Teplá země plná života. Surinam je při pohledu z velké výšky utkán z mnoha řek, které pulzují v jeho žilách. Etnickou rozmanitost podtrhuje nespoutané hlavní město Paramaribo. Proniknout můžete i do džungle ve vnitrozemí.

Všude na vás dýchne atmosféra bývalé nizozemské kolonie s příběhem, který je potřeba zažít. Surinam vypráví příběh potomků uprchlých afrických otroků, nizozemských a britských kolonialistů, indických, indonéských a čínských služebných či dělníků nebo původních amerických indiánů.

Máte tu to nejlepší z obou světů: město, které je plné restaurací, nákupních středisek a nočních podniků a zároveň nezkrotnou přírodu na hony vzdálenou modernímu rozvoji. Není snadné se v této zemi oplývající řekami a hustými lesy orientovat a kvůli směsici několika jazyků je tu komunikace náročná i pro nizozemsky mluvící lidi.

Nezapomeňte ale, že vzájemné ovlivňování kulinárních tradic znamená, že jídlo je tu tak kořeněné a bohaté jako země sama. Dopřejte si Surinam plnými doušky.

Zobrazit více
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město
Paramaribo
Měna
Surinamský dolar (SRD)
Jazyk
Nizozemština, sranan tongo (kreolština)
Peníze
Bankomaty RBC přijímají mezinárodní karty; kreditní kartou se dá platit zřídka
Víza
Při turistických cestách je možné zakoupit si turistickou kartu nahrazující vízum, platí pro jeden vstup na 30 dnů, je možné ji prodloužit na 90 dnů; jinak platí vízová povinnost (vydání víza na surinamském zastupitelském úřadu trvá zhruba 5 dnů, platí 2 měsíce)
Čas
SEČ –4 hodiny
Elektřina
110/220 V, 60 Hz; standardní evropské přípojky se dvěma kulatými kolíky
Doprava
KLM provozuje spoje z Amsterodamu, dále je možné dopravovat se vnitrostátními linkami. Z Albiny (na východě Surinamu) a Nieuw Nickerie, přes South Drain (na západě Surinamu), vyplouvají trajekty přes řeku na hranice s Francouzskou Guyanou a Guyanou.

Denní rozpočet

Běžné ceny
Ubytování v Paramaribu 65 SRD Kuřecí roti se zeleninou 12 SRD Vypůjčení kola na 1 den 17 SRD
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Paramaribu

Něco mezi Amsterdamem a Divokým západem a nejvýraznější hlavní město v tomto regionu. Najdou se tu černobílé koloniální nizozemské stavby, travnatá náměstí, vůně koření, která se line z indických pekáren roti se mísí s výfukovými plyny, zatímco maronští umělci okolo nizozemských přístavů prodávají pestrobarevné obrazy. V „Parbu“, jak městu říkají místní, vedle sebe bez problémů stojí mešity a synagogy. V roce 2002 bylo historické centrum města zařazeno na seznam světového dědictví UNESCO.

Raleighvallen

Dlouhá, hluboká kaskáda Raleighových vodopádů na horním toku Coppename leží zhruba dvě hodiny po řece z nejbližší maronské vesnice. Faunu reprezentují přeskakující chápanovi, električtí úhoři a strhující skalňák oranžový. Nenechte si ujít Voltzberg – 240metrový žulový dóm dostupný po dvou a půl hodinách cesty a prudkého stoupání. Rozhled do všech stran z vrcholu je ohromný.

Přírodní rezervace Galibi a Coppename

Do Galibi se dostanete z Albina s povolením od příslušníků místní komunity Karibů na pronajaté kánoi, nebo o něco jednodušeji z Paramariba s provozovatelem výletů Stinasu. Najdete tu hordy mořských želv včetně kožatky velké, a to od dubna do srpna, kdy trvá období kladení vajec. Rezervace u ústí řeky Coppename je pak útočištěm ohroženého kapustňáka; místo je také skvělé pro pozorovatele ptáků.

Brokopondo

Ve skutečnosti je to umělý rezervoár vytvořený v roce 1964, když vláda nechala budovat hráze na řece Surinam kvůli produkci energie na zpracovávání bauxitu. Je sice úžasné pozorovat bouřkové mraky, jak se valí nad jezerem o rozloze 1500 km2, ale při bližším pohledu se odhalí hřbitov deštného pralesa, kdy z hladiny trčí kusy stromů jako náhrobky bývalého porostu. V parku je několik zajímavých tabulí, které vysvětlují, že kvůli přehradám se muselo přesunout několik tisíc Maronů a Indiánů a stovky tisíc zvířat.

Řeka Commewijne

Koryto řeky Commewijne, naproti Paramaribu, je lemované starými plantážemi, rozdělenými vodními kanály, s občasnými zbytky budov, ve kterých se zpracovávala káva, kakao nebo cukrová třtina.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Outdoorová dobrodružství

Pozorování ptáků a jiná dobrodružství v přírodě jsou zážitky na celý život, už proto, že řada tvorů patří k endemickým druhům nebo se jim v rozlehlé, zdravé džungli obzvlášť dobře daří.

Pěší turistika a cyklistika

Možností pěších túr i vyjížděk na kole je spousta, na průzkum dostupné maronské kultury je možné vyrazit po svých nebo na kolech. Na kolech však ideálně jen v oblastech okolo pobřežních měst.