Kolumbie je radostný koktejl z koncentrátu Jižní Ameriky a štamprličky Karibiku. Země vás ohromí rozmanitostí nádherné krajiny i obyvatelstva: za jeden den se dá dojet od ledovců na andských vrcholcích ke křišťálově čistým karibským plážím nebo se přesunout od obrovských písečných dun do bujně zeleného tropického deštného pralesa.

Kolumbie je také fascinující směsicí starého a nového; impozantní předkolumbovské rozvaliny a kouzelná koloniální města soupeří o vaši pozornost s moderními městy, kde jsou elegantní restaurace a bujarý noční život. Přidejte k tomu směs domorodé, africké a evropské kultury a zjistíte, že Kolumbie je mnohem víc než omšelé klišé o únosech, drogách a plastické chirurgii.

Pokud své apriorní názory odložíte nejpozději na letišti, jistě se vám podaří v této přístupné a velmi vzrušující zemi objevit nejedno překvapení.

Zobrazit více
Colombia - 55421
Průvodce

Colombia

569 Kč 483 Kč Jít do eshopu English
South America - 55531
Průvodce

South America

587 Kč 498 Kč Jít do eshopu English
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město
Bogotá
Měna
peso (COP)
Jazyk
španělština
Víza
Občané ČR víza nepotřebují
Peníze
Bankomaty jsou ve většině měst, platba kartou je velmi rozšířená
Čas
GMT ‒5 hodin
Doprava
Autobusy jsou v Kolumbii hlavním dopravním prostředkem. Síť linek je rozsáhlá a efektivní, dostanete se i do nejmenších vesniček. Vozy mají nejrůznější kvalitu od obyčejných rachotin po moderní luxusní vozy. Kromě toho můžete po Kolumbii cestovat lodí, letecky nebo půjčeným automobilem
Důležitá čísla
Ambulance, hasiči, policie - 123; turistická policie - 280-9900; mezinárodní předvolba - 57

Denní rozpočet

Nízký
méně než 80 000 COP
Lůžko v noclehárně kolem 21 000 COP; kempink Oběd: 8000 COP, nakupování v tržnicích Místní autobus: 1800 COP
Střední
80 000‒185 000 COP
Samostatný pokoj v hostelu Restaurace s tradičními pokrmy: 15 000 COP Organizované výlety
Vysoký
nad 185 000 COP
Hotel se samostatnými koupelnami Hlavní jídlo v luxusní restauraci: 18 000‒34 000 COP
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Cartagena

Pohádkové město romantiky, legend a čisté krásy. Cartagena de Indias je nejúchvatnější kolumbijské město. Najdete zde dlážděné uličky, ohromné balkony obsypané květy buganvilií a mohutné kostely vrhající stín na zelená náměstí.

Bogota

Kolumbijské hlavní město vám vyrazí dech – a to nejen díky nadmořské výšce: jako kondor hnízdí ve výšce 2600 m. Je to moderní, kultivované a pokrokové město, které vás uchlácholí a donutí vás opustit předsudky.

Parque Nacional Natural Tayrona

Tayrona, jeden z nejoblíbenějších národních parků v Kolumbii, se rozkládá v nádherné oblasti. Pláže lemované palmami jsou poseté obrovskými balvany, které byly kdysi předmětem uctívání domorodých obyvatel, po nichž je park pojmenován.

Ciudad Perdida

Ciudad Perdida (doslova „Ztracené město“) je jedním z největších předkolumbovských měst, která byla v Americe objevena. Postaveno bylo mezi 11. a 14. stoletím na severních svazích Sierry Nevada de Santa Marta a s největší pravděpodobností bylo největším městským centrem Tayronů.

Zona Cafetera

Zona Cafetera je hornatá oblast se třemi velkými městy. Manizales je hlavní univerzitní město (s čilým nočním životem), Pereira je bláznivě rušné obchodní centrum ležící poblíž skvělých termálních pramenů a Armenia je obyčejné městečko známé hlavně coby vstupní brána do Salenta.

San Augustín

San Augustín patří k nejvýznamnějším archeologickým nalezištím na kontinentu. Vedle hrobek významných členů dnes již zaniklého kmene se nacházejí stovky samostatně stojících monumentálních soch. Dodnes jich bylo nalezeno a odkryto přes pět set. Jsou to převážně antropomorfní postavy připomínající maskovaná monstra.

Amazonie

Kolumbijská Amazonie tvoří třetinu rozlohy země. Je velká jako Kalifornie, ale sotva tu narazíte na známky infrastruktury. Z většiny ji tvoří deštné pralesy, volně propojené řekami a řídce osídlené izolovanými domorodými komunitami, z nichž mnohé se vyhýbají styku s moderním světem.

Parque Nacional Natural El Cocuy

Díky zasněženým vrcholům, úchvatným horským jezerům a překrásným zeleným údolím se Parque Nacional Natural El Cocuy řadí mezi nejkrásnější kolumbijské chráněné oblasti. Nachází se v nejvyšší části pásma Cordillera Oriental s nejvyšším vrcholem Ritacumba Blanco (5330 m).
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Štědrost přírody

Kolumbie oplývá fascinující krajinou, která vám může posloužit jako námět vlastního přírodopisného dokumentu – ať již jde o vysoké písečné duny poblíž mysu Punta Gallinas, o ledovce v Parque Nacional El Cocuy, či o zatopené lesy v Amazonii.

Nekonečné dobrodružství

Městečko San Gil je univerzální hřiště, kde můžete provozovat rafting, skalní lezení, paragliding či další dobrodružné aktivity – jde ale o pouhý zlomek adrenalinových aktivit, které se nabízejí v ostatních částech země.

Černé zlato

Naučte se sbírat a klasifikovat kávová zrna (a ochutnejte finální produkt) na cenami ověnčených plantážích v okolí Manizales a Armenie, které leží v oblasti pěstování kávy zvané Zona Cafetera.