Mámivě krásná krajina plná horských štítů, zelených údolí, farem rozzářených červenými muškáty, jezer, horských vesnic s dřevěnými stodolami stojícími na kůlech i živoucích měst. To je Švýcarsko. Za kulisou v podobě sametově hebké čokolády, kukačkových hodin a jódlování se skrývají velkolepé zážitky.

Země čtyř jazyků evokuje romantické představy. Zvláště pokud je řeč o legendárních místech jako St. Moritz nebo Zermatt. Švýcarsko je paletou harmonických výjevů – od opojného cinkání ledových sklenek se šampaňským, u kterých se ve středisku Verbier scházejí celebrity, až po uklidňující zvuky zvonců krav, které se vracejí z pastvy domů do údolí Engadine.

Ale tou nejpevnější asociací spojenou se Švýcarskem je představa zimní turistiky. Právě tady se zrodila. Tady horolezci zlatého věku dobývali nové výšiny a Švýcarsko kdysi nevynechal žádný mladý gentleman na své „Grand Tour“ po Evropě. Nikde jinde nemůžete tak snadno vstoupit do obrazu takto epických rozměrů a zakusit jej na vlastní kůži. Svézt se červeným vláčkem mezi vrcholky hor a kmeny borovic, ponořit se do horských zřídel, dojít na sněžnicím až ke svému iglú, projít se po středověkých mostech… Je tu zkrátka dobře.

V zimě jezdí většina lidí do Graubündenu, Berner Oberlandu a centrálního Švýcarska za proslulými podmínkami pro lyžování a snowboarding. Ale ani když jsou svahy zelené, nuda nehrozí – zemi protíná spousta turistických stezek a cyklotras. Přírodní krásy lze obdivovat také z ptačí perspektivy v koši balónu nebo při paraglidingu. A třeba také přes závoj zpěněné vody z raftu.

Nezapomenutelný je pohled na ostře řezanou severní stěnu Eigeru nebo trhliny v ledovci na sedle Jungfraujoch. Nemusíte být horolezci, abyste si tu krásu užili. Protipólem jsou pulsující města: Bern se středověkým centrem Altstadt, Basilej se smělou architekturou, Ženeva rozkročená kolem největších evropského jezera, Zug, který láká boháče, či Curych s jeho pouličním životem.

Zobrazit více
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město
Bern
Měna
Švýcarský frank (CHF)
Jazyk
Němčina, francouzština, italština, rétorománština
Peníze
Bankomaty jsou na každém letišti, na většině vlakových nádraží a téměř na každém rohu ve městech.
Víza
O aktuální vízové povinnosti se informujte na stránkách Ministerstva zahraničních věcí
Elektřina
230 V/50 Hz
Důležitá čísla
Policie – 117, první pomoc – 144, horská služba – 1414
Doprava
Z letiště v Curychu jezdí v hodině až devět vlaků na hlavní nádraží (od 6 ráno do půlnoci), taxi do centra stojí okolo 60 CHF, autokary jezdí v zimě do Davosu a dalších středisek. Z letiště v Ženevě jezdí vlaky každých deset minut, taxi do centra stojí 30– 50 CHF, autokary a minibusy jezdí v zimě do Verbieru, Saas Fee, Crans-Montany a středisek ve Francii.

Denní rozpočet

Nízké
do 200 CHF
Společná ložnice: 30–60 CHF Volný vstup do některých muzeí první sobotu nebo neděli v měsíci Jídlo venku (15–30 CHF) a po setmění vlastní stravování
Střední
200–300 CHF
Pokoj pro dva ve dvou- nebo tříhvězdičkovém hotelu: 150–350 CHF Jídlo dne (tagesteller, plat du jour, piatto del giorno) nebo stálé menu o dvou chodech: 40–70 CHF
Vysoké
více než 300 CHF
Pokoj pro dva ve čtyř- nebo pětihvězdičkovém hotelu: od 350 CHF Nižší ceny od pátku do neděle v business hotelech ve velkých městech Večeře o třech chodech v luxusní restauraci: od 100 CHF
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Glacier Express

Jedna z nejlegendárnějších vlakových tratí na světě, která spojuje dvě z nejatraktivnějších švýcarských alpských středisek. Naskočte do typického červeného vlaku s okny od podlahy až po strop ve městě Zermatt, usaďte se a po cestě do St. Moritzu vychutnávejte si jeden krásný výhled za druhým. Glacier Express poprvé vyjel ze stanice v roce 1930, tehdy tažen parní lokomotivou. Na své slavné cestě do St. Moritz projíždí 91 tunely a přes 291 mostů. Třešničkou na dortu je oběd v historickém jídelním voze.

