Opravdové srdce a také duše ohnivého Španělska. V Andalusii jsou města kypící životem a plno velkolepých památek, ta ale doplňuje nádherné pobřeží i divoká horská příroda. Andalusie je nejjižnější a zároveň nejpodmanivější španělský region, jehož kouzlu propadnete, než řeknete „flamenco“.

Architektonické dědictví Andalusie najdete v oblíbených cílech mnoha výprav – Seville, Granadě či Córdobě. Tamní velkolepé stavby odkazující na pestré dějiny plné velkých skutků si zamilujete, ale zajímavé andaluské klenoty najdete i jinde – co třeba Úbeda nebo Cádiz (což je mimochodem vůbec nejstarší evropské město).

Nejkrásnější andaluské vesničky tvoří bělostné domky na svazích horské oblasti Las Alpujarras. Právě horské štíty jsou úchvatným pozadím dění v Andalusii – Mulhacén je s 3479 m nejvyšší horou pevninské části Španělska.

K tomu si přidejte jímavou hudební kulistu zajišťovanou flamenkem, které právě tady spatřilo světlo světa, nespoutaně divoké i působivě vážné fiesty, skrz na skrz prostoupené španělskou duší, a dostanete lahodný koktejl, jehož chuť vám zachutná na věky. 

Zobrazit více
Andalusie - 5265
Průvodce

Andalusie

599 Kč 150 Kč Jít do eshopu
Valencia - Pocket - 55282
Průvodce

Valencia - Pocket

278 Kč 236 Kč Jít do eshopu English
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město
Sevilla / Madrid
Měna
Euro (EUR)
Jazyk
Španělština
Peníze
V Andalusii si docela dobře vystačíte s kreditní či debetní kartou, kterou se dá platit ve vybraných prodejnách a podnicích. Bankomatů je tu víc než dost a není třeba je dlouho hledat. Stačí jen zvolit bankomat zařízený na mezinárodní karty, jejichž loga bývají zpravidla viditelně uvedena na přístroji.
Víza
O aktuální vízové povinnosti se informujte na stránkách Ministerstva zahraničních věcí
Elektřina
230 V/50 Hz; adaptér není potřeba
Důležitá čísla
Tísňová linka (policie, první pomoc, hasiči) – 112, záchranná služba – 092, národní policie – 091.
Doprava
Andalusie má prvotřídní síť pozemních komunikací a autobusových linek, ačkoli s vlastním vozem ušetříte spoustu času, neboť do menších obcí jezdí autobusy zpravidla jen jednou denně a o víkendech často ani nejezdí. Stejně dobré bývá i železniční spojení.

Denní rozpočet

Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Granada

Prohlídka Granady vám zabere několik dnů, jeden si přitom rovnou vyhraďte pro Alhambru. Sami ale brzy zjistíte, že i bez oslnivé krásy Alhambry je Granada krásným a pohodovým městem s netradičními bary, maličkými flamencovými kluby a příjemným zvykem servírovat tapas zdarma. Arabská minulost Andalusie tu ožívá na každém kroku a ve středověké čtvrti Albayzín dokonce vznikla i moderní mešita. Z Granady se dá vyrazit do hor Sierry Nevady, ale můžete si také zaplavat v moři.

Sevilla

Město svůdné a vášnivé jako sama noc nabídne romanticky extravagantní atmosféru. Sevilla vděčí za svůj vznik evropské kultuře, stejně jako africko-arabským vlivům, jimž byla vystavena v průběhu své existence. Podmanivá záře Sevilly vás oslepí – a není divu, vždyť město představuje v každém ohledu to nejlepší z celé Andalusie.

