Půvabná země s obrovským charismatem – podupává v rytmu flamenka, okouzlí kuchyní, architekturou, avantgardními městy, různorodou krajinou a pohodovými lidmi. Španělsko je možná tou nejexotičtější destinací Evropy. Vydejte se za oponu letovisek a poznejte opravdovou duši této země.

Jeden den můžete ležet na andaluských či katalánských plážích, druhý den si užívat některá z nejkrásnějších evropských pohoří – Pyreneje a Picos de Europa na severu či Sierra Nevadu na jihu – a další den se potulovat po dynamických španělských městech, které jsou svatyněmi moderního a svěžího života.

Madrid, Barcelona, Valencie a Sevilla jsou synonymy pro příznačnou schopnost Španělů užívat si života naplno a až do rána. Většina velkých měst zároveň nabízí velký výběr klidnějších, ale o nic méně výjimečných míst – od uměleckých galerií světové úrovně až po elegantní stavby z muslimské éry, od barrios (čtvrtí) překypujících středověkým kouzlem až po fantastické Gaudího výtvory.

Také v malebných malých vískách vísky – pueblos blancos – v Andalusii či stavbách z kamene a dřeva v centrálním Španělsku a v horách na severu je ukryta kus španělské duše. Tady přežívá staré Španělsko, kde stále lpí na tradicích tak, jako nikde jinde v Evropě.

Vydejte se do Španělska a užijte si ten bouřlivý večírek na vlastní kůži, nejen s nosem přilepeným na sklo. Španělsko je možná tou nejznámější a nejméně pochopenou zemí v Evropě, ale je také jednou z nejpřívětivějších a nejpřístupnějších.

Zobrazit více
Valencia - Pocket - 55282
Průvodce

Valencia - Pocket

278 Kč 236 Kč Jít do eshopu English
Spain - From the Source - 55279
Průvodce

Spain - From the Source

695 Kč 590 Kč Jít do eshopu English
Madrid City Map - 55290
Průvodce

Madrid City Map

173 Kč 147 Kč Jít do eshopu English
Mallorca - 55330
Průvodce

Mallorca

436 Kč 370 Kč Jít do eshopu English
Spain Planning Map - 55431
Průvodce

Spain Planning Map

158 Kč 134 Kč Jít do eshopu English
Food Trails - 55451
Průvodce

Food Trails

636 Kč 540 Kč Jít do eshopu English
Wine Trails - 55452
Průvodce

Wine Trails

636 Kč 540 Kč Jít do eshopu English
Barcelona do kapsy - 5327
Průvodce

Barcelona do kapsy

249 Kč 211 Kč Jít do eshopu
Ibiza - Pocket - 55455
Průvodce

Ibiza - Pocket

261 Kč 221 Kč Jít do eshopu English
Bilbao & San Sebastian - Pocket - 55457
Průvodce

Bilbao & San Sebastian - Pocket

261 Kč 221 Kč Jít do eshopu English
Madrid - 55458
Průvodce

Madrid

424 Kč 360 Kč Jít do eshopu English
Spain - 55463
Průvodce

Spain

587 Kč 498 Kč Jít do eshopu English
Barcelona - 5332
Průvodce

Barcelona

549 Kč 384 Kč Jít do eshopu
Cruise Ports Mediterranean Europe - 55536
Průvodce

Cruise Ports Mediterranean Europe

489 Kč 415 Kč Jít do eshopu English
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město
Madrid
Měna
Euro (EUR)
Jazyk
Španělština (kastilština), katalánština, baskičtina, galicijština
Peníze
Bankomaty jsou rozšířené a většina hotelů či restaurací přijímá karty
Víza
O aktuální vízové povinnosti se informujte na stránkách Ministerstva zahraničních věcí
Elektřina
230 V/50 Hz; není potřeba adaptér
Důležitá čísla
Tísňová linka – 112, občanská garda – 062, národní policie – 091, záchranná služba - 092

Denní rozpočet

Nízké
do 75 EUR
Ubytování v společné ložnici: 17–22 EUR Dvoulůžkový pokoj v ubytovně (hostales): 55–65 EUR (v Madridu a Barceloně více) Supermarkety a oběd typu menú del día Návštěvy muzeí a galerií odpoledne, kdy je vstup zdarma
Střední
75–175 EUR
Pokoj v hotelu střední kategorie: 65–140 EUR Oběd a/nebo večeře v místní restauraci Půjčovna auta: od 25 EUR na den
Vysoké
od 175 EUR
Pokoj v hotelu nejvyšší kategorie: od 140 EUR (od 200 EUR v Madridu a Barceloně) Oběd a večeře v dobrých restauracích Pravidelné ubytování v paradores
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Alhambra

Komplex paláců v Granadě – Alhambra – nemá daleko k architektonické dokonalosti. Je to nejspíš nejvytříbenější ukázka islámského umění na celém světě a současně nejtrvalejší symbol osmisetleté maurské nadvlády nad oblastí, která se tehdy nazývala Al-Andalus. Červené věže Alhambry spolu se zasněženými vrcholky Sierra Nevady v pozadí již zdáli dominují granadskému panoramatu. Zblízka se váš dojem potvrdí – toto je nejhezčí památka Španělska.

