Země ležící v srdci jihoamerického kontinentu bývá mnohdy opomíjená. Mnoho lidí sem nejezdí, protože mají za to, že tu není nic k vidění. Kdepak. Paraguay je možná málo známá, ale pokud se sem rozhodnete vypravit, poznáte skutečnou Jižní Ameriku bez příkras, jaké jsou obvyklé podél hlavních turistických cest.

Paraguay je zemí pozoruhodných kontrastů. Je venkovská i rafinovaná, extrémně chudá i nechutně bohatá, pyšní se exotickými přírodními rezervacemi i obrovskými umělými nádržemi, jezdí tu koňská spřežení i luxusní mercedesy, řemeslnické obchůdky stojí vedle zářivých nákupních center a ruiny jezuitských klášterů leží na dohled od kultivovaných koloniálních měst.

Parný subtropický atlantský prales na východě ostře kontrastuje se suchou, trnitou divočinou liduprázdného Gran Chaka, kde se nacházejí izolovaná společenství mennonitů.

Zobrazit více
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město
Asunción
Měna
Guaraní (PYG)
Jazyk
Španělština a guaraní (úřední), němčina
Peníze
Bankomaty jsou značně rozšířené, karty se příliš neužívají
Víza
Pro pobyt do 90 dnů nejsou potřeba
Čas
SEČ –5 hodin
Elektřina
220 V/50 Hz, používejte zástrčky se dvěma plochými či kulatými kolíky a žádným uzemňovacím kolíkem
Důležitá čísla
Policie – 911, hasiči – 131, dobrovolní hasiči – 132, první pomoc - 141
Doprava
Nejvíce se jezdí autobusy; jsou poměrně levné a nabízí slušný servis. Lodní doprava funguje nejlépe mezi Concepciónem a městy po proudu Río Paraguay. Jediný letecký spoj je mezi Asunciónem a Ciudad del Este na cestě do/z Brazílie, můžete také využít aerotaxi, ale je drahé. Stejně jako pronájem auta – vyplatí se, pokud je vás víc.

Denní rozpočet

Běžné ceny
Nocleh v hostelu 70 000 PYG Večeře 30 000 PYG Autobusová jízdenka 60 000 PYG
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Asunción

V Asunciónu vám chvíli potrvá, než se zorientujete. Hlavní město Paraguaye je v jádru krásné a jednoduché, s původními koloniálními a neoklasicistními stavbami, mezinárodní kuchyní, stinnými náměstími a přátelskými lidmi. Ale podívejte se trochu lépe a uvidíte ještě jinou stránku: drahá předměstí, luxusní obchodní domy a blyštivé noční kluby. Přestože je i v historickém centru hustá doprava a vzduch je plný zplodin z motorů, lze říci, že Asunción patří mezi pohodlnější jihoamerická hlavní města a brzy se v něm začnete cítit jako doma.

Encarnación

Nejkrásnější město v Paraguayi je nazýváno Perlou jihu (La Perla del Sur) nebo hlavní město karnevalu (Capital de Carnaval). Od doby, kdy byla dokončená nová costanera (promenáda podél řeky) s úchvatnou říční pláží, mu někteří z místních přiřkli třetí, poměrně ambiciózní přezdívku: nové Rio de Janeiro. Rio připomíná i zdejší karneval, který není tak velký, ale pro mladé toužící po divoké párty je možná zábavnější. Atmosféra nespoutaného veselí – včetně stříkání sněhu ve spreji na kohokoli okolo – je při něm překvapivě nakažlivá.

Gran Chaco

Ohromná planina je místem, kde se můžete setkat se syrovou divočinou. Dá se rozdělit na savany a mokřady vlhkého Chaca (prvních 350 km na západ od Asunciónu) a na oblast bodlinatých lesů suchého Chaca (zbytek). Planinu Gran Chaco přetíná Ruta Trans-Chaco, která představuje hotový ráj pro divoké tvory – běžně tu u cesty narážíte na vodní ptáky i dravce. Ačkoli Chaco zabírá více než 60 procent povrchu Paraguaye, žije tu méně než 3 procenta obyvatel. V minulosti zde žili původní lovci-sběrači, v současnosti jsou tu především mennonitské komunity, a to ve středním Chacu.

Laguna Blanca

Odvěké, dokonale čisté jezero Laguna Blanca nese jméno podle nádherné písečné pláže a dna – shora září jako čistě bílé. Okolní cerrado je domovem pro vzácné ptáky a savce jako je pes hřivnatý a ohrožený lelek bělokřídlý – toto je přitom jedno z pouhých tří míst na světě, kde se tento pták rozmnožuje. Jestliže válení se na pláži není váš šálek čaje, můžete jako dobrovolník pomáhat s vědeckým výzkumem, osvětou a výukou o životním prostředí v biologické stanici Para La Tierra, kde vás také ubytují.

Parque Nacional San Rafael

Vítejte v nejrůznorodější rezervací v Paraguayi. Jako poslední kus Atlantického lesa v jižní Paraguayi nabízí San Rafael ráj pro milovníky divočiny a ptactva – můžete tu pozorovat na 420 druhů ptáků. Pokud jde o ubytování, jsou zde pohodlné chaty v jižní části rezervace v Procosara. Okolí se 7 kilometry lesních stezek a lákavě svěžím jezírkem je nádherné. Abyste se dostali hlouběji do parku, potřebujete terénní automobil nebo jet s průvodcem.

Nádrž Itaipú

Dnes už sice není největší, patří jí „pouze“ druhá příčka (větší jsou čínské Tři soutěsky), ale pořád je nádrž Itaipú zatraceně veliká. Paraguayci popsali tuny papírů fakty a čísly o tomto obřím elektrárenském projektu, a tak se dozvíte, že generátory Itaipú produkují téměř 80 % paraguayské spotřeby a 25 % energetické poptávky Brazílie. Při vší chvále se zapomíná na cenu projektu (25 miliard dolarů) a dopady na životní prostředí. Bylo zatopeno 1350 km2 země a 220 metrů hluboká nádrž pohltila vodopády Sete Quedas, které byly mnohem krásnější než ty v Iguazú.

Concepción

Perla severu (La Perla del Norte) je pohodové město na Río Paraguay s poetickými stavbami z počátku 20. století a uvolněnou atmosférou. Tady když se „něco děje“, znamená to, že kůň táhne po ulici vůz s melouny nebo že do přístavu připlouvá loď s lidmi a nákladem. Do Concepciónu se ostatně přijíždí v prvé řadě kvůli projížďkám na lodi, ať už dobrodružné na sever do Brazílie nebo jen krátké výlety s místními po řece k písečným plážím.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Sledování fotbalu

Paraguay žije fútbolem. Běžně v barech potkáte veliké skupiny mužů, jak upíjí Pilsen a v televizi sledují zápas Copa Libertadores. Nejoblíbenější týmy jsou Olímpia a Cerro Porteño, které spolu zuřivě zápolí. V centrále jihoamerické fotbalové konfederace Conmebol v Luque najdete působivé muzeum dějin fotbalu v Jižní Americe.

Pozorování zvířat

Díky biodiverzitě je Paraguay pozoruhodnou destinací pro ekoturisty, a především pro pozorovatele ptáků. Nejlepší lokality pro pozorování zvířat: Chaco, Parque Nacional San Rafael, Reserva Natural Laguna, Blanca, Biosférická rezervace Mbaracayú, Paraguayský Pantanal