Je to jako cukrárna pro opravdové dobrodruhy. Pestré ekvádorské menu plné pochutin nabízí amazonský deštný prales, zasněžené hory, podhorské mlžné pralesy a k tomu proslulé Galapágy. Je až neuvěřitelné, že se takové jeviště pro dobrodružné výpravy vešla do tohoto malého andského státu.

V Ekvádoru díky tomu můžete jeden den hledět na východ slunce z vrcholu 6000 metrů vysoké sopky, druhý den se věnovat sjíždění peřejí na raftu, další den se vydat na napínavý trek, jindy si zasurfovat na dokonalých vlnách u západního pobřeží, jezdit na horském kole nebo prostě jen relaxovat obklopeni vzrušující krajinou.

Nejen krajina je úchvatná, ale i její obyvatelé – desítky druhů zdejších zvířat a rostlin jinde na Zemi nenajdete. I při krátké návštěvě Ekvádoru můžete vyfotit opice z korun vysokých stromů, plavat mezi lvouny v Tichém oceánu a v mlžném pralese obdivovat 1600 ekvádorských druhů ptactva.

Ekvádor má také bohaté kulturní dědictví, od nádherných španělských koloniálních center po tradiční horská města, kde jsou součástí neuvěřitelně rozmanité krajiny i rušné kečuánské trhy a barokní kostely z 16. století.

Zobrazit více
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město
Quito
Měna
Americký dolar (USD)
Jazyk
Španělština
Peníze
Bankomaty jsou ve velkých městech, platební karty přijímají pouze v luxusních podnicích
Víza
Při příjezdu dostanete turistickou kartu T-3, která platí 90 dní. Vízum nepotřebujete, pokud se nechcete zdržet déle.
Čas
SEČ –6 hodin (letní čas nemají)
Elektřina
110 V/60 Hz; zásuvky amerického typu, nutný adaptér
Důležitá čísla
Policie – 101, dopravní policie – 103, hasiči – 102, první pomoc – 131, civilní obrana - 911
Doprava
Nejběžnějším dopravním prostředkem je autobus (v odlehlých oblastech ho nahrazují nákladní auta či pick-upy), následuje letadlo. Autobusy vás mohou dovézt od kolumbijských k peruánským hranicím za 18 hodin. Lodě se využívají u severního pobřeží zarostlém mangrovy a v Oriente. Ať už zvolíte jakýkoli způsob přepravy, mějte u sebe cestovní pas. Lidé bez dokladů mohou být zatčeni.

Denní rozpočet

Běžné ceny
Lůžko v hostelu 7–10 USD Večeře o dvou chodech 10 USD Pevná cena za hotové jídlo k obědu 2,75 USD Šestihodinová jízda autobusem 6 USD Hodina soukromé lekce španělštiny 7−10 USD
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Quito

Vysoko v Andách mezi impozantními, mlhou obestřenými vrcholky leží Quito (2850 m n. m.) plné senzačních muzeí a architektonických pokladů. Zejména zdejší Staré město je nádherné – zaujmou vás kostely, kaple, mužské i ženské kláštery postavené před staletími domorodými umělci a dělníky, to vše je součástí legend a historie.

Galapágy

Výlet do výjimečného regionu je jako návštěvou jiného světa – utopické kolonie řízené lvouny. Co je pro návštěvníky Galapág tak výjimečné, je nebojácnost pověstných obyvatel ostrovů. Terej modronohý, lvoun hřivnatý, pravěcí leguáni – všichni se chovají, jako by lidé byli jen cosi jako poněkud otravní paparazzi. Můžete hledět do očí divokým zvířatům a nakonec tento souboj prohrát – to se vám nikde jinde nepodaří. Návštěva ostrovů je však drahá a jediný způsob, jak si ten zázrak opravdu užít, je při plavbě lodí.

