Země řízná jako prvotřídní sladová whisky. Skotsko ocení labužníci, kteří si užijí strhující krajinu i středověká města, tmavé rašelinové toky a pestrou historii. Jako celek je Skotsko opravdu omamným koktejlem, který není těžké si oblíbit. Až se letadlo zvedne ze země, budete sem chtít jet znovu.

Ve Skotsku se dochovaly jedny z nejrozsáhlejších úseků divočiny v celé západní Evropě, které z něj dělají hotový ráj pro milovníky přírody. Můžete zdolávat tundrou pokryté náhorní plošiny národního parku Cairngorms, balancovat na uzounkých skalních římsách spojujících kamenité štíty cuillinské vrchoviny, plavit se na kajaku mezi tuleni obývanými ostrůvky u pobřeží Vnějších Hebrid nebo svištět v motorovém člunu po zpěněných vlnách corryvreckanského víru.

Krajina je navíc doslova prosycená historií – opuštěná políčka na březích ostrovů, vřesem zarostlá bojiště dávných bitev, pláž, kde poprvé přirazili ke břehům Vikingové, či jeskyně, v níž se jednou ukrýval Karel Stuart. Mnohdy bouřlivou minulost Skotska dokládají i stovky hradů – prosté i honosné tvrze.

To vše pak můžete zapít sklenkou sladové whisky single malt, která chutná jako samotné Skotsko – plně, podmanivě a kultivovaně.

Zobrazit více
Edinburgh City Map - 55286
Průvodce

Edinburgh City Map

173 Kč 147 Kč Jít do eshopu English
Great Britain's Best Trips - 55302
Průvodce

Great Britain's Best Trips

555 Kč 471 Kč Jít do eshopu English
Skotsko - 5288
Průvodce

Skotsko

699 Kč 594 Kč Jít do eshopu
Great Britain Planning Map - 55326
Průvodce

Great Britain Planning Map

155 Kč 131 Kč Jít do eshopu English
Edinburgh do kapsy - 5335
Průvodce

Edinburgh do kapsy

249 Kč 211 Kč Jít do eshopu
Great Britain - 55510
Průvodce

Great Britain

621 Kč 527 Kč Jít do eshopu English
Great Britain - best of - 55511
Průvodce

Great Britain - best of

528 Kč 448 Kč Jít do eshopu English
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město
Edinburgh / Londýn
Měna
Libra šterlinků (GBP)
Jazyk
Angličtina, gaelština a skotština
Peníze
Bankomaty jsou tu běžnou součástí života a v mnoha podnicích se dá platit hotově i kartou
Víza
O aktuální vízové povinnosti se informujte na stránkách Ministerstva zahraničních věcí
Elektřina
Hranaté zásuvky, je potřeba adaptér
Důležitá čísla
Tísňová linka (první pomoc, hasiči, policie) – 112 nebo 999

Denní rozpočet

Nízké
do 30 GBP
Nocleh v hostelu: 10–20 GBP Pod širákem se dá tábořit zdarma Díky levným supermarketům si můžete vařit sami Do mnoha muzeí a galerií je vstup zdarma
Střední
30–100 GBP
Nocleh se snídaní pro dva ve středně dobrém penzionu: 50–90 GBP Soukromé penziony typu B&B vycházejí často výhodněji než hotely Oběd v hospodě: 10 GBP; večeře ve standardní restauraci: 25 GBP Pronájem auta: 30 GBP/den Cena benzinu: kolem 0,12 GBP za míli
Vysoké
nad 100 GBP
Dvoulůžkový pokoj v luxusním hotelu: 120–250 GBP Večeře ve špičkové restauraci: 40–60 GBP Letenka na ostrovy: à 60–120 GBP
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Cuillin Hills

Vrchovina Cuillin Hills zaujímá i v této zemi proslavené svou nádhernou krajinou první místo na pomyslném žebříčku. Součástí tohoto bezmála alpského pohoří jsou totiž kromě rozeklaných štítů i hřebeny ostré jako břitva, strže zasypané sutí a celé akry obnaženého skalního masivu. Zdejší údolí jsou protkané sítí tras, na něž může vyrazit naprosto každý a kochat se okolní přírodou ve společnosti jelenů a orlů skalních.

Edinburgh

Hlavní město Skotska je městem mnoha tváří: mimo sezonu se můžete toulat ulicemi historického jádra Edinburghu pod blankytnou jarní oblohou a ve žlutém oparu narcisů, zatímco o chladném prosincovém ránu tu na vás budou čekat věžičky Královské míle zahalené cáry mlhy, dlažba zvlhlá deštěm a teplá záře linoucí se z oken přívětivých hospůdek.

Glasgow

Největší skotské město sice postrádá klasický půvab Edinburghu, ale tento nedostatek vám bohatě vynahradí přehršlí aktivit, jakož i vřelostí a živostí, nad nimiž každý návštěvník jen žasne. Drsný a skrznaskrz moderní Glasgow navíc oplývá skvělými galeriemi a také nejvybranějšími skotskými restauracemi. Přihoďte k tomu jedny z nejlepších hospod v Británii a jednu z nejakčnějších koncertních scén na celém světě a nebudete schopni odolat.