Matterhorn

Jen málo horských štítů má takové charisma. Má přímo magnetickou přitažlivost – jako mladičká kráska, která chce být obdivována, okukována a fotografována v každou denní i roční dobu a ze všech možných úhlů. Matterhorn je hodně žádané zboží. Nejlepší místo, z něhož ho můžete obdivovat, je Zermatt – jedno z vůbec nejvyhledávanějších alpských středisek v Evropě, které nabízí mnoho příležitostí k lyžování, horolezectví, pěším túrám a setkávání s přáteli už od 19. století. Bude se vám tam líbit.

Ženevské jezero

Největší jezero v Evropě můžete sledovat přímo z městského nábřeží v Ženevě, nejkosmpolitnějším městě ve francouzsky mluvící části Švýcarska. A pak se vydejte s místními na palubě jedné z kanárkově žlutých lodí zvaných mouettes (rackové) přes jezero, v dálce přitom zahlédnete štít Mont Blancu. Projděte se uličkami Starého města, nasajte živou kavárenskou atmosféru, prohlédněte si ikonickou fontánu a zjistěte, jak se v Ženevě žije lidem 180 různých národností.

Aletschgletscher

Jeden ze zázraků přírody – uhrančivý ledovec gargantuovských rozměrů leží v Horním Valais a připomíná 23 km dlouhou, pětiproudou dálnici, která se táhne mezi vysokými horskými štíty. Jeho led je jasně modrý a v nejširším místě má tloušťku až 900 metrů. Nic vám tak nezvýší hladinu adrenalinu, jako když se k němu dostanete blíž: při túře mezi trhlinami s horským průvodcem z Riederalp, nebo při lyžování na výše položených zasněžených sjezdovkách v Bettmeralp.

Montreux

Jakoby nestačilo, že se tu na břehu Ženevského jezera koná jeden ze světově nejproslulejších jazzových festivalů s koncerty pod širým nebem, v Montreux je také hrad, který doplňuje romantickou atmosféru ve francouzském duchu. Od tohoto známého města na břehu jezera s tak teplým podnebím, že zde rostou palmy, vede podél vody směrem na jih stezka lemovaná květy až k Château de Chillon. Zdejší úchvatný kamenný hrad patří mezi nejstarší ve Švýcarsku – ve 13. století jej vybudovali Savojští. Je přesně takový, jaký má správný hrad být – přepychový a dýchá z něj historie.

Bern

Středověké dlážděné uličky, obchůdky v podloubí, orloj s tančícími postavami a lidové figurky rozpustile dovádějící ve fontánách už od 16. století: Bern do typické představy o „hlavním městě“ jaksi nezapadá. Ale právě v jeho naprosté neočekávanosti, kterou ještě podtrhuje Zentrum Paul Klee, které v novém tisíciletí navrhl architekt Renzo Piano, spočívá kouzlo tohoto města.

Luzern

Romeo centrálního Švýcarska, to je Luzern. Dejte do kotlíku procházky po středověkém mostě, výhledy na třpytící se jezero, kavárenský život, pestře zbarvené domy a viktoriánské kuriozity a vytvoříte nepřekonatelný nápoj lásky. A až se vám dostane město pod kůži, vydejte se jej obdivovat ze širší perspektivy: výhledy přes jezero na zelené kopce, louky a skrytá rekreační střediska u jezer z vrcholku Mt. Pilatus, Mt. Rigi nebo Stanserhornu vás jistě nezklamou.

