Málokteré místo nabízí tolik zajímavostí na tak malém území jako Velká Británie. Z jižního pobřeží Anglie k nejsevernějšímu výběžku Skotska je to necelý tisíc kilometrů, takže ostrov můžete projet za jediný den, ale i kdybyste jeho poznávání věnovali celý život, spatříte jen zlomek. Jakkoli britské území není velké, každý kilometr čtvereční nabízí více zajímavostí než leckterá desetkrát větší země.

K vrcholným turistickým zajímavostem bezpochyby patří dědictví zdejší minulosti. Britská krajina vypráví příběh sahající 5000 let do minulosti, což dokládají hrady na vrcholcích útesů, středověké katedrály, kamenné kruhy i rozvaliny z římského období. Na cestách po Británii se setkáte s králi a dvořany, hrdiny a padouchy, konstruktéry a vynálezci, nemluvě o řadě spisovatelů, básníků, malířů, architektů a uměleckých vizionářů.

Británie ve skutečnosti není jediná země, ale tři země v jedné. Některé rozdíly mezi národy Anglie, Walesu a Skotska poznáte okamžitě (zejména přízvuk), jiných si ani nepovšimnete. Odhalování národních specifik tvoří podstatnou část fascinujícího cestování po této zemi. Přívlastek Velká v názvu země má své opodstatnění – a vy brzy pochopíte jaké.

Zobrazit více
Edinburgh City Map - 55286
Průvodce

Edinburgh City Map

173 Kč 147 Kč Jít do eshopu English
Wales - 55298
Průvodce

Wales

521 Kč 442 Kč Jít do eshopu English
Great Britain's Best Trips - 55302
Průvodce

Great Britain's Best Trips

555 Kč 471 Kč Jít do eshopu English
Skotsko - 5288
Průvodce

Skotsko

699 Kč 594 Kč Jít do eshopu
Great Britain Planning Map - 55326
Průvodce

Great Britain Planning Map

155 Kč 131 Kč Jít do eshopu English
England - 55472
Průvodce

England

563 Kč 478 Kč Jít do eshopu English
Scotland - 55481
Průvodce

Scotland

463 Kč 393 Kč Jít do eshopu English
Edinburgh do kapsy - 5335
Průvodce

Edinburgh do kapsy

249 Kč 211 Kč Jít do eshopu
Great Britain - 55510
Průvodce

Great Britain

621 Kč 527 Kč Jít do eshopu English
Great Britain - best of - 55511
Průvodce

Great Britain - best of

528 Kč 448 Kč Jít do eshopu English
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město
Londýn
Měna
libra šterlinků (GBP)
Jazyk
angličtina
Víza
O aktuální vízové povinnosti se informujte na stránkách Ministerstva zahraničních věcí
Peníze
Bankomaty jsou k dispozici všude
Čas
UTC
Důležitá čísla
Mezinárodní předvolba - +44; policie, záchranná služba, hasiči - 999
Doprava
Při rozhodování o způsobu cestování po Británii byste v první řadě měli zvážit, zda si půjčit automobil, nebo používat hromadnou dopravu. Půjčené auto vám ušetří nejvíce času a pomůže vám se dostat i na odlehlejší místa. Ceny půjčovného, pohonných hmot a parkovného však mohou být velmi vysoké. Co se týče britské hromadné dopravy, nejpříhodnější je železnice a síť dálkových autobusů

Denní rozpočet

Nízký
méně než 65 GBP
Penziony B&B Lůžko v levném penzionu se snídaní: 25–40 GBP Jídlo v bistru: 5–10 GBP
Střední
65–130 GBP
Hotely střední kategorie: od 100 GBP Večeře v restauraci: 10‒15 GBP
Vysoký
nad 130 GBP
Nejlepší hotely: od 150 GBP Jídlo v luxusní restauraci
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Edinburgh

Hlavní město Skotska je městem mnoha tváří: mimo sezonu se můžete toulat ulicemi historického jádra Edinburghu pod blankytnou jarní oblohou a ve žlutém oparu narcisů, zatímco o chladném prosincovém ránu tu na vás budou čekat věžičky Královské míle zahalené cáry mlhy, dlažba zvlhlá deštěm a teplá záře linoucí se z oken přívětivých hospůdek.

Bath

Ponořte se jako římský setník do léčivých vod anebo si sami sebe představte, kterak procházíte elegantními georgiánskými ulicemi v románu Jane Austenové. Jste-li tajným milovníkem historie, nejpůvabnější anglické město Bath vaši zálibu dokonale uspokojí. Nabízí však také skvělé možnosti nakupování, jídla a pití.

York

„Až moc historie,“ tak byste mohli popsat York. Ale pokud je pro vás dějepis tím pravým, pak tohle město určitě zahraje na správnou strunu. Spoustu možností však budete mít, i když vás spíš než staré kamenné zdi a příběhy z ještě starších časů zajímají skvělé nákupy, typické hospůdky a módní restaurace.

Stonehenge

Záhadné a podmanivé Stonehenge je nejslavnější starověkou památkou v Británii. Tento tajuplný kruh z opracovaných monolitů přitahuje návštěvníky už 5000 let a my si stále nejsme jisti, proč byl vlastně postaven. Většina turistů si musí padesátitunové megality prohlížet z vymezené vzdálenosti, ale pokud si návštěvu dobře naplánujete a zajistíte si časnou ranní nebo naopak večerní prohlídku, dostanete se až k vnitřnímu kruhu. V šikmo dopadajících paprscích slunce a bez všudypřítomných turistů je to nadpozemsky krásné místo, na které vám zůstanou vzpomínky ještě hodně dlouho.

