Metropole táhnoucí se podél tajemných břehů Temže láká návštěvníky z celého světa. Londýn je jedním z nejnavštěvovanějších a nejobdivovanějších měst na světě, které má kosmopolitní šmrnc a přitom zůstává výsostně britské.

V Londýně můžete cestovat časem. Zapůsobí na vás historickou vznešeností a starobylostí, např. v Toweru, Westminsteru či Hampton Court, stejně tak ale ohromí i osobitými moderními stavbami. Moderna ale nikdy nepřehluší několik staletí starý příběh Londýna.

West End oslňuje architektonickou majestátností, City je posetá starodávnými památkami a nábřeží Temže lemují okouzlující hospůdky. Stačí si vybrat. Londýn je zkrátka jako švédský stůl plný zážitků. Usedněte k němu a nechte si chutnat. 

Zobrazit více
Londýn do kapsy - 5274
Průvodce

Londýn do kapsy

249 Kč 62 Kč Jít do eshopu
London City Map - 55243
Průvodce

London City Map

176 Kč 149 Kč Jít do eshopu English
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Měna
Libra šterlinků (GBP)
Jazyk
Angličtina (a více než 300 dalších)
Víza
O aktuální vízové povinnosti se informujte na stránkách Ministerstva zahraničních věcí
Peníze
V Londýně je k dispozici dostatečné množství bankomatů. Hlavní kreditní karty se běžně přijímají.
Čas
Londýn leží v základním časovém pásmu, SEČ –1 hodina. Od konce března do konce října se stejně jako v České republice přechází na letní čas.
Doprava
Okolo Londýna je hned pět letišť, nízkonákladové společnosti létají na ty menší a vzdálenější od města, nicméně doprava je bezproblémová – autobusy, vlaky nebo taxíky. Při dopravě po městě využijte mobilní aplikace (Hailo či Kabbee najdou taxíky, Bus London autobusovou linku a London Cycle nejbližší stanoviště veřejných bicyklů).

Denní rozpočet

Nízký
méně než 80 GBP
Lůžko ve společné ložnici 10–30 GBP Oběd u stánku v tržnici 5 GBP, sendvič ze supermarketu 3–4 GBP Mnohá muzea zdarma Vstupenky do divadla zakoupené těsně před představením 5–15 GBP Denní poplatek za půjčení kola Barclays 2 GBP
Střední
80–180 GBP
Dvoulůžkový pokoj 100–150 GBP Večeře o dvou chodech se sklenkou vína 30 GBP Vstupenka do divadla 10–50 GBP
Vysoký
více než 180 GBP
Pokoj ve čtyřhvězdičkovém/butikovém hotelu 200 GBP Večeře o třech chodech s vínem v luxusní restauraci 60–90 GBP Jízda taxíkem 30 GBP Vstupenka do divadla 65 GBP
Nízký
méně než 15 000 HUF
Lůžko ve společné ložnici 2800–6000 HUF Jídlo v samoobslužné restauraci 1500 HUF Třídenní jízdenka 4150 HUF
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Tower

Jen málo míst ve Velké Británii je prodchnuto dějinami a legendami v takové míře jako tato báječná kamenná pevnost. Přitažlivost Toweru nespočívá pouze v jeho architektonickém dědictví, úžasné jsou i vystavené korunovační klenoty, zejména obrovský diamant, stejně jako prohlídky vedené skvostně oděnými „beefeatery“. Tower nabízí tolik zajímavostí, že se vyplatí přijít co nejdříve, protože vám jeho prohlídka zabere nejméně půl dne.

National Gallery

Jedinečná sbírka umění (z větší části z období novověku) v samém srdci Londýna patří k největším na světě a obsahuje celou řadu nejproslulejších uměleckých děl. Najdete zde obrazy takových mistrů, jako byli Leonardo da Vinci, Michelangelo, Gainsborough, Constable, Turner, Monet, Renoir či Vincent van Gogh. Jde o naprosto úžasnou galerii, jež rozhodně stojí za návštěvu. Mimořádné jsou i zdejší restaurace a kavárny, které jsou skutečnou třešničkou na dortu.

British Museum

Britské muzeum v Bloomsbury, do něhož každým rokem zavítá přes pět milionů návštěvníků, je nejoblíbenější turistickou atrakcí v Londýně. Prohlídkou této rozsáhlé, vysoce ceněné sbírky artefaktů, uměleckých děl a starověkých památek byste dokázali strávit celou věčnost a stále byste objevovali něco nového (vstup je zdarma, takže vám v tom nic nebrání).

Tate Modern

Galerie moderního a současného umění Tate Modern, jež se u Londýňanů i návštěvníků města těší nesmírné oblibě, má velkolepou polohu přímo na nábřeží Temže. Sídlí v impozantní budově bývalé elektrárny Bankside a představuje dynamickou kombinaci modernismu, geniální architektonické přestavby a přístupnosti. Stálé sbírky si můžete prohlédnout zdarma, ale neměli byste si nechat ujít ani mimořádné dočasné výstavy, jež se pořádají v bývalé turbínové hale s úchvatnou širokou rampou, která dnes slouží jako hlavní vstupní prostor.

Camden Town

Nezbytnou součástí návštěvy Londýna by se měl stát výlet do módních čtvrtí na severu města. Camdenské trhy – ve skutečnosti čtyři hlavní tržnice vytvářející jednu rozlehlou tržní oblast – jsou možná hektickou atrakcí orientovanou na turisty, ale jejich atmosféra vás naprosto okouzlí. Noční ptáci z celého města si zase oblíbili báječné camdenské restaurace, pulzující noční život a velké množství tradičních hospod a zavedených barů.