Curych

Hýří stylem, ale přesto je jedním z nejpříjemnějších měst v Evropě. Curych připomíná německou metropoli Berlín – také tady můžete popíjet v barech na nábřeží, tančit až do svítání v Züri-West, nakupovat recyklované módní doplňky na Kreis 5 a ty nejlepší z nich si rovnou obléci na největší evropskou street party – divokou a ztřeštěnou Street Parade, která se koná v srpnu. Curych má velké kouzlo a hrozí vám, že se vám zaryje hluboko pod kůži.

Vodopád Rheinfall

Johann Wolfgang Goethe a Lord Byron byli tak pohnuti křehkou krásou vodopádů Staubbachfall, jejichž jemná vodní tříšť halí skalní stěnu v Lauterbrunnen, že složili básně oslavující jejich éterickou krásu. Ale teprve dramatické burácení divokého vodopádu Rheinfall, s 25 metry vůbec největšího v Evropě, navíc střeženého dvojicí středověkých hradů v severovýchodním Švýcarsku, vám doopravdy vezme dech.

Basilej

V městě na Rýnu a jeho okolí můžete obdivovat soudobou architekturu světové úrovně – je tu hned sedm děl od vítězů Pritzkerovy ceny za architekturu. A coby kamenem dohodil, za hranicí s Německem, stojí Vitra Design Museum od Franka Gehryho. Zbytek dne můžete strávit prohlídkou nejlepší švýcarské soukromé sbírky moderního umění v dlouhé, sluncem zalité budově, kterou navrhl Renzo Piano – neboli ve snové směsi umění a architektury Fondation Beyeler.

Luganské jezero

Kouzlo Švýcarska vytváří ojedinělý mix jazyků a kultur. Nejspíš žádná jiná část země nevyjadřuje její italskou duši s takovým gustem jako Luganské jezero obklopené promenádami s palmami a vesnicemi v jemných pastelových barvách, kde potkáte mnoho krásných dívek. Samotné Lugano, největší město u jezera a třetí největší bohaté bankovní centrum ve Švýcarsku, je živé a rušné, protkané arkádovými uličkami, s náměstími s kavárnami a loďkami, které směřují do dalších míst na jezeře.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Lyžování

Nejlepší lyžování je ve Verbieru, a to díky vynikajícímu rozmanitému terénu, velkému množství sněhu, 412 km báječných sjezdovek a jednomu z nejlepších prašanů pro ježdění mimo sjezdovku v celém Švýcarsku. Superstylový je St. Moritz s 350 km upravených sjezdovek především pro středně zkušené lyžaře, nóbl je i Gstaad, oblíbený je Zermatt i Davos, kde se dá také řádit ve snowparku či na U-rampě nebo si zaběžkovat, pro rodiny je určené středisko Arosa, začátečníci si oblíbí Lenzerheide. Davům se vyhnete v Pizolu, Scuolu, Samnauanu, Bettmeralpu či Wildhausu.

Pěší turismus

Švýcarsko má mocné ledovce, čtyřtisícové vrcholy, odlehlá vřesoviště a louky poseté květy, vápencové rokle a třpytící se řeky. Na to, jak je malé, má až nemravně nádhernou přírodu. Navíc celou zemi křižuje více než 60 000 km značených turistických tras. Nejlepší pěší túrou je Faulhornweb, vysokohorská klasika s nádhernými výhledy na ledovcem pokrytý masiv Jungfrau a jezera Thun a Brienz. Náročné túry jsou i v Berner Oberlandu, Valais a Graubündenu, krásné však mohou být i výpravy po vinařském kraji Lavaux či krajině okolo Appenzellu.

Cyklistika

Švýcarsko je efektivně vedeným rájem pro nadšené cyklisty, který lemuje 9000 km cyklistických tras a 4500 km tras pro horská kola. Perfektní základnou je Andermatt, kde začínají dvě úžasné celostátní trasy: 320 km dlouhá cesta do Ženevy přes ledovec Rhonegletscher a malebný Goms, a také náročná, 430 km dlouhá trasa podél Rýna do Basileje. Zapálení cyklisté, kteří touží po strmých výstupech a úchvatných výhledech, se sjíždějí do Lenzerheide, Klostersu a Davosu. Ti, kdo milují horská kola a downhill, jezdí v létě do alpských středisek, jako je Arosa, kde si mohou své kolo vzít i na lanovku, a to zdarma nebo za nepatrný poplatek. Jestli chcete vyzkoušet své dovednosti na překážkách, navštivte terénní parky v Davosu a ve Verbieru.

