Tento nejkouzelnější portugalský ostrov, geologicky dramatický, plný exotických barev a po celý rok prohřívaný atlantickým sluncem, je místem, které beze zbytku splní všechny své prázdninové sliby. Perla Atlantiku, ostrov věčného jara… Madeira si skutečně zaslouží všechny tyto přezdívky a stejně tak i zalíbení, které turisté i místní lidé cítí k tomu maličkému sopečnému ostrovu, který toho tolik nabízí.

Zobrazit více
Portugalsko - 5287
Průvodce

Portugalsko

699 Kč 350 Kč Jít do eshopu
Madeira do kapsy - 5358
Průvodce

Madeira do kapsy

249 Kč 211 Kč Jít do eshopu
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město
Funchal
Měna
Euro (EUR, €).
Jazyk
Portugalština, angličtina.
Víza
O aktuální vízové povinnosti se informujte na stránkách Ministerstva zahraničních věcí.
Peníze
Bankomaty jsou široce rozšířené. Kreditní karty jsou přijímány v naprosté většině hotelů, restaurací a obchodů.
Čas
Západoevropský čas (GMT, UTC), o 1 hodinu méně než v ČR.
Doprava
Pokud si nepronajmete auto nebo nebudete jezdit taxíky, je jediným způsobem dopravy po Madeiře autobus. Horários do Funchal vysílá své autobusy téměř do každé ulice ve městě (bez ohledu na to, jak je strmá) a provozuje také spoje do několika míst v hornatém vnitrozemí. Společnost Rodoeste provozuje spoje na západě ostrova, SAM na východě.

Denní rozpočet

Nízký
do 50 EUR
Postel ve společné ložnici 15 až 25 EUR. Levné supermarkety a trhy pro turisty, kteří si připravují jídlo sami. Madeirské autobusy jsou levným způsobem dopravy.
Střední
50–150 EUR
Dvoulůžkový pokoj kolem 90 EUR. Večeře o dvou chodech se sklenkou vína 25 EUR. Celodenní túra/prohlídka 25 až 35 EUR za osobu.
Rozpočet více než
150 EUR
Luxusní dvoulůžkový pokoj od 200 EUR. Gurmánská večeře o třech chodech od 80 EUR. Soukromá doprava a prohlídky.
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Zona Velha

Funchalská „Stará zóna“, kdysi zanedbaná a zchátralá část města, byla proměněna do příjemného centra nočního života, plného barů a restaurací.

Monte

Vyjeďte strmou lanovkou do této chladné čtvrti plné stromů a aristokratických vil, postavených poblíž nejhezčího kostela na Madeiře. A zpět dolů sjeďte na proutěných saních!

Muzeum Quinta das Cruzes

V tomto muzeu v elegantním sídle můžete poznat, jak bohatí občané Madeiry kdysi žili, muzeum dokumentuje životní styl bohatých madeirských kupců a dalších význačných lidí minulosti.

Curral das Freiras

Vydejte se na poutavý sestup z vyhlídky Eira do Serrado po starodávné stezce dolů do této vesnice, dramaticky rozložené na místě ze všech stran obklopeném tyčícími se skalními srázy.

Mercado dos Lavradores

Nevšední funchalský trh je záplavou místních barev a místo, kde se setkávají exotické plody, které Madeiřané získávají ze štědrého Atlantiku a sklízejí na úrodné půdě ostrova.

Porto Santo

Maličký sousední ostrov Madeiry sice měří pouhých 14 kilometrů na délku, je na něm ale několik prvotřídních atrakcí, z nichž nejvyhlášenější je lákavá pláž se zlatým pískem a golfové hřiště, jež navrhl Seve Ballesteros.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Horská turistika

Zřejmě nejlepší horská pěší trasa na Madeiře, s některými náročnými úseky, spojuje třetí nejvyšší Pico do Arieiro a nejvyšší horu země Pico Ruivo a cestou vede přes druhý nejvyšší vrchol Pico das Torres. Výhledy mohou být nad mračny úžasné, přijďte ale připraveni – pevné boty, teplé oblečení, svítilna a jídlo jsou nezbytné. Na cestu se můžete vydat sami, problémem však mohou být padající kameny a doporučený je průvodce. Organizovaný výlet také řeší problém s dopravou na Pico do Arieiro a z Achada do Teixeira, nejbližšího místa u Pico Ruivo, kam je možné dojet autem.

