Čtvrť Ribeira, zapsaná na seznamu světového dědictví, se rozkládá jenom několik minut chůze od význačného mostu vedoucího ke staletí starým sklepům s portským vínem ve městě Vila Nova de Gaia, ve kterých můžete ochutnat nejlepší portské na světě. A přestože se některé zdi drolí, je zde velmi zřetelná obnova v podobě moderní architektury, kosmopolitních restaurací, rušného nočního života a vzkvétající umělecké scény.

Skromné, přesto opulentní Porto, vystupující při západu slunce z řeky Rio Douro jako z dětského leporela, okouzlí svým středověkým centrem, božským jídlem a vínem a charismatickými místními obyvateli.

Kouzla Porta jsou jemná jako drobné nuance v archivním portském víně a nejlépe si je vychutnáte při pomalé procházce kopcovitými vedlejšími uličkami čtvrtí Miragaia, Ribeira a Massarelos. Budou to tiché momenty rozjímání a obrázky z každodenního života, které si nejlépe zapamatujete, šplouchání řeky Douro v přístavu, prádlo sušící se ve větru od řeky, cinkání vinných sklenic za úplňku, pohled na mladé milence diskrétně se objímající pod zdejším mostem, na okraji fontány v parku, v chátrajícím koutku mezi stěnami pokrytými graffiti…

Zobrazit více
Portugalsko - 5287
Průvodce

Portugalsko

699 Kč 350 Kč Jít do eshopu
Porto do kapsy - 5329
Průvodce

Porto do kapsy

249 Kč 211 Kč Jít do eshopu
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Měna
Euro (EUR)
Jazyk
portugalština
Víza
Občané ČR vízum nepotřebují. O aktuální vízové povinnosti se informujte předem na stránkách Ministerstva zahraničních věcí.
Peníze
Bankomaty Multibanco jsou běžné po celém městě; dívejte se po logu MB. Se zahraničními kreditními kartami, zde označovanými jako Visa, i pokud to jsou MasterCard a další, mohou být potíže. Menší rodinné obchody, restaurace a penziony přijmou z plastových platidel pouze v Portugalsku vydané debetní karty.
Čas
GMT +1
Mobilní telefony
Místní SIM karty lze bez problémů použít do běžných mobilních telefonů.
Důležitá čísla
Policie 112 Hasiči 112 Pohotovost 112
Elektřina
220 V/50 Hz; zásuvky jsou stejné jako v ČR.
Doprava
Fialová linka E systému Metro do Porto jezdí z letiště do centra. Taxislužba oprávněná k přepravě osob z letiště má vozy označené „Maia“ nebo „Vila Nova de Telha“. Jízda autem v centru Porta je stresující a pokud to půjde, vyhněte se jí. Parkovacích míst v ulicích je málo, ve všední dny na nich navíc smíte stát maximálně dvě hodiny. Lepší je situace o víkendech, kdy žádné časové omezení neplatí a volné místo najdete snáze. Zrekonstruovaná lanovka Funicular dos Guindais jezdí nahoru a dolů po strmém svahu mezi ulicemi Avenida Gustavo Eiffel a Rua Augusto Rosa a nabízí úžasný výhled na řeku a město. Nová síť metra města Porta je kompaktní a přehledná – není však moc rozsáhlá. Tvoří ji šest městských linek, které se protínají ve stanici Trindade. V současnosti zůstaly v provozu pouze tři linky tramvají, jsou však skutečně malebné. Hlavním uzlem tramvajové dopravy je zastávka Massarelos na nábřeží u zahrady Palácio de Cristal.

Denní rozpočet

Nízký
do 60 EUR
Postel v hostelu: 18-25 EUR Dvoulůžkový pokoj v cenově výhodném hotelu: 40-60 EUR Obědové menu s nápojem a kávou: 10 EUR Jeden vstupenka na metro: 1,20-1,85 EUR
Střední
od 60 do 150 EUR
Dvojlůžkový pokoj v hotelu střední cenové třídy: 60-120 EUR Stravování v restauraci: 20-30 EUR Půldenní cyklo-tour: od 15 EUR Prohlídka přístavního sklepa včetně ochutnávky: 5 až 10 EUR
Vysoký
nad 150 EUR
Luxusní hotelový pokoj: od 100 EUR. Jídlo o třech chodech ve vynikající restauraci: od 40 EUR. Vstupenky na koncert, do divadla: 15-30 EUR Celodenní tour: 90 EUR
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Igreja de São Francisco

Igreja de São Francisco Vypadá zvenčí jako stroze gotický kostel, ale uvnitř se skrývá jeden z největších skvostů baroka v Portugalsku. Pokud chcete navštívit pouze jeden kostel v Portu, vyberte si právě tento.