Hyde Park

Londýnský městský park prakticky nemá obdoby a je tím pravým místem na pozorování místních obyvatel ve chvílích odpočinku. Samotný Hyde Park má rozlohu 142 hektary a spolu se sousedními Kensingtonskými zahradami vytváří obrovskou souvislou plochu veřejné zeleně v samém centru Londýna. Je ideálním místem k procházkám, můžete se svézt na loďce, poslechnout si koncert pod širým nebem, zajít do galerie umění nebo obdivovat královský palác, velkolepé stromy a vkusný žulový památník Diany.

London Eye

Fronty se pohybují stejně pomalu, jako se Londýnské oko otáčí, ale tím silnější bude váš zážitek, až se vznesete nahoru a pod sebou uvidíte Londýn jako na dlani. Nejdůležitější je zvolit den, kdy je dobrá viditelnost, ale vzhledem k londýnskému počasí, nechvalně proslulému proměnlivostí, častými dešti, zataženou oblohou a mlhami, to může být těžké. Pokud budete v hlavním městě jen několik dnů, mělo by být Londýnské oko vaší první zastávkou.

Notting Hill

Každým rokem v srpnu ožívají ulice módní čtvrti Notting Hill velkou, dlouhou a hlasitou party. Přední evropský pouliční festival je třídenní oslavou afro-karibské hudby, kultury a jídla. Každoročně ho navštíví přes milion lidí, kteří zaplavují ulice a nadšeně se vrhají do víru zábavy. Nottinghillské slavnosti byste si neměli nechat ujít, pokud chcete poznat multikulturní Londýn v celé jeho rozmanitosti, včetně afrických a karibských hudebních stylů, jídla, oblečení, jazyků a kultury.

Westminster Abbey

K téměř každému koutu či skulině tohoto opatství se váže nějaký příběh, ale jen málo památek v Londýně se svou krásou nebo zachovalostí vyrovná působivé kapli Jindřicha VII. Na dalších místech najdete nejstarší dveře v celé Velké Británii, koutek Básníků, korunovační trůn, křížové chodby ze 14. století, devět set let starou zahradu, královské sarkofágy a mnoho dalšího. Nejlepší je přijít brzy ráno.

Natural History Museum

Přírodovědné muzeum je se svým řvoucím animatronickým tyranosaurem, kouzelnou Přírodní zahradou (Wildlife Garden), mimořádným Darwinovým centrem a úchvatnou gotickou architekturou jednoduše dílem velkolepé kurátorské představivosti. Hlavní cílovou skupinou jsou děti, ale když se rozhlédnete kolem sebe, uvidíte stejně nadšené i dospělé. Úžasným zážitkem jsou pro děti oblíbené noci v muzeu, během nichž mohou přespat přímo uprostřed expozic.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Kultura

West End je proslulý muzikály, jako je Matilda, Les Misérables (Bídníci) nebo Phantom of the Opera (Fantom opery), žádná návštěva Londýna by nebyla úplná bez zhlédnutí některého z nich. Pokud muzikály nejsou vaším šálkem čaje, najdete zde spoustu jiných kulturních pořadů, jimiž můžete zaplnit své večery: divadlo, tanec, operu, komorní i velké koncerty a živý jazz. Londýn je skutečným hlavním městem umění.

Hospody

Londýn by byl bez hospod jako Paříž bez kaváren nebo Peking bez hutongů. Hospodská kultura tvoří nepostradatelnou součást londýnského života. Hospody jsou jedinečným místem na bližší seznámení s místními obyvateli. Mnohé z nich mají otevřeno dlouho do noci, a tak představují spolehlivý základní kámen společenského života po celém hlavním městě.

Gastronomie

Nenechte si nikým namluvit, že jídlo v Anglii není dobré: Londýn již dlouhou dobu oslňuje kulinářským mistrovstvím proslulých šéfkuchařů a pestrým kaleidoskopem rozmanitých kuchyní, který v celé Evropě nemá obdoby. V hlavním městě najdete zejména velké množství indických restaurací, ale silné zastoupení zde mají i další asijské kuchyně (například čínská, japonská a thajská). Především byste ale měli ochutnat tradiční nebo moderní britská jídla, jež nabízejí jak dobré gastropuby, tak lepší restaurace. Pokud dostanete chuť na něco sladkého, rozhodně musíte navštívit některou z mnoha londýnských cukráren.

Divácké sporty

Dokonce i tehdy, když neseženete lístky na finálový zápas anglického fotbalového poháru na stadionu Wembley nebo sedadla v první řadě na finále Wimbledonu, Londýn nabízí mnoho možností, jak si užít sportu, od sledování závodů osmiveslic mezi univerzitami Oxford a Cambridge po povzbuzování běžců na londýnském maratonu každý rok v dubnu. Můžete také naskočit na kolo Barclays a prokličkovat hustou dopravou v centru Londýna nebo si zaběhat po parku Battersea – je toho skutečně hodně, co se dá podniknout. Zajděte se také podívat na působivý Olympijský park královny Alžběty, který zahrnuje Olympijský stadion, úžasné Centrum plaveckých sportů (Aquatics Centre) a jedinečný velodrom.

Architektura

Moderní architektura je vepsána do DNA města. Mistrovským dílem olympijského parku je Velodrome, Výšková budova „Okurka“ je nejproslulejší moderní stavbou City, skleněný „Střep“ vévodí Jižnímu nábřeží, Londýnské oko je vidět odevšad a radnice vypadá… Jako vejce nebo helma Dartha Vadera z Hvězdných válek. Záleží na vás, co si vyberete.