Země se slavnou minulostí a bouřlivou současností. Řecko nabízí bezpočet zážitků, rozmanitou krajinu, antické památky a spoustu zábavy. Patří k němu rozeklané krétské kopce, svěží zeleň jara, oslepující záře egejského slunce, ale třeba i chuť domácích tzatziki nebo klevety v kavárnách.

Co je ale největším kouzlem Řecka, jsou samotní Řekové. Jsou dobromyslní, nezdolní, radují se ze života a vůči návštěvníkům jsou vždy zcela pohostinní. Možná si občas zanadávají na smůlu či politiku, ale přesto si udržují spontánnost a optimismus. A tak je každá návštěva Řecka nezapomenutelná.

Rozhodněte se, co budete chtít z Řecka poznat, a pak se vydejte na cestu, abyste to nalezli. Může to být jedinečný Parthenón dominující rozpínajícím se Athénám, noční kluby Mykonu, důstojný klid Meteory, velkolepost Delf či zemitost Metsova. Může to být tisíc a jedna dalších věcí.

Řecko je dnes moderní evropskou zemí kypící životem. Využijte všechny jeho vymoženosti, abyste přičichli k jeho kořenům, jeho historii. Nebudete zklamáni.

Zobrazit více
Cyprus - 55416
Průvodce

Cyprus

453 Kč 385 Kč Jít do eshopu English
Athens - Pocket - 55477
Průvodce

Athens - Pocket

265 Kč 225 Kč Jít do eshopu English
Cruise Ports Mediterranean Europe - 55536
Průvodce

Cruise Ports Mediterranean Europe

489 Kč 415 Kč Jít do eshopu English
Kréta - 5359
Průvodce

Kréta

499 Kč 424 Kč Jít do eshopu
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město
Atény
Měna
Euro (EUR)
Jazyk
Řečtina
Peníze
Bankomaty najdete v každém městě a ve všech turistických oblastech. Nejjednodušší je ale používat hotovost – a také nejrizikovější. Nezapomínejte, že řecké obchody a další malé podniky trpí chronickým nedostatkem drobných, často je nemají vůbec – proto plaťte mincemi nebo menšími bankovkami.
Víza
O aktuální vízové povinnosti se informujte na stránkách Ministerstva zahraničních věcí
Elektřina
230 V/50 Hz; adaptér není potřeba
Důležitá čísla
Policie – 100, turistická policie – 171, přístavní policie – 108, hasiči a první pomoc – 199, lékařská pohotovost – 1016, silniční asistence ELPA – 10400
Doprava
Lze cestovat vnitrostátními letadly, autobusy, vlaky nebo taxíkem (jeho sazby určuje stát, ceny jsou zaručené). Pokud si půjčíte auto, musíte mít národní řidičský průkaz, platí pravidla známá i v Česku, na dálnicích se platí poplatky.

Denní rozpočet

Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Athény

Dnešní Athény jsou hned na první pohled nápadně bohatším a kultivovanějším, kosmopolitním městem než dříve. Ke zřejmě největší změně došlo v historickém centru města, které se proměnilo v nejdelší a bezesporu i nejúchvatnější pěší zónu v Evropě lemovanou nejvýznamnějšími antickými památkami. Většina návštěvníků Athény opouští okouzlena čilým ruchem v ulicích a pohodovým životním stylem, soustředěným kolem nekonečného vysedávání v kavárnách a restauracích, večerních procházek a bujarého ponocování.

Akropolis

Každý srpen v noci za úplňku se Akropolis otvírá návštěvníkům a je to neuvěřitelný zážitek. Vládne zde jakási tichá, sváteční atmosféra. Můžete zde spatřit skupinky lidí posedávající na zdech a navzájem se bavících, ale většinou mají k tomuto posvátnému místu respekt, takže se ozývá spíš tichý šepot. Také se zde konají různá představení. Skutečně, tuto noc budete mít příležitost nasát atmosféru, jakou byla Akropole opředena před tisícovkami let.

Meteora

Kláštery nebezpečně balancující na vršcích příkrých pískovcových skal v Meteoře jsou malebné už jenom od pohledu. Kdysi sloužily jako útočiště mnichům poustevníkům hledajícím úkryt před tureckou okupací, dnes otvírají své dveře cestovatelům. Anebo Jamesi Bondovi – točila se zde jedna z bondovek Jen pro tvé oči.

Chanie

Když se budete toulat malebnými uličkami starého města Chanie, historie kolem vás bude téměř hmatatelná. Spatříte exotickou směs benátských a osmanských budov, ve kterých se dnes nacházejí drahé butikové hotely, módní restaurace a obchody. Vládne zde příjemný pocit kontinuity, dokonce i rozvaliny bez střechy mohou být proměněny v nápaditý bar.

Delfy

Navštivte pozůstatky kdysi nejvýznamnější Apollónovy věštírny situované na úpatí hory v Delfách. V 8. století př. n. l. se do věštírny obraceli s žádostí o radu zástupci řeckých městských států před jakýmkoliv velkým rozhodnutím, ať už to byla válka nebo založení nových kolonií.

