Švédský styl není okázalý, forma a funkce jsou těsně spojeny. V hlavní roli je umírněnost, praktičnost, řád, jednoduché linie a inteligentní design. Když budete projíždět Švédskem, jako byste se ocitli na stránkách magazínu o navrhování interiérů. Péče, s jakou jsou v celé zemi nazdobené a udržované domy, chalupy, kavárny i veřejné prostory, vás ohromí. Přitom to není nuda.

Ale popravdě řečeno – to nejlepší na Švédsku nejsou města a vesničky, ale jeho přírodní krásy. V přírodě oceníte kouzlo této země. Můžete přeplout archipelag a navštívit jeden či dva ostrovy, nebo vykonat pěší túru po majestátní stezce v severní divočině. A koneckonců můžete zkusit obojí.

Hlavními švédskými kratochvílemi jsou turistika, cyklistika, lyžování, plavba lodí, rybaření a hledání hub či lesních plodin. To vše je snadné v kterémkoli místě ve Švédsku.

Během svého putování po Švédsku budete pravidelně narážet na vikingské ruiny a příběhy, které je obklopují. Do velké míry jsou součástí moderní švédské krajiny a člověk má pocit, jako by kráčel historií. A skutečně tomu tak je. Prastaré runové kameny vyčnívají z trávy v parcích po celé zemi; téměř stejně tak jsou běžné obrovské sestavy kamenů a nenápadné pohřební mohyly.

Zobrazit více
Scandinavia - 55404
Průvodce

Scandinavia

583 Kč 495 Kč Jít do eshopu English
Stockholm - Pocket - 55390
Průvodce

Stockholm - Pocket

255 Kč 216 Kč Jít do eshopu English
Stockholm City Map - 55418
Průvodce

Stockholm City Map

162 Kč 137 Kč Jít do eshopu English
Sweden - 55412
Průvodce

Sweden

518 Kč 440 Kč Jít do eshopu English
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město
Stockholm
Měna
Kronor (SEK)
Jazyk
Švédština, Finština, sámská nářečí
Peníze
Bankomaty jsou široce dostupné. Většina hotelů a restaurací přijímá kreditní a debetní karty.
Víza
O aktuální vízové povinnosti se informujte na stránkách Ministerstva zahraničních věcí
Elektřina
230 V/50 Hz, adaptér není potřeba
Důležitá čísla
Tísňová linka (první pomoc, hasiči, policie) – 112
Doprava
Autobusů a vlaků je spousta a jezdí dobře. Dopravní předpisy jsou podobné jako ve zbytku Evropy.

Denní rozpočet

Nízké
menší než 800 SEK
Společná ložnice: 175–250 SEK Vynikající tržnice s potravinami a trhy pro vlastní stravování. Většina muzeí nabízí studentské slevy a k tomu odpoledne vstup zdarma.
Střední
800–1600 SEK
Dvoulůžkový pokoj ve střední kategorii: 800–1600 SEK Ceny nejlepších hotelů v létě klesají. Jídlo v restauraci střední cenové kategorie: 75–185 SEK Slevové karty pro velké turistické zajímavosti z turistických kanceláří.
Vysoké
1600 SEK
Dvoulůžkový pokoj v nejvyšší kategorii: 1600–2600 SEK Večeře o třech chodech v hezké restauraci: 350–600 SEK
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Stockholm

„Krása na vodě“, jak své hlavní město nazývají Švédové, vás nezklame. Mnoho stockholmských vodních cest odráží polární záře, vrhá ji šikmo na červenožluté budovy a procházet se křivolakými dlážděnými ulicemi Gamla Stanu je kouzelné. Vydat se můžete také do nitra čarovné země malých skalnatých ostrůvků roztroušených mezi městem a volným Baltem – některé nejsou větší, než aby na nich mohli přistávat rackové, jiné jsou porostlé hlubokými lesy a loukami květina. Vše dostupné díky trajektům či organizovaným výpravám. Na mnoha z nich se dá i přespat a dobře najíst.

Krásy severu

Dva úkazy, které proslavily sever Švédska – jeden přírodní a druhý uměle vytvořený – se nacházejí za polárním kruhem. S aurorou borealis se nemůže srovnávat žádná jiná přírodní podívaná – světla měnící tvary, která za arktické zimy tančí na noční obloze (říjen až březen). Icehotel, skromné iglú přestavěné na ledový palác, čerpá inspiraci z proměnlivé povahy polární záře a každou zimu je vytvořený trochu jinak.

Visby

Těžko se přehání krása hanzovního přístavního města Visby, které je samo dostatečným důvodem k rychlému výletu trajektem na Gotland. Za tlustými středověkými hradbami jsou křivolaké dlážděné ulice, pohádkové chaloupky ozdobené květinami a nádherné zříceniny na vrcholcích kopců s úchvatným výhledem na Baltské moře. Městské hradby se 40 věžemi k tomu a nádhernou zříceninou kostela jsou jako ze snu každého, kdo fotografuje, a vytvářejí krásné prostředí pro malebnou procházku. Město je také rájem milovníků dobrého jídla, je plné špičkových restaurací zvyklých ohromit náročné jedlíky.

