Před pivem dává přednost vínu a v ostýchavém srdci mezi horami a lesy ochraňuje úchvatnou lidovou kulturu, o jakou většina evropských národů přišla.

Možná největším půvabem Slovenska je jeho malá rozloha. Jeden den můžete kráčet lesnatými stržemi mezi vodopády, další vesele jódlovat z vrcholů vyšších než 2500 metrů. Maličké metropoli Bratislavě, která přetéká zvláštními muzei, tvoří pozadí husté lesy. Její Staré Město je půvabné mraveniště a je možné, že tu je nejvyšší počet kaváren na obyvatele na celém světě.

Neodjíždějte, aniž navštívíte východ, kde se nad středověkými městy plnými památek, jako je Levoča či Bardejov, tyčí mohutné pevnosti a kopce jsou protkané pěšími stezkami.

Pustíte-li se u baru do hovoru, z vašeho společníka se nejspíše vyklube inteligentní, zábavná a přátelská bytost. Dopřejte si slivovicu, a nazdravie!

Zobrazit více
Prague & Czech Republic - 55356
Průvodce

Prague & Czech Republic

450 Kč 382 Kč Jít do eshopu English
Praha do kapsy - 5303
Průvodce

Praha do kapsy

249 Kč 211 Kč Jít do eshopu
Eastern Europe - 55523
Průvodce

Eastern Europe

489 Kč 415 Kč Jít do eshopu English
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město
Bratislava
Měna
Euro (EUR)
Jazyk
Slovenština
Víza
Občan ČR ke vstupu na území SR vízum nepotřebuje. Musí si ale zažádat o povolení pobytu po uplynutí 3 měsíců na území státu.
Peníze
Ve městě jsou bankomaty rozšířené, v menších obchodech většinou preferují hotovost.
Čas
+0 GMT
Doprava
Jedinou vnitrostátní linkou je spojení mezi Bratislavou a Košicemi ve všední dny. Všechna města mají dobrou autobusovou síť; do vesnic není spojení časté; v Bratislavě jezdí také trolejbusy a tramvaje. Jízdní řády prostudujte důkladně, o víkendech a svátcích je provoz omezen. Půjčovny aut jsou k dispozici především v Bratislavě a Košicích. Vlak je nejlepší způsob dopravy po Slovensku; většina turistických atrakcí leží mimo hlavní trať Bratislava – Košice.
Elektřina
Zásuvky jsou stejného typu jako v České republice.
Důležitá telefonní čísla
Mezinárodní předvolba 00421

Denní rozpočet

Nízký
do 30 EUR
Lůžko ve společné ložnici 10 EUR Döner kebab se sodovkou 7 EUR Vstup do zoo 5,5 EUR
Střední
30 – 80 EUR
Pokoj ve 3* hotelu se snídaní 45 EUR Oběd v pizzerii 12 EUR Live Blues koncert na lodi 8 EUR
Vysoký
od 80 EUR
Pokoj v 5* hotelu all inclusive 90 EUR Steak s přílohou v luxusní restauraci 30 EUR Vstupenka na muzikál do první řady 40 EUR
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Vysoké Tatry

Vysoké Tatry jsou nejvyšším pohořím v Karpatech, které zasahují do většiny východoevropských zemí. Výšku 2500 metrů přesahuje 26 tatranských vrcholů. Masiv je pouze 25 km široký a 78 km dlouhý, ale fotogenických scenerií tu najdete tolik, že začnete fantazírovat o kariéře u National Geographic – panenská sněhová pole, smaragdová horská plesa, zurčící vodopády, zvlněné borové lesy a třpytivé horské louky.

Bratislava

Nejpikantnějším kořením slovenského hlavního města je blízkost přírody. Městem protéká Dunaj, po jehož svěžích březích vedou cyklostezky, a kousek od města se můžete potulovat mezi sjezdovkami a vinicemi. Bratislavu začněte obdivovat na okouzlujícím Starém Městě. Kráčejte úzkými pěšími uličkami s pastelovými domy nebo si vychutnejte večer ve všudypřítomných kavárnách pod bdělým dohledem městského hradu. Skončili jste se starým? Vrhněte se na nové: za zhlédnutí stojí nápaditá architektura ze socialistické éry i jeden z nejzajímavějších výstavních prostorů východní Evropy. Kontrasty, jako je tento, významně přispívají k bratislavskému půvabu.

