Magnet pro pohodové baťůžkáře i stylové cestovatele. Elegantní a prudce moderní město, kde si podává ruku avantgarda a tradicionalismus – a nejvěrněji to zachytil Antonio Gaudí, který po sobě zanechal nápadné, pozoruhodné budovy.

Jeho kousky se snaží zopakovat další architekti, díky nimž by se Barcelona klidně mohla stát nejpřitažlivějším místem na světě. Kompaktní přímořská metropole omývaná vlnami Středozemního moře dokáže plně pustit uzdu fantazii. Gaudího Sagrada Família tak už nyní má ostrou konkurenci v třpytivém svitu polychromované okurky Jeana Nouvela – Torre Agbar.

Město je podobných pokladů plné, ale nemusíte stále chodit se zakloněnou hlavou. Také „přízemní“ zážitky jsou povznášející – na ulicích se tu nabízí široká paleta chutí od tradiční katalánské kuchyně až po extravagance nové španělské kuchyně. Nepřeberné množství hospod, barů a tanečních klubů se táhne jako bonvivánský oblouk přes celé město.

Barcelona, to je opojná jízda i díky bezpočtu speciálních butiků, které konkurují obchodům světoznámých jmen. Není pravděpodobné, že se jí někdy nasytíte. 

Zobrazit více
Barcelona City Map - 55236
Průvodce

Barcelona City Map

176 Kč 149 Kč Jít do eshopu English
Barcelona do kapsy - 5327
Průvodce

Barcelona do kapsy

249 Kč 211 Kč Jít do eshopu
Barcelona - 5332
Průvodce

Barcelona

549 Kč 466 Kč Jít do eshopu
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Měna
Euro (EUR)
Jazyk
Španělština a katalánština
Víza
O aktuální vízové povinnosti se informujte na stránkách Ministerstva zahraničních věcí
Peníze
Bankomaty jsou na každém rohu (v La Rambla jich je řada) a kreditní karty přijímá většina hotelů, obchodů a restaurací
Elektřina
230 V/50 Hz; adaptér nepotřebujete
Doprava
Nejpohodlnějším způsobem cestování po městě je metro, šikovné jsou i autobusy (a třeba i klasické turistické double-deckery, které vás zavezou od památky k památce). Na prohlídku starého města vám stačí pár dobrých vycházkových bot.

Denní rozpočet

Nízký
méně než 50 EUR
Společné ložnice v ubytovnách: 16–28 EUR Polední menu: od 9 EUR Půjčovné kola na hodinu: 5 EUR
Střední
50–200 EUR
Standardní dvoulůžkový pokoj: 80–140 EUR Dvouchodová večeře s vínem pro dva: 50 EUR Procházky a prohlídky s průvodcem: 15–25 EUR
Vysoký
nad 200 EUR
Módní a luxusní hotely: 200 EUR a výš Vícechodová jídla v luxusních restauracích na osobu: 80 EUR Lístky na koncerty do Palau de la Música Catalana: kolem 50 EUR
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

La Sagrada Família

Chrám zasvěcený jak originální architektuře, tak Bohu. La Sagrada Família je Gaudího modernistické mistrovské dílo a obdivuhodná stavba, která stále není dokončena. A asi jen tak nebude.

Park Güell

Hravost Gaudího představivosti dostává v tomto parku křídla. Základem jako by byla dětská fantazie plná bizarních struktur a nadživotních živočišných forem. Užijte si piknik na jeho originálních lavičkách s výhledem na město.

La Rambla

Málo hlavních tříd může soupeřit s třídou La Rambla, která protíná starou Barcelonu až k pobřeží Středozemního moře. Tato třída je malířským plátnem, přehlídkovým molem a jevištěm v jednom.

Casa Batlló

Nápaditým činžovním domem překonal Gaudí dokonce sám sebe. Je to úžasná směsice zvlněných balkonů, barvených dlaždic, optických klamů a zakroucených komínů na nejvelkolepějším barcelonském bulváru.

Museu Picasso

Tato mimořádná sbírka umělcovy počáteční tvorby – fascinující studie Picassova hledání vlastního stylu – je nehynoucím darem Pabla Picassa městu, které miloval. Nahoře: Las Meninas (Infanta Margarita María a Isabel de Velasco) od Pabla Picassa (1957)

Mercat de la Boqueria

Jedna z největších tržnic v Evropě, která je také centrem kulinářské kultury v Barceloně. Pod jednou střechou zde najdete kvalitní tapas bary a výhradně katalánské produkty.

La Pedrera

Čtvrtým nevšedním modernistickým darem, který věnoval Gaudí městu, je tento činžovní dům, který je výjimečný zvenčí i zevnitř. Halucinační výtvory jsou tím lepší, čím výše stoupáte.

Fundació Joan Miró

Nikde jinde není lepší a komplexnější sbírka uměleckého snažení Joana Miróa než v tomto muzeu. Miró je jedním z nejoblíbenějších barcelonských rodáků, a byl výjimečnou osobností katalánského umění 20. století.

Camp Nou

Ve městě plném chrámů a posvátné půdy může máloco soupeřit s vášní, kterou vyvolává stadion klubu FC Barcelona. Je to jeden z nejúžasnějších sportovních stadionů na světě a zároveň opravdové poutní místo fotbalových nadšenců (s výjimkou těch, kteří fandí madridskému Realu).
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Mlsání

Museu de la Xocolata je povinnou zastávkou pro všechny milovníky čokolády – je tu i obchod, kde si můžete řadu druhů koupit. Jedním z nejlepších obchodů s obrovským výběrem čokolády je i Cacao Sampaka, proslulý je také barcelonský obchod se sladkostmi Escriba. Prvotřídní je cukrárna Foix de Sarria, kde vyrábí čokoládové dorty a další dobroty již od 60. let 19. století.

Nakupování

Jedním z největších evropských tržišť s potravinami, nesčetnými lákavými specialitami a tapas bary v zadní části je Mercat de la Boqueria. O víkendu zamiřte na bleší trh do Mercat de Sant Antoni nebo Els Encants Vells, kde najdete spoustu pokladů i hloupostí. Umělecká díla od místních umělců jsou k mání o víkendech na Placa de Sand Josep Oriol, Port Antic je zase malý víkendový trh se starožitnostmi na nábřeží na kraji La Rambla.

Výhledy

Stojí za to vydat se na vrchol Tibidaba za okouzlující vyhlídkou. Staromódní lanovka (s moderními lany) Transbordador Aeir nabízí také nádherné výhledy z pohupující se kabiny. Castell de Montjuic je jedním z dalších skvělých míst, odkud je vidět město i moře. To platí i o populárním Mirablau na úpatí Tibidaba.

Fotbal

Skoro vše se v Barceloně točí okolo fotbalu. Pokud máte rádi FC Barca, zajděte si do obchodu FC Botiga, kde najdete spoustu věcí v těch „správných“ barvách. Projděte si také útroby stadionu Camp Nou, prozkoumejte artefakty ve fotbalovém muzeu a kupte si lístek na jakýkoli zápas, abyste si užili elektrizující atmosféru v ohromném fotbalovém svatostánku.