straw Market, otevře se vám cesta ke stovkám opuštěných ostrůvků i nepříliš obydleným částem Bahamského souostroví.

Plné úžasných pláží jsou Family Islands (Rodinné ostrovy) – závěje jemného písku přechází v tyrkysové moře průzračné jako benátské sklo. I samotní astronauti tvrdí, že na Zemi není krásnější barvy. 

Zobrazit více
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město
Nassau
Měna
Bahamský dolar (BS$); zhruba 1 BS$ / 1 USD
Jazyk
angličtina
Peníze
Nejvíce bank najdete v okolí Rawson Street a Bay Street. Bankomaty vydávají většinou USD i bahamské dolary a jsou roztroušeny po celém Nassau a všech pobočkách bank
Víza
Nejsou potřeba, pokud se nehodláte na Bahamách zdržet déle než tři měsíce nebo tam nechcete pracovat.
Čas
SEČ –6 hodin (Bahamy nemají letní čas)
Elektřina
110 V/60 Hz, stejně jako v USA a Kanadě, zásuvky jsou dvou- nebo trojvidlicové.
Důležitá čísla
policie – 919, pohotovost – 322-2221
Doprava
Cestování z jednoho ostrova na druhý není snadné (jen pokud máte soukromé letadlo nebo vlastní loď); všechny veřejné letecké i lodní linky se křižují v Nassau, kam se musíte vracet.

Denní rozpočet

Běžné ceny
Pohodlný dvoulůžkový pokoj 130 USD Pouliční občerstvení: smažené kuře s hranolky 8 USD Litr balené vody 1,80 USD Láhev piva značky Kalik 3 USD Jízda minibusem jitney 1 USD Ponor se dvěma lahvemi 80 USD Celodenní šnorchlovací výlet 90 USD Jednodenní pronájem auta 90 USD Britský gallon (4,5 l) benzínu 3,50 USD Tričko jako suvenýr 20—30 USD
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Eleuthera

Štíhlá protáhlá Eleuthera, dlouhá asi 160 km a široká jen pár set metrů, se proslavila kýčovitě růžovými plážemi omývanými vodami Atlantiku. Na východním pobřeží je plno skrytých zátok a pobřežních korálových útesů – potápěči si užijí vraky u nebezpečného útesu Ďáblova páteř (Devil´s Backbone). Řada jednodenních výletníků si chce hlavně okouknout luxusní útočiště slavných a bohatých na Harbour Islandu, necelých 5 km dlouhém ostrůvku považovaném za vůbec nejkrásnější v Karibiku.

Nassau

Kdysi to bylo hlučné a drsné město pirátů, pašeráků a účastníků alkoholových výprav, kteří tady hasili žízeň v dobách prohibice. Moderní Nassau je pořád halasné a živé místo, ale rum už je legální. Nevelké historické centrum vás okouzlí malebnou změtí úzkých uliček, obrovských růžových vládních budov v koloniálním stylu a starých domů ze dřeva a vápence, které dodnes omračují svou omšelou vznešeností. Nakoupit můžete na nábřeží a třídě Bay St., hlavní tepně města, žízeň pak zaplašit u barevného koktejlu v místních restauracích.

Long Island

Necelých 100 km dlouhý ostrov široký jen 3,2 km prochází silnice Queen´s Hwy., lemovaná bílými a nebesky modrými pseudogotickými kostely, bujnou vegetací, půvabnými vesničkami a školními hřišti plnými rozjívených dětí. Silnice vás zavede ke stovkám skvělých zátok, nekonečným kilometrům pláží i k modrým jeskyním. Nedotčený potápěčský ráj ukrývá spoustu pokladů, ponory podél stěn a potápění v proudu na útesu Shark Reef jsou vyhlášené.

Souostroví Exumas

Souostroví Exumas tvoří řetězec většinou neobydlených 365 ostrůvků, kterým vévodí Great Exuma a Little Exuma. Souostroví je bohaté na nádherné útesy i lodní vraky, nad kterými se prohánějí delfíni, žraloci a příležitostně i velryby. Městem George Town na Great Exuma prochází obratník Raka.

Cat Island

Jeden z ostrovů nejméně postižených turistickým ruchem. Dosud zde praktikují obeah, tedy magické obřady s africkými kořeny, a přírodní lékařství. Nachází se zde také několik historicky významných míst včetně pozůstatků plantáží a kláštera Mt. Alvernia Hermitage. V městečku Arthur´s Town se narodil oskarový herec Sidney Poitier – jeho dům z dětství je však zanedbaný a nepříliš malebný.

Souostroví Andros

Tři ostrovy s pověstí skvělé rybářské a potápěčské lokality, kam si ještě nenašla cestu masová turistika. To je souostroví Andros. Rybáři mohou na humry do úžiny Lowe Sounds, potápěči obvykle míří na třetí nejdelší útes na světě Tongue of the Ocean Wall, sahající do hloubky 1,8 km.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Potápění a šnorchlování

Řada Bahamců provozuje pravidelně obojí. Na mnoha místech se dá přímo z pláže vkročit mezi korálové útesy a hemžící se hejna ryb. Mějte přitom na paměti, že k usmrcení korálu a poškození ekosystému stačí pouhý nepatrný dotek.

Lodní výlety

Jednodenní přijdou na 60 až 150 USD v závislosti na tom, co při nich chcete dělat – je možné spojit je s rybařením, plachtěním, jízdou na kajaku, pozorováním přírody nebo pouhým lenošením na palubě se sklenkou rumu v ruce.