Otavalo

Přívětivé a prosperující město Otavalo (v nadmořské výšce 2550 m) je proslulé obrovskými sobotními trhy, na nichž tradičně oblečení domorodci prodávají rukodělné výrobky davům cizinců, kteří každou sobotu přijíždějí, aby si zde něco pořídili. Přes oblíbenost trhů zůstávají otavaleños sami sebou a chrání si svou kulturu. Prostředí je báječné a celkový zážitek okouzlující.

Mindo

Malé Mindo, nádherně situované a obklopené ze všech stran strmými horskými svahy s mlžnými pralesy, se stalo jakousi batůžkářskou mantrou v Ekvádoru a dnes se tělem i duší věnuje cestovnímu ruchu. Rozkládá se příhodně přímo u hlavní silnice z Quita do Esmeraldas. Jezdí sem pozorovatelé ptáků, výletníci a víkendoví návštěvníci z Quita i okolí a přátelští místní obyvatelé zde vybudovali velkolepou infrastrukturu, abyste si mohli vše, co Mindo nabízí, vychutnat.

Okruh kolem Quilotoy

Kodrcat se po úžasně špinavých silnicích kolem Quilotoy a putovat mezi andskými vesnicemi patří mezi vrcholně vzrušující ekvádorská dobrodružství. Doprava je komplikovaná, ale odměna bohatá: horská tržiště, kouzelné kráterové jezero Laguna Quilotoa, nádherné túry a tradiční horské vesnice. Na tento okruh si vyhraďte nejméně tři dny a vezměte si teplé oblečení (bývá tu vážně zima), vodu a něco k jídlu.

Parque Nacional Machalilla

Jediný ekvádorský pobřežní národní park je unikátním místem, které chrání izolované pláže, korálové útesy, dva ostrovy poblíž pobřeží, tropický suchý prales, pobřežní mlžný prales, archeologická naleziště a 20 000 hektarů oceánu. Tropický suchý prales, který tu uvidíte, se dříve táhl podél většiny tichomořského pobřeží Střední a Jižní Ameriky, ale bohužel byl téměř úplně zničen. Mezi rostlinami v parku najdete kaktusy, fíkovníky a obrovské stromy kapok. V lesnatém vnitrozemí žijí vřešťani, mravenečníci a asi 200 druhů ptáků.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Pěší turistika

Vřesovitá krajina Parque Nacional Cajas, mlžné pralesy v Parque Nacional Podocarpus nebo Mindo, větrem bičované páramo v Lagunas de Mojanda u Otavala, nádherná oblast vysoko v Andách zvaná okružní trek Quilotoa a pobřežní suché pralesy v Parque Nacional Machalilla jsou jen malou ukázkou turistických možností v Ekvádoru.

Horolezctví

Pro horolezce jsou tu sopečné, zasněžené vrcholy ekvádorské centrální vysočiny včetně Chimboraza (báječných 6310 m) a Cotopaxi (5897 m), které lákají milovníky hor z celého světa. Quito, Riobamba, Baños a Latacunga jsou nejlepšími místy, kde si najmout průvodce a vybavení.

Surfování

Prvotřídní je surfování v Montañitě a na Isla San Cristóbal na Galapágách. U pláží jsou docela dobré zlomy, ale budete se muset skamarádit s místními, abyste je našli (zkuste Playas Club Surf).

Potápění

Chcete se potápět? Vydejte se na Galapágy – ty jsou vyhlášenou ekvádorskou destinací pro potápění a šnorchlování. Těšte se na žraloky kladivouny a obří rejnoky.

Divoká voda

Hlavním centrem jízdy v kajacích a raftingu na divoké vodě je Tena v Oriente. Snadno si tu domluvíte jednodenní sjezd po nedaleké Río Napo (obtížnost III) nebo Río Misahuallí (obtížnost IV+).

Cyklistika

Roste obliba horské cyklistiky, koneckonců najdete tu řadu míst, kde si můžete dopřát zajímavou vyjížďku, která vám rozpálí svaly na nohou do ruda. Nezapomenutelné jsou výlety náročným terénem – např. Volcán Chimborazo nebo dramatický sjezd z Baños do Puya.