Algarve, úzký pás země a písku na jihozápadním konci Evropy, je ztělesněním středomořské idyly s naprosto úchvatnými plážemi, nad nimiž se vznáší vůně borovic, rozmarýnu, vína a grilovaných ryb. Protože však nejde o Středozemní moře, ale o Atlantik, přidejte si k idyle pořádné surfařské vlny, významnou mořeplaveckou historii a navíc nádhernou divokou přírodu. A noční život? Na ten můžete vsadit boty…

Zobrazit více
Algarve do kapsy - 5267
Průvodce

Algarve do kapsy

249 Kč 62 Kč Jít do eshopu
Portugalsko - 5287
Průvodce

Portugalsko

699 Kč 350 Kč Jít do eshopu
Užitečné informace

Užitečné informace před cestou

Hlavní město
Faro / Lisabon
Měna
Euro (EUR; €)
Jazyk
Portugalština; angličtinou se domluvíte běžně
Víza
O aktuální vízové povinnosti se informujte na stránkách Ministerstva zahraničních věcí
Peníze
Bankomaty jsou běžně dostupné všude. Téměř všechny ubytovací podniky a restaurace vyšší kategorie přijímají platby platebními kartami.
Čas
Západoevropský čas (GMT/UTC 0), používá se letní čas, tedy od konce března do konce října posun o hodinu dopředu.
Důležitá čísla
Evropská tísňová linka - 112
Doprava
Hlavní algarvské letiště Faro je malé, ale plně přizpůsobené náporu turistů. Je tu několik autopůjčoven, kyvadlový autobus a služba převozu automobilů atd. Mnozí návštěvníci Algarve si půjčují auto, které přináší výhodu klimatizace a možnosti uchýlit se mimo vyšlapané stezky. Do většiny míst, která byste rádi navštívili, jezdí autobus, na jižním pobřeží vám nejlépe poslouží vlak.

Denní rozpočet

Nízký
Méně než 50 EUR
Společná noclehárna 15–25 EUR. Vlastní stravování či prato do dia (denní nabídka) v levné restauraci 6–8 EUR. Levná hromadná doprava.
Střední
50–120 EUR
Dvojlůžkový pokoj v hotelu střední kategorie 50–100 EUR. Večeře pro dva v restauraci střední kategorie 25–50 EUR. Rezervace on-line sníží cenu ubytování.
Vysoký
více než 120 EUR
Pokoj v boutique hotelu od 120 EUR. Tříchodové menu v luxusní restauraci od 40 EUR.
Střední
200–300 PLN
Dvojlůžkový pokoj v hotelu střední kategorie 100–120 PLN Večeře v restauraci střední kategorie 80 PLN Jízdenka na vlak/autobus 30 PLN Drobnosti 20 PLN
Střední
200–300 PLN
Dvojlůžkový pokoj v hotelu střední kategorie 100–120 PLN Večeře v restauraci střední kategorie 80 PLN Jízdenka na vlak/autobus 30 PLN Drobnosti 20 PLN
Zajímavosti

Nesmíte vynechat

Via Algarviana

Algarvské vnitrozemí je autentické a řídce osídlené, takže poznávat zdejší zvlněné kopce s porosty korkových dubů, borovic a hlodáše je nejlepší po svých. Trasa Via Algarviana vede přes celý region, ale nabízí i zajímavé jednodenní túry.

Parque Natural da Ria Formosa

Východní pobřeží Algarve je tvořené mozaikou lagun, přílivových mokřadů a písčitých ostrůvků. Vše zahrnuje přírodní rezervace, která nabízí nádherné oceánské pláže, osady místních lovců korýšů a hojné možnosti pozorovat ptactvo.

Surfing na západním pobřeží

Nejméně civilizované západní pobřeží Algarve je skutečný ráj. Nádherné písčité pláže jsou vyhledávaným cílem surfařů a všech, kdo milují zvuk příboje a slanou vodní tříšť.

Fortaleza de Sagres

Strategicky umístěná pevnost na rozlehlém výběžku nabízí krásnou okružní procházku s báječnými výhledy přes vrcholky útesů, ale i vhled do vojenské historie snad až k časům prince Jindřicha Mořeplavce.

Cacela Velha

Tato malebná vesnička vypadá až příliš dokonale na to, aby byla skutečná, ale skutečně v ní stále žijí místní lovci korýšů. Vesnice stojí nad půvabným ústím řeky a odlehlými plážemi.

