Vrcholky And, nekonečné karibské pobřeží, idylické ostrovy, travnaté planiny s divokými zvířaty, mlžný amazonský prales, stolové hory vystupující z nekonečné savany. Tolik různých tváří může mít Venezuela.

Dnes už to není to místo, kde kontroverzní a ikonický Hugo Chávez budoval svůj „ráj“. Chávez umřel v roce 2013 a Venezuela se mění. Stojí za to sem vyrazit, už proto, že do Venezuely jezdí podstatně méně lidí než do jiných velkých jihoamerických zemí. Přitom turistická infrastruktura tu existuje, byť je zaměřena hlavně na domácí turisty.

Venezuelané si rádi užívají a tato atmosféra je nakažlivá. Můžete se připojit k nim na horských túrách, při šnorchlování, potápění, kitesurfingu, windsurfingu či skákání padákem. Možností je řada a co je nejlepší – většinu aktivit najdete pohromadě, v rámci jednodenní cesty autobusem.

Zobrazit více
South America - 55531
Průvodce

South America

587 Kč 498 Kč Jít do eshopu English
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město
Caracas
Měna
Bolívar fuerte (VEF)
Jazyk
Španělština, domorodé jazyky
Peníze
Bankomaty jsou rozšířeny; inflace může způsobovat potíže
Víza
Občané ČR vízum nepotřebují
Čas
SEČ –5 hodin
Elektřina
110 V/60 Hz; používá se stejný typ zásuvek jako v USA, adaptér nutný
Doprava
Ve Venezuele operuje řada leteckých společností a existuje zde dobře rozvinutá síť leteckých linek. Isla de Margarita je jediný ostrov, kam jezdí pravidelné lodní a trajektové linky. Osobní železniční doprava neexistuje, vše zajišťují autobusy – jsou rychlé, cenově dostupné a jezdí pravidelně ve dne i v noci. Cestování autem je mimo Caracas, který je hodně divoký, celkem pohodlné – silniční síť je hustá a obvykle v použitelném stavu, navíc benzin je za hubičku, celou nádrž naplníte za pár desetikorun.

Denní rozpočet

Běžné ceny
Levné ubytování 250 VEF-450VEF Hlavní chod v restauraci 50 VEF-100VEF Výlet k vodopádu Salto Ángel (ze Ciudad Bolívar) od 2600 VEF
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Los Llanos

Jednou z nejlepších venezuelských destinací je bezpochyby divočina v Los Llanos, obrovská pustá savana jižně od pohoří And, která je domovem venezuelských vaqueros (kovbojů) a také tradiční hry na harfu joropo. Na tomto nejrozlehlejším venezuelském divokém území můžete vidět kajmany, kapybary, piraně, anakondy a mravenečníky a samozřejmě mnoho druhů ptáků.

Vodopád Salto Ángel

Nejvyšší vodopád na světě a venezuelská turistická atrakce číslo jedna. Celková výška činí 979 m, voda přitom padá bez přerušení 807 m. Pro představu: Salto Ángel je více než šestnáctkrát vyšší než Niagarské vodopády. Vodní kaskáda proudí z jedné z největších stolových hor, Auyantepui. Vodopád Salto Ángel se nachází uprostřed divočiny a nevede k němu žádná silnice. Hlavním výchozím bodem výprav je vesnice Canaima asi 50 km odtud (ani tam ale silnice nevede, létá se z Ciudad Bolívar, Puerto Ordaz a Isla de Margarita).

Roraima

Majestátní stolová hora Roraima (2810 m n. m.), tyčící se do hustých mraků, láká zdatné turisty a milovníky přírody. Časté mlhy jen podtrhují zdejší mystickou atmosféru. Buďte připraveni na vlhké počasí, otravný kousavý hmyz a velmi chladné noci na vrcholu. Na okružní výpravu si vyhraďte nejméně šest dní, abyste měli dostatek času prozkoumat rozlehlou plošinu na vrcholu.

