Chcete-li si dobít baterky na písečných plážích s neuvěřitelně tyrkysovou vodou, pak vás Antigua a Barbuda ani v nejmenším nezklame. Především Antigua nabídne vše, po čem prahnete: prostor k dovádění u vodních sportů a aktivit a hojnost koloniálních památek.

Naproti tomu Barbuda je klidný ostrov, kde žijí méně než 2 procenta obyvatel země a kam turisté moc nejezdí. Spíše než oni sem míří ornitologové, kteří mají spadeno na zdejší kolonii fregatek, a jachtaři, které zase přitahuje průzračná voda a odlehlé pláže.

Takže zpět na Antiguu. Je tu tolik starých kamenných větrných mlýnů z dávno opuštěných cukrových plantáží, že jsou na ostrově hlavní pamětihodností. Zrenovovaná námořní základna z koloniální éry Nelson’s Dockyard přitahuje jachtaře z celého světa a u nedaleké vyhlídky Shirley Heights byly objeveny roztroušené zbytky rozlehlé pevnosti.

Hotely na ostrově Antigua se rozkládají podél písečných pláží; ve srovnání s jinými zátokami, Dickenson Bay a sousední Runaway Bay jsou plné hotelů, ale dají se najít i odlehlejší střediska roztroušená po ostrově.

Zobrazit více
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město
ST. John's
Měna
východokaribský dolar (XCD)
Jazyk
angličtina
Víza
Češi vízum nepotřebují, pokud cesta netrvá déle než šest měsíců
Elektřina
Většinou se používá proud 220 V, ale na některých místech je 110 V, frekvence 60 Hz; zjistěte si předem.
Doprava
Veřejná doprava na Barbudě je extrémně omezená, lepší je půjčit si automobil nebo jezdit taxíkem (poznávací značky taxíků začínají na písmeno „H“, jízdné je vládou regulované, ale určitě se na jeho výši dohodněte s řidičem před jízdou).

Denní rozpočet

Běžné ceny
Pohodlný dvoulůžkový pokoj v hotelu 80 USD Taxi z letiště do centra St John’s 8 USD Hodinový výlet s potápěním 55 USD Krátká cesta místním autobusem 1,50 XCD Půjčení plážového lehátka 20 XCD Galon benzinu 9 XCD Litr balené vody 2 XCD Láhev piva 5 XCD Tričko suvenýr 20 XCD Pouliční občerstvení: hovězí roti 4 XCD
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Nelson’s Dockyard

Historická loděnice je nejoblíbenější turistickou atrakcí na ostrově, stejně jako hlavním ostrovním přístavem pro jachty. Při procházce mezi georgiánskými budovami lemovanými palmami se zástupy výletníků na vás může působit trochu jako filmová kulisa. Hezké staré budovy z kamene a cihel byly přeměněny na zařízení pro jachty a turisty. Mnohé z nich plní své původní funkce. Například pekárna byla původně důstojnickou kuchyní a stále má starou kamennou pec, zatímco některé hotelové pokoje, které nyní slouží turistům, se kdysi používaly jako ubikace pro námořníky.

St. John’s

Hlavní město Antiguy a obchodní centrum St. John’s je domovem téměř poloviny obyvatel ostrova. Rušné malé přístavní město si dosud udrželo, i přes množství turistů, svůj karibský charakter. Turistický ruch se soustřeďuje hlavně do dvou míst u přístavu – moderní nábřeží Heritage Quay, kde vystupují pasažéři z vyhlídkových lodí, a Redcliffe Quay, kde byla zrestaurována řada historických kamenných budov a dřevěných domků.

Zálivy Half Moon a Nonsuch

Half Moon Bay, na jihovýchodní straně ostrova, je poklidný záliv ve tvaru srpku měsíce s krásnou bílou písečnou pláží a tyrkysovou vodou. Severně od Half Moon Bay u Nonsuch Bay leží malý kousek Toskánska v Karibiku.

Harmony Hall

Nádherný hotel se šesti pokoji je perfektním místem, kam od všeho utéci. Je umístěn na pozemcích kolem bývalého cukrového mlýna, individuálně navržené pokoje mají obrovské postele, terasy, místní umění na stěnách a středomořské kachlíkové koupelny s vanou. Milovníci italského jídla budou potěšeni humrovým ravioli nebo pečeným chňapalem na víně podávaným ve svíčkami osvětlené restauraci pod širým nebem.

Codrington Lagoon

Rozlehlé poloslané ústí laguny Codrington Lagoon, která se táhne podél západního pobřeží Barbudy, je úchvatným místem pro ty, kteří chtějí pozorovat ptáky. Tisíce fregatek hnízdí v mangrovech v okolí laguny s asi tuctem ptáků na každém keři. Kvůli hustotě hnízd se tu rozléhá velmi hlasité skřehotání. Nejoblíbenější dobou k návštěvě hnízdiště je období páření – od října do února.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Pěší turistika

Historická společnost, která provozuje Muzeum Antiguy a Barbudy, sponzoruje jednou za měsíc pěší výlety, orientované na kulturu a životní prostředí. Vycházky trvají v průměru 90 minut a obvykle navštívíte staré objekty nebo zajímavou krajinu. Jsou zdarma, ale dary jsou vítány.

Pláže

Antigua se chlubí 365 plážemi, na každý den v roce má tedy jednu. Můžete tomu věřit a nemusíte, jisté je, že pláže na ostrově jsou skutečně nádherné. Většina z nich má bílý nebo světle zlatý písek a tyrkysovou vodu – mnohé jsou chráněné korálovými útesy a jsou veřejné. Nejlepší pláže na západním pobřeží zahrnují sousedící Dickenson Beach a Runaway Beach, Deep Bay a Hawksbill Beach na západ od St. John’s a Darkwood Beach a Johnson’s Point Beach na jihu. Na východním pobřeží se o prvenství uchází Half Moon Bay a Long Bay. Turisté ubytovaní v okolí English Harbour se mohou vydat na Galleon Beach a k průzračné vodě u odlehlé Pigeon Beach.

Potápění

Antigua má několik skvělých míst k potápění, s korálovými kaňony, kolmými stěnami a mořskými jeskyněmi, které jsou domovem rozmanitých mořských živočichů, například želv, žraloků, barakud a barevných útesových ryb. Oblíbeným místem je 3,2 km dlouhý Cades Reef, v jehož průzračné, klidné vodě je hojnost ryb a měkkých i tvrdých korálů, a Ariadne Shoal, s útesy oplývajícími velkými rybami, mořskými raky a žraloky. Zábavným místem pro potápěče je Jettias, 94,5 m dlouhý parník, který se potopil roku 1917 a nyní je plný útesových ryb a korálů. Nejhlouběji ponořená část leží v 9 m, zatímco jiná část se téměř vynořuje nad hladinu.

Golf

Cedar Valley Golf Club, 10 minut jízdy autem na sever ze St. John’s, a Jolly Harbour Golf Course u Jolly Harbour, nabízejí osmnáctijamková golfová hřiště včetně půjčovny holí a golfových vozíků.