Ulicemi lemovanými zelení rachotí žluté tramvaje a lisboêtas se procházejí po starých, lucernami osvětlených starých čtvrtích, stejně jako tomu bylo po staletí. Novinky si vyměňují nad čerstvým pečivem a vínem v maličkých nádvořích restaurací, kde kulisu dotváří melodie fado. V dalších čtvrtích Lisabon odhaluje svou druhou, mladistvou podobu v bohémských barech a nábřežních klubech, na nočních pouličních večírcích a ve výrazných buticích, které nabízejí vše klasické i nejmodernější.

Mnohem víc toho je těsně za Lisabonem – okouzlující zalesněná krajina, nádherné pláže a přímořské vesnice, jež čekají na objevení.

Lisabon v průběhu dějin zažil vzestupy i pády, ohromné bohatství, požáry, epidemie moru, jedno z největších a nejničivějších zemětřesení v zaznamenané lidské historii, revoluce, převraty, nejdelší diktaturu v Evropě a nejhorší finanční krizi od Velké hospodářské krize. Ale ať přišla jakákoli katastrofa, druhé nejstarší hlavní město Evropy se vždy opět postavilo na nohy a po každé krizi bylo ještě lepší a krásnější než dřív.

Zobrazit více
Portugalsko - 5287
Průvodce

Portugalsko

699 Kč 350 Kč Jít do eshopu
Lisabon do kapsy - 5328
Průvodce

Lisabon do kapsy

249 Kč 211 Kč Jít do eshopu
Lisbon City Map - 55465
Průvodce

Lisbon City Map

162 Kč 137 Kč Jít do eshopu English
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Měna
Euro (EUR)
Jazyk
portugalština
Víza
Češi vízum nepotřebují. O aktuální vízové povinnosti se informujte předem na stránkách Ministerstva zahraničních věcí.
Peníze
Bankomaty Multibanco jsou běžné po celém městě; dívejte se po logu MB. Se zahraničními kreditními kartami, zde označovanými jako Visa, i pokud to jsou MasterCard a další, mohou být potíže. Menší rodinné obchody, restaurace a penziony přijmou z plastových platidel pouze v Portugalsku vydané debetní karty.
Čas
GMT
Mobilní telefony
Místní SIM karty lze bez problémů použít do běžných mobilních telefonů.
Elektřina
220 V/50 Hz, zásuvky jsou stejné jako v ČR.
Důležitá čísla
Policie 112 Hasiči 112 Pohotovost 112
Doprava
Velmi moderní Aeroporto de Lisboa, přibližně 6 kilometrů na sever od středu města, vypravuje přímé lety do řady velkých zahraničních měst, jako je Londýn, New York, Paříž a Frankfurt. Stanice metra Aeroporto umožňuje praktickou dopravu do centra města. Chcete-li jet na náměstí Rossio nebo do čtvrti Baixa, přestupte ve stanici Alameda na zelenou linku. Řízení po Lisabonu může být docela stresující kvůli husté dopravě, podivně jezdícím řidičům, úzkým jednosměrným ulicím a tramvajím. V centru města je hlavním problémem parkování. Míst je málo, předpisy jsou velmi složité. V sobotu odpoledne a v neděli bývá parkování obvykle zdarma. Táxis je v Lisabonu hodně a nejsou drahá.

Denní rozpočet

Nízký
do 60 EUR
Postel v hostelu: 15–25 EUR Stravování na vlastní pěst nebo využívejte denní nabídky za pevné ceny. Využívejte vstup do památek zdarma (většinou neděle dopoledne). S mládežnickou kartou můžete ušetřit za vstupenky a jízdenky.
Střední
60 - 150 EUR
Dvojlůžkový pokoj v hotelu střední cenové třídy: 60 – 120 EUR Oběd a večeře v nepříliš drahé restauraci: 20 – 30 EUR Pěší nebo cyklo-city tours: 15 – 35 EUR
Vysoký
nad 150 EUR
Luxusní hotelový pokoj: od 120 EUR Jídlo o třech chodech ve vynikající restauraci: od 50 EUR
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Mosteiro dos Jerónimos

Klášter Jerónimos byl svého času obydlen mnichy z řádu sv. Jeronima, jejichž duchovní prací bylo po čtyři století utěšovat námořníků a modlit se za královskou duši. Když byl v roce 1833 vydán rozkaz, aby klášter opustili, začal být používán jako církevní škola a sirotčinec, a to až do roku 1940.