Olympia

V Olympii se kouzelně promítá minulost s přítomností. Jakmile vyjdete z tunelu vedoucího k olympijskému stadionu, sotva dokážete ignorovat tisícovky veselých diváků. Je to opravdový zážitek, který vám nažene husí kůži. Snažte se dorazit co nejdřív, abyste se vyhnuli davům pouhých smrtelníků.

Korfu

Stačí navštívit třeba jen bílý klášter Moni Theotoku, který se vypíná nad nádherně modrým zálivem, střežený skalnatými útesy a koupající se v teplém odpoledním slunci. A hned poznáte typickou atmosféru řeckých ostrovů – takovou vzpomínku, při které se tají dech, si odvezete domů.

Soluň

Pokud chcete někde v severním Řecku utrácet, udělejte to v Soluni. Druhé největší řecké město a hlavní město kultury, Soluň (Thessaloniki), vám dopřeje vybrané jídlo, hříšné sladkosti, ultra-šik nákupy, energický noční život a více koncertů, večírků, uměleckých přehlídek a akcí, než můžete zvládnout. Co ale ještě více zvýrazňuje tu správnou atmosféru Soluně, jsou přetrvávající symboly její slavné historie – od Bílé věže na nábřeží lemovaném kavárnami až nahoru k byzantským hradbám hned nad Horním městem (Ano Poli). Působivé stavby jsou všude okolo.

Nafplia

Jedno z nejkrásnějších a nejromantičtějších měst v Řecku. Má úžasnou polohu. Jen si to představte – malý přístav, nad kterým se tyčí mohutná pevnost Palamidi. Městečko zdobí kouzelné úzké uličky, elegantní benátské domy, neoklasicistní vily s balkony olitými květinami a zajímavá muzea.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Potápění a šnorchlování

Šnorchlování lze s úspěchem provozovat prakticky kdekoliv na pobřeží Řecka. Nejvhodnějšími lokalitami jsou Ammoópi v jižní části Karpathu, Velanio na ostrově Skopelos a Paleokastritsa na ostrově Korfu. S potápěním se to však má naprosto jinak. Jakákoliv činnost pod vodou s pomocí dýchacího přístroje se smí v Řecku vykonávat jen pod dohledem kvalifikovaného potápěčského instruktora. Jde o důsledek zákona přijatého kvůli ochraně četných historických památek ležících v hlubinách Egejského moře. Potápěčské základny sídlí na ostrově Korfu, v krétských městech Ajos Nikolaos a Réthymno, na ostrovech Eubója, Hydra, Leros, Milos, Mykonos, Paros, Rhodos, Santoríni a Skiathos, v Glyfadě na předměstí Athén a v přístavu Parga (Epiros) na pobřeží pevninské části Řecka.

Pěší turistika

Více než polovinu rozlohy Řecka tvoří hory. K turistickému ráji má však stále ještě daleko, a to z jednoho důvodu – většina tras je zarostlá a nepříliš kvalitně vyznačená. Rozhodně se tím však nenechte odradit; nejpopulárnější trasy jsou již bez výjimky prochozené a pravidelně udržované. Na malých ostrovech si také můžete užít spoustu zábavy při hledání nových tras. Hrozícího nebezpečí se přitom obávat nemusíte; k nejbližší vesnici či frekventované silnici to nikdy není daleko.

Kitesurfing

Poměrně nový sport, v němž se snoubí prvky windsurfingu, jízdy na snowboardu, wakeboardingu, létání na rogalu a paraglidingu patří mezi nejdrsnější vodní sporty vůbec. I na řeckých plážích se tudíž začínají objevovat mladí surfaři a surfařky atletických postav, kteří střídavě surfují a vznášejí se nad hladinou na krátkých silných prknech.

Vodní lyžování

Hlavními řeckými středisky vodního lyžování je následující trojice ostrovů: Kythéra, Paros a Skiathos.

Rafting

Popularita raftingu na divoké vodě a dalších akčních říčních sportů zaznamenala v posledních letech prudký vzestup a Řeky z velkých měst – zejména z Athén – lze díky tomu stále častěji zastihnout v divočině, kam utíkají ze stresujícího městského prostředí. Plavby se konají na peloponéských řekách Lusios/Alphios, épeirské řece Arachthos a thessálské řece Achelóos. Další akce jsou na řekách Evinos či Ladonas, kde se také v roce 2004 konala kajakářská sekce letních olympijských her.

Windsurfing

Nejpopulárnější řecký vodní sport. O titul nejlepší windsurfingové lokality tu spolu soupeří pláž Chrysi Akti na ostrově Paros a lefkádská pláž Vasiliki. Někteří jsou dokonce toho názoru, že právě Vasiliki je jedním z nejvhodnějších míst na světě, kde se tomuto sportu lze naučit, zatímco karpathskou pláž Afiarti ocení spíše zkušenější surfaři.