Rusko fascinuje svět dlouhá staletí. Vypráví se o jeho nezměrném bohatství i nepopsatelné bídě, o krutých tyranech i velkých myslitelích, vlídné pohostinnosti i neodbytné byrokracii, nádherném baletu i průmyslových monstrech, zbožné skromnosti i nespoutaném hédonismu. Tyto věčné ruské rozpory koexistují v krajině, která je podobně rozporuplná: zmrzlá tundra i slunné pláže, husté březové háje, kouzelná hluboká jezera, zasněžené horské vrcholky i rozlehlé travnaté stepi. Připočítejte k tomu starobylé pevnosti, luxusní paláce, kostely s kroucenými vížkami a zapomenuté dřevěné vesničky, a začnete chápat, proč je Rusko jednoduše úchvatné.

Zobrazit více
Moscow - 55385
Průvodce

Moscow

446 Kč 379 Kč Jít do eshopu English
Moscow & St. Petersburg - Pocket - 55435
Průvodce

Moscow & St. Petersburg - Pocket

253 Kč 215 Kč Jít do eshopu English
Russia - 55386
Průvodce

Russia

637 Kč 541 Kč Jít do eshopu English
St Petersburg - 55388
Průvodce

St Petersburg

446 Kč 379 Kč Jít do eshopu English
Trans-Siberian Railway - 55391
Průvodce

Trans-Siberian Railway

510 Kč 433 Kč Jít do eshopu English
Ukraine - 55442
Průvodce

Ukraine

541 Kč 459 Kč Jít do eshopu English
Eastern Europe - 55523
Průvodce

Eastern Europe

489 Kč 415 Kč Jít do eshopu English
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město
Moskva
Měna
Rubl (RUB)
Jazyk
Ruština
Víza
Pro vstup do Ruska je nutné si zařídit vízum minimálně měsíc v předstihu, nikoli až na hranicích. Existuje zde ohlašovací povinnost. Platnost pasu by měla být delší než šest měsíců po návratu ze země. Pro více informací navštivte webové stránky Ministerstva zahraničních věcí (www.mzv.cz).
Peníze
Bankomaty jsou ve městech běžně rozšířené. V menších obchodech na v menších městech je preferována hotovost.
Čas
UTC +2 - +12 (celkem 11 časových zón); v Moskvě UTC +3; většina vlaků a autobusů se řídí moskevským časem. Změna letního času není zavedena.
Elektřina
Zásuvky jsou zde stejné jako v České republice.
Mobilní telefony
Pro delší pobyty je nejlepší si přímo v příslušné oblasti pořídit předplacenou SIM kartu. Různé oblasti Ruska mají u každého operátora jiné pokrytí. Roaming ve větších městech by ale neměl být problém.
Důležitá čísla
Důležitá čísla Mezinárodní předvolba 007
Doprava
Lety mohou být zpožděné (často o hodiny) s minimálním či nulovým vysvětlením. Venkovská letiště nabízejí vybavení odpovídající běžnému okresnímu autobusovému nádraží. Jeden z nejpříjemnějších způsobů cestování po Rusku nabízejí řeky. Můžete využít jak výletních plaveb, tak pravidelné lodní dopravy. Dálkové linky železnici spíše doplňují, než by jí konkurovaly. Obecně jezdí do oblastí, kam železnice nevede, nebo do míst, kam je vlakové spojení nečetné, pomalé či přeplněné. Vlaky jsou víceméně pohodlné a – v závislosti na třídě – vzhledem k vzdálenostem relativně levné.

Denní rozpočet

Nízký
méně než 1500 RUB
Postel ve sdílené ložnici 700 – 800 RUB Káva nebo jídlo z pouličního stánku 200 – 500 RUB Jízdenka na autobus nebo metro 30 RUB
Střední
1500 – 4000 RUB
Pokoj s dvoulůžkem v hotelu střední kategorie 2000 – 3000 RUB Oběd o dvou chodech 500 – 1000 RUB Vstup do muzea 100 – 300 RUB Jízda taxíkem do centra města 200 – 300 RUB
Vysoký
nad 4000 RUB
Pokoj s dvoulůžkem v luxusním hotelu od 5000 RUB Jídlo o dvou chodech se sklenicí vína 2000 RUB Vstupenky na balet 3500 RUB Jízdenka na vlak 1. třída Moskva – Petrohrad 6000 RUB
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Kamčatka

Označit Kamčatku jako majestátní je téměř klišé. Pro mnohé je Kamčatka jednoduše nejkrásnějším místem světa. Je to Yellowstone, Rotorua i Patagonie zároveň a přetéká divokou zvěří, která může volně pobíhat v jedné z největších zachovalých divokých oblastí na světě. Kamčatka, tradičně hřiště majetnějších turistů, kteří si mohou dovolit výlety vrtulníkem, z nějž pozorují typické sopky, gejzíry i medvědy lovící lososy, se začíná pozvolna otevírat i nezávislým cestovatelům. Teď ještě kdyby tak někdo dokázal udělat něco s tím počasím.

