Země Inků je pro každou dobrodružnou duši jedním z nejvyhledávanějších cílů. Peruánská krajina je jako supermarket – můžete si vybrat, jaké dobrodružství podstoupíte: zda zamíříte k zaledněným andským vrcholům, vydáte se přes rozlehlé pobřežní pouště nebo do vlhkých deštných pralesů Amazonské nížiny.

V džungli se před vámi odhalí historie Peru skrytá v chrámech zarostlých popínavými rostlinami. Po náročné výpravě můžete lenošit na slunných tichomořských plážích a pak se zase ponořit do divoké přírody pro další zážitek. Mezi ty největší patří výšlap k incké pevnosti Machu Picchu ponořené v mracích. To nemůžete propást.

Pak už dělejte, co uznáte za vhodné: zkoumejte odlehlé zříceniny na severu či větrem bičované hrobky v poušti, objevujte šamanské rituály, které tu praktikují dodnes. Díky tomu všemu získáte vlastní zážitek z tohoto ztraceného světa.

Ať už vás však cesta v Peru zavede kamkoliv, nejpozději při odjezdu pochopíte, že ve složité peruánské kultuře zůstává zachována hlavně hluboká touha po životě. A tu si povezete s sebou.

Zobrazit více
Peru - 55493
Průvodce

Peru

497 Kč 422 Kč Jít do eshopu English
Peru (poznáváme) - 5344
Průvodce

Peru (poznáváme)

599 Kč 299 Kč Jít do eshopu
South America - 55531
Průvodce

South America

587 Kč 498 Kč Jít do eshopu English
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město
Lima
Měna
Nový sol (Nuevo sol, NEP); zhruba 3,69 NEP / 1 EUR
Jazyk
Španělština, kečuánština, ajmarština
Peníze
Bankomaty jsou kromě malých vesnic velmi rozšířené
Víza
Občané ČR při turistických cestách do Peru nepotřebují vízum při pobytu v trvání do 6 měsíců
Čas
SEČ minus 6 hodin
Elektřina
220 V/60Hz; ačkoli do zásuvek pasují naše zástrčky, elektronika fungující na nižší napětí bude fungovat špatně nebo vůbec ne, bez adaptéru si ji zničíte
Důležitá čísla
Policie – 105, první pomoc – 115, hasiči – 116

Denní rozpočet

Běžné ceny
Levný hotelový pokoj 85 NEP Hotové jídlo 9 NEP Koktejl Pisco sour 8 NEP Osmihodinová jízda autobusem 34–98 NEP
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Machu Picchu

Vydejte se na túru náročnou obřadní cestou k inspirativním inckým rozvalinám v mlžném pralese na Machu Picchu. Úctyhodné starobylé město španělští dobyvatelé nikdy neobjevili a bylo doslova zapomenuto až do začátku 20. století. Nyní je pro mnoho návštěvníků Peru i Jižní Ameriky incké město Machu Picchu zlatým hřebem celé cesty. Ve vrcholné sezóně, od konce května do začátku září, sem přijde 2500 lidí denně.

Cuzco

Courejte koloniálními andskými dlážděnými ulicemi Cuzka, navštivte zdejší historická muzea, projděte se po barvitých tržištích v Posvátném údolí a šplhejte pokorně po strmých inckých svazích. Cuzco ležící ve výšce 3300 m je nejstarším souvisle obydleným městem na kontinentu. Kdysi bývalo klíčovou baštou Incké říše, nyní je hlavním městem archeologie Ameriky a zároveň nejtrvaleji zachovalým živým koloniálním muzeem.

Arequipa

Prozkoumejte historické město Arequipa, obklopené impozantními sopkami a hlubokými kaňony. Sopečné výbuchy bombardovaly město skoro každé století od doby, kdy sem přišli v roce 1540 Španělé. Před majestátným pozadím sopek El Misti (5822 m), Chachani (6075 m) a Pichu Pichu (5571 m) vyrostly velkolepé arequipské koloniální stavby z bílého sopečného kamene zvaného sillar, který se třpytí na slunci i ve foťácích. Stále jste v Andách, ale s kosmopolitním dotekem gurmánských restaurací a bouřlivého nočního života.

