Ve Slovinsku najdete skvělá muzea i historické kostely, ale je to především příroda, za níž se tam jezdí. Zasněžené vrcholky hor, tyrkysově zelené řeky, jaderské pobřeží. Slovinsko má šarm typické outdoorové destinace, kde lidé rádi tráví čas aktivně. Nejpopulárnější jsou procházky a túry po horách, ale roste i počet milovníků cyklistiky.

Rychle tekoucí řeky, jako je třeba Soča, zase volají po splavení na raftu, ale škála aktivit, které si můžete ve Slovinsku užít, je mnohem širší – od jezdectví přes jeskyňářství, potápění až po lety balonem. A pokud by toho adrenalinu a fyzické námahy na vás bylo příliš, pořád je kousek k moři, kde se můžete opalovat či se svlažit ve vlnách Jadranu.

Slovinsko nabízí panenská zákoutí uprostřed Evropy, vznosná panoramata alpských štítů, kopců a údolí, které jako by vypadly z nějaké staré krajinomalby, a opalizující jezera i řeky, jejichž dna snad musejí být poseta samými smaragdy. Slovinci jsou na svou zemi a její přírodní krásy pyšní a bez výjimky se aktivně podílejí na její ochraně. A lidské zásahy pomáhají – to poznáte třeba u jezera Bled, kde barokní kaplička na stejnojmenném ostrově a dramatický skalní hrad dotvářejí harmonický celek. Není proto vyloučeno, že se budete z dovolené vracet s dojmem, že Slovinsko je nejhezčí země, jakou jste kdy viděli.

Dojem navíc umocňují obyvatelé. Už za dob staré Jugoslávie bylo Slovinsko považováno za nejotevřenější ze všech republik a v tomto ohledu se nic nezměnilo. Ať už se vydáte kamkoliv, dostane se vám nadšeného, ochotného a přívětivého přijetí. Není přitom problém se domluvit anglicky.

Zobrazit více
Slovinsko - 5333
Průvodce

Slovinsko

499 Kč 125 Kč Jít do eshopu
Eastern Europe - 55523
Průvodce

Eastern Europe

489 Kč 415 Kč Jít do eshopu English
Balkánský poloostrov - 5355
Průvodce

Balkánský poloostrov

699 Kč 594 Kč Jít do eshopu
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město
Lublaň
Měna
Euro (EUR)
Jazyk
Slovinština (slovenščina)
Peníze
Bankomaty jsou běžně dostupné. Ve většině hotelů a restaurací se dá platit i kreditními a debetními kartami.
Víza
O aktuální vízové povinnosti se informujte na stránkách Ministerstva zahraničních věcí
Elektřina
230 V/50 Hz, adaptér nebudete potřebovat
Důležitá čísla
Jednotné spojení pro hasiče a první pomoc – 112, policie – 113, silniční a odtahová služba – 1987
Doprava
Dálkovou dopravu zajišťují hlavně vlaky, v rámci regionů operují i autobusy

Denní rozpočet

Nízké
do 40 EUR
Nocleh v hostelu nebo levném penzionu: 15 EUR Rychlé občerstvení a stravování z vlastních zásob: 10 EUR Vlakové/autobusové jízdenky: 10 EUR Vstupné do muzeí/atrakcí: 5 EUR
Střední
okolo 80 EUR
Nocleh v hotelu nebo penzionu střední kategorie: 30 EUR Obědy a večeře v kvalitních restauracích: 30 EUR Vlakové/autobusové jízdenky: 10 EUR Vstupné do muzeí/atrakcí: 10 EUR
Vysoké
přes 100 EUR
Ubytování v nejlepším podniku široko daleko: 50 EUR Obědy a večeře v kvalitních restauracích: 30 EUR Vlakové/autobusové jízdenky a taxíky: 20 EUR Vstupné do muzeí/atrakcí: 10 EUR
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Lublaň

Slovinská metropole je dost velká na to, aby byla zajímavá, a přitom tak malá, že její prohlídku bez problémů zvládnete pěšky. Nebo ještě lépe na kole. Nálepky „šperkovnice“ se u menších atraktivních velkoměst rozdávají jako na běžícím pásu, ale v případě Lublaně to opravdu sedí. Když se díváte na úchvatně zdobné sloupy, obelisky a kulovité dekorace navržené architektem Jožem Plečnikem, které tu ozvláštňují každý druhý most, kašnu nebo pouliční lampu, pak vám taková i honosnější přízviska přijdou na mysl sama.

Triglav

Neexistuje lepší způsob, jak říct „jsem Slovinec“, než zdoláním nejvyšší slovinské hory. Je až s podivem, že si Slovinci za absolvování tohoto výstupu nedávají razítko do pasu. Nás ostatní pak určitě potěší, že Triglav je náročná, leč zvládnutelná hora, kterou s pomocí zkušeného průvodce zvládne pokořit víceméně každý, kdo je ve slušné kondici. Výstup lze podniknout po několika populárních trasách rozdílné atraktivity i náročnosti. Odměna však zůstává stále tatáž bez ohledu na to, kterou z nich si vyberete: ničím nezkalená radost.