Ben Nevis

Kouzlo nejvyšší hory Británie je velmi silné – rok co rok vyrazí po trase vedoucí na její vrcholek kolem 100 000 návštěvníků, byť zdaleka ne všichni dojdou až do cíle. Její zdolání je přitom v moci každého, kdo je aspoň v průměrné tělesné kondici. Stačí k výstupu přistupovat s náležitou úctou a za vynaloženou námahu budete (za jasného počasí) odměněni skutečně úchvatným výhledem, o dobrém pocitu nemluvě. Skuteční nadšenci se mohou rozehřát 150 km dlouhou túrou po trase West Highland Way.

Skotská vysočina

V oblasti Skotské vysočiny (Highlands) není o podmanivě malebná zákoutí nouze, ale za těmi nejkrásnějšími budete muset vyrazit až do její odlehlé severozápadní části. Cestou po silnici kopírující lini pobřeží mezi městy Durness a Kyle of Lochalsh budete míjet strhující panoramata na každém kroku: rozeklané horské štíty v okolí Assyntu, bezútěšnou nádheru Torridonu i liduprázdné útesy na mysu Wrath.

Rosslyn Chapel

Rosslynská kaple sice nepatří k největším, ale hustota dekorativních prvků zdobících její interiér dosahuje místy až závratné intenzity. Návštěvníkům proto vřele doporučujeme zakoupit oficiálního průvodce sestaveného hrabětem z Rosslynu osobně; poté se usaďte na lavičku v parku a zběžně si jej prolistujte, než zamíříte do kaple – s takto získanými znalostmi vám prohlídka bude rázem připadat mnohem zajímavější. A ano, právě tady končil román Dana Browna Šifra mistra Leonarda – chcete-li, hledejte zašifrovaná poselství.

Hrad Stirling

Stirling je pevnost úctyhodných rozměrů, která nicméně není tak velká, abyste museli zvažovat, co vynechat – určitě stihnete shlédnout vše. Pokud nepatříte k lidem, kteří podrobnosti o skotských panovnících sypou z rukávu, navštivte nejprve muzejní expozici Castle Exhibition, která vám pomůže se ve všech těch Jamesích (Jakubech) vyznat. Poté už můžete postupovat vlastním tempem. To nejlepší v podobně honosného královského paláce Royal Palace si nechte nakonec – návštěvnost totiž v odpoledních hodinách klesá.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Golf

Skotsko je pravlastí golfu. Golf se tu hraje už celá staletí a golfových hřišť je tu v přepočtu na hlavu víc než ve kterékoliv jiné zemi světa. V St. Andrews najdete kromě hlavní evropské golfové autority, jíž je Royal and Ancient Golf Club, také nejslavnější golfové hřiště na této planetě – Old Course. Kromě něj je ve Skotsku ještě několik dalších významných hřišť mistrovských parametrů, například v Royal Troon nebo Turnberry, které často hostí British Open, jeden z nejslavnějších golfových turnajů planety.

Pěší turistika

Divoce dramatická scenérie spolu s rozmanitým terénem lákají do otevřené skotské krajiny celé zástupy turistů domácích i zahraničních. Každý z nich si tu přitom najde to svoje – od zdravotních procházek až po oblíbené zdolávání vrcholků nazývané Munro bagging.

Cyklistika

Jízda na kole představuje ideální prostředek k poznávání Skotska. K dispozici jsou tu totiž lesní stezky a poklidné zapadlé silnice o celkové délce mnoha set kilometrů, jakož i vyhrazené cyklotrasy kopírující staré potahové stezky kolem říčních kanálů a nepoužívané železniční tratě. Toužíte-li po liduprázdné divočině, bude vám nejvíc vyhovovat severozápad Skotska a Vnější Hebridy. Nádherné lesy, jezera, údolí a kopce ve střední a jižní části Skotska jsou ve srovnání s nimi podstatně přístupnější, podobně jako mírně zvlněná krajina úchvatného pohraničního regionu Borders, což ze Skotska dělá vysněnou destinaci každého správného cyklisty.

Rybaření

Rybaření – sportovní, na moři i na sladkovodních tocích – se ve Skotsku, jehož jezera a řeky se hemží lososy, pstruhy (obecnými, druhovými i skvrnitými), štikami, siveny a mnoha dalšími druhy, těší značné oblibě. Zejména pro muškaření jsou četná skotská jezera a řeky jako stvořené. Skotsko je plné chovných rybníků, kde si můžete vypůjčit vybavení a zaplatit pár lekcí; doporučit je můžeme zejména rodičům s malými dětmi. Konkrétně můžeme zmínit například střediska Galloway Angling Centre nebo Rothiemurchus Trout Fishery.