Více než kdy dřív se dnešní Uruguay pohybuje ve vlastních vyjetých kolejích. Zatímco sousední Argentinou a Bolívií zmítá jedna krize za druhou, Uruguay jako země kráčí vpřed stejně jako její občané: klidně a sebejistě. Společenské reformy postupují zvolna, a přestože si někdo vždycky bude stěžovat, většina obyvatelstva je, jak se zdá, spokojená.

Cestování po Uruguayi nikdy nebylo snazší. Skvělá síť hostelů a autobusových linek, dobré restaurace a spousta kempů z ní dělají batůžkářův sen. I nejoblíbenější místa, jako je Colonia del Sacramento a Punta del Este, nabízejí mimo vrcholnou sezonu řadu možností levného ubytování.

Návštěvníci sem přijíždějí za divokými surfařskými plážemi, celebritami v Puntě a do pašeráckého přístavu Colonia, z něhož dýchá historie. A zůstávají pak kvůli lidem – přátelským, otevřeným a upřímným lidem, kteří vytvořili jednu z nejpokrokovějších společností v Jižní Americe. A když návštěvníci odjíždějí, téměř vždy říkají, že se musí vrátit.

Zobrazit více
South America - 55531
Průvodce

South America

587 Kč 498 Kč Jít do eshopu English
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město
Montevideo
Měna
Uruguayské peso (UYU)
Jazyk
Španělština
Peníze
Bankomaty a terminály na kreditní karty se vyskytují hojně
Víza
Pro pobyt do 90 dnů nejsou potřeba
Čas
SEČ –4 hodiny; letní čas od října do března
Elektřina
220 V/50 Hz; užívá se řada druhů přípojek, nejčastěji se dvěma kulatými kolíky bez uzemnění
Důležitá čísla
První pomoc – 105, policie – 911, dopravní policie – 108, hasiči – 104, soukromá ambulance – 159
Doprava
Uruguayské autobusy a silnice jsou dobře udržované a právě díky vynikající autobusové dopravě jen málokdo používá individuální dopravní prostředky. Hlavním dopravním uzlem je Montevideo. Také taxíky jsou levné

Denní rozpočet

Nízký
méně než 30 USD
Lůžko ve společné ložnici (od 7 USD), hostel nebo kemp Nakupování v tržnicích
Střední
30‒80 USD
Pohodlnější dvoulůžkový pokoj v hotelu Jídlo v restauraci střední kategorie
Vysoký
nad 80 USD
Nejlepší hotely Organizovaný výlet
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Colonia del Sacramento

Foťte jako o závod v křivolakých dlážděných ulicích přístavu Colonia del Sacramento, kde se ocitnete na výpravě časem do fascinující historie bývalého uruguayského útočiště pašeráků. Poté si prohlédněte skvělou nabídku barů a restaurací a také úchvatné místo na poloostrově řeky Río de la Plata, kde Colonia leží. Toto všechno, plus velmi snadná dostupnost z nedalekých měst Montevideo a Buenos Aires, činí z Colonie klasickou turistickou destinaci, ale stojí za to nechat se svést věčným kouzlem města.

Montevideo

Uruguayská metropole je mezi cestovateli oblíbená. Montevideo je dostatečně malé na to, aby se dalo obejít pěšky obejít, ale na druhou stranu dost veliké na to, aby se v něm našla skvostná architektura a živý noční život. Mladí montevideanos (obyvatelé Montevida), kteří nevezmou roha do Buenos Aires, mají v tomto městě skutečnou chloubu a zdejší umělecká a řemeslnická scéna je velmi silná. Většinu zajímavých budov najdete v Ciudad Vieja (starém městě), malebném historickém centru.

Termas de Daymán

Nechte své unavené cestovatelské kosti odpočinout v Termas de Daymán, oblíbených horkých pramenech. Leží osm kilometrů jižně od Salta a jsou to největší a nejrozvinutější z několika termálních lázní v severozápadní Uruguayi a jsou tak oblíbeným cílem pro turisty z Uruguaye i Argentiny.

Cabo Polonio

Družte se s tuleni, tučňáky a velrybami na nerušené hippie pláži v malé rybářské vesničce Cabo Polonio. Je tu opravdu nádherný kus pláže, která hostí ohromující množství živočichů a rostlin - od března do ledna je čas na lachtany a tuleně, v červnu na tučňáky a mezi říjnem a listopadem pak sledujte velryby jižní.

Tacuarembó

Okolí Tacuaremba je zemí gauchů. Ne těch, co vám budou pózovat za pár pesos, ale těch skutečných, kteří si strkají pytlovité kalhoty do bot a nasadí baret, i když jen potřebují zajít do koloniálu. Údajně se také jedná o rodné město legendy tanga Carlose Gardela. V polovině března se koná Fiesta de la Patria Gaucha, slavnost kovbojů, která stojí za návštěvu, když jste v okolí.

Paysandú

Dejte si pohov u řeky v neuvěřitelně pohodovém druhém největším městě Paysandú. Na uruguayské poměry je to velké město. A seriózní. K životu se probouzí o víkendech, kdy všichni vyrážejí do restaurací, barů a na diskotéky. Většina zábavy se odehrává u břehu řeky – během dne se dá zvesela smáčet a v noci zuřivě pařit. O Velikonocích tu probíhají pivní slavnosti se spoustou živé hudby, letním kinem a dostatkem alkoholu.

Punta del Diablo

Odlehlá, nepříliš rozvinutá rybářsko-surfařská vesnička s dřevěnými chatkami a větrnými, prašnými ulicemi – opak nablýskané a honosně se tvářící Punta del Este. I proto láká odpovídající klientelu, tedy cestovatele, které více zajímá příroda než okázalost. Ze všech měst na pobřeží je právě tady nejvíce znát rozdíl mezi sezonou a obdobím mimo sezonu: v zimních měsících vypadá jako město duchů, zato v létě může počet obyvatel dočasně vyletět až k číslu 25 000.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Surfování

Uruguay má výrazné místo na surfařské mapě světa. Punta del Diablo, Punta del Este a La Paloma mají skvělé vlny a řadu obchodů, kde se dá koupit vybavení. Počítejte s tím, že v létě se města podél pobřeží naplní a ceny vyletí nahoru. Ovšem kromě hostelů v Piriápolis, Punta del Este, La Palomě a Punta del Diablo najdete ještě několik míst při pobřeží, kde se vám dostane slunce, písku a můžete si zasurfovat, aniž byste kvůli tomu museli vyhlásit osobní bankrot.

Výuka španělštiny

Kavárny v turistických oblastech (především v Colonii) často inzerují kurzy španělštiny, více organizované výuky najdete v Montevideu.

Plážová zábava

Punta del Este je to pravé místo pro dražší zábavu na pláži, jako je parasailing, jízda na vodních lyžích a jet skiing.

Cyklistika

Cyklisté si mohou zkrátit dlouhou chvíli, když se den nebo dva budou prohánět po ulicích Colonia del Sacramento a po přístavišti v Montevideu.

Sledování fotbalu

Pokud je v Uruguayi řeč o sportu, hovoří se o fotbalu. Nejznámějšími týmy jsou Nacional a Peñarol, oba montevidejské. Pokud se na jejich vzájemný zápas hodláte vypravit, raději si sedněte stranou, jinak se můžete setkat s divokými chuligány.