Přírodní krásy, košaté dějiny díky tajemné mínojské civilizaci a rázovití lidé. Taková je Kréta, která je jako kouzelný koberec utkána z nádherných pláží, starověkých pokladů a zákoutí rušných měst i snových vesniček. Nasávejte tradice, ochutnejte výtečnou kuchyni a užijte si vřelou pohostinnost.

Příroda se na Krétě činila jako umělecký velikán na vrcholu sil. Na způsobu, jakým se zdejší krajina prostírá od sluncem zalitých pláží na severu přes větrem ošlehané kaňony až k zátokami a útesy posetému jižnímu pobřeží, je totiž něco nepopiratelně uměleckého. Mezi tím vším se v údolích choulí zasněné vesničky a oblé pahorky se vynořují jako předehra k horám, na jejichž vrcholcích často ještě leží sníh.

Můžete se vydat na trek nejdelší evropskou roklí, k jeskyni, kde se narodil bůh Zeus, nebo to prostě zapíchnout na nejbližší písčité pláži. A pak se zase vydat do nepřehledné změti uliček starých měst a zkoumat historii ostrova, ležícího na pomezí tří světadílů.

Duší středomořského ostrova jsou lidé a tradice, na něž místní nedají dopustit. Je to právě možnost zastavit se s obyčejnými lidmi na kus řeči v místních kafeneia (kavárnách), při přípravě velikonočních hostin, při pastvě ovcí nebo při oslavě některého z mnoha svátků, co dělá z pobytu na Krétě tak úchvatnou záležitost. A nadšeni budete i z jídel v krétských tavernách, koneckonců zdejší strava patří k nejzdravějším na světě. 

Zobrazit více
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město
Iraklio / Atény
Měna
Euro (EUR)
Jazyk
Řečtina
Peníze
Bankomaty jsou běžně k vidění ve městech, městečkách i větších vesnicích. Ve velkých městech a turistických centrech se dá platit i kartami Visa a MasterCard. Ale platidlem číslo jedna je hotovost, proto byste u sebe měli vždy nějakou mít.
Spropitné
Neexistují všeobecně platná pravidla – v restauraci zjistěte, jestli je započítán příplatek za obsluhu, a když ano, stačí lehce zaokrouhlit nahoru. Jinak přihoďte deset procent, pokud jste byli spokojeni.
Víza
O aktuální vízové povinnosti se informujte na stránkách Ministerstva zahraničních věcí
Čas
Řecko leží ve východoevropském časovém pásmu, které je o hodinu napřed vůči českému. Letní čas stejně jako v Česku.
Důležitá čísla
Pohotovost – 166, policie – 100, asistenční a odtahová služba – 10400
Doprava
Jedinou formou hromadné dopravy jsou na Krétě autobusy, ale poměrně rozsáhlá síť pravidelných autobusových linek cestování po ostrově značně usnadňuje. Ceny jsou regulovány státem a na evropské poměry jsou dost rozumné.

Denní rozpočet

Nízký
do 50 EUR
Nocleh v hostelu, kempu nebo levném hotelu: 10–25 EUR Cestování hromadnou dopravou Stravování formou pikniků z potravin zakoupených na trhu V tavernách se budete muset omezit na domácí víno a sytá mezedes
Střední
50–150 EUR
Apartmán nebo dvoulůžkový pokoj ve středně drahém hotelu: 40–90 EUR K obědu a večeři si v lepší taverně budete moci objednat i víno Na cestování si můžete vypůjčit auto
Vysoký
přes 120 EUR
Dvoulůžkový pokoj v butikovém hotelu nebo přímořském letovisku: od 120 EUR výš Obědvat můžete v nejvybranějších tavernách a večeřet v luxusních restauracích oplývajících prvotřídní polohou
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Magická Malia

Malijský palác, který je menší než Knóssos a na rozdíl od něj nebyl dodatečně opravován ani vyšperkováván, představuje nejdostupnější a nejsrozumitelnější mínojskou památku na krétské půdě. Svým sofistikovaným uspořádáním a infrastrukturou dosvědčuje vyspělost této starověké civilizace. Vykopávky tu probíhají i nadále.

