Tato slovanská země, připomínající zlomené srdce protnuté šípem řeky Dněpr, je rozlehlou stepní plání, kde voní šalvěj a kvetou slunečnice a vlčí máky. Je to krajina požehnaná téměř ideálním podnebím a nesmírně úrodnou půdou, kde jako v jedné obrovské zahradě kvete kvítí, dozrává ovoce a farmářské trhy přetékají hojností. Jen kdyby také dějiny Ukrajiny mohly být tak idylické. Po dvou desetiletích velmi nepokojné nezávislosti se Ukrajina ocitla ve střetu se sousedním Ruskem, kvůli kterému jsou Krym a část jejího východního území pro většinu cestovatelů naprosto nedostupné. Ale ty největší zajímavosti, včetně pestrého a odbojného Kyjeva, architektonicky bohatého Lvova a okázalé Oděsy, jsou od této válečné zóny na hony vzdálené. Dlouhá část pobřeží Černého moře vábí k dovádění na plážích, zatímco Karpaty lákají v zimě lyžaře a v létě cyklisty.
Zobrazit více
Ukraine - 55442
Průvodce

Ukraine

541 Kč 459 Kč Jít do eshopu English
Eastern Europe - 55523
Průvodce

Eastern Europe

489 Kč 415 Kč Jít do eshopu English
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město
Kyjev
Měna
Ukrajinská hřivna (UAH)
Jazyk
ukrajinština, ruština
Víza
Pro pobyt do 90 dnů nejsou víza pro české občany potřeba. O aktuální vízové povinnosti se informujte předem na stránkách Ministerstva zahraničních věcí.
Peníze
Bankomaty jsou samozřejmostí, ve většině hotelech, restauracích a obchodech berou platební karty.
Čas
GMT +2
Mobilní telefony
Výhodné je si pro delší pobyt zakoupit místní SIM kartu, která by měla být kompatibilní s běžným evropským telefonem.
Důležitá čísla
mezinárodní předvolba +380
Doprava
Vlaky jsou levné, ale pomalé, zejména staré noční spoje. Nové rychlíky, které jezdí ve dne, spojují Kyjev a největší ukrajinská města. Autobusy jsou velmi levné, jezdí pravidelně, ale někdy jsou narvané k prasknutí a v létě je v nich naprosto nedýchatelno a vedro. Auto představuje dobrý a zábavný způsob, jak cestovat po Ukrajině, pokud vám ovšem nevadí děravé silnice.

Denní rozpočet

Nízký
méně než 250 UAH
30 UAH za 100 km cesty autobusem 30 UAH za studený oběd v kavárně 70-150 UAH za postel ve vícelůžkovém pokoji
Střední
250-1000 UAH
400-800 UAH za dvojlůžko v dobrém hotelu i se snídaní do 100 UAH za oběd o třech chodech v restauraci s obsluhou 70 UAH za 100km rychlíkem
Vysoký
od 1000 UAH
od 800 UAH dvojlůžko v hotelu na úrovni s klasicky evropským nádechem 2-3 UAH/km za taxi mezi městy 400-600 UAH anglicky mluvící osobní řidič/průvodce
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Karpatské vrcholy

Ukrajina je z velké části topograficky pestrá asi jako blin (pohanková palačinka), což dělá z každého kopečku málem národní bohatství. Ukrajinská část Karpat dosahuje sotva výšky 2000 metrů nad mořem, ale zdejší svěží zalesněné svahy, drsné kamenité stezky, rozkvetlé vysokohorské pastviny a široká, klikatá údolí představují dokonalý terén pro pěší túry, výlety na kolech a lyžování. Netřeba dodávat, že se v Karpatech nachází nejvyšší vrchol Ukrajiny, Hoverla, na kterou můžete poměrně snadno vystoupat z okolních vesnic, a také několik lyžařských středisek.

Kyjevskopečerská lávra v Kyjevě

Vydejte se na prohlídku jednoho z nejposvátnějších míst všech východních Slovanů, a sestupte do katakomb, abyste si prohlédli mumie uctívaných světců a ponořili se do mystérií pravoslavné církve. Lávra byla založena v roce 1051 coby jeskynní klášter, ale dnes je plná kostelů se zlatými kupolemi, barokních budov a ovocných sadů. Náboženské obřady se konají v přepychově vyzdobených interiérech plných ikon za doprovodu nádherného kůrového zpěvu a účasti mnoha poutníků a mnichů. V komplexu se nacházejí také muzea věnovaná skytskému zlatu, mikro-miniaturám a dekorativnímu umění.