Serralves

Tato báječná kulturní instituce spojuje muzeum, zámek a rozsáhlé zahrady. Nejvýznamnější výstavy spolu se stálou sbírkou představujícími díla od pozdních šedesátých let do současnosti jsou představeny v Museu de Arte Contemporânea, což je minimalistický, bílý prostor navržený významným architektem Álvarou Siza Vieira z Porto. Roztomilý, růžový Casa de Serralves je vynikajícím příkladem uměleckého dekorace, nesoucí odkaz francouzského architekta Charlesa Siclisa. Jedna vstupenka navíc platí do obou muzeí.

Z Praça da Ribeira vychází spleť středověkých uliček a schodišť, kterými se nakonec dostanete až k mohutné tvrzi a katedrále na kopci. Založena byla ve 12. století, přestavěna o sto let později a poté značně změněna také během 18. století. V klenuté lodi však stále ještě můžete rozeznat románský původ kostela.

Museu Nacional Soares dos Reis

Nejlepší umělecké muzeum v Portu představuje hvězdnou kolekci od neolitických řezbářů až po portugalské pojetí modernismu, které se nacházejí v impozantním Palácio das Carrancas.

Palácio da Bolsa

Tato nádherná neoklasicistní památka (vystavěná od roku 1842 do roku 1910) evokující bohatství minulosti, nikde se nešetřilo na výdajích - mozaiky a nástěnné malby v sálech, nádherné schodiště a kaleidoskopická Arabská hala. Kousek za vchodem je skleněná kupola Pátio das Nações (síň národů). Půlhodinové prohlídky paláce určitě stojí za to.

Jardim do Palácio de Cristal

Tento úchvatný botanický park, který je umístěn na vrcholu „blaftu“, je jedním z nejoblíbenějších oáz v oblasti Porta. Trávníky propojené cestami a poseté fontánami, sochami, obřími magnóliemi, kaméliemi, cypřišem a olivovníky. Je to vlastně mozaika malých zahrad, které se propojují a je odtamtud nádherný výhled na město a Rio Douro.

Casa da Música

Poklidně minimalistická, ikonická a odvážně imaginativní, Casa da Música je srdcem kulturní scény Porta a domovem Národního orchestru v Portu. Holandský architekt Rem Koolhaas oslovil hudební svět touto architektonickou tvorbou – a je klenotem města Koruny evropského hlavního města kultury 2001.

Mercado do Bolhão

Tržiště Mercado do Bolhão je zde již od 19. Století a i nyní se tady živě obchoduje s čerstvými výrobky, včetně sýrů, oliv, uzeného masa, klobás, chleba a dalších. Nejlepší je páteční a sobotní ráno, kdy je trh přeplněn stánky, kde můžete koupit třeba ryby tak čerstvé, že ještě brzy ráno plavaly v Atlantiku nebo ochutnat místní vína a sýry.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Plavby po řece Duoro

Několik společností nabízí vyhlídkové plavby po řece Douro v napodobeninách pestrobarevných loděk barcos rabelos, které se kdysi používaly k přepravě portského vína z vinic. Výlety trvají 45 až 55 minut a v létě vyjíždějí nejméně každou hodinu.

Muzeum fotografie – Centro Portugues de Fotografia

Muzeum ve kterém nemusíte zaplatit žádné vstupné. Kousek od něj stojí nejvyšší stavba ve městě Porto a nejvyšší věž v Portugalsku. Jedná se o věž Torre dos Clérigos a měří 76 metrů. Je z ní krásný výhled na celé město.

Promenády v Portu

Nejkrásnější je Cais da Ribeira, jak se nazývá promenáda vedoucí od historické staré čtvrti. Odkud si můžete vychutnat výhled na most Ponte Dom Luis I., který spojuje oba břehy města, oddělenými řekou Duoro.

Architektonický skvost – Knihkupectví jako z Harryho Pottera

Zastavte se na adrese 144, rua das Carmelitas anavštivte jednu v nejznámějších prodejen knih na světě Lello e Irmao. Knihkupectví zdobí originální schody. Budete si tam připadat jako v pohádce!

Ochutnávky portského vína

Pokud se vydáte do Porta, nenechte si ujít ochutnávku a návštěvu vinných sklepů ve městě Vila Nova de Gaia. To se nachází na druhém břehu řeky Duoro a dostanete se tam přes most Luise I. Ve Vila Nova de Gaie má své sklípky mnoho firem. Donedávna některé z nich nabízely návštěvy s ochutnávkou portského zdarma, nicméně většina už je zpoplatněných. Prohlídky se konají většinou každý den několikrát a v různých jazycích.