Už jen pouhá představa o Brazílii je lákavá. Charakteristiky země totiž připomínají pozemský ráj. Stačí si představit 7500 km prosluněných pláží hned u vln blankytně modrého moře, energií pulzující velkoměsta, idylické tropické ostrovy či tamní skvělé lidi a jejich nespoutanou chuť do života.

Brazílie je pestrou směsicí, v níž se jako v tavicím kotli míchá vše, co může cestovatele zajímat a bavit. Drsné kaňony v rudých skalách, majestátní vodopády, křišťálově čisté řeky, bujný deštný prales, hustá džungle, ale i chvíle pohody v kouzelných koloniálních městech.

Brazílie fascinuje návštěvníky svou bezstarostností, brazilská touha po životě vás zasáhne a pohltí kterýkoli den v roce. Ale vše kulminuje při karnevalu, který se přežene jako tsunami všemi městy – rozevláté boky při sambě doopravdy rozbouří každičký kout rozlehlé země.

To je O Jeito Brasiliero, pravý brazilský způsob života, který ve vás probudí všechny smysly.

Zobrazit více
Puerto Rico - 55350
Průvodce

Puerto Rico

482 Kč 409 Kč Jít do eshopu English
Brazil - 55495
Průvodce

Brazil

590 Kč 501 Kč Jít do eshopu English
Rio de Janeiro - Pocket - 55514
Průvodce

Rio de Janeiro - Pocket

248 Kč 210 Kč Jít do eshopu English
South America - 55531
Průvodce

South America

587 Kč 498 Kč Jít do eshopu English
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město
Brasília
Měna
Real (BRL)
Jazyky
Portugalština a 180 domorodých jazyků
Peníze
Hustá síť bankomatů, platební karty jsou přijímány běžně
Víza
Pro pobyt kratší než 90 dnů není vízum třeba
Elektřina
Elektrický proud není standardizován a může se pohybovat téměř kdekoli v rozmezí 110−220 V. Vezměte si adaptér a používejte přepěťovou ochranu u neduálních zařízení.
Čas
V Brazílii existují 4 časové zóny. Oficiálním časem je ten platný v hlavním městě Brasília (SEČ –4 hodiny).
Důležitá čísla
Policie – 190 (polícia militar), 147 (polícia civil), první pomoc – 192, hasiči – 193
Doprava
Nejrychlejší je letecká doprava (v Brazílii je několik aerolinek – GOL, TAM, Avianca, Trip či Azul). Řeky Negro, Solomões a Madeira fungují jako amazonské dálnice, po kterých můžete cestovat tisíce kilometrů. Autobusy jsou v Brazílii velmi drahé, v půjčeném autě pak pozor – brazilské silnice jsou rušné a nebezpečné.

Denní rozpočet

Běžné ceny
Ubytování v Riu seženete od 20 USD (společná ložnice) do 100 USD (dvoulůžkový pokoj) Oběd placený dle váhy 8−14 USD Koktejl 4−12 USD Autobusová jízdenka Rio–Ouro 55 USD
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Tiradentes

Ospalé město Tiradentes je naplněno fotogenickým šarmem díky svým pestrým dlážděným ulicím a výhledům na hory. A také díky řece vinoucí se městem. Tón zdejšímu životu udává gastronomie a nakupování – Tiradentes drží brazilský rekord v počtu oceněných restaurací na hlavu a je vyhlášené po celé zemi svým precizním nábytkem, luxusnímu domácímu vybavení a uměleckým předmětům. Pokud si ovšem chcete odpočinout od zdejší kalorické smrště, okolní hory nabízejí mnoho příležitostí pro pěší túry.

Salvador

Dalším z brazilských pokladů je Salvador da Bahia. Představuje africkou duši země, kde si potomci otroků uchovali ze své původní kultury více než kdekoli jinde v Novém světě. Pulsující centrum Salvadoru, zvané Pelourinho, je potěšením smyslů se svými vonnými oleji dendê, hřmícími perkusemi a renovovanými koloniálními domy. To, co činí místní rušné večery nezapomenutelnými, je určitá anarchie.

Rio de Janeiro

Obklopují ho nádherné hory, bílé písečné pláže, bujný deštný prales a temně modré nebe. Je tak krásné, až z toho bolí srdce. Ne nadarmo označují Brazilci Rio de Janeiro jako Cidade Maravilhosa (Úžasné město). Je možné víc než to. Místo je skvostné, atmosféra elektrizující a všudypřítomná hudba v podobě svůdných bossa novy a samby to vše umocňuje. Užívejte si v Riu de Janeiru s místními život na proslulých plážích Copacabana či Ipanema pod dohledem Krista s otevřenou náručí. Rio de Janeiro je jako opojný tropický koktejl, který vás v tomto pozemském ráji zanechá příjemně opilé.

