Na zemi není živější velkoměsto než Madrid, okouzlující místo, jehož čirá energie je velice výmluvná: toto je město, které umí žít. Es v rukávu má Madrid celou řadu: úchvatné galerie, překrásnou architekturu, bujný noční život, pěkné restaurace a tapas bary. Jiná velkoměsta mají jen část z této nabídky. Madrid má všeho na rozdávání.

V Madridu sice není Eiffelovka, Koloseum či Sagrada Família, ale Paříži, Římu i Barceloně může konkurovat závratnou šíří skvostných památek. Starý Madrid se pyšní osobitým stylem; velkou část centra a jednoho z nejkrásnějších evropských bulvárů Paseo del Prado krášlí někdy až příliš bombastické, ale častěji půvabné architektonické památky minulého století.

Jídlo je zřejmě nejtrvalejším středobodem života Madriďanů, a proto je velmi těžké pochopit, proč je Madrid na gastronomické mapě Španělska nejvíce přehlíženým městem.

Madrid patří k největším uměleckým metropolím na světě. Ohromující množství galerií je dědictvím stále bohatnoucích královských dvorů minulých staletí, které lákaly největší umělce své doby a při nichž vznikaly ojedinělé sbírky mistrovských děl z celé Evropy.

Zobrazit více
Madrid City Map - 55290
Průvodce

Madrid City Map

173 Kč 147 Kč Jít do eshopu English
Madrid - 55458
Průvodce

Madrid

424 Kč 360 Kč Jít do eshopu English
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Měna
euro (EUR; €)
Jazyk
španělština (kastilština)
Víza
O aktuální vízové povinnosti se informujte na stránkách Ministerstva zahraničních věcí
Peníze
Bankomaty jsou široce rozšířené. Ve většině hotelů, restaurací a obchodů lze platit kartou
Důležitá čísla
Mezinárodní předvolba - +34; záchranka - 061; hasiči - 080; policie - 091
Doprava
Madridské metro je téměř vždy nejlepší volbou, protože má rozsáhlou síť linek a stanic po celém městě

Denní rozpočet

Nízký
méně než 80 EUR
Společné noclehárny 15–20 EUR; dvojlůžkový pokoj v hostalu (levném hotelu) 50–70 EUR Oběd formou tříchodového menú del día Návštěvu památek si naplánujte na dobu, kdy je vstup zdarma
Střední
80‒200 EUR
Dvojlůžkový pokoj v hotelu střední kategorie 75–150 EUR Oběd anebo večeře ve slušné restauraci Používejte slevové karty
Vysoký
nad 200 EUR
Dvojlůžkový pokoj ve špičkovém hotelu od 150 EUR Oběd a večeře v luxusní restauraci
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Museo del Prado

Špičková španělská galerie patří k nejlepším v Evropě. Nabízí výjimečnou sbírku sahající od Goyi a Velázqueze po Rembrandta, Rubense a Bosche. Máte-li navštívit jedinou madridskou galerii, vyberte si Museo del Prado.

Centro de Arte Reina Sofía

Zatímco Prado schraňuje staré mistry, Reina Sofía je zasvěcena modernímu umění v čele s Picassem, Dalím a Miróem. Samotný pohled na Picassovu Guernicu stojí za více než desetinásobek vstupného.

Museo Thyssen-Bornemisza

Poslední pilíř madridského triumvirátu špičkových muzeí tvoří soukromá Thyssenova sbírka nabízející závratnou pouť tím nejlepším z evropského umění. Snad neexistuje evropský mistr, který by zde nebyl zastoupen.

Parque del Buen Retiro

Tento krásný a rozlehlý park býval kdysi královským útočištěm, dnes patří k našim nejoblíbenějším místům na piknik a procházky bujnou zelení kolem vodních ploch a krásných památek.

Plaza Mayor

Mezi krásnými náměstími, jimiž město vyniká, je jednoznačně nejmalebnější Plaza Mayor spojující honosnou architekturu, významnou historii a pestrý život moderního Madridu.

Ermita de San Antonio de la Florida

Kaplička mimo hlavní turistické trasy Madridu ukrývá překrásné tajemství: živé fresky krášlí klenby stejně jako před více než dvěma stoletími, kdy je Goya dokončil.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Madridská kuchyně

Zdejší tradiční kuchyni vévodí syté dušené pokrmy, především v zimě, a žádný není sytější než cocido a la madrileña, jehož jednotlivé přísady se po uvaření podávají zvlášť: nejdříve scezený vývar, v němž se uvaří nudle, jako další chod cizrna se zeleninou, jako třetí chod maso; používá se kuře, morcilla (krvavá klobása), hovězí, sádlo či další druhy klobás. Někdy se vše podává dohromady. K dalším oblíbeným madridským jídlům patří cordero asado (pečené jehněčí), croquetas (krokety), patatas con huevos fritos (pečené brambory s vejci, jimž se také říká huevos rotos), tortilla de patatas (tlustá bramborová omeleta) a bacalao (treska) na milion způsobů.

Tapas

Umění ir de tapear (zajít na tapas) patří k nejtrvalejším a nejoblíbenějším gastronomickým i společenským tradicím spojeným v jedno. Velké množství nejlepších tapas barů se soustředí ve čtvrti La Latina a tvoří součást nedělního rituálu, jenž je provozován už po staletí. Obliba tapas v Madridu je taková, že na skvělé tapas podniky narazíte v každé čtvrti.

Kavárny

Madridská živá kavárenská kultura má kořeny v počátku 20. století, kdy se starosvětské kavárny staly centrem intelektuálního života země. Mnohé již zmizely, ale několik výjimečných ukázek zůstává a jejich klientela se již dávno rozšířila a zahrnuje všechny vrstvy moderní madridské společnosti. K těmto letitým institucím se přidaly novější podniky, které mají stejný účel – slouží jako místa setkávání u kávy a zároveň vyvolávají nostalgii po starých časech.

Nakupování

Madrid je skvělým místem k nakupování a nakupování ve španělské metropoli je často spjaté s bořením řady stereotypů. Milovníci módy objeví úplně nový svět návrhářů a zjistí, že španělská móda není zdaleka jenom Zara a Mango. Nadšení obklopující španělské jídlo a pití se neomezuje jenom na restaurace a tapas bary ve městě, protože je tu také řada skvělých lahůdkářství, v nichž si můžete nakoupit dobroty na doma. A pak tu jsou starožitnosti a kvalitní suvenýry, jež vysoce vyváží laciné šaty na flamenco a trička s býky útočící na turisty při každém kroku.

Živá hudba a flamenco

Madrid má rozsáhlou nabídku živé hudby, což odráží roli města, které je kulturní metropolí španělsky mluvícího světa. Je tu flamenco, světový jazz a spousta umělců, o nichž se třeba nikdy neslyšeli – a některý z nich je třeba budoucí obrovskou hvězdou. A toužíte-li po něčem více povznášejícím, pak je tu opera a zarzuela.