Nazývají ji jihoamerickým Tibetem, protože je to nejvyšší, nejizolovanější a nejdrsnější země na západní polokouli. Je matoucí, místy trochu zaostalá a lehce zneklidňující, ovšem s nezměrně nádhernou přírodou. Bolívie.

Několikadenní túry po starobylých inckých dlážděných stezkách, kterými sestoupíte z And až k okraji Amazonie, vás ohromí. Pak s gustem podepíšete, že Bolívie je jednou z nejlepších trekových destinací na světě.

A když pak hluboko v tmavém srdci Amazonie přesednete na loď a vydáte se na říční výlety krajinou tak bujnou a rozmanitou, až je to omračující, bude vám vřískot opičích tlup připadat jako rajská hudba.

Jsou tu hory, řeky, džungle, neprostupné a odlehlé lokality, které člověka vtahují stále hlouběji a hlouběji do divočiny. Ztratíte se tu lehce a najít cestu z vrcholku kopce do města může být složitý oříšek. Ale pocit, který si s sebou přibalíte na cestu domů, všechny podobné strasti smázne.

Zobrazit více
Bolivia - 55494
Průvodce

Bolivia

590 Kč 501 Kč Jít do eshopu English
South America - 55531
Průvodce

South America

587 Kč 498 Kč Jít do eshopu English
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město
Sucre / La Paz
Měna
Boliviano (BOB) – zhruba 30 Kč/10 BOB
Jazyky
Španělština, kečuánština, ajmarština
Peníze
Bankomaty jsou leckde vzácné; nejlépe směnitelné jsou americké dolary.
Víza
Do 90 dní platí bezvízový styk. Cesta do a z Bolívie bývá celkem jednoduchá, je však možné, že na některých odlehlých hraničních přechodech budete požádáni o drobný poplatek. Je třeba předložit pas s platností minimálně 6 měsíců, doklad o očkování proti žluté zimnici, zpáteční letenku či cestovní plán.
Čas
SEČ -5 hodin
Elektřina
220 V/50 Hz, zástrčky mají dva kolíky s kruhovým průřezem, občas narazíte i na zásuvky amerického typu se dvěma plochými zdířkami.

Denní rozpočet

Běžné ceny
Lůžko v hostelu 4‒7 USD (30‒50 BOB) Středně drahé ubytování 180‒560 BOB Luxusní ubytování nad 560 BOB Večeře 3‒5 USD (20‒35 BOB) Autobus 5 USD (35 BOB) Pivo 1 USD (7 BOB)
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

La Paz

Pohled na město vsunuté do vysokohorské rokliny v závratných čtyřech tisících metrech nad mořem je nezapomenutelný – nejdříve se blížíte drsnou plání a chudobou sužovaným El Alto (kdysi ubohé předměstí, dnes nejrychleji se rozrůstající jihoamerické velkoměsto), balancujícím nad okrajem kaňonu, a pak už stojíte na hraně hřebene a pod vámi v hloubce 400 metrů leží La Paz. Záhady La Pazu můžete odhalovat při dlouhých procházkách ulicemi a nekonečnými tržišti. Nebo můžete jen tak postávat v zákoutích náměstí a sledovat ruch.

Salar de Uyuni

Solná pláň Salar de Uyuni vám uhrane svou rozlehlostí, strohostí a krystalickou dokonalostí. Také je největší na světě. Když jí budete křižovat v terénním voze, budou vaše kosti po mnohahodinové jízdě pěkně roztřesené. Celkem má solná pláň rozlohu 10 582 km2, což odpovídá například rozloze Libanonu. Jednou ročně dochází na Salaru de Uyuni k záplavám a solná pláň se mění v největší přirozené zrcadlo na světě.

Jezero Titicaca

Andské vrcholy pokryté sněhem se odrážejí v azurově modrých hlubinách jezera Titicaca. Pohled na největší vysokohorské jezero cestovatele a dobrodruhy uchvacoval odjakživa. Turistika a relaxace na ostrovech na jezeře jsou jednoduše nezapomenutelné. Užívejte si slunce, písku, prohlídek rozvalin, odlehlých zátok i krátkých pěších výletů.