Göteborg

Město protikladů s báječnými muzei, příjemnými parky, ale i syrovými průmyslovými krajinami. Göteborg je ještě odvážnější alter ego sebevědomého a elegantního Stockholmu. A také tady se skvěle jí – ochutnejte lahodné garnáty a ryby přinesené přímo z lodi nebo v jedné z pěti zdejších restaurací oceněných michelinskou hvězdičkou. Z Göteborgu nemůžete odjet, aniž byste si něco nenakoupili z výlohy ve čtvrtích Haga a Linné. Unikátní způsob, jak se tam dostat, představuje loď a toulky kolem kanálu Göta dlouhého 190 km.

Gotland a Fårö

Obchodníci krásný ostrov Gotland posázeli ve 12. a 13. století nádhernými kostely. Dnes malebné gotlandské ruiny, odlehlé pláže, idylické stezky pro jízdu na koni nebo cyklisty, zvláštní skalní útvary, vynikající restaurace a vzrušující letní noční život přitahují turisty z celého světa. Událostí roku je Středověký týden, při kterém staré město Visby ožije kostýmy, dobovými ztvárněními a tržišti. Filmoví nadšenci a milovníci přírody budou chtít zamířit na sever a navštívit oblíbené město Ingmara Bergmana - Fårö.

Vikingská rezervace Foteviken

Stále existují skuteční, živí Vikingové. Můžete je navštívit. Působivá rekonstrukce vesnice z pozdní vikinské doby – rezervace Foteviken – stojí na pobřeží a zahrnuje 22 domů s doškovými střechami. Všechny si můžete projít, prohlédnout si nádhernou shromažďovací síň, spatřit válečný katapult a koupit si řemeslný výrobek zhotovený Vikingy. Vše je i obdivuhodně věrné – obyvatelé rezervace lpějí na tradicích, zákonech a náboženství.

Bohuslänské pobřeží

Pobřeží zachycené mezi nebem a mořem je drsné a naprosto nádherné, skalnaté útesy jsou hustě poseté ptáky a mezi skalami jsou roztroušené vesnice jako vymalované. Vyberte si z nekonečného množství ubytovacích možností na pobřeží moře. Filmová hvězda Ingrid Bergman miloval krásnou Fjällbacku, norští lovci levného nakupování se slétají do Strömstadu a každý námořník ví, že v srpnu má být na regatě kolem ostrova Tjörn. Chcete-li zažít příchuť švédského léta, rozložte si deku na pláž na malé skále a berte si z tašky garnáty.

Inlandsbanan

Podnikněte cestu středem Norrlandu historickou železnicí (pouze v létě), která míjí malá důlní městečka, hluboké zelené lesy, stáda sobů a pokud máte štěstí, občas cestou zahlédnete i losa. Byla postavená ve 30. letech 20. století a dnes už je zastaralá, jenže – nedostatek rychlosti kompenzuje více než dostatečně půvabem a historickou atmosférou. Je to krásný, neobvyklý způsob dopravy, které se nejlépe hodí pro ty, u nichž má dobrodružství navrch nad efektivitou.

Vasamuseet

Švédsko je plné vynikajících muzeí, ale Vasamuseet ve Stockholmu je unikátní: je tady vystavená stará bitevní loď. Když v srpnu roku 1628 vyplula, byla pýchou Švédské koruny, ale brzy se vše změnilo v trapnost, když se přetížená loď převážila a potopila na dno Saltsjönu, kde čekala 300 let na záchranu. Muzeum vysvětluje – fantasticky multimediálně – jak byla nalezena, vyzdvižena a zrekonstruována, proč se potopila a co to všechno znamená pro Švédy.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Pěší turistika

Zejména v severních částech jsou ve Švédsku naprosto nádherné pěší stezky, většina z nich je dobře udržovaná a jsou na nich příhodně umístěné horské chaty. Sezóna je relativně krátká, ale má cenu si naplánovat výlet do divočiny navíc: přírodní krajina je jednou z největších předností Švédska. Je dobré vyrazit třeba na stezky Kungsleden a Padjelantaleden, do Národního parku Sarek a Národního parku Tyresta kousek na jihovýchod od Stockholmu.

Lezení

Horolezci míří na Sylarnu, Helags­fjället, do Národního parku Sarek a regionu Kebnekaise. Ke kompletnímu traversu Sylarny patří skálolezení do stupně 3. Travers hřebenu Sarektjåhkkå (2089 m) v Sareku, druhé nejvyšší hory ve Švédsku, má přibližně stupeň obtížnosti 4. V Sareku je spousta dalších ledovcových a skalnatých tras. V oblasti Kebnekaise je mnoho hezkých lezeckých tras (stupně 2 až 6), včetně severní stěny hory Kaskasapakte (2043 m), a strmé hřebeny hory Knivkammen (1878 m) a Vaktposten (1852 m).

