Hornatá rakouská krajina dokonale kontrastuje s elegantní městskou zástavbou. Jeden den se můžete koupat v horském jezeře a druhý den už se zase toulat mezi půvabnými vídeňskými stavbami a večer zamířit za kulturou.

Kulturní zážitky mohou mít v Rakousku mnoho podob – můžete si prohlížet architektonické památky, zavítat do stájí lipicánů, naslouchat hudebním lahůdkám při festivalech na jezerních březích či s horami v pozadí, například při Bregenzer Festspiele. V neobyčejné vídeňské čtvrti MuseumQuartier se vystavují díla umělců, jako byli třeba Klimt či Schiele.

Hudba, výtvarné umění a architektura dosahují barokní dokonalosti v Mozartově rodišti Salcburku. V Innsbrucku zase kontrastují s historickými budovami sněhem pokryté horské vrcholky. V Linci si nenechejte ujít Ars Electronica anebo si ve Štýrském Hradci projděte Kunsthaus.

Pokud chcete vyrazit do přírody, můžete. K izolovaným horským loukám se nejlépe dostanete pěšky nebo na horském kole. Občas nabídne další možnost kabinová či sedačková lanovka, která v zimě vyváží na svahy lyžaře a snowboardisty. Rakouská jezera jsou v létě ideální ke koupání a v zimě většinou zamrzají, abyste si na nich mohli zabruslit.

Zobrazit více
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město
Vídeň
Měna
Euro (EUR)
Jazyk
Němčina
Víza
O aktuální vízové povinnosti se informujte na stránkách Ministerstva zahraničních věcí
Peníze
Bankomaty jsou téměř všude. Platební a kreditní karty Visa a MasterCard přijímají prakticky všechny hotely i restaurace střední kategorie.
Elektřina
230 V/50 Hz
Důležitá čísla
Policie, hasiči, ambulance – 112, horská záchranná služba – 140, mezinárodní operátor a informace – 118 877
Doprava
Veřejnou dopravou se dostanete i do odlehlých oblastí, půjčovny automobilů jsou spíše ve velkých městech. Systém rakouských drah je integrovaný s autobusy Postbus. Cestu můžete plánovat s pomocí webů www.oebb.at nebo www.postbus.at.

Denní rozpočet

Nízké
méně než 80 EUR
Společné ložnice nebo levné dvojlůžkové pokoje: kolem 25 EUR za osobu Vlastní stravování nebo levné obědy: 6–12 EUR Levná muzea: 4 EUR
Střední
80–160 EUR
Jednolůžkový pokoj v hotelu: 60–90 EUR za osobu Oběd o dvou chodech se sklenkou vína: 30 EUR Kvalitní muzea: 12 EUR
Vysoké
více než 160 EUR
Luxusní apartmá a dvojlůžkové pokoje ve velkých městech: od 200 EUR Hýčkání ve wellnessu: 40–100 EUR Výtečná jídla s dobrým vínem: 70 EUR
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Grossglocknerská silnice

Patří k nejvelkolepějším v Evropě a je pozoruhodností Národního parku Vysoké Taury. Při stoupání serpentinami vzhůru se krajina kolem vás začne rozprostírat. Ale jaká krajina! Zasněžené horské vrcholky, vodopády a jezera, rozhozená jako drahokamy, jsou jen přídavek ke Grossglockneru (3798 m), nejvyššímu rakouskému vrcholu a k ledovci Pasterze. Vyjeďte brzy ráno a rezervujte si dostatek času, protože míst, kde musíte zastavit a fotit, je bezpočet.

Císařské paláce ve Vídni

Zkuste si představit, že byste měli 640 let k dispozici neomezené bohatství a k tomu nejlepší rakouské architekty; a tak vypadá habsburská Vídeň. Monumentální a vznešený Hofburg vás přenese zpátky do časů císařství; užasnete nad císařskými korunami v pokladnici, nad koňským baletem v Spanische Hofreitschule a nad lustry osvětlenými apartmány, připravenými pro císařovnu Alžbětu. Velkolepost tohoto paláce překoná pouze zámek Schönbrunn s 1441 místnostmi, zapsaný do světového dědictví Unesco, a barokní zámek Belvedere, oba obklopené nádhernými zahradami.

Wachau

Když Strauss skládal valčík “Na krásném modrém Dunaji”, měl dozajista na mysli právě Wachau. Přírodní i kulturní krásy zajišťují této části údolí Dunaje status světového dědictví Unesco. Půjdete krajinou terasových vinic, lesnatých svahů a meruňkových sadů. Návštěvu a prohlídku si zaslouží nejen Stift Melk, ale též dürnsteinský Kuenringerburg. Právě v tomto hradě na kopci se trubadúr Blondel pokusil zachránit Richarda Lví srdce ze spárů vévody Leopolda V.