Tupiza

Tichá a přátelská Tupiza leží v údolí Río Tupiza lemovaném Cordillera de Chichas – úchvatnou krajinou duhových skal, kopců, hor a kaňonů. Vzrušující kulisou všech zdejších aktivit tak jsou bizarní skalní formace, hluboké rokliny, kaňony, strže a kaktusové lesy. Kraj Tupiza navíc zažil nahánění a následně i dopadení filmových legend Butche Cassidyho a Sundance Kida.

Potosí

Stříbrné město kontrastů, střídavě proklínané a požehnané – to když zdejší proslulé stříbrné doly bohatly a zase upadaly. Žíly tu byly tak bohaté, že doly byly nejvýdělečnější na světě a Potosí největší a nejbohatší latinskoamerické město. V dolech však umíraly spousty horníků – za tři století provozu prý až osm milionů. Potosí je díky nadmořské výšce 4070 metrů nejvýše položeným městem na světě, což pochopíte na vlastní kůži, když budete stoupat strmými uličkami vzhůru nebo když se během chladných nocí budete třást zimou.

Sucre

Architektura a kultura hrají v malém přátelském městě s bohatým koloniálním dědictvím výraznou roli. Místní tvrdí, že pravé srdce Bolivie tluče pořád tady, ačkoliv většinu vládní moci si přisvojil La Paz. Atmosféru malebného města dotvářejí kostely, paláce a pouliční zákoutí. Odsud pak vyrazte do Tarabuca na barvitý nedělní trh nakoupit hezká vlněná ponča nebo na Capilla de Chataquila, 6 km dlouhý incký chodník, prohlédněte si skalní kresby v Pumamachay, vesnici tkalců Pototo, dramatický Maragua Crater a horké prameny v Talula.

Parque Nacional Madidi

Povodí řeky Madidi je jedním z nejpůvodnějších ekosystémů v Jižní Americe. Aby to tak zůstalo, chrání území o velkorysé rozloze 1,8 milionu hektarů statut národního parku – Parque Nacional Madidi. Nad pralesními nížinami se tu tyčí strmé andské štíty až do výšky okolo 5500 metrů. Vydejte se na trek džunglí v parku, kde se vám představí ekoturismus, vřešťani, ptáci a brouci v tom nejlepším světle. Vstupní branou do Parque Nacional Madidi s potřebným turistickým zázemím je město Rurrenabaque.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Pěší turistika

V Andách je nejvděčnější činností pěší turistika. Zvlášť když s sebou máte nosiče, karavanu lam a zkušeného průvodce. Pak už se můžete těšit na velké dobrodružství. Expedice na vlastní pěst jsou také možné, ale lepší je mít někoho místního v zádech (riziko nehody, ztracení, oloupení je pak menší). Některé z nejoblíbenějších treků a túr začínají v blízkosti La Pazu, vedou přes Cordilleru Real po staré incké silnici a končí v Yungas.

Cyklistika

Bolívie se může pyšnit jedním z nejefektnějších terénů pro horskou cyklistiku na světě. Sedm měsíců v roce je tu téměř dokonalé počasí, připočtěte si k tomu snadný přístup k pohořím, krásným jezerům, předkolumbovským rozvalinám a stezkám, spousty chráněných oblastí spojených rozsáhlou sítí pěšin a nezpevněných cest a máte cyklistický koktejl, který vám zachutná. A nohy po něm budou trpět.

Kanoistika

K bolivijskému bohatství patří množství divokých řek, jež odvodňují východní svahy And mezi Cordillerou Apolobamba a Chapare. Několik lapazských agentur pořádá jednodenní výlety na Río Coroico. Další možnosti nabízí Río Unduavi a nesčetné řeky v Chapare. Amazonské kanoistické výpravy po řece Beni jsou stejně nezapomenutelné jako výlety po řece Mamoré z Trinidadu.

Horské výstupy

Lezení v Bolívii je cvičení v extrémech – což se ostatně týká celé země. V suchých jižních zimách (od května do října) se teploty během jediného dne mohou změnit až o 40,5 °C. Jakmile si zvyknete na relativně řídký vzduch Altiplana (na aklimatizaci budete potřebovat alespoň týden), čeká vás dalších 2500 výškových metrů ještě mnohem řidšího vzduchu. Pro horolezce je plusem snadný přístup k horám; veřejná doprava není sice vždy k dispozici, ale silnice vedou v těsné blízkosti mnoha krásných vrcholů.