Zimní sporty

Hlavní atrakce v Laponsku. Chcete-li běžkovat, prostě popadněte lyže a jděte ven; stojíte-li o sjezdové sporty, ať heliskiing nebo snowboarding, nejlepší bude, když zvolíte Åre. Jen málo kratochvílí člověka tak pobaví, jako řítit se arktickou pustinou se psím spřežením, když se saně boří do křišťálově čistého sněhu – ale chcete-li něco s motorem, můžete si své řidičské (a závodnické) schopnosti vyzkoušet na zamrzlých jezerech.

Cyklistika

Švédsko je pro cyklistiku perfektní, zejména ve Skåne a na Gotlandu. Je to vynikající způsob, jak si prohlédnou místa prehistorických nálezů, runové kameny a poklidná místa k bezplatnému kempování. Cyklistická sezóna je od května do září na jihu a v srpnu na severu. Některé oblasti, městečka a města mají speciální cyklistické trasy – Kustlinjen (591 km) vede z Öregrundu (Uppland) na jih podél pobřeží Baltu do Västerviku, a Skånespåret (800 km) je příjemná síť cyklostezek. Dobře značená 2600 km dlouhá Sverigeleden sahá od Helsingborgu na jihu po Karesuando na severu a spojuje zajímavá místa s odpovídajícími a šikovnými cestami (většinou s asfaltovým povrchem) a cyklostezkami.

Rybaření

Na mnoha vnitrozemských vodách ve Švédsku existují celostátní a lokální vyhlášky ohledně rybaření, zejména pokud jde o lososa, pstruha nebo úhoře. Než nahodíte, ověřte si vše v turistických kancelářích nebo obecních úřadech. Místní povolenky (fiskkort) si lze zakoupit v turistických kancelářích, obchodech se sportovními nebo kempovacími potřebami. Nejlépe se rybaří v létě, kdy je nejvíce návnad nebo mušek pro nejvíce druhů ryb, ale chytání pstruhů a štik v jižním Švédsku je lepší na jaře nebo na podzim a chytání lososa koncem léta. V zimě je oblíbené dírkování.

Safari na sněžném skútru

Cestování sněžným skútrem vám umožňuje přístup do obtížného terénu a pokryje větší plochu než sáně tažené soby nebo psy. Safari na sněžném skútru (včetně jízdy v noci, aby člověk viděl polární záři) nabízejí operátoři ve větších městech na severu. Je lacinější jet jako pasažér se zkušeným řidičem, i když sněžné skútry si mohou vypůjčit řidiči s platným řidičským průkazem (získejte povolení na sněžný skútr v nejbližší turistické kanceláři). Trasy jsou značené červenými kříži na sloupech. V Kiruně se můžete vydat do divočiny, v Arvidsjauru je více než 600 km tras pro sněžné skútru, značená trasa pro sněžný skútr v Národním parku Abisko vám zase umožní jet po první části Kungsledenu.

Golf

Ve Švédsku je více než 400 golfových hřišť otevřených komukoli a mnoho hotelových řetězců nabízí golfové balíčky. Björkliden, nedaleko Abiska, je golfové hřiště 240 km za polárním kruhem a absolvovat kolo na golfovém hřišti Green Line v Haparandě znamená čtyřikrát překročit švédsko-finskou hranici.

Gastronomie

Tradičně je základní švédská kuchyně skromný, zdravý zážitek vycházející z ryb, brambor a konzervovaného masa. Ale ti nejlepší kuchaři v zemi v nedávné době posunuli hranice a vedle klasických každodenních jídel, jako je smažený sleď nebo masové kuličky, či dokonce exotičtější jídla jako siven arktický nebo sobí maso s lesními plody, také najdete inovativní, experimentální jídla, která jsou co do vlivů a ambicí globální.

Design

Švédský design definují úhlednost a spartánství, oblé rohy, šikovné nástroje, pestře zbarvené látky a vynalézavé práce ze skla. Dopřejte si ho dosyta – od zavedených umělců, kteří dnes určují trendy v designu, až po nové talenty, kteří si získávají jméno. Navštivte stálou výstavu v Nationalmuseusm, sídlo značkových látek Josefa Franka a dalších ikonických výrobků ve Svenskt Tenn, vynikající výběr šikovných udělátek a dekorativních prvků od nastupujících designérů v Design Torget, elegantní džíny, pleteniny a kombinézy od praktického göteborského designéra ve Velour anebo se zásobte nádherných sklem v Kosta Outlets v centru Glasriketu.