Eisriesenwelt

Jiskřící síně a chodby Eisriesenweltu připomínají Narnii pod Bílou čarodějnicí. V průběhu tisíciletí vysochaly toto ledové podsvětí vápencového pohoří Tennengebirge miliony vodních kapek. Je to zřejmě největší přístupná ledová jeskyně na světě. Až s karbidovou lampou v ruce vstoupíte do ledového srdce hory hlouběji, spatříte skulptury jako z jiného světa, třpytivá jezera a ohromný Eispalast (ledový palác). Teple se oblékněte, i v létě zde jsou teploty pod nulou.

Kavárny ve Vídni

Klavírista hraje a číšníci s motýlky kmitají sem a tam. Aáách, tomuhle Vídeňáci říkají Gemütlichkeit (útulnost); uvědomíte si to, až budete popíjet Melange (kávu s mlékem), šustit novinami a pozorovat, jak kolem plyne dekadentně život. Café Sacher nabízí nejlepší čokoládové dorty, Café Jelinek má obzvláště zajímavou atmosféru a Café Leopold Hawelka bohémskou duši. Dopřávejte si, rozprávějte, čtěte a podřimujte. Kdysi to tak dělali Trocký i Freud, Hundertwasser i Warhol.

Admontské benediktinské opatství

Pozoruhodná kombinace krajiny, architektury a muzea hluboko v průrvách pohoří Gesäuse ve Štýrsku. Už jen barokní knihovna se stropními freskami z 18. století by vás mohla do zdejšího odlehlého regionu přilákat. Udělejte si čas a projděte i muzea s přírodopisnými expozicemi, s výstavami současného umění i prací z dávné minulosti. Ze skleněného schodiště je nádherný výhled na Národní park Gesäuse.

Jezera v Salzkammergut

Salzkammergut, s horskými jezery zbarvenými jako drahokamy, je skvělé místo pro únik před městským ruchem. Hallstattské jezero, rozložené na úpatí strmého a úžasně členitého pohoří Dachstein, uchvátí každého milovníka jezer. Zatímco Hallstatt přitahuje davy lidí, vypadá Obertraun na druhém břehu jezera dosti ospale. Při procházkách kolem teplejšího a mírnějšího jezera Wolfgangsee se budete pohybovat poblíž městeček, jako je Bad Aussee a Bad Ischl, anebo můžete rozvinout plachty a nechat se unášet brízou po Mondsee.

Vodopád Krimmler

Bouřlivé dunění 380 m vysokého vodopádu Krimmler Wasserfälle, nejvyššího v Evropě, uslyšíte mnohem dříve, než jej spatříte. Síla a velikost tohoto kataraktu jsou ohromující; vrhá dolů obrovské balvany a vytváří nejfotogeničtější duhu, jakou jste kdy viděli. Nejlépe vypadá z určitých úhlů; přivede vás k nim Wasserfallweg (stezka k vodopádu). Stezka se kroutí vlhkým a zamlženým lesem k vyhlídkovým místům, odkud můžete impozantní vodopád fotit hezky zblízka a sprchovat se přitom v jeho jemné mlhovině.

Semmeringbahn

Monumentální Semmeringbahn (Semmeringská dráha) je vyhlídková jízda východními Alpami a nostalgický výlet do časů prvních železnic. Na dráze pracovalo asi 20 000 dělníků; dnes je velkolepé technické dílo 19. století zapsáno na seznamu světového dědictví Unesco. Přestože páru nahradila elektřina, stále si můžete představit úžas prvních pasažérů, když vlak projížděl zatáčkami, hnal se přes 16 viaduktů, projížděl 15 tunely a klouzal přes 100 kamenných mostů. Velkolepost dráhy a krajiny nepodléhá času.

Salcburk

Mozartovým duchovním domovem může být Vídeň, ale hudební génius se narodil a vyrostl v Salcburku. Podívejte se, kde superstar 18. století žila, milovala a komponovala. Orchestry blahopřejí Amadeovi k narozeninám v rámci Mozartwoche. Celoročně se konají koncerty Mozartovy hudby v Mramorovém sále na zámku Mirabell a loutky kouzelně oživují jeho opery v nedalekém Salcburger Marionettentheater.

Innsbruck

Hlavní město Tyrolska, s impozantním pozadím severního alpského řetězce, je místem, kde se jednu chvíli účastníte kulturního podniku v přepychovém apartmá nebo v gotické Hofkirche a v další chvíli svištíte do Alp futuristickou lanovkou Zaha Zadida, popřípadě míříte na sjezdovku. Pokud se vám při pomyšlení na jistící lana na Innsbrucker Klettersteig při cestě přes sedm vrcholů zatočí hlava, vyzkoušejte mnohem méně náročnou Nordkette Singletrail pro horská kola.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Lyžování

V zemi, kde tříleté děti pluží a sedmdesátiletí stále jezdí slalom a kde i nepatrná vesnička má vlastní lyžařský vlek, je lyžování více než sport − je to způsob života. St. Anton am Arlberg nabízí lyžování mimo sjezdovky a après-ski, Mayrhofen zase freestyle boarding a Harakiri, Kitzbühel pak perfektní směsici toho všeho – možnosti jsou v Rakousku neomezené a terén fantastický. Navíc je možné i běžkování nebo turistika, sjezd či túra po ledovci.