Piran

Benátky ve Slovinsku? No samozřejmě! Akční kupecké impérium zanechalo své stopy po celém jaderském pobřeží a Slovinsko mělo to štěstí, že z toho vytěžilo nejzachovalejší středověký benátský přístav hned po Benátkách. Koneckonců Piran láká téměř stejný počet návštěvníků jako skutečné Benátky, díky překrásné poloze jeho podmanivé kouzlo nikdy neslábne. Nasyťte se v přístavu čerstvými rybími specialitami, pak vyrazte na toulky úzkými uličkami a prohlídku zakončete posezením u skleničky na nádherném hlavním náměstí a sledováním okolního cvrkotu.

Jezero Bled

Největší turistická atrakce Slovinska působí jako výtvor nadaného architekta či bytového návrháře. Začal křišťálově průzračným jezerem, do něj přidal drobný ostrůvek, nahoru připlácl neskutečně rozkošný kostel a celé to zakončil dramatickým skalním hradem. Pak ještě ozdobil pozadí alpskými štíty a voilà! Bledské jezero je opravdu přepůvabné.

Jeskyně Postojna

Největší podzemní lákadlo Slovinska. Zvenčí možná nejsou nic moc, ale jakmile vás vláček zaveze od vchodu čtyři kilometry hluboko, pochopíte, o jak rozlehlý systém ve skutečnosti jde. Vnitřek slují zdobí na pohled nekonečná přehlídka křišťálových ozdůbek – od načančaných lustrů a stékajících provazců připomínajících špagety až po tenoučké plátky a ohromné stalagmity, které v průběhu staletí trpělivě vytvořila kapající voda s vysokým obsahem nerostných látek. Hotové zkamenělé drama.

Škocjanské jeskyně

Zatímco Postojna má spíš barokní ráz, Škocjanské jeskyně jsou nepopiratelně gotická záležitost. Celá soustava působí skrznaskrz melodramaticky; schválně si zkuste představit kombinaci Julese Vernea, Tolkiena a Wagnera. Na prolézání stísněnými chodbami můžete rovnou zapomenout – stěny Ševelící jeskyně se tyčí do výšky jednoho sta metrů a Cerkevnický most se klene nad pochmurnou 45 m hlubokou strží, v níž si řeka Reka dodnes hloubí cestu skalním masivem.

Sedlo Vršič

Až budete překonávat – ať už autem nebo (ajaj) na kole – tuto nepochopitelně malebnou alpskou soutěsku vinoucí se mezi horami a skalními výběžky, určitě si vzpomenete na nebohé ruské válečné zajatce, kteří zde stavěli silnici za první světové války. Nakonec se však dočkali uznání a zmíněná trasa nyní nese název Ruska cesta, ovšem dřina to musela být enormní. Vzniklá pozemní komunikace, která je v provozu pouze v letních měsících, spojuje Kranjsku Goru s Bovecem ležícím o 50 km dál směrem na jihozápad a kromě řady zastávek jako stvořených k pořízení atraktivních snímků zahrnuje také několik horských chat.

Hrad Predjama

Slovinsko se očividně specializuje na dva artikly: hrady a jeskyně. Rozsypány jsou po celé zemi. Ale hrad v jeskyni? To je ojedinělé. Jen málokterá tvrz se může pochlubit tak grandiózní polohou jako do skály nad údolím vklíněná Predjama. Za jejím umístěním se však ukrývá neméně dramatický příběh: slovinský „Robin Hood“ Erazem Lueger si zde údajně tropil šašky z obléhajících vojenských oddílů, po nichž házel čerstvé třešně nasbírané díky tajné chodbě. Posléze ho stihl promptní a velmi nedůstojný konec.

Ptuj

Název tohoto města sice leckterému cizinci zní spíš jako odplivnutí komiksové postavičky, ale Ptuj stojí za víc než jen laciný vtípek. Ve skutečnosti jde o jedno z nejbohatších slovinských měst, co se historických památek týče. Své stopy tu zanechali všichni počínaje starými Římany a centrum města díky tomu tvoří změť červených střech a středověkých ulic posetých kostely, věžemi a muzei střídanými kavárnami s venkovními stolky, v nichž se můžete nerušeně kochat výhledem. Pokud tudy budete projíždět v únoru, počkejte si na zběsilé pouliční divadlo provázející slavnost Kurentovanje. Ptuj navíc leží jen kousek od jedněch z nejlepších slovinských vinařských oblastí.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Pěší turistika

Slovinsko disponuje prvotřídní soustavou přehledně značených turistických tras, jejichž celková délka činí bezmála 10 000 km. Nejpopulárnějšími turistickými oblastmi jsou Julské Alpy a Kamnicko-Saviňské Alpy v oblasti Gorenjska spolu s masivem Pohorje v oblastech Štajerska a Koroška, ale krásné trasy můžete najít i v dalších částech Slovinska.