Londýnská divadelní scéna

Londýn byl proslulý svými divadelními představeními už za dob Williama Shakespeara, což se od té doby v podstatě nezměnilo. Divadlo stále tvoří důležitou část kulturního života hlavního města a vy byste si určitě měli vyhradit čas na návštěvu nějakého představení – ať už to bude muzikál ve West Endu, Shakespearova hra v obnoveném divadle Globe, nebo moderna v Národním divadle (National Theatre) či v divadle Royal Court.

Národní park Snowdonia

Nejznámější velšský národní park nabízí nejúchvatnější scenerie na této straně Skotské vysočiny. Nejrušnější je oblast kolem samotné hory Snowdon, nejvyšší ve Walesu, na jejíž vrchol podnikají neohrožení návštěvníci pěší výšlapy, zatímco ostatní raději přenechávají veškerou námahu vlaku a nahoru se dají vyvézt historickou železnicí z viktoriánského období. Za jasného dne můžete z vrcholu vidět i Irské moře.

Údolí Glen Coe

Na území Skotské vysočiny není nouze o úchvatné výhledy, ale příroda v okolí Glen Coe vám doslova vyrazí dech. Divoké údolí sevřené horami tyčícími se nad klikatou silnicí nabízí pravděpodobně vůbec nejkrásnější přírodní scenerii ve Skotsku. V létě vypadá údolí nádherně a neškodně, v zimě je to ovšem něco úplně jiného. Opodál se ukrývá Ben Nevis, nejvyšší hora Británie, a rušné městečko Fort William přezdívané „hlavní město outdoorových aktivit ve Spojeném království“.

Ostrov Skye

Ze všech skotských ostrovů je Skye nejoblíbenější. Ráj milovníků skotské přírody se každoročně stává útočištěm tisíců lidí. Lemují jej útesy a pláže, ve vnitrozemí najdete pole a vřesoviště a dominantu ostrova tvoří rozeklaná pahorkatina Cuillin Hills. Ostrov je z pevniny snadno dostupný lodí nebo po mostě, takže z výpravy sem snadno uděláte součást jakéhokoli výletu do Skotska. Rozhodně si nezapomeňte přibalit fotoaparát.

Golf v St Andrews

Možná je golf jen „pokažená vycházka“, ale přesto je v Británii jedním z nejoblíbenějších sportů jak podle počtu aktivních hráčů všech úrovní, tak podle počtu diváků (především během nejvýznamnějších turnajů). Golfová hřiště jsou rozeseta po celé zemi a milovníci malého bílého míčku si tady jistě budou chtít vyzkoušet své dovednosti. Vrcholným zážitkem pro ně bezpochyby bude zahrát si na hřišti Old Course v St Andrews, uctívané domovině golfu.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Britské hospody

Není žádným tajemstvím, že Britové mají rádi dobré pití, a ideálním místem, kam si na ně zajít, jsou ještě pořád hospody. Klasická hospoda představuje už po staletí centrum britského společenského života, a ať budete cestovat kamkoliv, vždycky nějakou místní najdete: od nazdobených viktoriánských putyk v Londýně po venkovské lokály schoulené pod dřevěnými trámy a s ohněm praskajícím v krbu. Tradičním pitím je pinta (něco přes půl litru) klasického nepasterovaného piva – servíruje se nevychlazené a bez pěny a musíte mu přijít na chuť.

Odpolední čaj

Nikdo nedělá čaj tak dobře jako Britové – tady to není jen tradice, ale přímo náboženství. Abyste si vychutnali ten nejlepší, zamiřte do některé z kaváren, například do Huffkins, nebo do venkovského hotýlku, kde se podávají klasické odpolední svačiny v podobě labužnické hostiny s koláčky, sendviči a konvicí čaje, pochopitelně sypaného. Typický anglický nápoj se popíjí po malých doušcích z porcelánových čajových šálků. Ještě lepší je, že každá oblast má svou vlastní, lehce odlišnou variantu.

Hrady a šlechtická sídla

Nejvýrazněji se vám bouřlivé britské dějiny připomenou v podobě dobře opevněných hradů rozesetých po krajině. Najdete tu romantické zříceniny na útesech, jako například Corfe, robustní pevnosti, jako je Caernarfon, impozantní Stirling nebo dodnes obývaný Windsor. A když už šlechta hrady nepotřebovala, začala si na svých venkovských pozemcích stavět rozlehlá sídla. Mezi nejkrásnější patří zámek Chatsworth House a zámek Howard.

Fotbal

Anglická Premier League se může pochlubit několika nejlepšími týmy na světě; máme na mysli například Arsenal, Liverpool nebo Chelsea; navíc má i světově nejproslulejší klub: Manchester United. Nejznámějšími skotskými týmy jsou Glasgow Rangers a Celtic Glasgow, jejichž rivalita je známá neméně. Národním sportem ve Walesu je bezpochyby ragby.

Pozorování zvířat na Skotské vysočině

Možná to není právě nedotčená divočina, ale i tak je v Británii ještě velké množství divoké zvěře. Existuje spousta možností, jak se s místní faunou seznámit – od pozorování jelenů evropských v Exmooru po sledování orlovců říčních v Jezerní oblasti (Lake District). Nejlepším místem k objevování divočiny je Skotská vysočina. Právě tady se můžete vydat lodí za delfíny a velrybami nebo pozorovat orly nad zasněženými vrcholky.