Castelo de São Jorge

Stoupající dramaticky nad Lisabonem, hradní opevnění Castelo de São Jorge postavené v polovině 11. století se postupně proplížilo téměř do všech snímků Lisabonu. Projděte se jeho hnědými hradbami a borovicovými stínovými nádvořími, abyste získali nádherný výhled na červené střechy města k řece.

Praça do Comércio

Se svými velkými arkádami z 18. století, fasádami citrónové mozaiky a mozaikovými dlaždicemi je nábřeží Praça do Comércio náměstím, které je nepopsatelné. Všichni, kteří přijedou lodí a zde vystoupí, cítí se jako u vstupní brány do Lisabonu.

Cerca Velha: lisabonské středověké hradby

Ve čtvrti Alfama a poblíž jsou pozůstatky středověkých lisabonských hradeb, ale pokud se nebudete dívat pozorně nebo nebudete vědět, kde hledat, může se stát, že přes ně přejdete bez povšimnutí. Lisabonská radnice ve spolupráci s muzeem Museu de Lisboa a centrem Centro de Arqueologia de Lisboa nabízí bezplatnou pěší prohlídku Muralhas de Lisboa: Cerca Velha.

Museu Nacional do Azulejo

Žádná návštěva Lisabonu by nebyla úplná bez prohlídky kachlíků v Museu Nacional do Azulejo. Sídlí v nádherném klášteře ze 16. století a najdete tu opravdu reprezentativní výběr nejrůznějších exponátů, raně osmanské geometrické vzory i propracované kachlové oltáře, lovecké scény i spletité vzory z indické kolonie Goa.

Cristo Rei

Ospalé přímořské předměstí Cacilhas odděluje od portugalského hlavního města jen řeka Tejo. Jeho hlavní atrakce, viditelná takřka odkudkoliv z Lisabonu, je 110 metrů vysoká socha Cristo Rei. Na podstavci stojící socha Krista s rozpjatými pažemi je poněkud baroknější verzí slavného Krista Spasitele v Rio de Janeiru. Byla vytvořena v roce 1959 jako poděkování za to, že Portugalsko bylo ušetřeno hrůz druhé světové války. Výtahem se dostanete až na podstavec, odkud je nádherný výhled na Lisabon.

Ginjinhové bary

Jakmile zapadne slunce, okolí náměstí Largo de São Domingos a přilehlé ulice Rua das Portas de Santo Antão se začíná plnit místními lidmi, kteří se vypraví na skleničku ginjinhy (višňového likéru) do některého z místních barů.

Museu Nacional de Arte Antiga

Sídlí v paláci ze 17. století ukrytého za citroníky, je největším lákadlem čtvrti Lapa. Představuje prvotřídní sbírku evropského i asijského výtvarného umění. Prohlédněte si taková mistrovská díla, jako jsou naturalistické Panely Svatého Vincenta od Nuna Gonçalvese, Sv. Jeroným Albrechta Dürera, fascinující Salomé Lucase Cranacha, a také dobový nábytek. Mezi další skvosty sbírky patří Belémská monstrance, která je památkou na druhou cestu Vasca da Gama, a japonské panely ze 16. století zachycující příchod nambanů (barbarů z jihu), konkrétně tedy nosatých portugalských objevitelů.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Ztraťte se ve čtvrti Alfama

Spletité uličky Alfamy, kterým se nic nepodobá, jsou jako stvořené k tomu, abyste zahodili mapu a volně se procházeli uličkami a náměstími zalitými sluncem. Zdejší becos (slepé ulice) a spletité travessas (vedlejší uličky) vás povedou kolem obílených kaplí a roztomilých obchůdků k terasám stíněným pomerančovníky.