Lyžování

Lyžovat nebo běžkovat se dá v některém z více než dvou desítek lyžařských areálů a středisek rozličných velikostí. Většina slovinských lyžařských lokalit je poměrně malá a ve srovnání s alpskými středisky ve Francii, Švýcarsku a Itálii vesměs nenáročná, nicméně k jejich atraktivitě přispívají nižší sazby a snadná dostupnost.

Cyklistika

Lublaň je hotovým cyklistickým velkoměstem, kde fungují značené cyklostezky, populace zvyklá jezdit na kole i několik půjčoven cyklistického vybavení, mezi něž patří také neotřelá síť Bicike(lj) pronajímající kola od hodiny. Milovníci horských kol by se měli zaměřit na regiony Gorenjska a Primorska, a to především na okolí Bovecu, jezera Bohinj a města Kranjska Gora, přičemž poslední z uvedených lokalit nabízí také příležitost vyzkoušet si takzvaný free-riding, kdy se cyklisté nechají vyvézt na kopec lyžařským vlekem a pak se ozlomkrk řítí dolů. U jezera Bohinj je 15 tras od těch nenáročných a vhodných pro celou rodinu až po ty vyloženě šílené. Další populární adrenalinovou destinací je horní část údolí Savinji v regionu Štajerska. Za pomalejšími a malebnějšími trasami se můžete vydat k jezeru Bled a do údolí Krky v regionu Dolenjska.

Jeskyňářství

Stěží někoho překvapí, že země, která dala světu výraz „kras“, je prošpikovaná jeskyněmi – zaznamenaných a popsaných jich tu zatím bylo na 7500. Pro návštěvníky je otevřeno něco kolem dvaceti „výstavních jeskyní“, mezi nimiž vynikají Škocjanské jeskyně a jeskyně Postojna v regionech Primorska a Notranjska.

Potápění

Potápět se dá ve všech slovinských řekách, jezerech a samozřejmě i moři – s výjimkou rybí líhně v jezeru Bohinj, loďařských tras a přístavních oblastí. Potápění se těší velké oblibě u jezera Bled, na řece Kolpa v oblasti Bela Krajina a v přímořských lokalitách Ankaran, Portorož a Piran, kde také můžete absolvovat nezbytnou výuku. Velmi populární jsou ve Slovinsku jeskynní ponory, ale povolené jsou pouze pod vedením profesionálního průvodce. Provozovat se dají v jeskyni Postojna, Škocjanských jeskyních a v tunelu u Divokého jezera (Divje Jezero) nedaleko Idrije.

Horolezectví

Mezi hlavní horolezecké a ledolezecké lokality na území Slovinska patří majestátní severní stěna hory Triglav – jejíž nabídka sahá od klasické „Slovinské trasy“ (Slovenski Pot; stupeň II/III; 750 m) až po novodobou „Tvář sfingy“ (Obraz Sfinge; stupeň IX+/X-; 140 m) s klíčovým místem v podobě šestimetrového střechovitého převisu – nebo působivé severní ostrohy Prisanku shlížející na sedlo Vršič.

Jezdectví

Zkušenější jezdci zamíří do chovného hřebčína v Lipici (Primorska) nebo sportovní jízdárny v Novo Město v regionu Dolenjska. Na kratší jednodenní projížďky je ideální ranč Mrcina ve Studoru u jezera Bohinj v regionu Gorenjska.

Ve vzduchu

Paragliding se ve Slovinsku rozmohl hlavně u jezera Bohinj v regionu Gorenjska a v Bovecu, kde můžete absolvovat tandemový let od horní stanice lanovky na hoře Kanin až do Boveckého údolí ležícího o 2000 m níže. Lety horkovzdušným balonem pořádá turistické informační středisko v Lublani. Snad každé pořádné slovinské město má aspoň přistávací plochu nebo aerodrom s aeroklubem, jehož nadšení členové vás rádi vezmou na „vyhlídkový let“.

Říční sporty

Srdcem raftingové a kanoistické scény je řeka Soča u Bovecu v oblasti Primorska. Soča je vyhlášená coby jedna z nejvhodnějších evropských řek pro plavbu na kajaku i rafting na divoké vodě a jde o jednu z jen asi půltuctu řek v evropských Alpách, jejichž horní tok je stále ještě lidskou činností nedotčený. Dalšími raftingovými centry jsou řeky Krka, Kolpa v oblasti Bela Krajina, řeka Sáva u Bohinje v regionu Gorenjska, řeka Savinja v oblasti Logarska Dolina v regionu Štajerska a řeka Dráva u Dravogradu v oblasti Koroška. Celodenní canyoningovou expedici vám mohou zorganizovat agentury působící u jezera Bled.