La Sagrada Família

Jedna z nejvýznamnějších památek Španělska, modernistické dílo Antoni Gaudího, je pořád ve výstavbě, i když od smrti jejího autora uplynulo již osmdesát let. Svérázný barcelonský chrám, ornamentální a plný symboliky, inspirovaný přírodou a gotickým stylem, se majestátně vypíná do oblaků. Zvláštní úhly a odchylky od architektonických konvencí ve vás vyvolají pochybnosti a přinutí vás zakroutit nad tím vším nevěřícně hlavou.

Mezquita (Mešita v Córdobě)

Kostel, který se stal mešitou snad jen proto, aby se z něj stal opět kostel. To je příběh mešity (Mezquita) v Córdobě mapující tisíciletý vývoj západní a islámské architektury. K jejím novátorským znakům patří klenba ve tvaru podkovy, složitý mihráb a skutečný les sestávající z 856 sloupů, z nichž mnohé pocházejí z římských antických ruin. Již rozměry mešity naznačují někdejší moc Córdoby jako nejvzdělanějšího evropského města v 10. století.

Noční Madrid

Madrid není jediným evropským městem s bohatým nočním životem, pouze málokteré se mu však může rovnat co do intenzity a ruchu v ulicích. Jak řekl Ernest Hemingway: „V Madridu nejde nikdo spát dříve, než pokoří noc.“ Je tu nespočet barů, najdete tu malé kluby, místa, kde se hraje, koktejlové bary a obrovské kluby vyhledávané hvězdami první kategorie, prostě bary nepředstavitelné rozmanitosti, které uspokojí každého. Zkrátka musíte navštívit čtvrtě Huertas, Malasaña, Chueca a La Latina.

Město umění a věd

Ciudad la las Artes y Ciencias ve Valencii, dílo hvězdy španělské architektury Santiaga Calatravy, pomohlo změnit třetí největší město Španělska v jedno z nejživějších v zemi. V odvážném a vizuálně ohromujícím díle současné architektury se nachází divadlo přeplněné moderními technologiemi (Palau de les Arts Reina Sofía), obrovské akvárium (Oceanogràfic), planetárium (Hemisfèric) a muzeum věd (Museo de las Ciencias Príncipe Felipe).

Vinařská oblast La Rioja

La Rioja je oblastí, kde byste mohli trávit týdny popojížděním po tichých klikatých silnicích a hledáním toho nejlepšího moku. Hlavním cílem v této oblasti jsou bodegas (vinné sklepy) nabízející ochutnávky vína a malebné vesnice s vynikajícími vinařskými muzei. Hotel Marqués de Riscal nedaleko Elciega, navržený americkým architektem Frankem Gehrym, je – co se týče architektonického pojetí a ambicí – přirovnáván ke Guggenheimovu muzeu v Bilbau. Stal se také špičkovým centrem vinařské turistiky v této oblasti.

Renesanční Salamanca

Plaza Mayor, elegantní hlavní náměstí Salamanky, zářící ve světlech reflektorů, patří k nejhezčím náměstím v celém Španělsku. A to je pouze jeden z architektonických vrcholů, s kterým se ve Španělsku, co se týče architektonické nádhery, může srovnávat pouze nemnoho měst. Salamanca je sídlem jedné z nejstarších a nejprestižnějších univerzit, takže zdejší noční ulice žijí díky studentským radovánkám. Kombinace velkoleposti a energie je důvodem, proč patří Salamanca k oblíbeným španělským městům.

Sierra Nevada a Las Alpujarras

Pohoří Sierra Nevada, kterému dominuje Mulhacén (3479 m n. m.), nejvyšší hora pevninského Španělska, tvoří neskutečné pozadí rozehřáté Granadě. Lyžování a vysokohorské túry se tady dají spojit s objevováním oblasti Las Alpujarras s tzv. pueblos blancos (bílé vesnice), která pravděpodobně patří k nejhezčím v Andalusii. Tyto vesnice ležící uprostřed lesů a hlubokých údolí, jež jsou pro tuto oblast tak typická, připomínají severoafrické oázy a patřily k posledním maurským opěrným bodům na španělské půdě.

Pobřeží Asturie

Podle jedné statistiky smaragdově zelené pobřeží na severu Španělska v oblasti Asturie se může pochlubit více než 600 plážemi. I když studený Atlantik může představovat nepříjemné překvapení pro ty, kteří plánují, že se budou koupat a opalovat, krása jeho divokého a často nedotčeného pobřeží je prostě strhující. Ještě lepší je, že vesnice na pobřeží a dále ve vnitrozemí patří k nejhezčím, jaké na španělském pobřeží najdete. Také zdejší jídlo se proslavilo po celé zemi.