Grandiózní Gortyna

Ztraťte se mezi podmanivými rozvalinami hlavního města římské Kréty, zastavte se u zbytků překrásného raně křesťanského kostela a žasněte nad 2600 let starými kamennými deskami, do nichž je vyrytý překvapivě moderní zákoník.

Moni Toplu

Klášter Moni Toplu z 15. století byl navzdory svému opevnění vyrabován piráty, vypleněn maltskými rytíři a nakonec dobyt Turky v roce 1821. V klášterním kostele je k vidění drahocenná ikona vytvořená Jannisem Kornarosem.

Moni Arkadiu

Nezapomenutelně krásný klášter Moni Arkadiu je pomyslným oknem do krétské duše. Během povstání v roce 1866 se Kréťané zahnaní za zdi kláštera rozhodli raději vyhodit do vzduchu veškeré zbývající zásoby střelného prachu než se vzdát Turkům, přičemž usmrtili takřka všechny – Turky nevyjímaje.

Pláž Elafonisi

Majestátní oblouk velejemného bílého písku jménem Elafonisi patří mezi nejúchvatnější krétské pláže vůbec. Od malého ostrůvku, kde se nad izolovanými zátokami zvedají písečné přesypy, jej přitom dělí jen mělká laguna plná oslnivě čiré tyrkysové vody.

Lutro

Odlehlý, přirozeně vzniklý přístav Lutro je vstupní branou k hotové změti turistických tras vedoucích nejen k velkolepé a nádherně tiché soutěsce Aradena, ale i k málo navštěvovaným plážím, k nimž se jinak dá dostat jen po moři.

Kaňon duchů

Pochod dramatickým Údolím mrtvých, zvaným též soutěska Zakros, vás provede kolem závratně vysokých skalních stěn zbrázděných jeskyněmi, které Mínojci využívali coby pohřebiště, až k rozkošnému plážovému městečku Kato Zakros.

Střecha Kréty

Hora Psiloritis se jako něžný obr naklání nad zelenou mozaikou údolí a vesnic, přičemž mnišskou tonzuru sněhu často nosívá ještě několik týdnů po příchodu jara. Pokořit nejvyšší horu Kréty není žádná procházka růžovým sadem, ale na druhou stranu se dá zvládnout i bez technické průpravy.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Pláže

Panenské úseky pobřeží, romantické zátoky, exotické laguny i dlouhé písčité pásy – ať už na Krétě vyrazíte kterýmkoli směrem, jen málokdy nebudete mít na dosah překrásnou pláž omývanou průzračnou vodou, jejíž měňavý třpyt přechází od tmavomodré až do opalizujícího odstínu zelené.

Ostrovy

Coby největší řecký ostrov působí Kréta skoro až dojmem samostatného státu. Pokud se vám zasteskne po typicky ostrovní atmosféře, podnikněte plavbu do některé z následujících lokalit v pobřežních vodách Kréty.

Gastronomie

Labužníci si na Krétě, kde „lokariánství“ není jen módním konceptem, ale regulérním stylem života, budou připadat jako v ráji. Platí to hlavně ve venkovských oblastech, kde taverny často mívají svůj vlastní statek, který jim dodává maso, sýry, olivový olej, raki a víno.

Dobrodružství

Ať už vás normálně z křesla zvedne cokoliv, můžete se své oblíbené rekreační aktivitě – pozemní i vodní – věnovat i na Krétě. Od jara do podzimu tu je co dělat, přičemž každé roční období nabízí jiná lákadla a radovánky.

Muzea

Muzea jsou okny do minulosti, jejichž cílem je zároveň nás vzdělat a pobavit. Na Krétě přitom o strhující expozice rozhodně není nouze. Kromě těch velkých, jako je třeba archeologické muzeum v Irákliu, byste však neměli vynechat ani ta méně známá, která skýtají nejedno příjemné překvapení.