Cádiz

Město protikladů – vzhledem k dlouhým a fascinujícím dějinám (jde asi o vůbec nejstarší evropské město, jež existuje už od 8. století před naším letopočtem, kdy jej založili Féničané) by se mohlo zdát, že je Cádiz jen nudnou přehlídkou historických budov. Kdepak, najdete tu takřka nevyčerpatelnou nabídku barů, pár nezapomenutelných restaurací a rušnou zábavní scénu. K mimořádnosti Cádizu přispívají i vřelí, otevření a kultivovaní gaditanos (rodilí Cádizané a Cádizanky), kteří mohou dávat lekce z toho, jak si užívat života naplno.

Gibraltar

Na pohled působivý skalní útvar a kuriózní výspa britské kultury na pobřeží Španělska v jednom. Gibraltar je fascinující místo – v hantýrce místních lidí je nazývaný The Rock neboli Skála. Atrakcí je tu fůra: třeba populace makaků magotů, jediných divoce žijících primátů v celé Evropě. A pak výhled na pobřeží Afriky a Španělska na obou březích průlivu – nádhera.

Málaga

Málaga je nepokrytě moderní a přitom historické město. Okouzlující staré jádro Málagy leží na dohled od modravých vln Středozemního moře a působí příjemně akčním dojmem – jeho široké, stromořadím lemované bulváry jsou posety četnými impozantními památkami. Nejlepší je přitom výhled na Málagu z gibraltarského pahorku.

Antequera

Město ležící na dvou pahorcích obehnaných šňůrou rozeklaných horských štítů. Své stopy zanechala v Antequeře římská, muslimská i španělská kultura – největším lákadlem jsou památku v duchu opulentního španělského baroka, které dávají celému městu jeho typický ráz. Zajímavé jsou i památky z mladší doby kamenné a bronzové – jde o dolmeny, pohřební mohyly z obrovských kamenných desek, řazené mezi největší a nejstarší v Evropě. Leží jen kousek od centra.

Úbeda a Baeza

Strhující renesanční architektura Úbedy vás ohromí. Navíc v jejích úzkých uličkách najdete i výtečné tapas bary a restaurace, bizarní vetešnictví, fantastické prodejny starožitností a obchůdky s tradiční keramikou. Také menší Baeza je potvrzením, že zajímavé stavby v Andalusii nejsou jen z muslimských dob – v jejích ulicích je celá záplava skvěle zachovalých renesančních chrámů a dalších veřejných budov.

Cabo de Gata

Mezi větrem ošlehanými útesy chráněné oblasti Parque Natural de Cabo de Gata-Níjar, která se táhne podél almeríjského pobřeží, se ukrývají jedny z nejdokonalejších a nejméně frekventovaných španělských pláží – některé z nich jsou dostupné jen pěšky. Nehostinnou krajinu zpestřuje hrstka malých osad tvořených nabílenými domky s typickými plochými střechami. Celý kraj patří k největším andaluským i španělským lákadlům.

Sierra Nevada a Las Alpujarras

Dramatické horské pozadí Granady tvoří pásmo Sierra Nevada, jeden z přírodních vrcholů Andalusie. Mezi divokými zasněženými štíty je i nejvyšší hora pevninské části Španělska, zatímco v podhůři se rozkládá malebnými bělostnými vesničkami posetá oblast Las Alpujarras. Je to překrásný, rozmanitý a místy až znepokojivě podivný kraj.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Pěší turistika

Tisíce kilometrů pěšin a stezek, jimiž jsou protkaná zelená andaluská údolí i větrem ošlehané vrchy, skýtají fantastické podmínky pro pěší túry libovolné délky i obtížnosti. V některých oblastech můžete dokonce spojením několika celodenních výletů vytvořit několikadenní trek, při němž můžete střídavě nocovat v hotelech, hostales (levných hotelech), kempech i horských boudách a tábořištích.

