Tenerife je proslavené svými jižními resorty (a to ne vždy z té lepší stránky), přesto však nabízí mnohem víc než další možnost natáhnout se na slunci na pláž. Jestli chcete zakusit pravou chuť Tenerife, zaměřte se na nádhernou sopečnou krajinu, barvitá koloniální městečka, skvělá muzea, vybrané restaurace či rázovité místní bary, kde si stále ještě budete muset objednat pivo ve španělštině.

Zobrazit více
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město
Santa Cruz / Madrid
Měna
Euro (€, EUR)
Jazyk
Španělština (kastilština)
Víza
O aktuální vízové povinnosti se informujte na stránkách Ministerstva zahraničních věcí
Peníze
Bankomaty jsou široce a snadno dostupné. Většina hotelů, restaurací i obchodů přijímá platební karty.
Důležitá čísla
Ambulance - 061 Evropská tísňová linka - 112 Hasiči - 080 Státní policie - 062 Místní policie - 092
Doprava
Na Tenerife jsou dvě letiště: Tenerife Sur (www.aena.es) ležící 20 km východně od Playa de las Américas a Tenerife Norte (www.aena.es) ležící 11 km západně od Santa Cruz de Tenerife. Tenerife má hustou a funkční síť hromadné dopravy, kterou obstarávají většinou autobusy jezdící do všech míst na ostrově na principu pavoučí sítě a také uvnitř Santa Cruz a dalších větších měst. Jestli chcete prozkoumávat odlehlejší místa, doporučujeme půjčit si auto.

Denní rozpočet

Nízký
méně než 75 EUR
Dvoulůžkový pokoj v podnicích typu hostel nebo pension 35 až 45 EUR. Tříchodové menú del día 7,50 EUR. Návštěvy památek plánujte na dobu s „volným vstupem“, tedy většinou na neděli. Suroviny na vaření nakupujte na trzích.
Střední
75–175 EUR
Dvoulůžkový pokoj v hotelu střední kategorie 65 až 85 EUR. Oběd v průměrné restauraci 15 až 25 EUR. Používejte skvělou síť autobusů, nejezděte taxíkem.
Vysoký
více než 175 EUR
Dvoulůžkový pokoj v hotelu nejvyšší kategorie od 140 EUR. Stolování v lepších restauracích při obědě i večeři od 35 EUR.
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Parque Nacional del Teide

Majestátní Pico del Teide (3718 m) je nejvyšší horou Kanárských ostrovů, nejvyšší horou Španělska a spolu s nádherným národním parkem v okolí bude určitě jedním z nejkrásnějších zážitků na Tenerife.

Museo de la Naturaleza y el Hombre

Muzeum v Santa Cruz nabízí skvělou expozici o přírodní historii Tenerife a archeologické či antropologické sbírky plus krásnou informativní expozici o původních obyvatelích Guančích.

Tenerife Espacio de las Artes

Vibrující industriální architektura největší oázy moderního umění v Santa Cruz de Tenerife dobře ladí s tematickými výstavami včetně prací kanárského rodáka Óscara Domíngueze a důrazem na společenský dokument a audiovizuální prezentace.

Museo de la Historia de Tenerife

Centrum města La Laguna lemují domy ze sedmnáctého či osmnáctého století včetně Museo de Historia, které jsou typické svými barevnými a zdobenými průčelími.

Jardín Botánico

Bujná botanická zahrada je domovem nejrůznějších rostlin z celého světa a má bohatou historii. Je jednou z několika nádherných zahrad v Puerto de la Cruz.

Casa de los Balcones

Nádherná ukázka vznosných domů v La Orotava pochází ze sedmnáctého století a je skvělou ukázkou přepychové koloniální architektury ve městě.

Mercado de Nuestra Señora de África

Nádherný trh v Santa Cruz má svou historii i atmosféru a také záplavu stánků, kde seženete všechno od místního banánového vína po kytice voňavých květů a čerstvě upečený chléb.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Sporty a aktivity na souši

Protože tu máte skoro zaručené dobré počasí dvanáct měsíců v roce, musíte prostě vyrazit ven. Pěší turistika tu patří mezi nejoblíbenější aktivity a můžete si vybrat obtížnost od nenáročných procházek podél moře po adrenalinové výstupy do hor. Na ostrově je také několik golfových hřišť světové úrovně, rezervujte si hru na: www.tenerifegolfteetimes.com. Na plážích ve větších resortech většinou najdete hřiště na plážový volejbal a vzrůstá také počet tenisových klubů. Jestli jedete na jih, podívejte se na: www.tenislasamericas.com. Kdekoli v resortech zjistíte, že je skvělé si zaběhat na pláži nebo zajezdit na kole. Cyklostezky jsou přitom většinou oddělené od silnic i od chodníků.

Nakupování

Není nijak složité vyhnout se oslíkům ze slámy a plážovým skleničkám na koktejl „sex on the beach“: Na Tenerife řetězec obchodů s ručními výrobky, kde pečlivě kontrolují jejich kvalitu a upřednostňují místní řemeslné i umělecké výtvory. Ve větších městečkách také najdete pěší nákupní uličky, kde vedle mezinárodních řetězců bojují o prostor i místní nezávislé a malebné obchůdky. Dobrou volbou je nákup v obchodech s lahůdkami – dobrým dárkem jsou třeba omáčky mojo i další delikatesy.

Parky a zahrady

Tenerife se může pochlubit skutečně krásnými parky a zahradami, obzvláště v okolí Puerto de la Cruz. Zdejší zahrady jsou skutečně rozmanité. Některé v sobě mají nádech anglické vznešenosti (včetně kroketových trávníků), jiné jsou bujně subtropické. Městské parky po celém ostrově jsou vždycky pohodlným místem pro rodiny s dětmi a zároveň ukázkou bujné subtropické zeleně s nezbytnými chomáči palem proti obloze.

Architektura

Na Tenerife některé z nejlepších ukázek historické architektury na celém souostroví v různých stavebních stylech, které se často kombinují a dosahují tak jedinečného vzhledu budov. Jedním z nejkrásnějších prvků místní architektury je bohaté vyřezávání dřevěných částí staveb, které je vidět hlavně ve vnitřních dvorech, na fasádách budov a je také zřetelné na maurskou architekturou inspirovaných mudejarských stropech.

Pláže

Na Tenerife najdete několik skvělých pláží, které nejsou na rozdíl od okolních ostrovů tvořené pouze černým sopečným pískem (i když tu černé pláže mají samozřejmě také). Můžete si vybrat podle svého vkusu – dlouhé a zlaté, skryté a klidné nebo plné atrakcí s vysokými vlnami a větrem. Díky dobrému počasí po celý rok a teplé vodě (18°C až 26°C) jsou zdejší pláže oblíbené prakticky neustále.

Pro děti

Tenerife musí být jedno z nejlepších míst pro děti snad s výjimkou Disneylandu. Zdejší krásné pláže a krásné počasí v podstatě po celý rok tvoří solidní základní suroviny koktejlu spokojenosti, jsou tu však navíc zábavní parky, jízdy na velbloudech, muzea, parky a vodní sporty. Zdejší kultura je navíc k dětem přívětivá, takže budou vítané v podstatě všude včetně barů a restaurací.