Vodní nádrž

Sto devět oblouků akvaduktu Aqueduto das Águas Livres. Akvadukt se vine směrem k Lisabonu přes kopce z více než 18 kilometrů vzdáleného Caneças; nejkrásnější pohled na ně se naskýtá v Campolide, kde nejvyšší oblouk dosahuje neuvěřitelné výšky 65 metrů. Tento akvadukt, zbudovaný v letech 1728 až 1835 je mistrovským dílem inženýrství a ve své době přivedl do Lisabonu první čistou pitnou vodu.

Projeďte se tramvají číslo 28

Starobylé tramvaje linky 28 vás dovezou ke všem hlavním pamětihodnostem Lisabonu, od kostela Basílica da Estrela až po zapadlé uličky čtvrti Baixa. Trasa vedoucí ze čtvrti Campo Ourique až k náměstí Martim Moniz představuje 45 minut nádherných výhledů a neuvěřitelně strmého stoupání. Nejdobrodružnější je začátek, když tramvaj začíná šplhat do Alfamy a turisté se z ní vyklánějí, aby si mohli vyfotit katedrálu, nebo vyskakují, aby si nenechali ujít nádherný výhled z vyhlídky Miradouro de Santa Luzia.

Oslavy svatých

Milovníci vína, sardinek a dobré nálady by si v červnu neměli nechat ujít Festas dos Santos Populares, tři týdny letního šílenství. V Lisabonu se nejvíce oslavují tyto svátky: Festa de Santo António (svátek sv. Antonína) Tento svatý se oslavuje především ve čtvrtích Alfama a Madragoa, a to 12. a 13. června; při oslavách nechybí jídlo, pití, bailes (tanec) a koná se kolem padesátky arraiais (pouličních večírků). Svatý Antonín je známý jako patron lásky a vztahů. Lisboêtas veřejně vyznávají lásku pomocí manjericos (bazalky) a sentimentálních básniček. Každoročně této příležitosti využívá kolem tří stovek párů k tomu, aby mohly mít svatbu zdarma! Festa de São Pedro (svátek sv. Petra) - 28. a 29. června Lisabon ožívá na počest svatého Petra, patrona rybářů. Během svátku se pořádají večeře s pokrmy z ryb a mořských plodů a výpravná procesí kolem nábřeží.

Výtečná piva z mikropivovarů

Dois Corvos, jeden z hlavních prvků, díky kterým bude umělecká lisabonská čtvrť Marvila dalším módním místem, je neformální pivnice s pouhými několika stoly. Scott Steffens, mikropivovarník ze Seattlu, připravuje nejlepší malá piva v Lisabonu, která jsou na prodej ze 12 píp v tomto podniku a jsou výrazně levnější než jinde. Za cestu sem stojí například piva Martiné Session IPA a Finisterra Porter.

Továrna na umění

LX Factory, v přebudovaném průmyslovém komplexu z 19. století, je nejúžasnějším centrem kreativity v Lisabonu. V roce 2007 bylo přibližně 23 000 metrů čtverečních přestavěno na umělecká studia, galerie a prostory pro tiskařské a designové společnosti. Energii místu dodávají také kreativní restaurace, bary a obchody a dnešní LX Factory je skvělé místo, kde můžete poznat alternativní tvář Lisabonu.

Tejo na kole

Lisabon, se svými příkrými kopci a úzkými, rušnými ulicemi, nevypadá jako místo, které byste chtěli zdolávat na kole, avšak město v roce 2010 vytvořilo cyklistickou a běžeckou stezku. Vede v délce téměř 7 km podél řeky Tejo, spojuje Cais do Sodré s Belémem a najdete tu i nečekané umělecké výtvory, jako například básně Fernanda Pessoy, podél okrajů cesty. V roce 2013 byla otevřena další stezka v délce 8 km spojující nádraží Santa Apolónia a Parque das Nações.