Cabo de São Vicente

Toto je nejzazší bod jihozápadu evropské pevniny, za níž se rozkládá nespoutaný osamocený Atlantik. Je tu zajímavé muzeum, ale nejvíce vás určitě zaujme výhled do nekonečna a působivý západ slunce.

Na vodě i ve vodě

Hédonistické město Lagos nabízí kromě bujného nočního života obrovskou škálu vodních aktivit od přístrojového potápění do hlubin po výletní plavby spojené s pozorováním delfínů a mořských ptáků.

Farská Sé

Chloubou města Faro je půvabné Cidade Velha (staré město) a jeho sé (katedrála) s podsaditým exteriérem, půvabným interiérem (jeho součástí je i kaple postavená z kostí) a krásnými výhledy ze zvonice.
Aktivity

Naše tipy na zážitky

Pláže

Pobřeží Algarve tvoří zdánlivě nekončící pás nejkrásnějších evropských pláží. Klima a atmosféra jsou středomořské, ale tohle je Atlantik, takže kromě klidných zón vhodných pro rodiny jsou k dispozici vlny i oblasti s prvotřídními podmínkami pro vodní sporty. S více než 150 plážemi patří Algarve k předním evropským královstvím slunce, písku a příboje.

Nejlepší pozorování ptactva

Algarve je stále vyhledávanější destinací amatérských ornitologů. Díky své poloze je významnou zastávkou stěhovavých ptáků, množství mokřadů nabízí ideální prostředí pro brodivé ptáky a kachny. Na pobřeží žijí nesčetné druhy mořských ptáků, včetně několika druhů ve zbytku Evropy velmi vzácných. Vydejte se do Reserva Natural do Sapal de Castro Marim. K váženým zimním hostům zde patří plameňáci růžoví, kolpíci a rybáci kaspičtí. Na jaře je střídají čápi bílí.

Nejlepší kavárny

Portugalsko je proslulé lahodnou a levnou kávou, což je dědictví imperiální éry. Oblíbeným místem, kam zajít na ranní či odpolední kávu, jsou cukrárny (pastelaria), kde kromě zákusků a dortíků dostanete kávu, čaj, bylinné čaje a někdy i lehčí jídla. V místních kavárnách je velký výběr sladkostí, včetně proslulé algarvského marcipánu či klasických portugalských pastéis de nata, tradičních koláčků plněných žloutkovým krémem, které se jedí nejčastěji teplé a posypané skořicí.

Nejlepší venkovní aktivity

Algarvské atrakce se neomezují jen na vodu. Nádherně venkovské vnitrozemí se zvlněnými kopci je báječným terénem k pěším túrám a nabízí krásné jednodenní výlety i dálkové trasy vedoucí celou oblastí. Rovněž je tu řada jezdeckých stájí, tras vhodných pro horskou cyklistiku apod.

Nejlepší golf

Díky přejícnému počasí a zhruba padesáti golfovým areálům na relativně malém území patří Algarve k špičkovým golfovým destinacím. Převládají luxusní krásné areály navržené slovutnými architekty, ale najdete tu také několik skromnějších a levnějších hřišť. Webová stránka www.algarvegolf.net nabízí rezervace her za nižší ceny v řadě algarvských areálů. Výlet za golfem vás vyjde levněji, budete-li se pídit po balíčcích zahrnujících lety, ubytování i poplatky za green.

Nejlepší pro rodiny

Těžko si představíte destinaci vhodnější pro děti než Algarve, které je zaslouženě oblíbeným místem rodinných dovolených. Kromě báječného počasí a desítek pláží vhodných pro děti tu jsou k dispozici kvanta rodinných aktivit od zoo a vodních parků po lodní výlety, jízdu na koních a další. U většiny nákladnějších zajímavostí, zvláště vodních parků, výrazně ušetříte nejen peníze, ale i dobu čekání zakoupením vstupenek on-line.

Nejlepší tržnice

Portugalsko je země, kde tržnice stále hrají významnou roli obchodní i společenskou. V Algarve je velké množství zajímavých tržnic. V městských tržnicích je radost obdivovat čerstvé úlovky z moře, stěhující se venkovské trhy nabízejí kombinace levných cetek s autentickou místní produkcí.

Nejlepší vodní aktivity

V podobné přímořské destinaci je to, co chcete provádět na vodě či pod vodou, omezeno jen časem, který máte k dispozici. Výletní plavby všeho druhu nabízejí nesčetní místní operátoři, ale na moře se můžete pustit i na vlastní pěst na surfu, v potápěčské výstroji, na mořském kajaku či kiteboardu.