Jezdecké výpravy

Koně jsou odnepaměti nedílnou součástí andaluského venkova a Andalusie je navíc i domovinou elegantních světoznámých španělských plnokrevníků (plemene známého též pod názvy cartujano či andalusian). Nádhernou andaluskou krajinu díky tomu křižuje síť skvělých jezdeckých tras a organizované projížďky i pravidelné hodiny tu pořádá den ode dne větší počet picaderos (jízdáren). Největší koncentrací jízdáren a chovatelů koní oplývají provincie Sevilla a Cádiz, ale milovníci jezdectví se mohou své zálibě oddávat i v ostatních částech Andalusie. Mezi nejlepší jezdecké zážitky, jaké si z Andalusie můžete odvézt, patří projížďky po okolí Rondy a po Sieře Nevadě, případně po plážích a písečných přesypech v okolí Tarify na cádizském úseku Costy de la Luz. Žádný fanda do koní by také neměl vynechat návštěvu Jerezu de la Frontera, kde v průběhu roku probíhá řada strhujících akcí.

Surfování

Vodami Gibraltarského průlivu omývanou Tarifu řadí znalci k naprosté špičce evropské windsurfingové scény, a to zejména díky silnému mořskému větru, který tu vane skoro celý rok. K její atraktivitě přispívají i dlouhé písčité pláže a nadšenci z celého světa. Vyhovujícími povětrnostními podmínkami však oplývají i některé lokality ležící na pobřeží Atlantiku, např. Los Caños de Meca či Isla Cristina. Kitesurfing se dá provozovat v Tarifě a v Punta Umbríi.

Potápění a šnorchlování

Andaluské pobřeží sice není tak strhující jako tropické vody, ale i přesto byste tu našli pár zajímavých potápěčských lokalit. Silné proudy v okolí Tarify jsou vhodné jen pro zkušenější potápěče. U břehů Gibraltaru se nachází několik zajímavých lodních vraků a pár hezkých lokalit lemuje i granadské pobřeží, zejména v okolí La Herradury. Zvláštní zmínku si zaslouží i mys Cabo de Gata v provincii Almería, kde na vás čekají celé lány mořské trávy, písek a skály plné podmořských jeskyní, proláklin a tunelů. Nejvhodnější podmínky pro šnorchlování panují na kamenitějších úsecích středomořského pobřeží – například mezi Nerjou a Adrou nebo mezi mysem Cabo de Gata a Mojácarem.

Býčí zápasy

Nejdéle udržovaný a nejkontroverznější ze všech španělských obyčejů je krvavým sportem i velkolepýmn dramatem. Při tomto prastarém rituálu je rok co rok ve Španělsku zabito na 40 000 býků při cca 17 000 zápasech. Asi nejlépe to vyjádřil Ernest Hemingway – milovník býčích zápasů –, který je označil za „nádhernou noční můru“. Býčí zápasy (corrida de toros) jsou v andaluské kultuře zakořeněné tak hluboce, že nad jejich krutosti se tu zkrátka a dobře téměř nikdo nepozastavuje. Spousta lidí se o ně sice nezajímá, ale jen málokdo proti nim aktivně bojuje. V očích přívrženců corridy jsou také býčí zápasy spojené s celou řadou témat – odvahou, zručností, divadelním talentem i přímou konfrontací se smrtí.

Tapas

Tapas nepředstavuje v Andalusii ani tak druh stravy jako spíš samostatný životní styl. Tapeando (ochutnávka tapas) je pro Andalusany oblíbeným způsobem trávení volného času a přestože ji lze pojmout i jako přípravu na oběd, často jde o hlavní večerní jídlo, které se v kombinaci s popíjením může protáhnout až do pozdních nočních hodin. Díky tapas se člověku také nabízí možnost ochutnat široké spektrum lahůdek – od klasických jednohubek až po složitější kreace. Nejjednodušší je to v Granadě, Jaénu a Almeríi, kde se dodnes dodržuje prastará tradice servírovat tapas k nápojům zdarma. Domorodci jsou na svou štědrost velmi pyšní, protože v Seville, Cádizu či Cordóbě se za každé sousto musí platit.