Vzpomínky z Portugalska mohou být různé, většinou ale zahrnují skvělé jídlo a víno, idylickou přírodu, rušný noční život, atraktivní města, zlaté pláže, kamenné vesničky i středověké hrady. To je slibný začátek, ale zdaleka to tím nekončí.

V portugalských městech tepe život, koneckonců kalendář je tu plný různých svátků a oslav – třeba lisabonská Festa de Santo António nebo portské Festa de São João. Můžete pít, tancovat a slavit celou noc. Kdykoliv během roku si můžete zajít poslechnout fado do lisabonské čtvrti Alfama, přidat se k party v Bairro Alto nebo vyrazit do barů v Portu, Coimbře či Lagosu.

Ale vyrazte i za město, kde začíná krása portugalské krajiny. Přenocovat můžete na hradě na kopci či v historickém zámečku na kraji vinic a olivových hájů, vyrazit na túru mezi žulovými hřebeny Parque Nacional da Peneda-Gerês nebo si vychutnat netknutou krajinu a historické vesničky málo navštěvované oblasti Beiras. Také přes 800 kilometrů portugalského pobřeží nabízí krásu a rozmanitost, které uspokojí každého milovníka slunce a moře.

Cesty pro krásné procházky a vyjížďky na kolech najdete v Portugalsku snad všude. Objevujte stopy minulosti na každém kroku – dvacet tisíc let staré kresby ve skalách ve Vila Nova de Foz Côa, záhadné megality poblíž Évory nebo točité chodby památek Tomaru, Beléma, Alcobaçy či Batalhy, které Unesco vyhlásilo za součást světového dědictví. A to je jen zlomek historického dědictví – další část představují paláce nad mlžnými údolími, hrady na rozeklaných výspách či zachovalá středověká centra měst.

V žaludku vám kručet nebude, portugalská kuchyně je výborná. Portugalci připravují prosté, ale neodolatelné pokrmy. Dobroty najdete i na trzích v Lisabonu či Portu, vychutnat si je pak můžete při pikniku na pláži.

Zobrazit více
Portugalsko - 5287
Průvodce

Portugalsko

699 Kč 350 Kč Jít do eshopu
Portugal Planning Map - 55430
Průvodce

Portugal Planning Map

158 Kč 134 Kč Jít do eshopu English
Porto do kapsy - 5329
Průvodce

Porto do kapsy

249 Kč 211 Kč Jít do eshopu
Lisabon do kapsy - 5328
Průvodce

Lisabon do kapsy

249 Kč 211 Kč Jít do eshopu
Lisbon City Map - 55465
Průvodce

Lisbon City Map

162 Kč 137 Kč Jít do eshopu English
Porto City Map - 55466
Průvodce

Porto City Map

162 Kč 137 Kč Jít do eshopu English
Cruise Ports Mediterranean Europe - 55536
Průvodce

Cruise Ports Mediterranean Europe

489 Kč 415 Kč Jít do eshopu English
Portugalsko - 5357
Průvodce

Portugalsko

799 Kč 679 Kč Jít do eshopu
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město
Lisabon
Měna
Euro (EUR)
Jazyk
Portugalština
Peníze
Bankomaty jsou běžné dostupné. Většina hotelů a restaurací střední a vyšší cenové třídy přijímá kreditní karty.
Víza
O aktuální vízové povinnosti se informujte na stránkách Ministerstva zahraničních věcí
Elektřina
220 V/50 Hz; zásuvky jsou stejné jako v Česku
Důležitá čísla
Tísňová linka (policie, první pomoc, hasiči) – 112, informace o telefonních číslech – 118
Doprava
Větší města jsou dobře propojena železnicí. Dopravu mezi menšími městy zajišťují – občas se značnými intervaly – autobusy.

Denní rozpočet

Nízké
do 50 EUR
Postel v hostelu: 14–22 EUR. Stravování na vlastní pěst. Využívejte vstup do památek zdarma (většinou neděle dopoledne). S mládežnickou kartou můžete ušetřit za vstupenky a jízdenky.
Střední
50–120 EUR
Dvojlůžkový pokoj v hotelu střední cenové třídy: 50–100 EUR. Oběd a večeře v nepříliš drahé restauraci: 20–30 EUR. Ubytování si zamlouvejte online, abyste ušetřili.
Vysoké
nad 120 EUR
Luxusní hotelový pokoj: od 120 EUR. Jídlo o třech chodech ve vynikající restauraci: od 40 EUR.
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Alfama

Objevujte spleť křivolakých uliček, tajemství skrytých dvorů a magii stísněných průchodů v lisabonské čtvrti Alfama. Tady se můžete dokonale ztratit, a když se zase vynoříte, pochopíte duši města. Projdete okolo obchůdků o velikosti větší skříně, kolem pestrými kachlíky obložených domů a útulných hospůdek plných živého hovoru. Za dalším rohem se vám možná naskytne pohled na skloněné střechy směřující dolů k třpytící se řece Tejo a poznáte, že jste se zamilovali.