Santiago de Compostela

Jako místo, kde jsou údajně uloženy pozůstatky sv. Jakuba, jednoho z dvanácti apoštolů, Santiago de Compostela, ležící v Galicii v severozápadním Španělsku, je jedním z nejposvátnějších míst země. Za propracovanou barokní fasádou zdejší jedinečné katedrály se ukrývá majestátní románská sloupová předsíň. Katedrála je cílem poutníků přicházejících do Santiaga po Svatojakubské poutní cestě vedoucí severním Španělskem. Najdete tady i další prvotřídní památky a kulinářskou kulturu, která vám ve zkratce představí celou Galicii.

Cabo de Gata

Pokud chcete vidět, jak vypadalo španělské pobřeží předtím, než oplocené megalomanské turistické komplexy se závorami zaplnily pobřeží Costa del Sol, navštivte Cabo de Gata. Divokou a rozeklanou oblast bez golfových hřišť, kde rybářské lodi vyrážejí každý den na moře a zářivé kamenné útesy vytvářejí kontrast s azurovým Středozemím. Jedná se o chráněnou oblast, proto se s autem na nějakou dobu rozlučte. Zdejšími ideálními dopravními prostředky jsou vlastní nohy a kolo.

Menorca a její pláže

V době, kdy se španělské Středozemí stalo symbolem masové turistiky, se Menorca pořád trochu liší. Ostrov byl uchráněn před nejhoršími zásahy předimenzované zástavby a jeho větší část je biosférickou rezervací UNESCO zahrnující 216 km pobřeží s plážemi, jež jsou nepopsatelně krásné. Je nezapomenutelné přijet na tyto pláže po moři, příchod z vnitrozemí přináší však stejnou radost – ty nejlepší jsou Cala Macarelleta a Cala en Turqueta.

Toledo

Středověké jádro Toleda, které je symbolickým domovem španělské katolické církve a armády, je jedinečným příkladem světového dědictví. Město, které je známé jako „město tří kultur“, kde v minulosti vedle sebe žili muslimové, židé a křesťané, pořád zůstává fascinujícím labyrintem někdejších mešit, synagog a kostelů. Vzhledem k tomu, že Toledo leží nedaleko Madridu, je někdy přeplněno turisty přijíždějícími na jednodenní výlet. Zůstaňte přes noc a poznáte skutečné Toledo.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Pěší turistika

Španělská krajina nabízí vynikající podmínky pro pěší turistiku od Pyrenejí na severu až po tichá andaluská údolí na jihu. Začněte s túrami v chráněných oblastech, které disponují skvělou sítí turistických stezek. Ty nejlepší trasy najdete v aragonských Pyrenejích – národní park Parque Nacional de Ordesa y Monte Perdido patří k těm nejvýše položeným a nejvelkolepějším místům v Pyrenejích. Navíc počet návštěvníků parku je tady omezený. Známou stezkou je rovněž Camino de Santiago, skvěle si vyšlápnete i Picos de Europa, Serra de Tramuntana, Sierra Nevada či Sierra de Grazalema.

Umělecké galerie

Španělská umělecká tradice patří v Evropě k těm nejstarším. Královská podpora umění zajistila, že díla velkých evropských mistrů našla svůj domov také ve Španělsku. A co je výsledkem? Umělecké galerie s neskutečnou šíří záběru: v Madridu se vydejte do Prada, Centro de Arte Reina Sofia či Museo Thyssen-Bronemisza, v Barceloně i Málaze je k mání Museu Picasso, ve Valencii Museo de Bellas Artes, ve Figueres Teatre-Museu Dalí a v Bilbau pak ceněné Museo Guggenheim.

Plavání a pláže

Pobřeží Španělska je nesmírně dlouhé, a tak tady pořád najdete civilizací nedotčené pláže, které tuto zemi v minulosti proslavily. Jen musíte vědět, kam jít. Skvělá jsou Cabo de Gata v Almérii, Costa de la Luz v Andalusii, Playa de la Concha v San Sebastiánu, pláže na Menorce, Rías Altas v Galicii a samozřejmě Costa Brava.

Gastronomie

Španělsko je posedlé jídlem a své šéfkuchaře sleduje pozorným pohledem. Španělští jedlíci dychtí po nových specialitách, zároveň však bedlivě dohlížejí na to, aby se šéfkuchaři nezatoulali příliš daleko od španělských kulinárních tradic, které patří k nejbohatším v Evropě. Dopřejte si pintxos v San Sebastiínu, což je město s větším počtem restaurací oceněných michelinskou hvězdičkou než Paříž, paellu ve Valencii, katalánskou kuchyni v Barceloně a tapas v madridské čtvrti La Latina. A samozřejmě nevynechejte vynikající sušenou šunku jamón, jednu z mála věcí, které Španělsko sjednocují.