Lezení

Hardcoroví alpinisté se mohou pokusit o výstup na některý z nejobtížnějších štítů v Evropě: Monte Rosa (4634 m), Matterhorn (4478 m), Mont Blanc (4807 m), Eiger (3970 m). Už jen jména těchto hrozivých gigantů voní vysokohorským dobrodružstvím. Jestli jste celí žhaví změřit síly s těmito giganty, navštivte zermattské Alpin Center, které organizuje prvotřídní výstupy na okolní čtyřtisícovky. Kandersteg v nádherné divoké přírodě láká zdatné horolezce na lezení po ledu zdejších velkolepých zamrzlých vodopádů, zatímco zledovatělé monolity jako Piz Bernina činí z města Pontresina Mekku horolezců. Lezecké haly v Churu a Interlakenu jsou perfektní pro rozcvičku.

Via ferrata

Radost z horolezectví, ale přitom bezpečně připevněni ke skále, můžete zažít, když se vydáte na via ferrata (v němčině Klettersteig). Tyto zajištěné cesty s fixními lany jsou dnes ve Švýcarsku velmi oblíbené. Mezi naše oblíbené patří ty v Andermattu a Mürrenu pro krásné výhledy a v Leukerbadu a Kanderstegu pro náročnější terén.

Bungee jumping

Mezi skvělé skoky patří grindelwaldský, do ledovce zaříznutý Gletscherschlucht a 134 m dlouhý skok ze Stockhornu nedaleko Interlakenu. Pokud si občas rádi hrajete na Jamese Bonda, vydejte se k přehradě na řece Verzasca, kde je druhý nejvyšší bungee jump na světě. Měří 220 m a objevil se v úvodní scéně filmu Zlaté oko (Golden Eye).

Rafting a hydrospeeding

V létě vytvářejí divoké řeky Saane, Rýn, Inn a Rhôna skvělé prostředí pro rafting a hydrospeeding (proplouvání peřejemi na samostatném plováku). Mezi nejlepší úseky patří burácející Vorderrhein protékající vápencovou soutěskou Ruinaultagorge a řeky v okolí Interlakenu. Největší výzvu představují zpěněné vody plné balvanů řeky Inn ve Scuolu.

Windsurfing a vodní lyže

V Silvaplana vane výborný vítr z hor. Můžete se tu přihlásit na lekce kitesurfingu a windsurfingu nebo předvést své umění na dvou kobaltově modrých jezerech, kde to pěkně fouká. Rozeklaná pohoří, která se zdvihají od Thunského jezera, tvoří fascinující kulisu pro windsurfing a wakeboarding. Pěkné malé jezero Estavayer-le-Lac také přitahuje jezdce na vodních lyžích a wakeboardery.

Výlety lanovkou

Za bezmračných dní je vidět z Schilthornu až na Mont Blanc a Schwarzwald. Nejvýše položenou stanicí lanovky v Evropě je zase matterhornský Glacier Paradise ve výšce 3883 metrů. Jsou odtud nádherné výhledy na Švýcarské Alpy a daleko do Itálie. Ledovce, vodopády a skalní stěny se zdají být na dosah ruky cestou vzhůru otočnou lanovkou do 3020 m na Mt. Titlis.

Ochutnávka čokolády

Švýcarská čokoláda je pojem – dostanete ji ve všech možných tvarech a velikostech. Kde jinde než ve Švýcarsku si ji tedy vychutnat. Svezte se v historickém voze Chocolate Train z období belle époque z Montreux do továrny na čokoládu, v Luganu si projděte historii čokolády (a samozřejmě ochutnejte) v Museo del Cioccolato Alprose, dejte si čokoládovou koupel v městských lázních v Ženevě, podívejte se, jak se vyrábí čokoláda v továrně Cailler v Brocu a zavítejte do Café Sprüngli v Curychu, epicentra sladkého Švýcarska založeného už v roce 1836.