Noc v Barrio Alto

Když vyrazíte do čtvrti Barrio Alto o půlnoci, uvidíte úzké dlážděné uličky kypící životem. Tady se totiž žije především v noci. Klábosení štamgastů se sklenicí v ruce se mísí s rytmy hlasitých místních kapel a kreacemi dýdžejů. Můžete si tu dát pozdní večeři nebo spolu s většinou lidí jen tak upíjet koktejly a sangrie na chodnících, z nichž je skvělý výhled na jednu z nejlepších večerních show v Evropě.

Sintra

Magická Sintra sice leží pouze necelé tři hodiny vlakem od hlavního města, ale přenese vás do úplně jiného světa. Roztodivná vesnička s tavernami za kamennými zdmi a bílým palácem, který se nad ní hrdě tyčí, je jako ilustrace z pohádky. Kouzlo dotvářejí zalesněné svahy, v nichž se skrývají majestátní hrady, tajuplné zahrady, podivná sídla a prastaré kláštery. Mlha, do níž se údolí v noci halí, jen dodává místu ještě větší nádech tajemna.

Porto

Jen těžko byste si mohli vysnít romantičtější město, než je druhé největší v Portugalsku. Porto protkané úzkými uličkami se může pochlubit nespočtem barokních kostelů, skvostných divadel i rozlehlých náměstí. Do čtvrti Ribeira – která je na seznamu světového dědictví UNESCO – se dostanete po nádherném mostě. Nedaleko leží starobylé vinice Vila Nova de Gaia, kde můžete ochutnat nejlepší portské na světě.

Historická Évora

Královna oblasti Alentejo a jedno z nejlépe zachovaných středověkých měst vůbec, je kouzelné místo, kde můžete strávit několik dní zcela zanoření do minulosti. Uvnitř hradeb portugalské Évory ze 14. století vedou uzounké, křivolaké uličky k jemně zdobené středověké katedrále a ambitům, římským ruinám a pitoresknímu hlavnímu náměstí. V okolí jsou navíc prastaré spirituální megality. Kromě historických a estetických ctností má Évora co nabídnout i žaludku – pochutnejte si na výtvorech výtečné a vydatné kuchyně Alenteja.

Útesy Cabo de São Vicente

Když stojíte na jihozápadním konci Evropy, na výspě holých útesů, s nimiž se námořníci s pohnutím loučili, než se vydali do neznáma během zlatého věku portugalského objevitelství, neubráníte se vzrušení. Větry ošlehané útesy dýchají dějinami: když se zadíváte opravdu pozorně na obzor, máte pocit, že uvidíte, jak kolem pluje karavela Vasca de Gamy. Dnes tu klid a bezpečí hlídá pevnost a maják. Za návštěvu stojí nové muzeum, které představuje dějiny portugalských objevitelských plaveb.

Ilha de Tavira

Tohle místo nabízí vše, co si jen milovníci slunce, plážoví povaleči a obdivovatelé přírody (a naturismu) mohou přát: kilometry a kilometry zlatých pláží kam jen oko dohlédne, vyznačené oblasti pro nudisty, dopravu mini vláčkem, rušné restaurace i kemp. A aby toho nebylo málo, Ilha de Tavira je součástí chráněného Parque Natural da Ria Formosa. Mimo hlavní sezónu vládne na ostrově nádherný klid, mír a atmosféra izolovaného ráje. Dejte si ale pozor: v sezóně (červenec a srpen) se na ostrov hrnou hordy turistů.

Castelo de Vide

Vysoko nad zvlněnou krajinou a jen co by kamenem dohodil na západ od nádherné starobylé osady Marvão se nachází vesnice Castelo de Vide, jeden z nejlépe utajených skvostů portugalského venkova. Zamiřte tam a vychutnejte si krásnou vyhlídku, květinami lemované uličky a domky, které mají každý svou osobnost. Dějiny tu zanechaly několik překvapivých odkazů: malinkou synagogu (dnes muzeum) v bývalé židovské čtvrti, skvostné fontány chrlící křišťálově čirou vodu a hrad na kopci. Tajemné kouzlo tohoto místa však nejlépe odkryjete, když budete prostě pozorovat chod místního života.

Batalha, Alcobaça a Tomar

Tyto monumenty středověkého křesťanství – všechny jsou na seznamu světového dědictví UNESCO – patří mezi nejvýznamnější národní památky. Každý má své kouzlo: od jemných ornamentů z doby krále Manuela a znepokojivě nedokončenou střechu Capelas Imperfeitas v klášteře Batalha, přes ohromnou kuchyni kláštera Alcobaça, kde víceposchoďový komín a rybami oplývající řeka kdysi sytily žaludky mnichů, až ke spleti dvorů a záhadnou kapli ze 16. století, kterou vystavěli Templáři v Convento de Cristo ve městě Tomar.

Coimbra

Leží na svazích prudce se svažujících k Rio Mondego, a to dává Coimbře její kouzlo. Na vrcholku kopce je středověká čtvrť a jedna z nejstarších evropských univerzit. Dětem se zalíbí Portugal dos Pequenitos, což je zábavní park s miniaturami hlavním portugalských památek, dospělí zase ocení živý noční život starého město či shluk barů a restaurací v parku u řeky.

