Shrnout národy a tradice sedmi ostrovů do jedné výstižné definice je obtížné. Zvyklosti, výrazivo, jídlo a architektura se liší ostrov od ostrova, mezi nimiž navíc panuje silná rivalita (zvláště mezi těžkými váhami Tenerife a Gran Canarií). Nicméně všechny ostrovy jsou velmi hrdé na to, že jsou Kanárské, a jsou přesvědčené, že jejich jedinečné dějiny a kultura je odlišují od zbytku Španělska. I když většina místních má typicky středomořský vzhled Španělů – tmavé vlasy, výrazné oči a olivovou pleť ‒, zjistíte, že o sobě vůbec nesmýšlejí jako o Španělech.

Krátce po vítězství socialistů v celostátních volbách roku 1982 byly Kanárské ostrovy prohlášeny za comunidad autonoma, jeden ze 17 autonomních regionů (společenství). Úplnou autonomii svých ostrovů by rádo vidělo jen pár hlučných místních obyvatel – poohlédněte se po nastříkaných nápisech „Španělé, jděte domů“.

Vlajku oblasti představuje žluto-modro-bílá trikolora, k níž nepočetní militantní independetistas přidávají sedm hvězdiček, představujících ostrovy. Rozdělení ostrova na dvě provincie, Tenerife a Gran Canarii, přetrvává stejně jako soupeření mezi nimi – jde až tak daleko, že regionální vláda má úřad v obou provinčních hlavních městech, která se vždy po čtyřech letech střídají ve funkci hlavního města celého regionu!

Zobrazit více
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město
Las Palmas de Grand Canaria / Madrid
Měna
euro (EUR)
Jazyk
španělština (kastilština)
Víza
O aktuální vízové povinnosti se informujte na stránkách Ministerstva zahraničních věcí
Peníze
Kreditními a debetními kartami lze platit při většině nákupů a v hotelech a restauracích. Na Kanárských ostrovech je spousta bank a téměř všechny mají vícejazyčné cajeros automáticos (bankomaty)
Doprava
Všechny ostrovy mají letiště; chcete-li vidět více ostrovů, je létání z jednoho na druhý příjemným a oblíbeným způsobem cestování. Mezi ostrovy také plují trajekty, „expresní trajekty“ a mořské rakety. Cestování po jednotlivých ostrovech je možné na kole, autobusem, kterému se na Kanárských ostrovech říká guagua, nebo autem – na Kanárských ostrovech mají zastoupení všechny velké mezinárodní půjčovny automobilů
Důležitá čísla
Mezinárodní předvolba - 34; předvolba pro mezinárodní hovory - 00; sanitka (SAMU) - 61; policie - 112

Denní rozpočet

Nízký
méně než 65 EUR
Apartmán pro dva: 60 EUR Vlastní stravování v apartmánu Cestování pěšky nebo autobusovými linkami od 1 EUR
Střední
od 100 EUR
Hotel střední třídy: 60–120 EUR Pronájem automobilu Jídlo v restauraci: 5‒10 EUR
Vysoký
nad 130 EUR
Hotel vyšší kategorie: od 120 EUR Letenka na jiný ostrov: 60 EUR Vstup do tematického nebo zábavního parku
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Dunas de Maspalomas – Gran Canaria

V těchto dunách si můžete představovat, že jste se vydali na saharskou výpravu. Projděte některou ze zdejších stezek nebo nasedněte na velblouda. Zdejší zářivé písky pokrývají obrovskou rozlohu 400 hektarů a před nástupem buldozerů je naštěstí chrání rezervace.

Betancuria ‒ Fuerteventura

Pokud jsou pro vás zvlněné kopce mlhavou a vzdálenou představou, navštivte svěží Betancurii s krásnou polohou v půvabném údolí lemovaném vzácně zelenými svahy. Z půvabného městečka vyzařuje historie a blahobyt.

Parque Nacional de Timanfaya ‒ Lanzarote

Dalším důkazem síly a nepředvídatelnosti přírody je tento národní park, který je výsledkem jedné z nejstrašnějších erupcí všech dob. Jádro parku je neobyčejné – zdejší sopky, krátery a krajinu příroda tvarovala a barvila celá staletí.

La Caleta de Famara – Lanzarote

Tato větry ošlehaná pláž je dokonalým protikladem turistických letovisek na jihu ostrova. Uvolněná Mekka surfařů a kiteboardistů má mladistvý náboj a u vody příjemně nepřecpané bary a restaurace.

