Vídeň elegantně a sebejistě propojuje minulost s přítomností. Od zlacených habsburských paláců přes kavárny osvětlené křišťálovými lustry až po originální umění a blazeovaný noční život – to všechno můžete ve Vídni prožít, v ležérním tempu u poklidného toku Dunaje.

Kvůli velkolepé minulosti mají lidé tendenci si Vídeň idealizovat. V našich představách vyvstávají andělské chlapecké sbory, monumentální paláce a okázalost. V uších nám zní hudba Mozarta, Beethovena a Brahmse a před očima se nám mihotají barvy obrazů a skici Klimta, Schieleho a Kokoschky. Avšak neměli bychom přehlížet současnou dynamiku města, které svádí a překvapuje na každém kroku – od energií nabitých moderních uměleckých sálů, přes hlučné trhy a stylové prosklené restaurace až po pulzující koktejlové bary vmáčknuté pod koleje podzemní dráhy.

Vídeň je velká (s téměř 1,7 milionu obyvatel) a okázalá a dokáže spojit část toho nejlepšího z provincie ovládané habsburskou monarchií s nejžádanějšími aspekty moderního života. I dnes je úzce propojenou komunitou, která se vyžívá v přehánění i těch nejtriviálnějších banalit do absurdní grandiozity, a i dnes udávají architektonický ráz města zdejší romantické skvosty. Ale najdete tu také pestrou současnou kulturu, vzkvétající gastronomickou nabídku a veselé hospůdky, bary, kavárny i pivnice. Nočnímu životu vévodí výstřední rocková a klubová scéna a každý den se konají originální umělecká vystoupení.

Zobrazit více
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Měna
Euro
Jazyk
Němčina
Víza
O aktuální vízové povinnosti se informujte na stránkách Ministerstva zahraničních věcí
Peníze
Bankomaty jsou téměř všude. Platební a kreditní karty Visa a MasterCard přijímají prakticky všechny hotely i restaurace střední kategorie.
Elektřina
230 V/50 Hz
Důležitá čísla
Policie, hasiči, ambulance – 112, horská záchranná služba – 140, mezinárodní operátor a informace – 118 877

Denní rozpočet

Nízký
méně než 80 EUR
Společné ložnice nebo levné dvojlůžkové pokoje: kolem 25 EUR za osobu. Vlastní stravování nebo levné obědy: 6–12 EUR. Levná muzea: 4 EUR.
Střední
80–160 eur
Jednolůžkový pokoj v hotelu: 60–90 EUR za osobu. Oběd o dvou chodech se sklenkou vína: 30 EUR. Kvalitní muzea: 12 EUR.
Vysoký
více než 160 EUR
Luxusní apartmá a dvojlůžkové pokoje: od 200 EUR. Hýčkání ve wellnessu: 40–100 EUR. Výtečná jídla s dobrým vínem: 70 EUR.
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Zámek Schönbrunn

Když se díváte na monumentální proporce tohoto barokního paláce, asi by vás nenapadlo, že je ve skutečnosti zmenšenou verzí stavby pro toto místo původně zamýšlené. Název zámku Schönbrunn pochází ze jména Schöner Brunnen (v překladu „krásná kašna“). Ta zde byla kdysi postavena kolem pramene, který objevil císař Matyáš (1557–1619), když si vyšel na lov a místo zvěře narazil na vodu. Ferdinand II. nechal na jejím místě roku 1637 postavit letohrádek, který však byl záhy, roku 1683, srovnán se zemí tureckým vojskem. Krátce poté pověřil Leopold I. Johanna Bernharda Fischera von Erlach, aby tady postavil luxusní letní palác. Stavitel přišel s nadmíru ambiciózním plánem na stavbu zámku, v jehož stínu by Versailles bledlo závistí. Měl být postaven na kopci, kde dnes stojí Gloriette. Projekt však byl odmítnut jako přespříliš nákladný a roku 1700 byla dokončena méně komplikovaná stavba.

MuseumsQuartier

MuseumsQuartier (MQ) si velmi razantně říká o zařazení mezi deset největších kulturních komplexů na světě. A vezmeme-li v úvahu přibližně 60 tisíc metrů čtverečních výstavních prostor ve zdejších barokních i moderních stavbách, rádi se necháme přesvědčit. Do kategorie těžké váhy určitě patří Leopold Museum se spoustou uměleckých děl 19. a 20. století, dále Museum Moderner Kunst, které je největším muzeem moderního umění v Rakousku, anebo výstavní prostory současného umění v Kunsthalle. To všechno najdete právě tady v sousedství stylových kaváren a restaurací.

Naschmarkt

Naschmarkt strčí všechny ostatní trhy hravě do kapsy. Obrovský pruh stánků a restaurací se rozkládá v délce přes 500 metrů na ulici Linke Wienzeile mezi Kettenbrückengasse a Karlsplatzem. Západní strana poblíž Kettenbrückengasse je zábavnější a najdete tu všechny možné druhy masa, ovoce a zeleniny (právě tady seženete jinde nevídané exotické druhy), koření, vína, sýrů a oliv, indické a arabské speciality, a také stánky s úžasným kebabem a falafelem. Na východní straně trh postupně přechází ve stánky s indickými látkami, šperky a lacinými cetkami, takže možná budete mít najednou pocit, že jste se ocitli uprostřed turistů někde v Nepálu.