Spišský Hrad

Spišský hrad, který pochází z počátku 13. století, korunuje spolu s rozsáhlým komplexem rozvalin kopec nad městečkem Spišské Podhradie. To, že je pokládán za jeden z největších areálů v Evropě, zajisté pochopíte, až jej budete prozkoumávat. K zlatým hřebům návštěvy patří výstup na centrální věž, kam vede strmé točité schodiště a odkud je nádherný panoramatický výhled na Spiš. Při obcházení vnějších hradeb této kolosální pevnosti se zkuste vžít do kůže středověkých strážců. Pokud jsou udržované rozvaliny dnes tak působivé, představte si, jak musela pevnost vypadat kdysi.

Tradiční slovenské vesnice

Pokud se vám někdy dostala do ruky brožurka o Slovensku, pravděpodobně v ní byla fotografie Čičman: v této tradiční vesnici stojí tmavé srubové dřevěnice pomalované bílými vzory. Vlkolínec je lidová horská vesnice a součást kulturního dědictví UNESCO. Pastelové nátěry a střechy s lomeným krovem u pětačtyřiceti tradičních omítnutých srubů jsou pečlivě udržované. Snadno si představíte, jak se do této svažité horalské vísky, kterou protíná potok, zatoulá z nedalekých lesů vlk. Vesnice je stále živá, ale skomírá. Žije zde kolem čtyřiceti stálých obyvatel, z nichž polovinu tvoří děti ve školním věku.

Dřevěné kostely

Do odlehlých východoslovenských vsí, jako je Hervartov či Ladomirová, se vydejte za ikonickými dřevěnými kostely, které chrání UNESCO. Cestou z Bardejova na východ se dostanete do míst, kde se setkává východní a západní křesťanství. Od 16. do 19. století tu bylo vystavěno téměř 300 tmavých dřevěných kostelů s cibulovitými kupolemi. Ze čtyřiceti zbývajících jich osm chrání UNESCO. Svatou Trojici symbolizují tři báně, tři architektonické prostory a troje dveře v ikonostasu. Ten zdobí bohatě zdobené ikony a uctívaná zpodobení Ježíše i světců, ručně vymalovaný je také každý čtvereční decimetr interiéru kostelů. Je to opravdu podívaná, ale dostat se dovnitř není vždy snadné.

Banská Štiavnica

Středověká krasavice Banská Štiavnica, která jako by nestárla, zažila svůj vrchol v 16. století, kdy se stala mezinárodně známou výkladní skříní architektury a třetím největším městem Uherského království. S klesajícími zásobami nerostů se doly zavíraly a pokrok se zastavil. Při kličkování strmými terasovitými svahy uvidíte řadu staroměstských výstavních domů, kostelů i uliček. Historické jádro města je od roku 1993 součástí světového kulturního dědictví UNESCO. Město, jehož dnešní sláva je pouhým stínem minulosti, je především prázdninovou destinací s řadou báňských atrakcí a dvěma hrady, které na sebe hledí přes hluboké údolí.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Lázně a aquaparky

Slovensko je také známé svými lázněmi a aquaparky, díky bohatým zdrojům termálních vod. Ve spojení s kulturním vyžitím, které mnohé lázně poskytují, bude právě wellness nebo léčebný pobyt pro vás zajímavou alternativou letní či dokonce zimní dovolené.

Příroda a turistika

Lákají vás na Slovensku hory? Poznejte je v létě na kole nebo při výletech po některé ze stovek turistických tras. Slovenská příroda je opravdu velmi rozmanitá - najdete zde nížiny s přírodními oblázkovými jezery, ale i velehory se zasněženými vrcholky.

Lyžařská střediska

Spojte příchuť adrenalinu při extrémních sjezdech s nadnášejícím pocitem, který vám přinese pohled na nádhernou okolní krajinu. Pokud vás láká něco pohodlnější, užijte si rodinnou zábavu - lyžování, kterou vám mnohé lyžařská střediska na Slovensku nabízejí.

Rafting a splavování řek

Slovensko není zrovna raftových velmocí co se týče divokých řek, ale je zde mnoho možností na splavování a rafting. Za nejdravější a zároveň nejkrásnější řeku se považuje řeka Belá, která však není splavná během celého roku, ale pouze v jarním období během tání sněhu. Můžete si vyzkoušet i rafting na umělých kanálech v Liptovském Mikuláši, nebo v Čunovo. Mezi klidnější splavy patří splavy na řekách Váh, nebo Hron. Pěkný rafting je i na řece Dunajec, která protéká nádherným prostředím Pieninského Národního parku.