El Teide ‒ Tenerife

Projděte se po úpatí El Teide, odkud vás stezky zavedou hluboko do zvláštní krajiny; červené, žluté a hnědé krátery působí jako obrovské prehistorické krtiny. Chcete-li neskutečně opojný zážitek, završte své toulky jízdou lanovkou na vrcholek.

Playa de las Ámericas ‒ Tenerife

Staňte se na jednu noc králem večírků v tomto vyhlášeném luxusním letovisku. Nasaďte si svítící čelenku a prozkoumejte podniky orámované neony. Zdejší noční život by měl být nejvýstřednější, nejbujnější, nejzářivější a nepestřejší na celých Kanárských ostrovech.

Alto de Garajonay – La Gomera

Udělat si túru v Parque Nacional de Garajonay je povinnost, ale při takovém počtu tras je těžké si vybrat. Rozhodně však neuděláte chybu, vyrazíte-li na stezku vzhůru k Alto de Garajonay, vedoucí přes deštný prales plný kapradí ke sluncem zalitým vrcholkům.

Santa Cruz de la Palma – La Palma

I když se La Palma proslavila zvláště krásnou přírodou, hlavní město rovněž láká unikátní kanárskou koloniální architekturou, již reprezentují například domy na nábřeží s balkony; některé pocházejí až ze 16. století.

Mirador de la Peña – El Hierro

Miradores (vyhlídky) jsou rozseté po celém ostrově a nabízejí skvělé místo k piknikům i získání fotografií. Nejlepší z nich je Mirador de la Peña, kde je restaurace a kamenná zahrada s vyhlídkou na El Golfo.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Pěší túry

Ostrovy křižují stovky stezek, z nichž mnohé tu byly již před auty a silnicemi. Dobrými místy, kde začít, jsou národní parky – zvláště skvělé stezky nabízejí Parque Nacional del Teide na Tenerife, Parque Nacional de Garajonay na La Gomeře a Parque Nacional de la Caldera de Taburiente na La Palmě. Každý z těchto parků nabízí rozmanité trasy od nenáročných vycházek končících u vyhlídek po vícedenní túry přes hory a strže.

Surfing, windsurfing a kiteboarding

Surfing, windsurfing a kiteboarding se provozují na většině ostrovů. Školy nabízející výuku a pronájem vybavení se nalézají na větrných úsecích pobřeží a máte z čeho vybírat: od písečných pláží Fuerteventury, vhodných i pro začátečníky, k divočejším vlnám na východním Tenerife. Školy i půjčovny vybavení pro všechny tři sporty jsou dostupné i v oblíbených letoviscích. El Medáno na Tenerife je považováno za jedno z nejlepších míst pro windsurfing na celém světě.

Cyklistika

Pokud máte svalnaté nohy, cyklistika může být tím nejlepším způsobem, jak poznat Kanárské ostrovy. Na půjčovny kol narazíte všude možně a nesčetně společností nabízí denní či delší výlety s průvodci. Máte-li dojem, že jste opravdu ve formě, zkuste se vydrápat na El Teide. Pokud vás představa neustálého šlapání na kole do kopce nijak neláká, zařiďte si výpravu s průvodcem. Často se při nich totiž kola vyvezou na vrchol autem a dolů už můžete kličkovat bez námahy. Renomované agentury najdete na Tenerife i La Gomeře.

Zoologické zahrady

Malé zoologické zahrady jsou zdejší stálicí, takže jich tu najdete hodně. Na jižním Tenerife je velbloudí zoo a Park-džungle, na severu ostrova boduje Loro Parque v Puertu de la Cruz.

Vodní a tematické parky

Zvláště na větších ostrovech je vodních parků spousta. Akvapark na lanzarotském pobřeží děti nadchne zábavními jízdami a skluzavkami, rozsáhlý Baku Water Park na Fuerteventuře nabízí kromě obvyklých atrakcí například také bláznivý golf.

Přístrojové potápění a šnorchlování

Rozmanitost mořského života a teplá, relativně klidná voda u Kanárských ostrovů zaručuje skvělé potápění i šnorchlování. Neuvidíte tu sice zářivé barvy karibských korálových atolů, ale sopečné pobřeží tvoří krásné skalnaté útvary a jeskyně. Podmořský život tu představuje kolem 350 druhů ryb a 600 různých druhů řas.