Huaraz

Hemžící se hlavní město andských dobrodružství těží z úžasné polohy mezi nejhezčími horami světa. Ačkoli ho v roce 1970 málem smetlo zemětřesení, Huaraz se znovu vzchopil a stal se centrem peruánského adrenalinu, s treky a horolezectvím, které vám divoce rozbuší srdce. V hlavní sezóně (květen až září) se hemží dobrodruhy všech typů a po zbytek roku se vše zklidní a život se jen šine, když většina lidí zavře obchody a vyrazí na pláže.

Jezero Titicaca

Navštivte pohádkové ostrovy na jezeře Titicaca, jež je považováno za největší vysokohorské jezero (zaujímá 8400 km2 a leží ve výšce 3808 m), rozkládající se po obou stranách peruánsko-bolivijské hranice. Obzor tvoří průzračně modrá obloha se značkami starověkých pohřebních věží a rozpadajících se koloniálních kostelů. Přístav Puno je dobrou základnou pro návštěvu vzdálených ostrovů rozesetých po jezeře – od těch umělých, vytvořených z rákosu, až po ty odlehlé, venkovské ostrovy, kde vesničané žijí stejným způsobem jako už celá staletí.

Kuélap

Projděte si Kuélap, nádherné rozvaliny předincké citadely předčí, co se týká velikosti, jen slavnější Machu Picchu. Citadela byla vystavěna mezi roky 900 a 1100 n. l. a rozkládá se v horách jihovýchodně od Chachapoyas. Na toto naleziště (nadmořská výška 3000 m) jezdí překvapivé málo návštěvníků, ale ti, co sem přijdou, uvidí jednu z nejvýznamnějších a nejpůsobivějších předkolumbovských zřícenin v Jižní Americe.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Pěší turistika

Rozmanitost peruánských stezek je neuvěřitelná. Perfektní vrcholy jsou v Cordillera Blanca a rovněž sousední Cordillera Huayhuash je kouzelná. Jestli jste slyšeli o nějakém treku v Peru, pak to byla světoznámá Incká stezka vedoucí na Machu Picchu – ovšem slyšeli o ní i všichni ostatní, takže možná zvažte nějakou alternativní trasu. Krásný, šestidenní okruh Ausangate a starodávné rozvaliny skryté v mlžném pralese za Chachapoyas představují jen zlomek dalších možností. Alternativou může být výlet na dno nejhlubších kaňonů světa – Cañón del Cotahuasi a Cañón del Colca.

Horolezectví

Nejvyšší hora Peru, Huascarán (6768 m n. m.), je jen pro zkušené, ale spoustu snadnějších vrcholů najdete v okolí Huarazu a Arequipy. Lezení po skalách a v ledu je oblíbené také kolem Huarazu.

Cyklistika

Kolem Huarazu, Cuzka a Arequipy čekají na horské cyklisty snadné i náročné single tracky.

Divoká voda

Agentury zaměřené na rafting na divoké vodě jsou v Cuzku a Arequipě a nabízejí několikadenní sjezdy a delší trasy (peřeje III. a IV. stupně). Již několik cestovatelů na těchto řekách zemřelo, takže věnujte zvláštní pozornost výběru společnosti, které svěříte svůj život. Pro začátečníky je nejlepší Lunahuaná.

Surfing a sandboarding

V Peru má překvapivě slušnou základnu fanoušků. Na severu je pár pořádných vln, zvláště vyhlášené jsou v Huanchaku, Máncoře a také jižně od Limy. Pokud chcete úplně jiný zážitek, zkuste sandboarding na obrovských dunách v pobřežních pouštích u Huacachiny a Nazky.