Delta Orinoka

Pokud jde o život v divočině, těžko něco předčí deltu řeky Orinoco (Delta del Orinoco). Temně zelený labyrint ostrovů, kanálů a mangrovových bažin zabírá téměř 30 000 km čtverečních, což odpovídá například rozloze Belgie, a je tak jednou z největších říčních delt na světě i fascinující oblastí vhodnou k prozkoumání.

Puerto Colombia

V atraktivním a pohodovém koloniálním městě Puerto Colombia tráví většina lidí celé dny na pláži. Večer pak popíjejí místní koktejl guarapita (třtinová pálenka smíchaná s mučenkovou šťávou a spoustou cukru) na nábřeží, kde se navíc o víkendech scházejí bubeníci. Nejoblíbenější místní pláží je Playa Grande, vzdálená 5 až 10 minut chůze východně od města. Je asi půl kilometru dlouhá a stíněná kokosovými palmami, bývá zde ale hodně živo, a o víkendech přímo nacpáno.

Cueva del Guácharo

Nejdelší a největší venezuelská jeskyně Guácharo je dlouhá celkem 10,2 km a leží 12 km po pobřeží od Caripe. Působivou jeskyni obývají vřeštící gvačarové, ptáci, žijící v absolutní tmě, kteří opouštějí jeskyni pouze v noci, aby si opatřili potravu. Mají radiolokační systém (podobně jako netopýři) a dlouhé hmatové vousy, které jim umožňují orientaci ve tmě. Od srpna do listopadu jich je v jeskyni 10 000 až 15 000. Domluvte si odvoz taxíkem po uzavření jeskyně, případně za drobný poplatek kempujte naproti vstupu do jeskyně a pozorujte hejna vylétajících ptáků (kolem 18.30) a jejich návrat zhruba ve 4 hodiny ráno.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Potápění a šnorchlování

Los Roques jsou jednou z nejvyhlášenějších lokalit ve Venezuele. Mezi nejlepší místa patří Boca de Cote, Crasquí a Noronquises (zde můžete plavat s mořskými želvami), ale další skvělá místa najdete i v blízkosti Gran Roque. Nejoblíbenější je takzvaná piscina (bazén) na Francisquí de Arriba.

Paragliding

Nejobvyklejší adrenalinový sport v Méridě. Obrázky paraglidistů nejdete dokonce i na bocích méridských popelářských vozů. Většina návštěvníků vyzkouší tandemový let se zkušeným pilotem, takže žádná předchozí zkušenost není nutná. Ale zalétají si i zkušenější borci.

Rafting

Provozuje se na některých řekách na jižních svazích And. Můžete jej buď zahrnout do výletu na Los Llanos, nebo absolvovat dvoudenní raftařský výlet (1300 až 1800 VEF za osobu) během období dešťů od května do listopadu. Peřeje mají II.−IV. stupeň obtížnosti.

Pozorování zvířat

Ve Venezuele najdete neuvěřitelně pestrou faunu. Návštěvníci často prahnou po tom, spatřit anakondy, kapybary, kajmany a různé druhy ptáků. Žije zde 341 druhů plazů, 284 druhů obojživelníků, 1791 druhů ryb, 351 druhů savců a nespočet motýlů a dalších bezobratlých. Země je navíc domovem více než 1400 druhů ptáků (což představuje asi 20 % všech známých druhů ptáků vůbec) a 48 z nich jsou druhy endemické. Vzhledem k poloze na hlavní migrační trase je Venezuela rájem pozorovatelů ptáků.

Pěší turistika

Národní parky jsou nejnavštěvovanější místa v zemi. Mezi nejoblíbenější patří parky Canaima, Los Roques, Mochima, Henri Pittier, El Ávila a Morrocoy. Některé parky, zejména přímořské a mořské, jsou snadno dostupné, a bývají proto během prázdnin a víkendů přeplněny místními návštěvníky. Jiné zůstávají téměř nepovšimnuté. Některé parky poskytují turistickou infrastrukturu, která však nebývá příliš rozvinutá. Zhruba 50 % rozlohy země zabírají chráněná území.