Tři modré Dunaje

Chcete-li si vychutnat proslulý Dunaj, stačí se vydat přímo k němu. Jen málo řek utváří charakter země a její nejromantičtější rysy tolik jako Dunaj. Vyjeďte si lodí, nasedněte na kolo, projděte se nebo si prostě jen odpočiňte na březích řeky – a dostane se vám obrovské dávky přírody. Projet se na kole při Dunaji je velmi snadné a navíc tak rychle zjistíte, jak je to vlastně s těmi třemi vídeňskými Dunaji.

Hofburg

Díky faktu, že si Habsburkové libovali v okázalé nádheře, i díky skutečnosti, že Vídeň byla po dlouhou dobu hlavním městem rakouského mocnářství a zároveň výspou západního světa, je pochopitelné, že toto město mělo svou architekturou ohromovat. Takový záměr je jasně patrný i na Hofburgu, postaveném velmi rychle ve 13. století a od té doby neustále přestavovaném. Palác je velkolepým souborem budov a muzeí uspořádaných kolem historických nádvoří. Po obou stranách jej lemují malebné parky.

Heurigen

Vídeň je jediné hlavní město na světě, jež ve svém katastru vyrábí značné množství vína. Není tedy divu, že Heurigen (vinné šenky) spoluvytvářejí vídeňskou kulturní a kulinářskou scénu. Počátky těchto jednoduchých zařízení se datují do středověku, avšak oficiálně udělil právo prodávat víno z vlastních pozemků výrobcům až Josef II. v roce 1784.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Architektura

Díky nepochybné habsburské touze zahalit vše do barokního hávu se ve Vídni dochovalo jen málo památek na umění a architektonické dědictví z dob, jež předcházely 17. století. V Římském muzeu na Hoher Markt jsou k vidění pozůstatky z doby římské. Nejstarším kostelem ve městě je Ruprechtskirche z 12. století, jenž je ozdobou staré židovské čtvrti v Innere Stadt. Svrchovaným klenotem gotického období je potom Stephansdom. nejvýznamnějších vídeňských architektů byl Otto Wagner.

Gastronomie

S návštěvou Vídně je neodmyslitelně spojená místní gastronomie a její poznávání určitě není nudné, zejména proto, že právě prožívá renesanci. Motorem tohoto vývoje je nová vlna talentovaných vídeňských kuchařů, ale také snaha vrátit se k původním kulinářským kořenům města, a nejlepším výrazem této snahy jsou podniky zvané Beisl (slovo s původem v jidiš původně znamená „malý dům“), tedy tradiční pivnice, kde je stejně důležité pochutnat si na dobrém domácím jídle jako dát si kvalitní víno či pivo. Takzvané neo-beisln jsou moderní variací této klasiky, kde se tradiční recepty přetvářejí pod vlivem nových kulinářských postupů.

Bary a kavárny

Zvyk usadit se pohodlně se skleničkou vína či půllitrem piva anebo se vrátit v čase v jednom ze starobylých „kávových domů“ a přitom vzrušeně debatovat nebo se prostě jen smát má v srdcích i myslích Vídeňáků své zvláštní místo. Bary, hospody, vinárny a kavárny tvoří velkou část kultury tohoto města. A i když Vídeňáci rádi zamíří do města na kvalitní drink či módní koktejl, nikdy nezapomínají, že žijí v hlavním kávovém městě světa. Vídeňské Kaffeehäuser jsou stejně slavné jako zdejší odkaz klasické hudby, a představují tak samostatnou vídeňskou kapitolu. Neuvěřitelný je už pouhý počet kaváren, ale každá z nich má zároveň osobité kouzlo a atmosféru.

Opera a klasická hudba

Vídeň je světovým centrem opery a klasické hudby. Kdo jiný si může nárokovat Mozarta, Beethovena, Strausse a Schuberta jako součást svého historického repertoáru? Město je prodchnuté bohatým hudebním dědictvím, které je patrné úplně všude. Po celé Vídni najdete bezpočet památníků největším zdejším skladatelům a v množství královských hudebních paláců Vídeň snadno předčí i celé země, o jiných hlavních městech ani nemluvě.

Výlety do přírody

Ve vídeňské krvi koluje potřeba být aktivní a chodit do přírody, a to navzdory (anebo jako kompenzace?) všemu tomu nikotinu, který v ní také obíhá. Díky tomu, že velká část země oplývá horskými nádherami, se v Rakousku těší obrovské oblibě zimní sporty. Nejlepší možnosti lyžování jsou sice v západních oblastech země, avšak i Velká Vídeň má ve svých kopcích několik menších sjezdovek.

Po setmění

Vídeňská elektronická hudba prožívá právě svůj velký comeback. Produkcí této hudby je známý například DJ Glow, ve Vídni žijí i pracují legendární Kruder & Dorfmeister, Sofa Surfers nabízejí často temné, avšak publikem dobře přijímané rytmy dub-hopu a nejnovější hity roztáčejí zahraniční dýdžejové v sauně z 50. let proměněné v klub, kde originální světelné instalace osvětlují tančící těla.