Stezky kolem levád

Jedním z důvodů, proč turisté přijíždějí na Madeiru, jsou túry podél levád, zavlažovacích kanálů dlouhých celkem 2500 km, kolem kterých vedou divokou krajinou příjemné stezky. Procházka podél levády je typickým madeirským zážitkem – vyjeďte z Funchalu brzy ráno, projděte se dramatickou krajinou, cestou si dejte piknik a do města se vraťte na večeři. Zkuste to alespoň jednou – někteří návštěvníci jsou jimi okouzleni ihned.

Stravování

Stravování je jedním z radostných aspektů návštěvy Madeiry a většina návštěvníků bude souhlasit, že jídlo ostrova je velmi chutné. Kdysi byla problémem rozmanitost, ale inovativní kuchaři zapojili představivost a uvedli jídla z pevniny. Restaurace jsou na všech místech kvalitní; rychlé občerstvení nabízené v malých restauracích je velmi levné.

Oblíbené nápoje

Na Madeiře si můžete dát několik nápojů, které nikde jinde neochutnáte. Poncha je místní oblíbený nápoj – skutečná poncha (na snímku) by měla být připravená čerstvá a na její přípravu by měl být použit pouze aguardente de cana (alkohol z cukrové třtiny), cukr, med a citron. Bez ohledu na to, co vám někteří průvodci budou říkat, Madeiřané nápoj nepijí jako lék na nachlazení. Čistý aguardente může způsobit rychlou opilost, ale ginja, sladký višňový likér ze vsi Curral das Freiras, jenž se pije z čokoládových šálků, je mnohem příjemnějším zážitkem. V centru Funchalu se vaří oblíbené místní pivo Corral.

Pro děti

I přes nyní poněkud zastaralý obraz Madeiry jako destinace pro starší turisty je ostrov ve skutečnosti jedním z nejlepších míst v Evropě, kam jet s dětmi, zejména v době zimy na severní polokouli, a stále více rodičů sem také přijíždí. Kterým dětem by se nelíbily zdejší pláže s černým pískem, bezpočet hřišť, slunečné počasí a kavárny plné sladkostí?

Suvenýry Made in Madeira

V posledním desetiletí došlo ke skutečnému vzedmutí pýchy nad opravdovými madeirskými výrobky a suvenýry. Samolepky „Made in Madeira“ můžete nyní v obchodech vidět na mnoha věcech, ale jaké suvenýry se na ostrově vlastně vyrábějí? Typickou dvojicí je víno a výšivky, jejichž produkci přísně reguluje institut IVBAM (Instituto do Vinho, do Bordado e do Artesanato da Madeira). Sušenky a sladkosti jako bolo de mel, poncha, šperky, vyřezávané velrybí kosti z města Caniçal, proutěné výrobky z městečka Camacha a sušenky z cukrové třtiny jsou další skutečně madeirské výrobky.

Bez poplatků

Na ostrově nejsou placené pláže a veškeré vybavení na různých místech s přírodním nebo dovezeným pískem je také zdarma. Vstupné si neúčtuje žádný kostel, na začátcích stezek podél levád nejsou pokladny a mnohé z úžasných zahrad a parků Madeiry vás také nebudou nic stát. Ochutnávky vína jsou také bezplatným zážitkem a všechna vinařství nabízejí nejméně dva vzorky zdarma. Ty nejlepší věci v životě jsou často zdarma a to zcela beze zbytku platí u mnoha událostí pořádaných po celém ostrově. Pokud si nebudete chtít koupit VIP sedadlo, je Funchalský Carnaval, jedna z největších show Evropy, zdarma pro každého.