Poznávání Černého moře

Klidné pobřeží Černého moře mají odedávna v oblibě ruští turisté, které sem lákají jeho přímořská města, uvolněná atmosféra a nádherná vnitrozemská scenerie nedalekého Kavkazu. Vstupní branou je Soči, živé město, z nějž se stává prvotřídní mezinárodní letovisko a jež hostilo Zimní olympiádu v roce 2014. Blízká Krasnaja Poljana je se svými mohutnými kopci prvotřídní lyžařskou destinací, Agurská soutěska nabízí nádherné pěší túry.

Procházka po Rudém náměstí

Vkročit na Rudé náměstí je vždy fascinující: vysoké věže a mohutné zdi Kremlu, hravá změť vzorů a barev na chrámu Vasila Blaženého, majestátní červené cihly Státního historického muzea, impozantní zdobná budova obchodního domu GUM; mezi tím vším rozlehlý dlážděný prostor. Každá z těchto staveb je působivá, ale dohromady jsou úchvatné. Přijďte se sem podívat za tmy, když davy zmizí a budovy jsou překrásně osvětlené.

Ostrov Olchon

Okouzlující Olchon, jenž leží proti západnímu bajkalskému břehu zhruba v jeho polovině, je posvátným místem západních Burjatů, kteří vyprávějí legendy o každé zdejší skále, mysu i kopečku. Je naprosto zřejmé, proč si bohové z mongolského eposu o Gesarovi vybrali za sídlo tento nadzemský ostrov, i když dnes tu u východů z jeskyní narazíte spíš na skupinky batůžkářů. Ostrovní krajina je oslnivá, bajkalské vlnky na západním pobřeží ostrova konejšivé, a pokud vás zajímá meditace v sibiřském duchu, lepší místo neexistuje.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Průzkum Altaje

Mlžné horské průsmyky, vztyčené kamenné modly, klidná jezera a prázdné silnice, které se táhnou donekonečna. Vítejte v Altajské republice, ruském přírodním ráji. Budete tu kráčet hodiny, aniž potkáte živáčka – nepočítáte-li divoké koně a kozy. Prázdnota může být stěží půvabnější, ať jde o zasněžené vrcholky, či měsíční krajinu u města Koš-Agač. Ale varujeme vás: Altaj a jeho záhadnost působí jako magnet, který sem cestovatele láká znovu a znovu.

Túra po Velké bajkalské stezce

Jedním z nejúspěšnějších ochranářských projektů v Rusku je Velká bajkalská stezka, systém značených stezek, které mají vést kolem celého jezera. K dosažení cíle ještě hodně schází, ale kdekoli už byly stezky v krajině vytyčeny, jsou túry podél bajkalských břehů velkou módou. Ať zvolíte jakýkoli úsek, úchvatné bajkalské scenerie i náročný terén vás připraví o dech. Půjdete panenskou tajgou, podél odlehlých pláží i přes chladné bystré řeky.

Návštěva baletu

Co může být více ruské než strávit v nejlepších šatech večer na baletu? Vrcholné baletní i operní zážitky nabízí jak proslulé petrohradské Mariinské divadlo, tak moskevské Velké divadlo („Bolšoj“). Ve Velkém divadle mělo v roce 1877 premiéru Čajkovského Labutí jezero. Večer zde patří k nejromantičtějším moskevským zážitkům. Jak baletní, tak operní soubor nabízí pestrý program ruských i zahraničních děl. Přestavení se hrají na hlavním jevišti, které je po několikaleté rekonstrukci znovu v provozu, a na menší Nové scéně.

Suzdalská idyla

Jedete na kole ulicemi Suzdalu, míjíte dřevěné chalupy a svěží zahrady, nasloucháte vyzvánění z desítek kostelů. Toto je Rusko, jaké by bylo bez ničivých zásahů dvacátého století: prosté, zbožné a velmi malebné. Je tu řada významných sakrálních památek, ale klidně můžete strávit den poleháváním v trávě a pozorováním řeky, než si v lázni dopřejete příjemné mučení horkem, chladem a březovými metličkami.