Chůze na sněžnicích

Omrzely vás přelidněné svahy? Sněžnice jsou skvělou alternativou pro ty, kdo nelyžují. Za slunného dne se nic nevyrovná chůzi hlubokým prašanem a jiskřivým tichým lesem. Pokud si představujete sněžnice jako předpotopní vynález, podobný tenisové raketě, jste na omylu. Ty nové jsou lehoučké a snadno se nazouvají. Mnohé resorty v Rakouských Alpách nabízejí značené trasy a někde za malý poplatek i túry s průvodcem.

Turistika

Pro Rakušany není Wandern (chůze) sport, nýbrž druhá přirozenost. Máte-li rádi dálkové túry, ale neradi nosíte batoh, uvažujte třeba o Wandern ohne Gepäck (doslova “vandrování bez zavazadel”). Mnohé regiony v Rakousku nyní nabízejí za malý příplatek dopravu vašich zavazadel do dalšího hotelu. K zážitkům z turistiky po Rakousku patří i přenocování v horské chatě. Tyto útulky u trasy vám umožní podniknout vícedenní trek v Alpách s minimální zátěží. K další chatě máte vždy nejvýše pět až šest hodin pochodu, takže nemusíte nést stan, vařič ani další těžké vybavení.

Cyklistika

Rakousko je protkané dobře značenými cyklotrasami, z nichž uvidíte hory, údolí i města z těch nejpříznivějších úhlů. Ať už hodláte otestovat svou vytrvalost v ostrých serpentinách a únavných horských průsmycích, řítit se na horském kole z alpských svahů anebo volným tempem šlapat kolem překrásných jezer, v Rakousku najdete trasy, na nichž se vám zatají dech.

Adrenalin

Jako jehla štíhlá věž Donauturm u Vídně má ve výšce 152 m plošinu, sloužící k bungee jumpingu z jednoho z nejvyšších míst na světě. Jo-jování při rychlosti kolem 90 km/h je pak opravdu originální způsob prohlídky hlavního města. Odvážlivci skáčou do zapomnění také ze 192 m vysokého mostu Europabrücke, klenoucího se přes řeku Sill.

Lezení

Rakousko je letním rájem skálolezců. V Alpách se nachází řada výstupů všech stupňů obtížnosti. Nejste-li ještě dokonale připraveni na zvládnutí třítisícovek, pak téměř v každém významném resortu v Rakouských Alpách nyní mají Klettersteig (via ferrata). Tyto trasy s pevnými lany často zahrnují i vertikální žebříky a mosty a báječně se na nich získává cit pro lezení. Potřebujete pouze bezpečnostní postroj, přilbu a touhu po výškách. Čirým dobrodružstvím je pak lezení po ledových stěnách a vodopádech. Budete však potřebovat dobré mačky a dobrého instruktora. Vyzkoušet si to můžete na ledovcích Stubai a Lech.

Plavání

Chcete se koupat v teplé nebo osvěžující chladné vodě? V horském jezeře nebo mezi palmami? Velkou část Rakouska tvoří čistá jezerní krajina a můžete si vybírat z celé řady vodních sportů. Korutansko je proslulé čistou vodou, která se v létě prohřeje až na příjemných 28 °C. Millstätter See a Wörthersee nabízejí koupání a potápění s přístrojem a skvělou viditelnost i v hloubce. Můžete se cákat i v jezerech jako jsou Hallstätter See a Attersee v Salzkammergut či Bodensee ve Vorarlbersku.

Vodní sporty

Rakousko je sice vnitrozemská země, ale v létě nabízí na svých řekách a jezerech spoustu vodních aktivit. Windsurfingu se můžete věnovat na Neziderském jezeře, rafting v peřejích se dá provozovat v Tyrolsku a potápění ve Wörthersee. Nejpopulárnějším vodním sportem je tu křižování po jezerech s větrem v plachtách a místní dosahují v jachtingu velmi slušných výsledků.

Canyoning

Kvůli kýženému opojnému pocitu se malé postavičky škrábou roklí dolů nebo slaňují vodopádem a říkají tomu canyoning. Mokrý a drsný sport patří k nejoblíbenějším aktivitám v Rakouských Alpách. Mezi nejlepší místa k měření sil s kaňony patří Mayrhofen v Zillertalu, Ötztal a Lienz.