Kamenec Podolský

Na Ukrajině byste našli jen málo krásnějších měst, než je Kamenec v hlubokém údolí řeky Smotryč protékající krajem Podolí. Vydejte se na procházku od nového mostu do dlážděných uliček dříve rozděleného sídla, kolem krásně zrenovovaných kostelů, chátrajících paláců a zapomenutých pozůstatků kdysi tak masivních hradeb až k neskutečně malebné pevnosti, která bude zaručeně jedním ze zlatých hřebů vaší cesty na Ukrajinu.

Kolomyja

Město Kolomyja má hned několik dobrých hotelů pro cestovatele, dvě fascinující muzea a snadný přístup do okolních zalesněných vrchů, a tak představuje skvělou základnu pro dobývání karpatských výšin. V centru města sídlí v obrovském velikonočním vejci muzeum Pysanka, které byste si určitě neměli nechat ujít, ale i když se jen tak vydáte na bezcílnou toulku městem, dozajista objevíte nějaké secesní budovy, které připomínají jeho rakousko-uherskou minulost.

Biosférická rezervace delta Dunaje

Biosférická rezervace Delta Dunaje je největším evropským mokřadem, který se rozkládá v obrovské říční deltě na samém jihozápadě Ukrajiny, kde se vody Dunaje obtěžkané nánosy bahna a jemného písku vlévají do Černého moře. Do tohoto odlehlého zákoutí úrodného území Ukrajiny se vydává jen málo cestovatelů, ale ti, kdo neváhají vynaložit tu námahu, budou odměněni neskutečně nádhernou přírodou, hojností ptactva, nezapomenutelnými dny na vodě a poklidnými večery v ospalé vesničce Vylkovo, jíž se pro zdejší síť říčních kanálů laškovně přezdívá „ukrajinské Benátky“.

Oděsa

Přes den se spolehlivě zabavíte v oděských muzeích, parcích, na plážích a samozřejmě na slavných Potěmkinových schodech. Město ale skutečně ožije teprve v noci. Jen pár kroků od břehu Černého moře si můžete ve stylových chrámech tance na pláži Arkadia užívat nevázané zábavy až do rána. Oděsa má ovšem také živou alternativní scénu – v několika příjemných klubech si můžete u dobře vychlazeného piva vychutnávat tóny linoucí se z kytar nezávislých kapel a pultů místních DJs.

Historické centrum Lvova

Lvov je živoucí kulturní srdce Ukrajiny a na jeho hlavním náměstí, Rynoku, se odehrává většina dění. Přímo uprostřed stojí obrovská ratuša (radnice), kolem které krouží davy turistů s fotoaparáty, mezi nimiž se rychle proplétají místní lidé. Z legendárních lvovských kaváren se přes celé náměstí nese vůně čerstvě umleté kávy a v létě se dláždění z habsburských dob zaplní stolky a židličkami. Usaďte se a sledujte, jak se kolem kodrcají staré sovětské tramvaje.

Park Sofijivka v Umani

Zapomeňte na bonboniéru, pugét růží i prsten s diamantem – což abyste svou vyvolenou ohromili dárkem o rozloze 150 hektarů plným jeskyní, jezírek a architektonických hříček, které by vystačily menšímu městu? To byl každopádně způsob, jaký v 18. století zvolil jistý polský magnát, aby vyjádřil obdiv a lásku své ženě Sofii. Výsledkem je tento úchvatný anglický park, který má připomínat Sofiinu rodnou krajinu. A jaká byla její odpověď? Aférka s jeho synem.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Karneval Humorina v Oděse

Velkolepá každoroční slavnost v Oděse spadá na 1. apríla. Ulice zaplní průvod doprovázený nafukovacími panáky, tancem, hudbou a jídlem na oslavu jedinečného ukrajinského humoru.

Horská turistika a cyklistika na Krymu

Krym je zde jedním z nejkrásnějších míst pro outdoorové aktivity. Stezky jsou zde v dnešní době dobře vyznačené, ale většina cedulí je pouze v místním jazyce - pro turisty se tak výlet může stát oříškem. Možná je proto lepší se do přírody vydat se zkušeným průvodcem.