Foz do Iguaçu

Ohlušující rachot tříštící se vodní masy uslyšíte po celém městě Foz. Slavné vodopády Cataratas přitom leží 20 km od něj. Ovšem 275 proudů padajících z osmdesátimetrové výšky do Rio Iguaçu tvoří nezapomenutelnou zvukovou kulisu města. Kromě návštěvy vodopádů se můžete ponořit do pralesa v Paraguay či navštívit jednu z největších vodních elektráren světa – přehradu Itaipu.

Fernando de Noronha

Nejzelenější brazilská destinace leží hodinu letu z Recife nebo Natal. Idylický ostrov smí navštívit jen 700 lidí denně, i proto zůstává toto místo stále poměrně nedotčené. Národní park na ostrově Fernando de Noronha je domovem nejfotogeničtějších brazilských pláží a přísně chráněného mořského života. Je svatyní mořských želv i nejlepším místem planety pro pozorování delfínů. Navíc tu jsou skvělé podmínky pro surfování a potápění. Takže? Další z brazilských rájů na zemi.

Jericoacoara

Tahle Jericoacoara (vyslovuje se dže-ri-kva-kva-ra, nebo prostě džeri) je zvláštním místem, kde se snoubí noční život, nekonečné pláže a idylická odlehlost. Městečko s písečnými ulicemi a výhledem na širokou šedou pláž je obklopeno obrovskou dunou žlutého písku a zelenými kopci. Uvolněné prostředí způsobuje, že zde brazilští hipsteři a další cestovatelé zůstávají déle, než původně plánovali. Navzdory růstu si Jeri zachovalo mnoho ze své snové atmosféry místa na konci světa. To vše však může v následujících letech změnit.

Ouro Preto

Z bujné zeleně v překrásné horské krajině vyrůstá Ouro Preto jako živé muzeum. Vítejte ve stroji času, který vás přenese ze současnosti do 18. století. Centrum města, zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO, skrývá mnohé okouzlující barokní kostely posazené vysoko na okolních svazích, stojící na stráži nad pitoreskními náměstími a dlážděnými ulicemi, které kdysi bývaly zlatými žílami klenotu mezi zlatokopeckými městy v Minas Gerais.

Pantanal

Takovou koncentraci exotických živočichů a rostlin nenajdete nikde jinde v Jižní Americe. Mokřina Pantanal zabírá cca 210 000 km2 a zasahuje na území dalších dvou států, Paraguaye a Bolívie. Většina území je přístupná pouze pěšky nebo na lodi, z níž je možné pozorovat 650 druhů ptáků a 80 druhů savců, mezi které patří jaguár, aligátor, kapybara, ocelot, puma, vlk hřivnatý, jelen, mravenečník, pásovec, vřešťan, kapucínská opice či tapír. Období sucha (od června do prosince) je ideální příležitostí k jejich pozorování.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Pěší turistika

Lepší je vyrazit v chladnějších měsících, od dubna do října. Mezi skvělé oblasti pro pěší túry patří národní parky Chapada Diamantina ve státě Bahia, Serra dos Órgãos ve státě Rio de Janeiro, Chapada dos Veadeiros ve státě Goiás a Serra de São José poblíž Tiradentes ve státě Minas Gerais.

Surfování

Nejlepší pláže na surfování jsou ve Fernando de Noronha v období od prosince do března. Dobré jsou také pláže na jihu a jihovýchodě: Saquarema, Ilha de Santa Catarina, São Francisco do Sul, Ilha do Mel, Búzios a Rio de Janeiro. Na severovýchodě se vydejte do Itacaré a na Praia da Pipa. Nejlepší vlny jsou zde během brazilské zimy (od června do srpna). Búzios ve státě Rio nabízí dobré podmínky pro windsurfing a kitesurfing a rovněž řadu půjčoven kvalitního vybavení. Pokud to však myslíte s windsurfingem vážně, brazilskou Mekkou tohoto sportu je pobřeží Ceará severozápadně od Fortalezy, v období od června do prosince. Nejoblíbenějšími tamními místy jsou Jericoacoara a Canoa Quebrada.

Karneval

Pokud budete v Brazílii – a konkrétně v Riu – během karnevalu, zažijete jednu z nejdivočejších oslav na světě. Skutečný karneval sice trvá jen pět dní na přelomu února a března (od pátku do úterka před Popeleční středou), nicméně cariocas začínají pařit už celé měsíce předem. Přehlídka jdoucí přes sambódromo, složená z bohatě zdobených alegorických vozů doprovázených bateriemi bubeníků a tanečníků, je vrcholem oslav, nicméně to skutečně zajímavé se děje na večírcích po celém městě.