Azulejos

Mezi nejzajímavější umělecká díla Portugalska patří ta, která potkáte na ulici. Jsou k vidění zdarma a pro každého, kdo prochází kolem. Jedná se o azulejos, ručně malované kachlíky, součást maurského dědictví, kterou Portugalci vzali za svou a během staletí užívali se skvělým výsledkem. Nádherné kachlíky zdobí vlakové nádraží Porta i různé kostely, kde z malovaných kachlíků bývají složeny celé velké příběhy. V Lisabonu dokonce najdete po celém městě rozeseté domy celé pokryté krásnými azulejos. Nejlepším místem, kde se s touto tradicí můžete začít seznamovat, je však Museu Nacional do Azulejo, kde najdete kachlíky i 400 let staré.

Braga

Třetí největší město Portugalska se sice může chlubit skvělými restauracemi, prosperující univerzitou a bujnými festivaly, ale v čem je opravdu nepřekonatelné, jsou historické památky. Najdete tu pozoruhodnou katedrálu z 12. století i kostely ze století čtrnáctého. Kromě toho jsou tu nejen jedny, ale rovnou dvoje římské vykopávky, nespočet náměstí ze 17. století a palác z 18. století, který slouží jako muzeum. A nesmíme zapomenout na majestátní barokní schodiště Escadaria do Bom Jesus.

Skalní malby ve Vila Nova de Foz Côa

Paleolitická galerie skalních maleb ve Vila Nova de Foz Côa je něco, co byste si rozhodně neměli nechat ujít. Archeologové ji objevili na počátku 90. let 20. století na poslední chvíli, mále byla zalita přehradou. Dnes se na třech značených místech můžete kochat stovkami prastarých maleb a nové nálezy jsou tu skoro na denním pořádku. A pokud přijedete na jaře, krásu pravěkého umění ještě podtrhne rozkvetlá příroda.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Pěší turistika

V Portugalsku je celá řada míst jako stvořených k pěším túrám. K nejlepším patří hornatý Parque Nacional da Peneda-Gerês na severu země, který má hned několik vynikajících turistických stezek. Některé vedou přes hřebeny, pár jich navazuje na staré římské silnice a další vás pro změnu zavedou k polorozbořeným hradům nebo k vodopádům. Pokud se vám zachce do něčeho náročnějšího, můžete po 300 kilometrů dlouhé stezce Via Algarviana přejít na šířku celé Portugalsko.

Surfování

Mnohé portugalské pláže nabízejí příležitost surfovat, ale u magického ostrova Baleal se můžete skoro vždy těšit na dokonalé vlny. Jedním z nejlepších míst pro jízdu na kiteboardu zase najdete na pláži Praia do Cabadelo.

Potápění

Snad nejlepší místa k potápění najdete v okolí skalnatého ostrůvku Berlenga Grande a agentury, které potápění organizují, se nacházejí v nedalekém Peniche.

Gastronomie

Ochutnejte vína z oblasti Alto Douro, nejstaršího vyznačeného vinařského regionu na světě. Pokud se vám podaří najít rodinný podnik, je dost možné, že ochutnáte i něco velmi starého a vzácného. Co se jídla týká, Portugalci umí výborně připravovat ryby – například caldeirada de peixe (kousky ryby dušené s rajčaty, bramborami a rýží), açorda de camarãoes (skvělý guláš z krevet, česneku a listů koriandru zahuštěný strouhankou), cataplana (plody moře dušené v tradiční mosazné pánvi s vypouklou pokličkou s vínem, česnekem a rajčaty) nebo ensopada de enguias (guláš z úhořů). Nebo si dejte nejprostší z portugalských dobrot: neuvěřitelně čerstvé sardinky, které putovaly na gril přímo z moře. Ke kulinářským pokladům patří skořicí sypaný pastel de nata (krémový dortík) s křehkou kůrčičkou z listového těsta a krémovým srdcem. Najdete ho v každém cukrářství v zemi – nejlepší jsou v Belému. Skvostný je také marcipán v Algarve či tvarohové koláče queijadas v Serpě.

Festivaly

V Portugalsku se vždy najde nějaká záminka k oslavě. Pokud vás láká velikonoční procesí, zamiřte do Bragy. Romantikům učaruje Festa de Santo António, která se koná v Lisabonu v půlce června. Celé město v tu dobu zachvátí vlna večírků a místní muži se snaží své vyvolené okouzlit básněmi a hrnci plnými voňavé bazalky. V srpnu se můžete ve Viana do Castelo ponořit do ruchu oslavy Romaria de Nossa Senhora d’Agonia a pozorovat gigantones (giganty), jak se procházejí uličkami po boku žen ve zlatých a rudých kostýmech. V zimě zamiřte do vesniček v oblasti Trás-os-Montes a nechat se překvapit mladíky v maskách, kteří slaví pohanský svátek Festa dos Rapazes.