Cestovat po Rumunsku je jako pohybovat se na pomezí nekončícího Halloweenu a obalu Led Zeppelin IV s obrázkem farmáře s nákladem chrastí na zádech. Dokonce i ve velkých městech, kde pod policejními kamerami na dálnici kličkují rychlá audi, udává životní styl původní vesnická duše. Skoro všude narazíte na koňské povozy, jedoucí po dlážděných a často rozbitých cestách vzhůru do zelených hor, kolem stohů sena a ovčích stád, krajinou, v níž sama silnice působí jako cizorodý prvek.

A pak je tu ta záležitost s Drákulou. Spousta návštěvníků, zlákaná hrůzostrašnými historkami, podniká výpravy po transylvánských hradech a půvabných středověkých saských městech, jako je Sighişoara, kde „pravý Drákula“ (Vlad Ţepeş) poprvé vycenil zuby.

Nicméně cestovatelé, kteří se omezují pouze na stopování vampýrů, se o hodně připraví. Hlavní město Bukurešť má své stinné stránky, ale mix groteskních komunistických památníků a účelově zastrčených katedrál je zajímavým místem k prozkoumání. Transylvánské Alpy (neboli Karpaty), které se vinou středem země, nabízejí báječné příležitosti k různým aktivitám. 

Zobrazit více
Romania & Bulgaria - 55336
Průvodce

Romania & Bulgaria

467 Kč 396 Kč Jít do eshopu English
Europe on a Shoestring - 55447
Průvodce

Europe on a Shoestring

572 Kč 486 Kč Jít do eshopu English
Eastern Europe - 55523
Průvodce

Eastern Europe

489 Kč 415 Kč Jít do eshopu English
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město
Bukurešť
Měna
Rumunský leu (RON)
Jazyk
Rumunština
Víza
O aktuální vízové povinnosti se informujte na stránkách Ministerstva zahraničních věcí
Peníze
Bankomaty jsou zcela běžná věc
Důležitá čísla
Hasiči 901 Policie 902 Pohotovost 903 Mezinárodní předvolba 40
Doprava
Jízdu vlastním automobilem autoři Lonely Planet nedoporučují pro špatnou úroveň silnic, zbloudilé krávy a ovce na silnicích, pomalé vozy se senem, výmoly, do kterých by zapadl i tank, neoznačené zatáčky a agresivní řidiče. Nejoblíbenějším dopravním prostředkem k poznávání Rumunska je už odedávna vlak.

Denní rozpočet

Nízký
méně než 30 EUR
Horské boudy nebo kempy: 5–10 EUR Nakupování v tržnicích
Střední
30–75 EUR
Rustikální penzion Hlavní jídlo v restauraci: 10 EUR
Vysoký
nad 75 EUR
Hotely: 40–50 EUR Vyjížďka na koni: 45 EUR
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Brašov

Brašov, srdce a hlavní centrum Sedmihradska, je město s bohatým saským dědictvím a příjemná základna, z níž můžete vyrážet na jednodenní výlety do okolních hradů, vesnic a hor ‒ v blízkosti jsou sjezdovky i falešný Drákulův hrad. Historické centrum města, které se může pyšnit zachovalou středověkou nádherou, je stále z větší části obklopené původními kamennými hradbami a je krásným místem k procházkám.

Bukurešť

Zjevně komunistická předělávka bývalé „Paříže Východu“ nabízí bohémské zapadáky, dobré jídlo a přívětivé parky. V Bukurešti také sídlí nejlepší rumunská muzea, kterých je skutečně hodně. Řada z nich bojuje s omezeným rozpočtem tím, že se zaměřuje na atraktivní témata, např. na venkovské aspekty rumunského života.

Delta Dunaje

Proměnlivou krajinu Dunajské delty tvoří labyrint kanálů s pustými rybářskými vesničkami na březích. Deltu chrání přírodní rezervace, která byla založena jako reakce na katastrofu, již působil komunistický experiment se záměrem přeměnit tuto krajinu na zemědělskou oblast.

Maramureš

Srdce a duše bukolického Rumunska s dřevěnými kostelíky, popartovými hřbitůvky, na nichž si pozůstalí láskyplně dobírají zesnulé, a s drsnou slivovicí ţuică. I sami místní se smějí, že se tu za posledních sto let nic nezměnilo.

Sékelské území

Přetrvávající maďarské tradice společně s habsbursky barvitým městem Târgu Mureş a apokalyptickými solnými doly se skluzavkami i připojením na internet.

Transfăgăraşská silnice

Nejvýše položená rumunská asfaltová silnice nabízí řidičům nezapomenutelný zážitek: závratné kličkování kolem rozeklaných útesů a ledovcových jezer, kde se můžete koulovat celé léto.

Hunedoara

Industriální město v sovětském stylu je velmi nepravděpodobným sídlem jednoho z nejfantastičtějších sedmihradských hradů.

Údolí Arges

Mezi kláštery s výhledy na úchvatné Făgăraşské pohoří stojí skutečný Drákulův hrad.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Cyklistika

Vzhledem k tomu, že Rumunsko nabízí ideální terén pro horská kola, není divu, že v posledních letech se tu tento sport velmi rozšířil. Nejlepší oblastí pro horská kola je náhorní plošina v pohoří Bucegi, nad městečkem Buşteni v údolí Prahovy jižně od Brašova.

Pozorování ptáků

Pro amatérské ornitology představuje v Rumunsku logický cíl největší evropský mokřad, delta Dunaje. Zde si můžete pronajmout lodě nebo vyrazit na výlet na trajektu a vydat se do jednoho ze tří kanálů, které protínají 3446 čtverečních kilometrů mokřadů. Zimuje tu téměř kompletní světová populace bernešky rudokrké (až 70 000 jedinců) a v létě tu můžete vidět tisíce kormoránů malých, pelikánů bílých a zástupce dalších až 300 ptačích druhů.

Jeskyňaření

V Rumunsku je více než 12 000 jeskyní (peşter), ale pro turisty jich je otevřených jenom pár. Dvě nejkrásnější rumunské jeskyně leží na jih od Apusenských hor: je to úchvatná Ledová jeskyně ve Scărişoaře, jedna z pěti ledovcových jeskyní v Rumunsku, a Medvědí jeskyně (Peştera Urşilor). Snáze přístupná, ale méně zajímavá je 3566 m dlouhá valašská Peştera Muierii (Ženská jeskyně).

Léčebné lázně

Léčivé účinky minerálních pramenů z rumunských hor jsou známé už od doby, kdy tu před 200 let zakládali lázně Římané. V současnosti je velký zájem o léčebné pobyty v černomořských letoviscích, jako je Mangalia.

Jezdectví

V Rumunsku jsou koně snad všude – ořou pole, tahají klády, potulují se po horách, táhnou povozy po stejné silnici, po níž sviští nové sporťáky. Nasednout je lákavé. V zemi je několik turisticky zaměřených agentur, které nabízejí zajímavé delší výlety.

Lyžování a snowboarding

Hornaté Rumunsko je rájem pro lyžaře a snowboardisty jak zdejší, tak zahraniční, kteří tu najdou dlouhé sjezdovky a levnější vleky než v západní Evropě. V horách sice není tolik sjezdovek jako v sousedním Bulharsku, ale jsou tu střediska s veškerým vybavením a službami a sjezdovky pro lyžaře všech úrovní.